Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μήπως στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε κανέναν σε αυτή τη γη?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
lio
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 05, 2005 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Μήπως στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε κανέναν σε αυτή τη γη? Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο συγγραφέας Α.Σαμαράκης είπε:"Ποτέ τα σπίτια μας δεν ήταν τόσο κοντά και οι καρδιές μας τόσο μακρύα".Μήπως τέλικα η άποψη του συγγραφέα είναι σωστή?Σχολιάστε το...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 05, 2005 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεωρω φιλε lio πως ο Σαμαρακης ως συγγραφεας που μελετησε κατα πολυ την αποξενωση και την υπαρξιακη αλλοτριωση αναφερει την εν λογω εκφραση ως εξης:Θεωρω πως εκφραζει το κλιμα ανθρωποφοβιας της εποχης μας.Φοβομασθε δηλαδη οποιονδηποτε ανθρωπο ο οποιος δεν ειναι οικειος σε εμας.Παροτι δημιουργησαμε μεγαλουπολεις εξελιξης δεν φροντισαμε να μαθουμε πως γυρω μας κατοικουν ανθρωποι και οχι θυρια.Δυστυχως το σημερινο ατομο ειναι γκετοποιημενο.Ολοι οι ξενοι για αυτον ειναι βαναυσοι εχθροι που απειλουν την ευτυχια του=ανθρωποφοβια.Σε ολη αυτη την κατασταση συνετελεσαν και οι θρησκειες.Οι τελευταιες αντι να δειξουν τους πραγματικους θεους και το μεγαλειο τους(ΑΝΘΡΩΠΟΙ) εστρεψαν τον κοσμο στο οραμα της λυτρωσης μονο με την στροφη προς τις μεταφυσικες δυναμεις.Απο την μια πλευρα δηλαδη πηγαινουμε σε χωρους μαζικης καταστασης(ναοι) εχοντας εξασφαλισει την θεση στον ΄΄παραδεισο΄΄ αλλα απο την αλλη πλευρα ξερουμε πως να απομακρυνομαστε απο τον ανθρωπο ο οποιος βρε φιλοι μου δεν ειναι τιποτα παραξενο(εχει κανει τα ιδια 15cm ταξιδιου απο την εμβρυακη κατασταση στον κοσμο οπως ολοι μας).Απο αυτη την αποψη λοιπον θεωρω ατομικα τα λογια του Σαμαρακη.Εαν δεν κανω λαθος φιλε lio αυτο το δηλωνει και με το διηγημα του ΄΄Το Ποταμι΄΄.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Το αυγό
Υφηγητής


Εγγραφή: 16 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 23, 2005 1:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μήπως στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε κανέναν σε αυτή τη Απάντηση με Συμπερίληψη

lio έγραψε:
Ο συγγραφέας Α.Σαμαράκης είπε:"Ποτέ τα σπίτια μας δεν ήταν τόσο κοντά και οι καρδιές μας τόσο μακρύα".Μήπως τέλικα η άποψη του συγγραφέα είναι σωστή?Σχολιάστε το...


΄Το παραπάνω δεν είναι απόσπασμα από έκθεση που είχε πέσει σε κάποιες πανελλήνιες εξετάσεις;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αεισθένιος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 14 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 17, 2006 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..ούτε καν τον εαυτό μας.
_________________
sed quis custodiet ipsos custodes?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 17, 2006 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυγό μου έτυχε και μένα....
και χωρίς φόβο δηλώνω ότι έλαβα 7.
το οποίο και αρκούσε για τη σχολή που φοίτησα! Την πάτησα γιατί έθεσα το θέμα στο γενικό περί "ανθρωπιάς"....ότι δηλαδή το φαινόμενο που δείχνει το θέμα είναι αποτέλεσμα της χαμένης ανθρωπιάς μας....(έχουμε γίνει ζώα δηλαδή, ο καθένας στον στάβλο του). Το 7 σήμαινε καλή έκθεση εκτός θέματος!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lady M
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 02, 2006 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

" Ποτέ τα σπίτια μας δεν ήταν τόσο κοντά και οι καρδιές μας τόσο μακρύα".

Θα συμφωνήσω με τον συγγραφέα απο την άποψη της μοναξιάς. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να γνωρίσεις ανθρώπους (παραδοσιακοί και πιο εξελιγμένοι), υπάρχουν πολλοί τρόποι και μέσα επικοινώνιας με αυτούς. Όμως αυτο που πιστέυω ότι δεν υπάρχει έιναι ουσιαστική επαφή. Δεν εμπιστευόμαστε τους άλλους, κλεινόμαστε στον εαυτό μας ,φοβόμαστε. Υπαρχούν στιγμές που υποκρινόμαστε για να γίνουμε αποδεκτοί.
Πόσες φορές σας 'εχει τύχει να έχετε γυρίσει απο κάποια συγκέντρωση φίλων και να συνειδητοποιείτε οτι δεν "κερδίσατε" κάτι ; ότι δεν είχατε το θάρρος να αναφερθείτε σε αυτό που σας προβλημάτιζε; οτί κανεις δεν είχε το θάρρος να αναφερθεί σε κάτι πιο ουσιαστικό πέρα απο την απρόσωπη καθημερινότητα.
Γεννίομαστε μόνοι, πεθαίνουμε μόνοι.Η ζωή είναι η μόνη μας ευκαιρία να πορευτούμε με παρέα, να είμαστε με άλλους ανθρώπους να μοιραζόμαστε εμπειρίες, προβληματισμούς, συναισθήματα.
Ας βρούμε το θάρρος να αντιμετωπίσουμε τους φόβους μας,να δείξουμε τον ευατό μας και ας πληγωθούμε κάνει και αυτό καλό και είναι προτιμότερο απο την μοναξιά.
_________________
Απόψε θα' χουμε μια όμορφη νύχτα και αύριο θα'ναι μια καλύτερη μέρα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 02, 2006 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

lady M,
"Πόσες φορές σας 'εχει τύχει να έχετε γυρίσει απο κάποια συγκέντρωση φίλων και να συνειδητοποιείτε οτι δεν "κερδίσατε" κάτι ; "

...και όμως ουδέποτε αναρωτήθηκα αν κέρδισα κάτι....μήπως είναι χαζομάρα μου;
Γιατί πρέπει από μια συναναστροφή να μένει κάτι...και έτσι αυτό να είναι όπως το λες "κέρδος";
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pi
Υφηγητής


Εγγραφή: 05 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 02, 2006 10:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ έχω αναρωτηθεί απίστευτα πολλές φορές γιατί δεν κλείνω το στοματάκι μου, ακόμα κι αν έχω ξεκάθαρη άποψη για κάποια θέματα. Ή για να μην το παρατραβάω γιατί απλά δεν μιλάω σε ανθρώπους που πιστεύω πως θέλουν να με ακούσουν. Ένα λάθος(;) που κάνω είναι να λέω την άποψη μου έτσι κι αλλιώς άσχετα από τον συνομιλητή μου ή τις επιπτώσεις που μπορώ να έχω από αυτό.
Δεν θέλω να προσπαθήσω να κρυφτώ (σε αυτήν τουλάχιστον την περίπτωση), θέλω την άποψη που έχω να προσέχω που, πότε και για ποίο λόγο την λέω. Έτσι θα μου πείτε χάνεται ο αυθορμητισμός (κάτι πολυτιμότατο) αλλά, δεν ξέρω, το έχω μετανιώσει πολλές φορές που αυτό που έχω μέσα μου το μοιράζομαι με οποιονδήποτε. Πολλές φορές θα προτιμούσα, ακόμα και διαφωνία να έχω με κάποιον και πολλά επιχειρήματα να χρησιμοποιήσω υπέρ της άποψης μου, να μην μιλήσω καθόλου. Όμως κάνω το ακριβώς αντίθετο, μιλάω και μάλιστα πολύ. Δεν ξέρω αν είναι λάθος, πραγματικά δεν έχω ακόμα ξεκάθαρη άποψη γι’ αυτό, αν και προς τα εκεί τείνω.
Άλλωστε η σιωπή είναι χρυσός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center