Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

τι πιστευετε ? Προσωπικα θεματα + φιλοσοφικες προσεγγισεις

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 10, 2005 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: τι πιστευετε ? Προσωπικα θεματα + φιλοσοφικες προσεγγισεις Απάντηση με Συμπερίληψη

Rolling Eyes

Θα σας εκθεσω μια προβληματικη μου -ναι εχω κοτσια - και θα ηθελα την γνωμη σας /συμβουλη /φιλοσοφικη σας προσεγγιση ........οτιδηποτε . Embarassed

Δουλευα σε μουσειο .Ελη ξε η συμβαση και επστρεψα στο τριπτυχο φροντιστηριο /ιδιωτικο σχολειο /ιδιαιτερα . Confused
Αγαπω την παιδεια, και εχω και ενα συγκεκριμενο οραμα .Λατρευω τα λεγομενα charter schools στην Αμερικη [=σχολεια που περα απο το καθιερωμενο προγραμμα εχουν και αλλες δραστηριοτητες , workshops σε διαφορα θεματα ,απο ελληνικη φιλοσοφια/ δημιουργικη γραφη /εικαστικη - μουσικοθεραπεια κοκ ] .Λατρευω την περιπτωση του Brockwood σχολειο. του Κρισναμουρτι.
Δυστυχως στην ελλαδα δεν γινονται αυτα .Οταν κανω καποιες προσπαθειες για να καθιερωθουν αυτα "που πας και ασχολεισαι" ειναι η απαντηση .
Δεν θελω να αφησω την παιδεια σαν κλαδο αλλα ειμαι ετοιμη να σαλταρω . Εχω σκεφτει να φυγω αλλα........
Ποια η γνωμη σας ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 11, 2005 9:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρασκευη, η γνωμη μου ειναι αυτη:

Να εγκαταληψεις τον χωρο της (ΥΠΝΟ)-''παιδειας'' και τους καθηγηταρεους που σου λενε να ''μην ασχολεισαι τωρα'' και να πας στο περιλαμπρα πνευματικο μουσειο! Να τους πεις πως το σχολειο (τους) ειναι ΝΕΚΡΟ και πρεπει επιτελους να καταργηθει!



....Μπορει να σου φαινεται ακραιο ή ουτοπικο. Θα επιστρεψω αυριο, Δευτερα, για συζητηση εαν θελεις!



Γεια χαρα (να τα εχεις και τα δυο...) Smile
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΠΑΡΑΦΡΟΝ
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 14 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 12, 2005 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: τι πιστευετε ? Προσωπικα θεματα + φιλοσοφικες προσεγγισε Απάντηση με Συμπερίληψη

paraskevi έγραψε:
Rolling Eyes

Θα σας εκθεσω μια προβληματικη μου -ναι εχω κοτσια - και θα ηθελα την γνωμη σας /συμβουλη /φιλοσοφικη σας προσεγγιση ........οτιδηποτε . Embarassed

Δουλευα σε μουσειο .Ελη ξε η συμβαση και επστρεψα στο τριπτυχο φροντιστηριο /ιδιωτικο σχολειο /ιδιαιτερα . Confused
Αγαπω την παιδεια, και εχω και ενα συγκεκριμενο οραμα .Λατρευω τα λεγομενα charter schools στην Αμερικη [=σχολεια που περα απο το καθιερωμενο προγραμμα εχουν και αλλες δραστηριοτητες , workshops σε διαφορα θεματα ,απο ελληνικη φιλοσοφια/ δημιουργικη γραφη /εικαστικη - μουσικοθεραπεια κοκ ] .Λατρευω την περιπτωση του Brockwood σχολειο. του Κρισναμουρτι.
Δυστυχως στην ελλαδα δεν γινονται αυτα .Οταν κανω καποιες προσπαθειες για να καθιερωθουν αυτα "που πας και ασχολεισαι" ειναι η απαντηση .
Δεν θελω να αφησω την παιδεια σαν κλαδο αλλα ειμαι ετοιμη να σαλταρω . Εχω σκεφτει να φυγω αλλα........
Ποια η γνωμη σας ?




ΥΠΟΜΟΝΗ...........................................................


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ......

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.....
_________________
INCIPIT ZARATHUSTRA.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 12, 2005 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παραφρωνα, οσο ομως εμεις ''καμουμε υπομονη'' καποιοι αλλοι ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να ''πεθαινουν''(πνευματικα, ψυχικα, σωματικα...).

Αμεση λυση χρειαζεται!
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2005 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΕΝΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

Φυγή …………………..γιατί
Αν το κανείς κερδίζουν αυτή …….
Αν το ποθείς κάντο ………….

Μην νομίζεις πως έξω δεν έχουν τα δικά τους ρατσιστικά , συστήματα πολλή λένε πως αν φυγής από το χάος εκεί θα βρεις λουλούδια …………..
Είναι σαν να ακούς έναν στο δημόσιο να σου , λέει ψέματα για τα λεφτά που παίρνει …………?σίγουρα παντού θα βρεις εμπόδια , και σίγουρα αφού σου αρέσει το κομμάτι αυτό θα πάρεις την δικιά σου απόφαση ……………[ αλλά ποτέ μην κρήνης από της στιγμές που τρέχουν εκείνη την στιγμή ]


Η βροχή πέφτει
Έρχεται τυφώνας ………..δάκρυ παντού
Αλλά ο ήλιος πάλι θα ξαναβγεί ………….[ αν είναι το μέσα της καρδιάς σου , κάντο εγώ μαζί σου απλός να ξέρεις πως μόνη σου το αποφάσισες και όχι η άλλη για εσένα ]

Φαντάσου εμένα και τον αγράμματο , τον τρελάρα τον περίεργο τον ΝΙΚΟ
Είμαστε μαζί αλλά χώρια , γιατί μας ενώνει κατή και μας χωρίζει το άπυρο
Πάμε κόντρα στα θέλω και στο σύστημα τον άλλον …………….


Για αυτό κάνε αυτό που πιστεύεις σωστό , και ας είναι λάθος ……………….εμείς μαζί σου …..απλός να μας γραφής γιατί είμαστε μια τρελή παρέα .
Rolling Eyes Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 15, 2005 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wink Wink Smile



Στο αφιερωνω(και στον φιλο σου τον Νικο):


ΤΕΛ-ΑΒΙΒ

η Ελεωνορα
η χρυση κορη
επαιζε αρπα
με τα ωραια
λευκα της
χερια

απο την αρπα
ομως
δεν ακουγοτανε
ηχος κανεις

ολη η μουσικη
ητανε
μεσα
στα εμορφα της ματια
αναμεσα
στα πρασινα της τα μαλλια

απο την αρπα
ομως
βγηκαν
το ενα κατοπιν του αλλου
ενα πουλι
μια πλακα πρασινο σαπουνι
κι ενα
σιδερο
του σιδερωματος
-απο τα κοινοτατα-
αυτα ακριβως
που οι Ζυγιωται
ονομαζουν
εν ωρα καταιγιδος
Ars Amantis


(Νικος Εγγονοπουλος)


Γεια χαρα(να εχετε και απο τα δυο...)
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
filosofos3
Υφηγητής


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί θα πρέπει αν φεύγουμε πάντα "έξω"; Και εδώ ποιος θα μείνει Παρασκευή;
Αν δεν είναι επιτεκτική ανάγκη , άμεση ου δεν παίρνει αναβολή , τότε μάλλον θα πρέπει να μείνεις , γιατί και έξω μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα. Μην κοιτάς που δεν τα μαθαίνουμε. Φαντάζεσαι να πεις μετά από λίγο καιρό που θα είσαι εκεί " δεν το περίμενα να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα και εδώ!" και να θέλεις να φύγεις;;;

Επειδή έχω κάποια σχέση με την εκπαίδευση, τη δημόσια ,βλέπεω να υπάρχουν πολλοί με τις ίδιες σκέψεις αλλά εκείνο που λείπει είναι η συντονισμένες δράσεις ώστε να γίνονται κάποιες ανέργειες και να ολοκληρώνονται , έστω και μικρές.Το να σχεδιάζονται και να καταργούνται και να ξανασχεδιάζονται εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις εμένα μου λέει ότι μόνο υπακφυγή είναι και αποκοίμηση όσων θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα.

Έτσι μας εξαπατούν γενικά οι διάφοροι εξουσιαστές και κάνουν τη δουλειά τους. Και εμείς απηυδίζουμε και "φεύγουμε" αφήνοντάς τους ελεύθερο το παιδίο.
Δεν έχεις βρει ανθρώπους με παρόμοις ιδέες να κάνετε καποια προσπάθεια να υλοποιήσετε κάτι; Αυτό νομίζω είναι η λύση γενικά για όλα τα προβλήματα:οι μικρές δράσεις που μπορούν να έρθουν εις πέρας.
_________________
Όλα είναι τέλεια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nst
Λέκτωρ


Εγγραφή: 19 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 15, 2006 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ισως φανώ πεζή αλλά μια και μιλάμε για εργασία και όχι για διασκέδαση νομίζω οτι το πρώτο που θα πρέπει να σκεφτείς είναι αν έχεις περιθώρια αποφάσεων.
Δηλαδή αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα τα βροντάς όλα και ακολουθείς τις ιδεές σου ωσπου να τις συναντήσεις αλλά αν δεν συμβαίνει αυτό μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς εως ότου βρείς κάτι άλλο.

Εγώ δεν πιστεύω οτι η φιλοσοφία μπορεί να συνυπάρξει με την αρρώστεια, την πείνα, το κρύο κλπ...

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center