Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Δημοκρατία από το Απόσπασμα στο Ιατρείο κατά το έτος 2013
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 73, 74, 75, 76, 77  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 12:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:


Μου θύμησε ένα ρηθέν για τις ... “Μαρίες”
'Οταν είναι νεαρές τις αποκαλούν “μουσίτσες” , στα ... -άντα τους, γίνονται “μούσες”, και στο τέλος ... “μουσεία”.



χαχαχαχα, τι ν' αυτά που λες ρε γιάννη; τα΄ παίξες και συ;

Δε μου λες, έχοντας γνώση των "ικανοτήτων" σου, όπως λες, στα ... "μουσεία" προσφέρεις οργασμό; Laughing Laughing

Ε ρε κοίτα πώς κατάντησε το θέμα περί δημοκρατίας! Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 9:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
είτε γιαννάκη έχεις έτη και έτη να πατήσεις σε εκκλησία ή εχεις μείνει στην δεκαετία του '50....

σε ενημερώνω ότι στην εκκλησία δεν ισχύει το αριστερά-δεξιά εδώ και χρόνια..όπου βολεύετει κανείς μπορεί να καθήσει.... Laughing Laughing


άντε βρε και σου εύχομαι όλα δεξιά να σου πάνε Laughing Laughing

όλοι eventually καταλήγουμε να γινουμε μουσεία γιαννάκη άρα, δεν θα γλυτώσεις και εσύ από το πλισέ και την γεροντική άνοια.... Wink

επί του παρόντος έχεις μόνον άγνοια Cool



Αμ! πες το λοιπόν πως είσαι του ΄50.

Τώρα εξηγούνται όλα .
Πλέον θα προσέχω να μην σε στεναχωρώ.
Σέβομαι τους ηλικιωμένους.

Το 1950 μαράκι μου, και να ήθελα δεν θα μπορούσα να πάω στην εκκλησία.
Ούτε καν να περάσω απέξω.

Υ.Γ
Στα μέρη μου τις Κυριακές , συνεχίζουν οι “χωριάτες” να στέκονται στα δεξιά, και οι “χωριάτησες” στα αριστερά.
Μόνο στους γάμους και τα βαφτίσια , πάνε όλοι τουρλού τουρλού

Μιλάμε για τελείως χωριάτες δηλαδή, όχι σαν εσάς εκεί τους “πρωτευουσιάνους”.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark

χαχαχαχα, τι ν' αυτά που λες ρε γιάννη; τα΄ παίξες και συ; 



Είμαι παιχνιδιάρης , βρε συ Μάρκε.
Αφού το ξέρεις.....

Παράθεση:


Δε μου λες, έχοντας γνώση των "ικανοτήτων" σου, όπως λες, στα ... "μουσεία" προσφέρεις οργασμό;   


Ρε συ, οι γυναίκες δεν είναι κάποιο άλλο είδος του ζωικού βασιλείου αλλά το άλλο φύλο του ζώου “άνθρωπος” .
Έτσι πέραν των ανατομικών διαφορών , διαφέρουν και οργανικά, σεξουαλικά και ψυχολογικά.
Μιλάμε για τη γυναικεία “ψυχή” που πρέπει και αυτή να κατανοήσουμε , αν θέλουμε να προσεγγίσουμε σωστά τον “άνθρωπο”
.
Μην θέτεις τις γυναίκες απέναντί σου, αλλά δίπλα σου.
Αγκάλιασέ τες σαν άντρας και σαν άνθρωπος .

Οι γυναίκες επιθυμούν ποιο πολύ την αντρική στοργή και αγάπη, παρά το γαμήσι.
Εμείς πρέπει να τους το μάθουμε να το απολαμβάνουν.


Παράθεση:
Ε ρε κοίτα πώς κατάντησε το θέμα περί δημοκρατίας! 


Αυτό θα πει δημοκρατία .
Να γίνονται και αυτά


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 10:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εφόσον γιαννάκη μου αισθάνεσαι καλύτερα ψυχολογικά με το να πιστεύεις ότι ειμαι 80 ή 90 χρονών, δεν θα σου χαλάσω τη ψευδαίσθηση.
Ούτως ή άλλως δεν έρχομαι εδώ για να βρω γκομενάκο και δεν με αφορά τι μπορεί να πιστεύει ο καθένας για την ηλικία μου (ψσσστ! Και σε αυτή την περίπτωση -της ηλικίας- γίνεσαι ρατσιστάκος).

Το ’50 μπορεί να μην μπορούσες να πας στην εκκλησία, αλλά προφανώς στο χωριό σου γίνεται αυτός ο διαχωρισμός ο οποίος έχει μείνει ίδιος και απαραλλάχτος με εκείνον της δεκαετίας του ’50…
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στα χωριά της Ελλάδας, αλλά για να το λες εσύ, σαφώς έχεις και την τραυματική εμπειρία.

Βλέπω τώρα ότι προχωράς και σε μια ακόμη ρατσιστική επίθεση, αυτή την φορά στους ανθρώπους που μένουν στα χωριά…Έλεος με αυτό τον ρατσισμό σου ρε παιδί μου, ξεχειλίζει από παντού…Μην γίνεσαι τόσο προφανής ρατσίσταρος…

Έχουμε λοιπόν, τους νεορατσίσταρους και τους νεογενίτσαρους σήμερα…


παρεμπειπτόντως, πολλοί άνθρωποι mark έχουν γνωρίσει την γυναίκα μέσα από τους οίκους ανοχής και ως εκ τούτου, την έχουν ψυχαναγκαστικά απέναντί τους... Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Εφόσον γιαννάκη μου αισθάνεσαι καλύτερα ψυχολογικά με το να πιστεύεις ότι ειμαι 80 ή 90 χρονών, δεν θα σου χαλάσω τη ψευδαίσθηση.
Ούτως ή άλλως δεν έρχομαι εδώ για να βρω γκομενάκο και δεν με αφορά τι μπορεί να πιστεύει ο καθένας για την ηλικία μου (ψσσστ! Και σε αυτή την περίπτωση -της ηλικίας- γίνεσαι ρατσιστάκος).

Το ’50 μπορεί να μην μπορούσες να πας στην εκκλησία, αλλά προφανώς στο χωριό σου γίνεται αυτός ο διαχωρισμός ο οποίος έχει μείνει ίδιος και απαραλλάχτος με εκείνον της δεκαετίας του ’50…
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στα χωριά της Ελλάδας, αλλά για να το λες εσύ, σαφώς έχεις και την τραυματική εμπειρία.

Βλέπω τώρα ότι προχωράς και σε μια ακόμη ρατσιστική επίθεση, αυτή την φορά στους ανθρώπους που μένουν στα χωριά…Έλεος με αυτό τον ρατσισμό σου ρε παιδί μου, ξεχειλίζει από παντού…Μην γίνεσαι τόσο προφανής ρατσίσταρος…

Έχουμε λοιπόν, τους νεορατσίσταρους και τους νεογενίτσαρους σήμερα…


παρεμπειπτόντως, πολλοί άνθρωποι mark έχουν γνωρίσει την γυναίκα μέσα από τους οίκους ανοχής και ως εκ τούτου, την έχουν ψυχαναγκαστικά απέναντί τους... Wink


Είσαι και συ ... μεγάλο πειραχτήρι! Με το βαμβάκι σφάζεις. Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Εφόσον γιαννάκη μου αισθάνεσαι καλύτερα ψυχολογικά με το να πιστεύεις ότι ειμαι 80 ή 90 χρονών, δεν θα σου χαλάσω τη ψευδαίσθηση.
Ούτως ή άλλως δεν έρχομαι εδώ για να βρω γκομενάκο και δεν με αφορά τι μπορεί να πιστεύει ο καθένας για την ηλικία μου (ψσσστ! Και σε αυτή την περίπτωση -της ηλικίας- γίνεσαι ρατσιστάκος).

Το ’50 μπορεί να μην μπορούσες να πας στην εκκλησία, αλλά προφανώς στο χωριό σου γίνεται αυτός ο διαχωρισμός ο οποίος έχει μείνει ίδιος και απαραλλάχτος με εκείνον της δεκαετίας του ’50…
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στα χωριά της Ελλάδας, αλλά για να το λες εσύ, σαφώς έχεις και την τραυματική εμπειρία.

Βλέπω τώρα ότι προχωράς και σε μια ακόμη ρατσιστική επίθεση, αυτή την φορά στους ανθρώπους που μένουν στα χωριά…Έλεος με αυτό τον ρατσισμό σου ρε παιδί μου, ξεχειλίζει από παντού…Μην γίνεσαι τόσο προφανής ρατσίσταρος…

Έχουμε λοιπόν, τους νεορατσίσταρους και τους νεογενίτσαρους σήμερα…


παρεμπειπτόντως, πολλοί άνθρωποι mark έχουν γνωρίσει την γυναίκα μέσα από τους οίκους ανοχής και ως εκ τούτου, την έχουν ψυχαναγκαστικά απέναντί τους... Wink


Προφανώς μαράκι μου τα έχεις μπλεγμένα γενικώς

Εσύ αναφέρθηκες σε γνώσεις που κουβαλούσες απο το 1950.
Τι να υποθέσω ?

Πέραν αυτού, για να μην σε συγχύζω στην ηλικία σου – όποια και να είναι τι πειράζει? – σου επισημαίνω ξανά, πως οι άνθρωποι διαφέρουν σε πολλά .
Υπάρχουν άθεοι και θειστές, καπιταλιστές και κουμουνιστές, παναθηναικοί και ολυμπιακοί, χωριάτες και πρωτευουσιάνοι , άντρες γυναίκες, καλοί κακοί , άσχημοι όμορφοι κλπ κλπ
Μέγα πλήθος διαφορών, χωρίς φυλετικό διαχωρισμό.
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ μιλάμε για ρατσισμό

Ρατσιστής είναι αυτός που διαχωρίζει τους ανθρώπους σε “ανώτερες” και “κατώτερες” ράτσες.
Ο άντρας που μιλά ή αντιμετοπίζει τις γυναίκες σαν αντικείμενα, δεν αποκαλείται “ρατσιστής” αλλά “φαλοκράτης”
Το μίσος μεταξύ “γαύρων” και “βάζελων” ΔΕΝ είναι ρατσισμός , αλλά ποδοσφαιρικός φανατισμός , όπως είναι “μισαλοδοξία” το μίσος του χριστιανού κατα του μουσουλμάνου (και αντίστροφα).
Κατάλαβες μαράκι μου.

Εσύ δηλαδή είσαι “ρατσίστρια” όχι γιατί είσαι “πρωτευουσάνα” , “πλυμένη” , “μορφωμένη” κλπ κλπ , αλλά γιατί νιώθεις απέχθεια σε οποιονδήποτε “άνθρωπο”, έχει σκούρα χαρακτηριστικά , ή γενικά χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε άλλη “ράτσα” από την δική σου που ΠΑΝΤΑ την θεωρείς ανώτερη.
Το κατάλαβες αυτό?.

Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα .
Στη ηλικία σου μαράκι μου ......
Θα το είχα μέγα βάρος.

Υ.Γ
Είμαι από χωριό ,και δεν νοιώθω κατώτερος ούτε και ανώτερος .
Μπορεί να υπολογίζω μεσα μου – δεν το κρύβω - πως είμαι λιγάκι ποιο τυχερός , γιατί είμαι ποιο κοντά στη φύση ,και μπορώ να ζω το θαύμα της ποιο άμεσα από άλλους.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αχ βρε γιαννάκη, μην με κάνεις να σκεφτώ ότι είσαι ο 45ος γιάννης που έχει ενός κοκοριού γνώση…

Προφανώς, εσύ ζεις ΜΟΝΟΝ βιωματικά, δηλαδή δεν γνωρίζεις ιστορία, δεν δέχεσαι τις εμπειρίες άλλων, παρά μόνον αυτά που έχεις ο ίδιος βιώσει.

Προφανώς, δεν πήγες στο σχολείο, ή αν πήγες δεν δέχτηκες ποτέ να σου πουν παλαιότερη γνώση και εμπειρία? Μου επιτρέπεις να υποθέσω ότι το μυαλό σου έχει μπλοκάρει?
Να υποθέσω πως οι γονείς σου δεν σου αφηγήθηκαν ποτέ και τίποτα?

Μα εγώ λέω ότι οι άνθρωποι είναι ίσοι, αλλά δεν είναι ίδιοι…ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις τελικά.

Φυσικά και υπάρχουν οι ΦΥΛΕΣ. Με εκπλήσσει το γεγονός ότι δεν γνωρίζεις κάτι τόσο απλό. Αν δεν το γνωρίζεις, καλό θα είναι να ξεκινήσεις να ‘μελετάς’ ανθρωπολογία και όχι τον γυναικείο ψυχισμό…Το γεγονός ότι υπάρχουν οι φυλές, δεν είναι θέμα ρατσισμού…Αυτό το απλό τουλάχιστον το αντιλαμβάνεσαι?
Ρατσιστής είναι εκείνος που διαχωρίζει γενικώς τους ανθρώπους γιαννάκη…

Επιμένεις σε αυτά που λές , διότι βολεύουν το κουτάκι που έχεις φτιάξει στο μυαλουδάκι σου. Ενώ σου είπα ότι δεν έχω πρόβλημα με τον πακιστανό, τον ινδό ή τον ελβετό, έχω πρόβλημα με τον εισβολέα.

Με λίγα λόγια και απλά…Ο Οσμάν που ζει στο πακιστάν την ζωή του, δεν με αφορά, όπως και δεν τον αφορώ. Ο οσμάν που θα έρθει από το πακιστάν για να ζήσει εις βάρος κάποιου πολίτη είναι τουλάχιστον κατακριτέος…Αυτό το απλό που γράφω το αντιλαμβάνεσαι?

Και όχι, μου έφερες παραδείγματα εύκολα και εύπεπτα…
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, μουσουλμάνος-χριστιανός.
Το πρώτο, είναι γελοίο και δεν το συζητώ γιατί θα ευτελίσω περαιτέρω την κουβέντα.
Το δεύτερο έχει να κάνει με μίσος των ισλαμιστών σε κάθε θρησκεία που δεν είναι η δική τους, μίσος ενάντια στους ομοφυλόφιλους και στις γυναίκες. Εφόσον οι μουσουλμάνοι μισούν τους ομοφυλόφιλους θεωρώντας τους βρώμικους και αμαρτωλούς, δεν είναι ρατσιστές?

Λοιπόν, γιαννάκη, μπορεί να βρεις στην λέξη ρατσισμό την φυλή, αλλά ο ρατσισμός έχει πολλά πρόσωπα…καθημερινά πρόσωπα…

Το πρωτευουσιάνος και το χωριάτης, δεν το αντιλαμβάνομαι.
Μένω στην Αθήνα, αλλά η Αθήνα, δεν είναι τίποτε άλλο από ένα πολύ μεγάλο χωριό.
Επίσης είμαι σίγουρη πως στο χωριό ζει κανείς ποιοτικότερα.
Οπότε στο μοναδικό θέμα στο οποίο σε ζηλεύω είναι το γεγονός ότι μένεις σε χωριό.
Το αν είναι πραγματικό χωριό βέβαια δεν το ξέρω, γιατί στη λέξη χωριό έχω συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου.

Στην Αθήνα πάντως, υπάρχουν πολλές γειτονιές που αντιμετωπίζουν θέμα ζωης και θανάτου με τους λαθρομετανάστες και δεν υπερβάλω καθόλου. Μακάρι να υπερέβαλα...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 2:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark

χαχαχαχα, τι ν' αυτά που λες ρε γιάννη; τα΄ παίξες και συ; 



Είμαι παιχνιδιάρης , βρε συ Μάρκε.
Αφού το ξέρεις.....

Παράθεση:


Δε μου λες, έχοντας γνώση των "ικανοτήτων" σου, όπως λες, στα ... "μουσεία" προσφέρεις οργασμό;   


Ρε συ, οι γυναίκες δεν είναι κάποιο άλλο είδος του ζωικού βασιλείου αλλά το άλλο φύλο του ζώου “άνθρωπος” .
Έτσι πέραν των ανατομικών διαφορών , διαφέρουν και οργανικά, σεξουαλικά και ψυχολογικά.
Μιλάμε για τη γυναικεία “ψυχή” που πρέπει και αυτή να κατανοήσουμε , αν θέλουμε να προσεγγίσουμε σωστά τον “άνθρωπο”
.
Μην θέτεις τις γυναίκες απέναντί σου, αλλά δίπλα σου.
Αγκάλιασέ τες σαν άντρας και σαν άνθρωπος .

Οι γυναίκες επιθυμούν ποιο πολύ την αντρική στοργή και αγάπη, παρά το γαμήσι.
Εμείς πρέπει να τους το μάθουμε να το απολαμβάνουν.


Παράθεση:
Ε ρε κοίτα πώς κατάντησε το θέμα περί δημοκρατίας! 


Αυτό θα πει δημοκρατία .
Να γίνονται και αυτά


.


Τι έχεις όμως να πεις για το λεσβιακό έρωτα που πολλές γυναίκες θεωρούν ότι δίνει την υπέρτατη ηδονή, μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να τους προσφέρει οποιοσδήποτε άνδρας;

Και επίσης για αυτό που πόσταρα περί πιθανής μη μελλοντικής αναγκαιότητας των ανδρών για τη διαιώνιση του ανθρώπου;

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=4995

Αλλά και εμμέσως πλην σαφώς για αυτό που η Μαρία σε κατηγορεί, ότι δηλαδή οι γυναίκες στις οποίες ικανοποίηση προσφέρεις, πόρνες πως είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 4:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Pflegeleicht έγραψε:
mark έγραψε:
Pflegeleicht έγραψε:
Εννοείς : "όλα γίνονται με την ... χρήση αυτών" .. Wink

"Οι πλειοψηφίες είναι τα όπλα των μειοψηφιών" ... σου θυμίζει μια υπογραφή ? Wink


χεχε, με τη χρήση αυτών και για αυτούς. "Οι πλειοψηφίες είναι τα όπλα των μειοψηφιών" όντως. Και οι άνθρωποι με μεγάλη τους χαρά θέλουν να βρίσκονται στις πλειοψηφίες, και ας μην είναι ελεύθεροι, και ας χειραγωγούνται και ας είναι ακόλουθοι. Και μετά θα παραπονιούνται για όλα αυτά.


Ακριβώς Mark !
Βρε τώρα έναν τρόπο να ξεφύγουμε από αυτόν τον φαύλο κύκλο και σε ψηφίζω δαγκωτό και σε χρυσώνω κιόλας. Βρες !!!


Μα τι λες, να χαλάσω τον κύκλο μου ζητάς;;;; Η ιστορία διαγράφει κυκλική πορεία, να αλλάξουμε την ιστορία τώρα;


ε ρε μπαγάσα, παραδίνομαι, με έπεισες τελικά!
καιρό το προσπαθούσες...αλλά εγώ δεν...
εύγε φίλε μου καλέ, το ρόλο σου εξαίσια τον έπαιξες!
δεν έχω λόγια να εκφράσω
πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος πραγματικά είσαι.

ο κύβος ερρίφθη!

ο Ρουβίκωνας ποταμός έχει ήδη διαβεί και οδεύουμε πανηγυρικά προς τη Ρώμη.

Πάρα πολλές πλέον οι συμπτώσεις, πολύ ισχυρές και οι ενδείξεις.

Δώρο δε νοείται κάτι, αν δε μοιράζεται.

χαχαχαχα

Ρε τι πάθαμε! Ποιος το περίμενε!

http://www.youtube.com/watch?v=Qw7MW5J-iww
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 4:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing τι έπαθες μωρέ τρελάρα πρωί πρωί ???????

αχαχαχχαχαχχαχαχα τώρα το είδα ! ξημερώματα γράφεις για λεσβιακά στο θέμα για τη Δημοκρατία !!!!! Έχεις λαλήσει βρε αθεόφοβε ???? Laughing Laughing Laughing
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 5:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ ή εσύ πρωί πρωί; Ε, μάλλον και οι δύο! χαχαχα

Ναι, για λεσβιακά γράφω, αφού, ως γνωστόν, είναι τα καλύτερα! Smile

Αθεόφοβος εγώ; τστστ προς Θεού!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 6:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εάν θέλει κανείς να διαπιστώσει πως θα διαλυθεί η Ευρωζώνη, οφείλει να μελετήσει την κατάσταση στην Ιταλία και στη Γαλλία – όπου, αργά ή γρήγορα, θα εκλεγεί μία εθνικοσοσιαλιστική κυβέρνηση...



Έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν στις διάφορες νίκες της γαλλικής ακροδεξιάς, σε όλες σχεδόν τις πρόσφατες εκλογικές αναμετρήσεις – ενώ υπάρχει μία πολύ καλή ανάλυση σε μία αγγλική εφημερίδα (Είναι η κατάλληλη ώρα να στοιχηματίσουμε για την έξοδο της Γαλλίας και το γαλλικό φράγκο), η οποία επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο θέμα.

Ειδικότερα, το κόμμα της γαλλικής ακροδεξιάς, το οποίο μάλλον δεν είναι λιγότερο «επιθετικό» ή «επαναστατικό» από το αντίστοιχο στην Ελλάδα, αλλά απλά πιο έμπειρο, προσεκτικό και καλύτερα οργανωμένο, έχει συμπεριλάβει στο πρόγραμμα του αρκετά σοσιαλιστικά χαρακτηριστικά, ενώνοντας τα με τα καθαρά εθνικιστικά – υιοθετώντας σε κάποιο βαθμό μία «εθνικοσοσιαλιστική» ιδεολογία, η οποία φαίνεται ότι πείθει τους Γάλλους.

Φαίνεται λοιπόν ότι πολλοί εργαζόμενοι, οι οποίοι στο παρελθόν ψήφιζαν το κυβερνών σοσιαλιστικό κόμμα, έχουν πλέον μετατοπισθεί – επιλέγοντας το «Εθνικό Μέτωπο» (Front National) της κυρίας Le Pen το οποίο, σε πανεθνικές δημοσκοπήσεις, έρχεται πρώτο, ξεπερνώντας τους σοσιαλιστές (Hollande) και τους δεξιούς (πρώην Sarkozy).

Στο θέμα τώρα του ευρώ, το ακροδεξιό «Εθνικό Μέτωπο» έχει μία ξεκάθαρη θέση – εάν δεν πετύχουν οι σχεδιαζόμενες διαπραγματεύσεις του με τη Γερμανία. Θέλει ουσιαστικά να «απελευθερώσει» τη Γαλλία από «τα δεσμά των Βρυξελλών», υιοθετώντας ξανά το εθνικό νόμισμα – κατά περίεργο τρόπο δε, με απώτερο σκοπό να διασώσει το κοινωνικό κράτος, προς όφελος των Γάλλων.

Ο τρόπος τώρα, με τον οποίο θα μπορούσε να γίνει εφικτό το παραπάνω, είναι αντικείμενο σοβαρών αναλύσεων μέσα στο κόμμα – αφού θεωρείται ότι, δεν πρόκειται να υπάρξει εναλλακτική λύση, επειδή η Γερμανία δεν θέλει να αλλάξει πολιτική.

Με δεδομένο δε το ότι, η συνέχιση της ίδιας πολιτικής, η οποία δεν επιλύει τις ευρωπαϊκές ασυμμετρίες(πλεονάσματα της Γερμανίας εις βάρος των υπολοίπων κρατών), δεν επιτρέπει την περαιτέρω παραμονή της Γαλλίας στην Ευρωζώνη, η επιστροφή στο φράγκο θεωρείται υποχρεωτική – ανεξάρτητα από το ποια κυβέρνηση θα ευρίσκεται στην εξουσία.

Περαιτέρω, το ότι η θέση της Γερμανίας παραμένει αμετάβλητη, φαίνεται από τα σχέδια της – αφού τα οικονομικά ινστιτούτα της προβλέπουν αύξηση των πλεονασμάτων στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών, η οποία θα φτάσει στα 200 δις € ή στο 7% του ΑΕΠ της χώρας, ξεπερνώντας κάθε προηγούμενο ρεκόρ. Η ανάπτυξη της Γερμανίας δε, μετά από μία σημαντική κάμψη, θα συνεχισθεί ως είχε (διάγραμμα) – διευρύνοντας τις ασυμμετρίες.

Συνεχίζοντας, όλα όσα ισχύουν για τη Γαλλία, ισχύουν και για την Ιταλία – η οικονομία της οποίας είναι περισσότερο βυθισμένη στην ύφεση και στην ανεργία, χωρίς να έχει καμία δυνατότητα και κανένα «εργαλείο», για να ξεφύγει από την κρίση. Επομένως, είναι θέμα χρόνου η εμφάνιση ενός αντίστοιχου «εθνικού μετώπου» – μίας ιταλικής εθνικιστικής ή εθνικοσοσιαλιστικής παράταξης δηλαδή, η οποία θα πάρει τα ηνία, με «σύνθημα» την έξοδο της Ιταλίας από το ευρώ.

Ας μην ξεχνάμε δε ότι, τόσο η Γαλλία, όσο και η Ιταλία θα μπορούσαν να επιβιώσουν εκτός ευρώ – λιγότερο φυσικά η Ιταλία, λόγω του υψηλού δημοσίου χρέους της. Για την Ελλάδα βέβαια, η οποία εγκλωβίστηκε στο ευρώ μετά το εγκληματικό PSI, στο οποίο καταδικάσθηκε από μία πιθανότατα ενδοτική κυβέρνηση, η κατάσταση είναι εντελώς διαφορετική – αν και θα μπορούσε να αλλάξει ανά πάσα στιγμή.

.

Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Οικονομικά στοιχεία Ιταλίας (*όπου η λέξη «prognose», η σημασία είναι «πρόβλεψη»). Aπό επάνω αριστερά προς τα δεξιά: Δημόσιο χρέος, Έλλειμμα, Μισθοί σε σύγκριση με το 2000, Δεκαετή επιτόκια, Αύξηση ΑΕΠ.

.

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, θεωρείται ότι η διάλυση της Ευρωζώνης θα προκληθεί είτε από τη Γαλλία, είτε από την Ιταλία – πιθανότατα από εθνικιστικές κυβερνήσεις, οι οποίες θα ενσωματώσουν τους σοσιαλιστές ψηφοφόρους. Η αιτία είναι το ότι, τα σοσιαλδημοκρατικά κόμματα, όταν αναλάβουν την εξουσία, μιμούνται απλά την πολιτική των συντηρητικών (δεξιών) παρατάξεων – μη έχοντας το θάρρος να εφαρμόσουν ένα αποκλειστικά δικό τους πρόγραμμα.

Διακοσμούν λοιπόν τις θέσεις τους με ορισμένα σοσιαλιστικά ημίμετρα, τα οποία φυσικά δεν διαφοροποιούν ούτε στο ελάχιστο τη νεοφιλελεύθερη πολιτική, η οποία έχει πλέον κυριαρχήσει – με αποτέλεσμα να μην έχουν πια κανένα λόγο ύπαρξης. Πόσο μάλλον όταν τα υπερχρεωμένα σημερινά κράτη δεν προσφέρουν την «παραδοσιακή» δυνατότητα στους σοσιαλιστές – αυτήν του «μοιράσματος χρημάτων» δηλαδή στο λαό και ειδικά στους δημοσίους υπαλλήλους.

Στα πλαίσια αυτά, το τέλος της δημοκρατίας φαίνεται καθαρά στο ορίζοντα, αντί για το αναμενόμενο από πολλούς φως στην άκρη του τούνελ. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στις ελλειμματικές χώρες της Ευρώπης αλλά και στις πλεονασματικές – αφού στη Γερμανία προετοιμάζεται μία κυβέρνηση συνεργασίας των δύο μεγάλων κομμάτων, η οποία δεν θα διαφέρει σε τίποτα από μία δικτατορία της ελίτ.

.

Υστερόγραφο: Πρόσφατο «μανιφέστο» Ευρωπαίων οικονομολόγων της «ομάδας των 17», προτείνει τηνελεγχόμενη διάλυση της Ευρωζώνης. Η βασική τους θέση είναι η εξής:

“Οι χώρες του νότου είναι βυθισμένες στην ύφεση – σε έναν καθοδικό σπειροειδή κύκλο. Δεν μπορούν να υποτιμήσουν τα νομίσματα τους, οπότε εξάγουν λιγότερα προϊόντα. Οι βόρειες χώρες υποχρεώνονται να χρηματοδοτούν το Νότο (ο οποίος απειλείται με κοινωνικές αναταραχές), με ατελείωτα πακέτα, με κίνδυνο να χρεοκοπήσουν και οι ίδιες. Ο Βοράς χάνει την εμπιστοσύνη τους στην ευρωπαϊκή ενοποίηση. Το ευρώ δεν ισχυροποιεί την Ευρώπη, αλλά την διαλύει”.

Την ίδια στιγμή, σε μία δημοσκόπηση της γαλλικής τηλεόρασης (BMF TV), το 46% των ψηφοφόρων επιλέγει το «Εθνικό Μέτωπο» της κυρίας Le Pen – ενώ ακολουθεί ο επόμενος (F.Fillon), μόλις με 18%. Η δε αρχηγός του ακροδεξιού κόμματος είπε τα εξής:

“Πρέπει να βγούμε από την Ευρωζώνη, επειδή το ευρώ εμποδίζει όλες τις οικονομικές αποφάσεις στη χώρα μας – ενώ η Γαλλία είναι ένα κράτος που δεν μπορεί να υποτάσσεται στον «πατερναλισμό» των Βρυξελλών.

Οι κυβερνήσεις της Ευρωζώνης θα έπρεπε να κληθούν από τη Γαλλία για να αποφασίσουν, ένα επιθυμούν την από κοινού έξοδο με τη Γαλλία ή να εργασθούν σε ένα σχέδιο ελεγχόμενης διάλυσης της Ευρωζώνης – εκτός εάν θέλουν να αφεθούν στη μοίρα τους, αναλαμβάνοντας το ρίσκο της κατάρρευσης της Ευρωζώνης. Τη στιγμή που η Γαλλία θα εγκαταλείψει την Ευρωζώνη, το ευρώ θα πάψει να υπάρχει. Αυτή είναι η τεράστια δύναμη της Γαλλίας. Τα θέλει να κάνει η Κομισιόν για να αντιταχθεί; Να στείλει τα τεθωρακισμένα (τανκς);”

πηγή
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 6:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απλά :

Ετοιμαστείτε. Cool
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 7:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !


Και επιπλεον :

Κρατηθειτε



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠

η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος
και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και μη ξεχνάτε: Προσδεθείτε!

Buckle up, biiitches!!!

http://www.youtube.com/watch?v=0-JJuHpfN5g
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 73, 74, 75, 76, 77  Επόμενο
Σελίδα 74 από 77

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center