Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ετυμολογία της λέξης άνθρωπος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 10:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ σκαπανέα μήπως μπορείς να μου εξηγησεις τι σημαίναι η έκφραση "αυτός που ομοιάζει με άνδρα" γιατί σύγνωμη με το φτωχό μου μυαλό δεν τη καταλαβαίνω;;;
Δηλαδη με την ίδια λογική ζώο είναι αυτό που ομοιάζει με βόδι;;
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Ισως εδω, βρεις αυτο που ζητας SARUMAN



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από το ωθέω, σπρώχνω, εκείνος που δρα δια της ωθήσεως είναι ο άνδρας που ωθεί...που έχει ανδρωθεί...και λέγεται πια άνθρωπος...αυτός που έχει ανδρωθεί ή που είναι αποτέλεσμα εκείνων που έχουν ανδρωθεί (που έγιναν πατέρες), άρα ο άνθρωπος είναι ο γιος των ανδρειωμένων..Και αυτό σημαίνει ότι είτε μιλάμε για αρσενικό ή για θηλυκό, όλοι οι άνθρωποι έχουμε έναν πατέρα...που μας ώθησε για να γίνουμε!

Άλλη ερμηνεία: http://omiliasii.blogspot.gr/2010/02/blog-post_15.html
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Ισως εδω, βρεις αυτο που ζητας SARUMAN



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠


Σκαπανέα εχεις βρεί το κλειδί μου και με τουμπαρεις άτιμε Twisted Evil
Οντως η αναφορά στο site που έδειξες μου έλεισε την απορία.
Με αυτή την ερμηνεία του ανηρ+ορώ ,όπως ακριβώς την επεξηγεί στο σαιτ που μου έβαλες ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Και μαλιστα μου άρεσε τοσο πολύ που θα φυλάξω αυτό το σαιτ στο αρχείο μου γιατί ειλικρινα δεν έχω ξανακούσει αυτή την εκδοχή και είναι όντως ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.
Βέβαια δεν εγκαταλείπω και την εκδοχή που ανέδειξα παραπάνω γιατί καθοσον θα έχεις καταλάβει θεωρώ τους αρχαίους φιλοσόφους διδασκάλους μου και άρα ότι λένε είναι ιερό για μένα.
Αλλα και αυτή η εκδοχή ,όπως αναδεικνύεται απο αυτο το σαιτ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΔΕΚΤΗ.
Νασαι καλά φίλε μου κι ευχαριστώ. Very Happy
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center