Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εαυτός
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Αλήθειες εξ αποκαλύψεως ΔΕΝ υπάρχουν.
Αυτές που λέγεται να υπάρχουν, υπάρχουν αναπόδεικτα και ΜΟΝΟ στο νού των “πιστών” τους , χωρίς καμία λογική τεκμηρίωση,

Idea !

Υπαρχουν και παρα υπαρχουν...
Οπως αυτες που σου υπαγορευει ο εαυτος σου...
Και καθε φορα που τις εκφραζεις ισχυριζεσαι οτι λες την αποψη σου χωρις δευτερη σκεψη...
Αρα γεννιωνται στο νου σου εκεινη τη στιγμη ( που τα γραφεις ) εκ του μηδενος και μετα... τελος
Σενα ποιος στις αποκαλυπτει αυτες ;


Υ.Γ.
αναφερεσαι υποθετω στα "αντικειμενικα - αισθητηριακα" πειραματα που εχουν πραγματοιποιησει οι νευροεπιστημες και η ψυχολογια και οι πειραματικες-αισθητηριακες γνωσεις που εχουν προκυψει και οι οποιες "ουδεμια" σχεση εχουν με αληθειες που εχουν επινοηθει ( και οχι "αποκαλυφθει" ) για να ερμηνευσουν τα ανεξηγητα δρωμενα της ψυχης οπως φαινονται στα "πειραματα" Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως



Βρε skapaneas ... “υπάρχεις”?

Ουφ!!
Είχα αρχίσει να διερωτώμαι , μετά τις “ανησυχίες” του spyros

Παίδες !
Χαρμόσυνα νέα!!!
Εδώ είναι!!

Αχ! αυτές οι κακές συναναστροφές ........



Παράθεση:


Υπαρχουν και παρα υπαρχουν... 
Οπως αυτες που σου υπαγορευει ο εαυτος σου... 
Και καθε φορα που τις εκφραζεις ισχυριζεσαι οτι λες την αποψη σου χωρις δευτερη σκεψη... 
Αρα γεννιωνται στο νου σου εκεινη τη στιγμη ( που τα γραφεις ) εκ του μηδενος και μετα... τελος 
Σενα ποιος στις αποκαλυπτει αυτες ; 





Μάλλον μπλέκεις την “λογική σου σκέψη” με τις “προσωπικές σου φαντασιώσεις”

Μπερδεύεις την λογική του “ελεύθερου συνειρμού” , με τον παραλογισμό του .... “συνειρμικού λογισμού”

Δες το θέμα ξανά , και εξέτασέ το σε βάθος.
Μπορεί να καταφέρεις τελικά ,να διακρίνεις την διαφορά, που είναι ξεκάθαρα εμφανής και διακριτή, για ΟΛΑ τα νοήμονα όντα.
Παράθεση:


αναφερεσαι υποθετω στα "αντικειμενικα - αισθητηριακα" πειραματα που εχουν πραγματοιποιησει οι νευροεπιστημες και η ψυχολογια και οι πειραματικες-αισθητηριακες γνωσεις που εχουν προκυψει και οι οποιες "ουδεμια" σχεση εχουν με αληθειες που εχουν επινοηθει ( και οχι "αποκαλυφθει" ) για να ερμηνευσουν τα ανεξηγητα δρωμενα της ψυχης οπως φαινονται στα "πειραματα"  



Τίποτα από αυτά τα “μπερδεμένα” που λες, και μόνο εσύ γνωρίζεις.

Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )

Idea !

Μα αυτο λεω και εγω φιλε μου νοημων : οτι προκειται για ερμηνειες και οχι για αποδεδειγμενη γνωση
Τι δεν καταλαβαινεις και με επαναλαμβανεις ;

Τα ζητηματα της ψυχης ή "ψυχης" οπως αρεσκεσαι να σημειωνεις δεν επιδεχονται πειραματισμους και επαληθευσεις αισθητηριακες που ειναι και το κυριο χαρακτηριστικο της συμβατικης επιστημης
Η μη αντικειμενικη ( εσωτερικη ) φυση των ψυχικων μηχανισμων μονο εικασιες επιτρεπει να γινονται και να αναζητουνται οι εξωτερικες επιβεβαιωσεις τους, οι οποιες την "αλλη" στιγμη μπορουν καλλιστα να ανατραπουν



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 3:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap
έγραψε:
Αν κατάλαβα καλά ο Σκαπανεύς έλειπε, όπως και η χάρη μου. Έπρεπε να το καταλάβω από συμφραζόμενα.
Καλώς μας και στους δυο Σκαπανεύ και σιδερένιος.

Idea !

Οντως j_pap καλως επανηλθες !!



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ



Αδυναμία είναι αδιαφορία πρός τον εαυτό σου. Έλλειψη σεβασμού στην ύπαρξη σου. Ύπαρχεις και το αγνοείς. Αγνοείς και αρνείσαι να καταλάβεις. Αναρωτιέσαι και θέλεις να βρείς διέξοδο από το αδιέξοδο που δημιούργησες. Έχεις δημιουργήσει ένα ΑΔΙΕΞΟΔΟ. Είναι είδος δημιουργίας, δεν έχεις μείνει στάσιμος. Το δημιούργησες για να καταλάβεις τον εαυτό σου, να τον γνωρίσεις, να δείς επιτέλους ποιός είσαι και τι αναζητάς από εσένα. Εσένα που παραμέλησες και έμεινες κλεισμένος μέσα στο δημιούργημα σου. Παγιδεύτηκες στο χώρο σου χάνοντας την επαφή με τον πραγματικό χρόνο. Χαμένος μέσα στην ουτοπία της δικιάς σου αλλοτρίωσης. Μια αλλοτρίωση που δεν ήθελες να γευτείς και αθελά σου βούλιαξες. Βασίστηκες στις δικιές σου δυνάμεις, τις δικές σου άμυνες, τις δικές σου σκέψεις. Σκέψεις ατελείωτες, ανέκφραστες, επαλαμβανόμενες, περικυκλομένες από τον απρόσωπο χαρακτήρα της φαντασίας σου. Η φαντασία προέρχεται από παντού. Βρίσκεται μέσα σου, πάνω σου, γύρω σου, την βλέπεις, την αγγίζεις, την μυρίζεις, την ακούς, την γεύεσαι, μέσα από ένα άλλο πρόσωπο, μέσα από άλλα μάτια με διαφορετική γωνία σύλληψης, μέσα από άλλα χέρια με διαφορετική αφή, από το χαμόγελο κάποιου άγνωστου που σε κοίταξε όπως θα επιθυμούσες. Το άγνωστο είναι η αρχή και το τέλος της δημιουργίας σου. Τι θα σου φέρει και τι θα σου πάρει εξαρτάται απο τον εαυτό σου, πως θα το χρησιμοποιήσεις, με ποιούς στο πλευρό θα το παλέψεις. Φαντάσου, επιθύμισε, δημιούργισε, κατάλαβε, πίστεψε και στο τέλος θα γίνεις. Θα γίνεις αυτό που φαντάζεσαι. Ίσως για κάποιον είναι σκέψεις και αισθήματα χωρίς νόημα. Το νόημα είναι στον καθένα μέσα του, βρίσκεται και υπάρχει, το μόνο που περιμένει είναι να ξεκλειδωθεί και να ξεχειλίσει το υπόλοιπο της ψυχής που πιστεύει οτι έχει χαθεί. Είμαι άγνωστος προς εσάς, δε σας λεω ότι είναι ο σωστός ο δρόμος για το νόημα σας, σας δίνω το νόημα το δικό μου από τις εμπειρίες που όλοι μας καθημερινά περνάμε και κάθομαι και τις μοιράζομαι με εκείνους που ενδιαφέροντε να φωτίσουν το σκοτάδι του εγωϊσμού τους. Σας δίνω το φώς που μου προσφέρανε. ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ...


Υ.Γ

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΥΡΙΕ ΣΚΑΠΑΝΕΥΣ

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΑΡΩΝ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 4:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ
έγραψε:
Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ

Αδυναμία είναι αδιαφορία πρός τον εαυτό σου.
Έλλειψη σεβασμού στην ύπαρξη σου.
Ύπαρχεις και το αγνοείς.
Αγνοείς και αρνείσαι να καταλάβεις.
Αναρωτιέσαι και θέλεις να βρείς διέξοδο από το αδιέξοδο που δημιούργησες.
Έχεις δημιουργήσει ένα ΑΔΙΕΞΟΔΟ.
Είναι είδος δημιουργίας, δεν έχεις μείνει στάσιμος.
Το δημιούργησες για να καταλάβεις τον εαυτό σου, να τον γνωρίσεις, να δείς επιτέλους ποιός είσαι και τι αναζητάς από εσένα. Εσένα που παραμέλησες και έμεινες κλεισμένος μέσα στο δημιούργημα σου.
Παγιδεύτηκες στο χώρο σου χάνοντας την επαφή με τον πραγματικό χρόνο.
Χαμένος μέσα στην ουτοπία της δικιάς σου αλλοτρίωσης.
Μια αλλοτρίωση που δεν ήθελες να γευτείς και αθελά σου βούλιαξες.
Βασίστηκες στις δικιές σου δυνάμεις, τις δικές σου άμυνες, τις δικές σου σκέψεις.
Σκέψεις ατελείωτες, ανέκφραστες, επαλαμβανόμενες, περικυκλομένες από τον απρόσωπο χαρακτήρα της φαντασίας σου.
Η φαντασία προέρχεται από παντού.
Βρίσκεται μέσα σου, πάνω σου, γύρω σου, την βλέπεις, την αγγίζεις, την μυρίζεις, την ακούς, την γεύεσαι, μέσα από ένα άλλο πρόσωπο, μέσα από άλλα μάτια με διαφορετική γωνία σύλληψης, μέσα από άλλα χέρια με διαφορετική αφή, από το χαμόγελο κάποιου άγνωστου που σε κοίταξε όπως θα επιθυμούσες.
Το άγνωστο είναι η αρχή και το τέλος της δημιουργίας σου.
Τι θα σου φέρει και τι θα σου πάρει εξαρτάται απο τον εαυτό σου, πως θα το χρησιμοποιήσεις, με ποιούς στο πλευρό θα το παλέψεις.
Φαντάσου, επιθύμισε, δημιούργισε, κατάλαβε, πίστεψε και στο τέλος θα γίνεις.
Θα γίνεις αυτό που φαντάζεσαι.
Ίσως για κάποιον είναι σκέψεις και αισθήματα χωρίς νόημα.
Το νόημα είναι στον καθένα μέσα του, βρίσκεται και υπάρχει, το μόνο που περιμένει είναι να ξεκλειδωθεί και να ξεχειλίσει το υπόλοιπο της ψυχής που πιστεύει οτι έχει χαθεί.
Είμαι άγνωστος προς εσάς, δε σας λεω ότι είναι ο σωστός ο δρόμος για το νόημα σας, σας δίνω το νόημα το δικό μου από τις εμπειρίες που όλοι μας καθημερινά περνάμε και κάθομαι και τις μοιράζομαι με εκείνους που ενδιαφέροντε να φωτίσουν το σκοτάδι του εγωϊσμού τους.
Σας δίνω το φώς που μου προσφέρανε.
ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ...

Idea !

Τριομηδη φιλε μου, εμφανιζεις εναν αλλο εαυτο
Και ειναι καλο
Εναν εαυτο αγνωστο οπως λες
Τουλαχιστον σε μενα
Για τους πολυ παλιους μπορει να εισαι ηδη γνωστος
Αλλά εισαι αληθινος
Και αυτο ειναι καλο
Και οντως : 74. δεν ξερω αν εχεις δικιο αλλά ξερω οτι εχω δικιο οταν θελω να ακουω την αληθεια σου
Το φως ειναι να γνωριζουμε το σκοταδι του εγωϊσμου μας
Κι αν δε φωτισουμε εμεις εμας, ποιος περιμενουμε να μας φωτισει ;
Εμεις ειμαστε το φως
Κι οσο επιμενουμε οτι τα αδιεξοδα ειναι αποτελεσμα της δρασης αλλων, αρνουμαστε να δουμε το φως που κρυβουμε μεσα μας
Το φως της αληθειας αυτου που ειμαστε πραγματικα
Ο,τι κι αν ειμαστε, αυτο ειμαστε
Κι αυτο ειναι το φως
Ειμαι υποκριτης ;
Αυτο ειμαι ...
Ειμαι ψευτης ;
Αυτο ειμαι ...
Ειμαι καλος ;
Σηκωνει συζητηση ... Cool
Αν δε δω τι ειμαι, διεξοδος "δεν" υφισταται
Κι ας υπαρχει...
Και δεν ξεχνω οτι : 14. η γνωση ειναι ευθυνη
Και οτι : 26. η αληθινη αληθεια δυσκολα αντεχεται μερικες φορες



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
Παράθεση:
Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )


Aυτά ναι. Είναι παράγωγα των μηχανισμών του ανθρώπου, αλλά οι αιτίες που τα παράγουν είναι είτε εξωτερικές , είτε εσωτερικές. Μπορεί το νοερό μας φυσικό στοιχείο (λέγε με και ψυχή) να στείλει ερεθίσματα για την παραγωγή τους, όπως κάνουν οι αισθήσεις από τα έξω ερεθίσματα, ή όπως κάνουν τα ένδον νοήματα, φαντασίες, πάθη κλπ.



Αυτές είναι καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες που συντελούνται σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου και κάτω από πολύ συγκεκριμένα αίτια / διεγέρσεις των εγκεφαλικών κυττάρων (βιοχημικές και ηλεκτρομαγνητικές)
Η εγκεφαλική λειτουργία είναι πολυδαίδαλη, σχεδόν χαοτική.
Μόλις τα τελευταία 5-10 χρόνια αρχίσαμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι σε αυτό το λαβύρινθο.

Σου έχω ήδη ζητήσει να μου περιγράψεις τι είναι αυτό που εσύ εννοείς σαν “δεύτερη φύση” σου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτή την “βήτα” φύση σου, είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “ψυχή”
Σωστά?
Δεν μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα , για το αντικείμενο της επιστήμης της ψυχολογίας στον δυτικό κόσμιο.

Μπορείς να μου προσδιορίσεις τι εννοείς εσύ με την λέξη “ψυχή” , εξηγώντας ταυτόχρονα , που, σε ποιο -μέρος του ανθρωπίνου σώματος- την εντοπίζεις και πως εσύ την εντόπισες?

Με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον αναμένω να ακούσω. 

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas



Μα αυτο λεω και εγω φιλε μου νοημων : οτι προκειται για ερμηνειες και οχι για αποδεδειγμενη γνωση 
Τι δεν καταλαβαινεις και με επαναλαμβανεις ; 



Θα επιμένω να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια , με την ελπίδα πως κάποτε θα καταλάβεις για ποιο “πράγμα” μιλώ.

Αναφέρομαι μάλλον σε άγνωστα για σένα, πειράματα και έρευνες της νευροεπιστήμης και της κλινικής ψυχολογίας , πάνω σε εγκεφαλικές λειτουργίες, για τον εντοπισμό και κατανόηση ψυχικών δραστηριοτήτων και συναισθημάτων, που αποδεικνύουν την υλική προέλευση πολύ συγκεκριμένων ανθρώπινων ψυχικών καταστάσεων όπως χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ .

Καταλαβαίνεις σε τί αναφέρομαι
Μάλλον δεν μπορείς ή δεν σου επιτρέπει ο δογματισμός σου να διανοηθείς , ότι όλες αυτές οι λεγόμενες ψυχικές καταστάσεις , είναι καθαρά θέμα βιοχημείας , ηλεκτρομαγνητισμού και γονιδιακών καταγραφών που ενεργοποιούν αδένες και εκκρίσεις εγκεφαλικά ελεγχόμενες. .



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
j_pap
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 11:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
Παράθεση:
Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )


Aυτά ναι. Είναι παράγωγα των μηχανισμών του ανθρώπου, αλλά οι αιτίες που τα παράγουν είναι είτε εξωτερικές , είτε εσωτερικές. Μπορεί το νοερό μας φυσικό στοιχείο (λέγε με και ψυχή) να στείλει ερεθίσματα για την παραγωγή τους, όπως κάνουν οι αισθήσεις από τα έξω ερεθίσματα, ή όπως κάνουν τα ένδον νοήματα, φαντασίες, πάθη κλπ.



Αυτές είναι καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες που συντελούνται σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου και κάτω από πολύ συγκεκριμένα αίτια / διεγέρσεις των εγκεφαλικών κυττάρων (βιοχημικές και ηλεκτρομαγνητικές)
Η εγκεφαλική λειτουργία είναι πολυδαίδαλη, σχεδόν χαοτική.
Μόλις τα τελευταία 5-10 χρόνια αρχίσαμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι σε αυτό το λαβύρινθο.

Σου έχω ήδη ζητήσει να μου περιγράψεις τι είναι αυτό που εσύ εννοείς σαν “δεύτερη φύση” σου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτή την “βήτα” φύση σου, είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “ψυχή”
Σωστά?
Δεν μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα , για το αντικείμενο της επιστήμης της ψυχολογίας στον δυτικό κόσμιο.

Μπορείς να μου προσδιορίσεις τι εννοείς εσύ με την λέξη “ψυχή” , εξηγώντας ταυτόχρονα , που, σε ποιο -μέρος του ανθρωπίνου σώματος- την εντοπίζεις και πως εσύ την εντόπισες?


.

Πάλι και πάλι....Αποπειράσαι να σου εξηγήσουν συμβάσεις. Γιατί δεν παίρνεις κάποια θεωρία που να σε ικανοποιεί; Στη θέση σας θα προσπαθούσα να ψάξω περί μορφογενετικών και μορφικών πεδίων. Δεν μπορώ να περιμένω. Ανεβαίνω στο τραίνο των πιθανοτήτων, των στατιστικών, της διαισθητικής λογικής, της χρονικής, της τροπικής και ...good bye! Βρεἰτε κάποιον της κλασσικής λογικής, και μείνετε πίσω να «σκάβετε» ακόμη με την «τσάπα» της γραμμικής λογικής.
_________________
Lams! Step By Step Forever We Will Sing ###Mighty to Save


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την j_pap στις Τρι Οκτ 15, 2013 11:36 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
Παράθεση:
Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )


Aυτά ναι. Είναι παράγωγα των μηχανισμών του ανθρώπου, αλλά οι αιτίες που τα παράγουν είναι είτε εξωτερικές , είτε εσωτερικές. Μπορεί το νοερό μας φυσικό στοιχείο (λέγε με και ψυχή) να στείλει ερεθίσματα για την παραγωγή τους, όπως κάνουν οι αισθήσεις από τα έξω ερεθίσματα, ή όπως κάνουν τα ένδον νοήματα, φαντασίες, πάθη κλπ.



Αυτές είναι καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες που συντελούνται σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου και κάτω από πολύ συγκεκριμένα αίτια / διεγέρσεις των εγκεφαλικών κυττάρων (βιοχημικές και ηλεκτρομαγνητικές)
Η εγκεφαλική λειτουργία είναι πολυδαίδαλη, σχεδόν χαοτική.
Μόλις τα τελευταία 5-10 χρόνια αρχίσαμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι σε αυτό το λαβύρινθο.

Σου έχω ήδη ζητήσει να μου περιγράψεις τι είναι αυτό που εσύ εννοείς σαν “δεύτερη φύση” σου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτή την “βήτα” φύση σου, είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “ψυχή”
Σωστά?
Δεν μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα , για το αντικείμενο της επιστήμης της ψυχολογίας στον δυτικό κόσμιο.

Μπορείς να μου προσδιορίσεις τι εννοείς εσύ με την λέξη “ψυχή” , εξηγώντας ταυτόχρονα , που, σε ποιο -μέρος του ανθρωπίνου σώματος- την εντοπίζεις και πως εσύ την εντόπισες?

Με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον αναμένω να ακούσω. 

.

Πάλι και πάλι....Αποπειράσαι να σου εξηγήσουν συμβάσεις. Δεν θα σε περιμένω. Ανεβαίνω στο τραίνο των πιθανοτήτων, των στατιστικών, της διαισθητικής λογικής, της χρονικής, της τροπικής και good bye!


Για πες σε ποιο “αξίωμα” αναφέρεσαι, και τι ορίζεις εσύ ως αξίωμα ?

Υ.Γ

Τι είναι επιτέλους για σένα “ψυχή” ?

Ούτε αυτό μπορείς να το περιγράψεις και να προσδιορίσεις τουλάχιστον που εντοπίζεται στον άνθρωπο .
Έχει “υλική φύση” και αν δεν έχει , πως αλληλεπιδρά με την ύλη (αν αλληλεπιδρά) .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
j_pap
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 11:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
Παράθεση:
Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )


Aυτά ναι. Είναι παράγωγα των μηχανισμών του ανθρώπου, αλλά οι αιτίες που τα παράγουν είναι είτε εξωτερικές , είτε εσωτερικές. Μπορεί το νοερό μας φυσικό στοιχείο (λέγε με και ψυχή) να στείλει ερεθίσματα για την παραγωγή τους, όπως κάνουν οι αισθήσεις από τα έξω ερεθίσματα, ή όπως κάνουν τα ένδον νοήματα, φαντασίες, πάθη κλπ.



Αυτές είναι καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες που συντελούνται σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου και κάτω από πολύ συγκεκριμένα αίτια / διεγέρσεις των εγκεφαλικών κυττάρων (βιοχημικές και ηλεκτρομαγνητικές)
Η εγκεφαλική λειτουργία είναι πολυδαίδαλη, σχεδόν χαοτική.
Μόλις τα τελευταία 5-10 χρόνια αρχίσαμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι σε αυτό το λαβύρινθο.

Σου έχω ήδη ζητήσει να μου περιγράψεις τι είναι αυτό που εσύ εννοείς σαν “δεύτερη φύση” σου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτή την “βήτα” φύση σου, είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “ψυχή”
Σωστά?
Δεν μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα , για το αντικείμενο της επιστήμης της ψυχολογίας στον δυτικό κόσμιο.

Μπορείς να μου προσδιορίσεις τι εννοείς εσύ με την λέξη “ψυχή” , εξηγώντας ταυτόχρονα , που, σε ποιο -μέρος του ανθρωπίνου σώματος- την εντοπίζεις και πως εσύ την εντόπισες?

Με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον αναμένω να ακούσω. 

.

Πάλι και πάλι....Αποπειράσαι να σου εξηγήσουν συμβάσεις. Δεν θα σε περιμένω. Ανεβαίνω στο τραίνο των πιθανοτήτων, των στατιστικών, της διαισθητικής λογικής, της χρονικής, της τροπικής και good bye!


Για πες σε ποιο “αξίωμα” αναφέρεσαι, και τι ορίζεις εσύ ως αξίωμα ?

Υ.Γ

Τι είναι επιτέλους για σένα “ψυχή” ?

Ούτε αυτό μπορείς να το περιγράψεις και να προσδιορίσεις τουλάχιστον που εντοπίζεται στον άνθρωπο .
Έχει “υλική φύση” και αν δεν έχει , πως αλληλεπιδρά με την ύλη (αν αλληλεπιδρά) .


.


Πρώτα υιοθέτησε κάποια λογική πιο «φρέσκια».
Επανέρχομαι. Ψάξατε κάτι για μορφογενετικά πεδία; Κάτι συγγενές για φαινόμενο Κιρλιαν; Όχι πως θα μας διασφαλίσουν αμέσως τώρα κάτι. Όλο και πιο πολλά σημάδια μας οδηγούν σε κάτι πιο πλησιέστερο προς κάποιες ειδικές επιστημονικές προσεγγίσεις περί πραγματικοτήτων δυσπροσίτων μέχρι «χθες».
Η πιο φρέσκια λογική, αυτή των πιθανολογιών πρέπει να θεωρείται πλέον «in».
μορφογενετικα πεδια...μια ισχυρή υπόθεση(πηγή)

ΥΓ
Βλέπε και περί αρχετύπων .
_________________
Lams! Step By Step Forever We Will Sing ###Mighty to Save
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 12:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
gianiss έγραψε:
j_pap έγραψε:
Παράθεση:
Εγώ αναφέρομαι σε έρευνες επιστημονικές, που περιγράφουν και ερμηνεύουν, πολύ συγκεκριμένα ανθρώπινα “ψυχικά” συναισθήματα (χαράς , λύπης, αγάπης , μίσους, απόγνωσης , ελπίδας, διάθεσης(καλής ή κακής) κλπ κλπ )


Aυτά ναι. Είναι παράγωγα των μηχανισμών του ανθρώπου, αλλά οι αιτίες που τα παράγουν είναι είτε εξωτερικές , είτε εσωτερικές. Μπορεί το νοερό μας φυσικό στοιχείο (λέγε με και ψυχή) να στείλει ερεθίσματα για την παραγωγή τους, όπως κάνουν οι αισθήσεις από τα έξω ερεθίσματα, ή όπως κάνουν τα ένδον νοήματα, φαντασίες, πάθη κλπ.



Αυτές είναι καθαρά εγκεφαλικές λειτουργίες που συντελούνται σε πολύ συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου και κάτω από πολύ συγκεκριμένα αίτια / διεγέρσεις των εγκεφαλικών κυττάρων (βιοχημικές και ηλεκτρομαγνητικές)
Η εγκεφαλική λειτουργία είναι πολυδαίδαλη, σχεδόν χαοτική.
Μόλις τα τελευταία 5-10 χρόνια αρχίσαμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι σε αυτό το λαβύρινθο.

Σου έχω ήδη ζητήσει να μου περιγράψεις τι είναι αυτό που εσύ εννοείς σαν “δεύτερη φύση” σου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτή την “βήτα” φύση σου, είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “ψυχή”
Σωστά?
Δεν μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα , για το αντικείμενο της επιστήμης της ψυχολογίας στον δυτικό κόσμιο.

Μπορείς να μου προσδιορίσεις τι εννοείς εσύ με την λέξη “ψυχή” , εξηγώντας ταυτόχρονα , που, σε ποιο -μέρος του ανθρωπίνου σώματος- την εντοπίζεις και πως εσύ την εντόπισες?

Με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον αναμένω να ακούσω. 

.

Πάλι και πάλι....Αποπειράσαι να σου εξηγήσουν συμβάσεις. Δεν θα σε περιμένω. Ανεβαίνω στο τραίνο των πιθανοτήτων, των στατιστικών, της διαισθητικής λογικής, της χρονικής, της τροπικής και good bye!


Για πες σε ποιο “αξίωμα” αναφέρεσαι, και τι ορίζεις εσύ ως αξίωμα ?

Υ.Γ

Τι είναι επιτέλους για σένα “ψυχή” ?

Ούτε αυτό μπορείς να το περιγράψεις και να προσδιορίσεις τουλάχιστον που εντοπίζεται στον άνθρωπο .
Έχει “υλική φύση” και αν δεν έχει , πως αλληλεπιδρά με την ύλη (αν αλληλεπιδρά) .


.


Πρώτα υιοθέτησε κάποια λογική πιο «φρέσκια».
Επανέρχομαι. Ψάξατε κάτι για μορφογενετικά πεδία; Κάτι συγγενές για φαινόμενο Κιρλιαν; Όχι πως θα μας διασφαλίσουν αμέσως τώρα κάτι. Όλο και πιο πολλά σημάδια μας οδηγούν σε κάτι πιο πλησιέστερο προς κάποιες ειδικές επιστημονικές προσεγγίσεις περί πραγματικοτήτων δυσπροσίτων μέχρι «χθες».
Η πιο φρέσκια λογική, αυτή των πιθανολογιών πρέπει να θεωρείται πλέον «in».
μορφογενετικα πεδια...μια ισχυρή υπόθεση(πηγή)

ΥΓ
Βλέπε και περί αρχετύπων .



Αν δεν την περιγράψεις αυτήν την “φρέσκια” δική σου λογική , πως θες εγώ να την μάθω.
Που πουλιέται να πάρω κάποια κιλά?

Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος – αν γνωρίζεις το θέμα βέβαια- μιας και σου είναι “δυσπρόσιτο” και ακατανόητο .
Πες τουλάχιστον πως περίπου το φαντάζεσαι γενικά αυτό που αποκαλείς “δεύτερη φύση” δηλαδή “ψυχή”.

Χρησιμοποίησε , έστω την “λογική του χθες”, μιας και η “φρέσκια” λογική, είναι ακατανόητη και μη προσεγγίσιμη.

Δηλαδή φίλε μου τι μου λες ?
“Πιστεύεις” σε κάτι που δεν μπορείς να το περιγράψεις , γιατί η λογική σου μπαγιάτεψε?

Για πες?

Υ.Γ

Τι σχέση έχουν τα “μορφογενετικά πεδία” που αναφέρεις με την ψυχή?
Πως αυτά υπεισέρχονται στην “δεύτερη φύση” σου ?

Γνωρίζεις το θέμα για να το κουβεντιάσουμε ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 12:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:

Πάλι και πάλι....Αποπειράσαι να σου εξηγήσουν συμβάσεις. Γιατί δεν παίρνεις κάποια θεωρία που να σε ικανοποιεί; Στη θέση σας θα προσπαθούσα να ψάξω περί μορφογενετικών και μορφικών πεδίων. Δεν μπορώ να περιμένω. Ανεβαίνω στο τραίνο των πιθανοτήτων, των στατιστικών, της διαισθητικής λογικής, της χρονικής, της τροπικής και ...good bye! Βρεἰτε κάποιον της κλασσικής λογικής, και μείνετε πίσω να «σκάβετε» ακόμη με την «τσάπα» της γραμμικής λογικής.


j_pap ευχαριστώ,
η συγκεκριμένη φράση με μεγάλα μου έδωσε το τελικό έναυσμα να θέσω ένα θέμα που επί πάρα πολλά χρόνια στο φόρουμ μου δημιουργούσε δυσφορία.
Θα το διαμορφώσω και θα το θέσω. Κόντεψε δεκαετία πανάθεμά το Very Happy


Υ-γραφο : ειδικά με μέλη όπως ο rakis στο ακρότατο σενάριο αλλά και για πολλούς άλλους σε λιγότερη/ενδιάμεση ένταση είναι καθοριστικό για την έκβαση σχεδόν οποιουδήποτε νήματος.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ έγραψε:
Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ



Αδυναμία είναι αδιαφορία πρός τον εαυτό σου. Έλλειψη σεβασμού στην ύπαρξη σου. Ύπαρχεις και το αγνοείς. Αγνοείς και αρνείσαι να καταλάβεις. Αναρωτιέσαι και θέλεις να βρείς διέξοδο από το αδιέξοδο που δημιούργησες. Έχεις δημιουργήσει ένα ΑΔΙΕΞΟΔΟ. Είναι είδος δημιουργίας, δεν έχεις μείνει στάσιμος. Το δημιούργησες για να καταλάβεις τον εαυτό σου, να τον γνωρίσεις, να δείς επιτέλους ποιός είσαι και τι αναζητάς από εσένα. Εσένα που παραμέλησες και έμεινες κλεισμένος μέσα στο δημιούργημα σου. Παγιδεύτηκες στο χώρο σου χάνοντας την επαφή με τον πραγματικό χρόνο. Χαμένος μέσα στην ουτοπία της δικιάς σου αλλοτρίωσης. Μια αλλοτρίωση που δεν ήθελες να γευτείς και αθελά σου βούλιαξες. Βασίστηκες στις δικιές σου δυνάμεις, τις δικές σου άμυνες, τις δικές σου σκέψεις. Σκέψεις ατελείωτες, ανέκφραστες, επαλαμβανόμενες, περικυκλομένες από τον απρόσωπο χαρακτήρα της φαντασίας σου. Η φαντασία προέρχεται από παντού. Βρίσκεται μέσα σου, πάνω σου, γύρω σου, την βλέπεις, την αγγίζεις, την μυρίζεις, την ακούς, την γεύεσαι, μέσα από ένα άλλο πρόσωπο, μέσα από άλλα μάτια με διαφορετική γωνία σύλληψης, μέσα από άλλα χέρια με διαφορετική αφή, από το χαμόγελο κάποιου άγνωστου που σε κοίταξε όπως θα επιθυμούσες. Το άγνωστο είναι η αρχή και το τέλος της δημιουργίας σου. Τι θα σου φέρει και τι θα σου πάρει εξαρτάται απο τον εαυτό σου, πως θα το χρησιμοποιήσεις, με ποιούς στο πλευρό θα το παλέψεις. Φαντάσου, επιθύμισε, δημιούργισε, κατάλαβε, πίστεψε και στο τέλος θα γίνεις. Θα γίνεις αυτό που φαντάζεσαι. Ίσως για κάποιον είναι σκέψεις και αισθήματα χωρίς νόημα. Το νόημα είναι στον καθένα μέσα του, βρίσκεται και υπάρχει, το μόνο που περιμένει είναι να ξεκλειδωθεί και να ξεχειλίσει το υπόλοιπο της ψυχής που πιστεύει οτι έχει χαθεί. Είμαι άγνωστος προς εσάς, δε σας λεω ότι είναι ο σωστός ο δρόμος για το νόημα σας, σας δίνω το νόημα το δικό μου από τις εμπειρίες που όλοι μας καθημερινά περνάμε και κάθομαι και τις μοιράζομαι με εκείνους που ενδιαφέροντε να φωτίσουν το σκοτάδι του εγωϊσμού τους. Σας δίνω το φώς που μου προσφέρανε. ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ...


Ναι skapanea αλλά είναι σίγουρα αυτός ο Τριομήδης ? Εννοώ αυτός γράφει ? Διότι δεν γράφει ποτέ έτσι.
Κι έτσι ξαναβρισκόμαστε στην ουσία αυτού του νήματος.
Ποιος είναι ο Τριομήδης ? Αυτός ή ο προηγούμενος ?
Όταν κάποιος υιοθετεί μια γκάμα συμπεριφοράς/επιλογών επί μακρόν τότε ουσιαστικά μιλάμε για έναν Εαυτό.
Αν δηλαδή δεν έχεις κατ'ουσίαν ένα συγκεκριμένο ρεπερτόριο και δεν έχεις απορρίψει κάποια άλλα ( Ισχύς και Απόφαση αν δεν έχεις λάβει αποφάσεις οι οποίες αφήνουν έναν εν δυνάμει εαυτό στο ράφι και κατεβάζουν από την εταζέρα έναν άλλο ... Wink ) τότε ΕΙΣΑΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ !!! ...

Ο νέος Τριομήδης τι ποσοστό αντιπροσωπεύει λοιπόν ?
Μπαίνει στη Βουλή με το πλαφόν του 3% ? Rolling Eyes Wink Embarassed Razz Confused Shocked Cool Laughing Very Happy Sad Crying or Very sad Idea Question Arrow Exclamation
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 2:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea !

Κι εγω στην πρωτη κι ολας γραμμη τι διαπιστωνω ; Mr. Green Mr. Green Mr. Green



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα ακριβώς !!
Το μέλος ενίσχυσε το ερωτηματικό του θέματος με τον ίδιο του τον εαυτό (εαυτούς) !!!
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 3:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
Ψάξατε κάτι για μορφογενετικά πεδία; Κάτι συγγενές για φαινόμενο Κιρλιαν;


Βρε j_pap το φαινόμενο του στέμματος στις φωτογραφίες με την μέθοδο Κιρλιάν το θυμάμαι από το περιοδικό παραψυχολογία πριν 30 χρόνια έχει συνδεθεί με χιλιάδες εκδοχές μεταφυσικής.
Δεν νομίζω ότι προτεραιότητα είναι το ψάξιμο σε ένα έκαστο που βιτρινάρεται αλλά η ανταλλαγή σε εύλογο χρόνο απόψεων και η απόπειρα ανάδειξης κάποιων προβληματισμών. Εσύ το πας τόσο μακριά ωσάν να έχουμε μπει στο CERN και την ομάδα που διεκδικεί επέκταση πιστώσεων για να συνεχιστεί η έρευνα. Ήρεμα βρε πασά μου ..
Αν εσύ έχεις ψάξει τόσο πολύ και θέλεις να κάνεις μια "προσφορά" άποψης που σχημάτισες τότε καλώς...
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 3 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center