Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι θρησκευόμενοι είναι λιγότερο έξυπνοι .....
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 14, 2013 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
gianiss έγραψε:

Είναι γεγονός πως ο μέσος όρος εφυίας των γυναικών , υπολείπεται αυτό των αντρών , αλλά αυτό δεν τις κάνει μες στη κοινωνία των ανθρώπων , λιγότερο ίσες από τους άντρες .
.


Η ευφυία gianiss στις κοινωνίες των ανθρώπων είναι σαν τα πυρηνικά όπλα. Διαρκώς γίνεται επίπονη και συντονισμένη προσπάθεια για τον περιορισμό τους αν όχι και για την εξαφάνισή τους.
Οι γυναίκες μετά από αυτό το οξύμωρον της κοινωνικοποίησης αναδεικνύονται ως πιο αποτελεσματικές αναδεικνύοντας με την σειρά τους το δίλλημα : τι θες, να είσαι πιο ευφυής ή πιο αποτελεσματικός ? (στην κοινωνική αρένα) Idea Wink Embarassed Razz Shocked Cool Laughing


Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν πρέπει να αναζητούμε τις διαφορές και τα ιδιώματα που χωρίζουν τους ανθρώπους , αλλά τα στοιχεία εκείνα που τους σμίγουν , τους ενώνουν.

Η αντιπαλότητα και ο διαχωρισμός σε ομάδες, φυλές και έθνη (εθνικισμός) , ευνοεί μόνο τους εμπόρους των όπλων των σωμάτων και των .... ψυχών.

“εδώ δεν είναι να είμαι εγώ πάνω από σένα – σέννα - ή εσύ πάνω απ εμένα, εδώ είναι να είμαστε ο καθείς πάνω από τον εαυτό του”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 15, 2013 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Είναι γεγονός πως ο μέσος όρος εφυίας των γυναικών , υπολείπεται αυτό των αντρών , αλλά αυτό δεν τις κάνει μες στη κοινωνία των ανθρώπων , λιγότερο ίσες από τους άντρες .


Ο βαθμός ευφυίας ανδρών και γυναικών είναι ακριβώς ο ίδιος κατά την γνώμη μου άν κάποιος υπερέχει έστω ελάχιστα σε ευφυία είναι οι γυναίκες. Οι αρχαίες κοινωνίες είχαν υποτιμήσει πολύ τις γυναίκες λόγω μειωμένης σωματικής δύναμης όχι λόγω ευφυίας κάτι που τις έφερε σε μειονεκτική θέση σε πολλά πράγματα όπως στο πεδίο της μάχης και τον αθλητισμό. Ο χριστιανισμός εκμεταλλεύτηκε το θέμα, κήρυξε τάχα την ισότητα των δύο φύλων προκειμένου να διαδοθεί ταχύτερα μέσω των γυναικών αλλά τελικά τα μεγάλα λόγια αποδείχθηκαν απάτη αφού έφερε τις γυναίκες για πολλούς αιώνες μέχρι το ξέσπασμα των φεμινιστικών κινημάτων σε ακόμα πιό μειονεκτική θέση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 15, 2013 7:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Επτά +Οκτώ μορφές ευφυίας Απάντηση με Συμπερίληψη

http://users.sch.gr/kassetas/scripta1.htm

πολύ καλό διαβάστε το!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 16, 2013 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
gianiss έγραψε:
Είναι γεγονός πως ο μέσος όρος εφυίας των γυναικών , υπολείπεται αυτό των αντρών , αλλά αυτό δεν τις κάνει μες στη κοινωνία των ανθρώπων , λιγότερο ίσες από τους άντρες .


Ο βαθμός ευφυίας ανδρών και γυναικών είναι ακριβώς ο ίδιος κατά την γνώμη μου άν κάποιος υπερέχει έστω ελάχιστα σε ευφυία είναι οι γυναίκες. Οι αρχαίες κοινωνίες είχαν υποτιμήσει πολύ τις γυναίκες λόγω μειωμένης σωματικής δύναμης όχι λόγω ευφυίας κάτι που τις έφερε σε μειονεκτική θέση σε πολλά πράγματα όπως στο πεδίο της μάχης και τον αθλητισμό. Ο χριστιανισμός εκμεταλλεύτηκε το θέμα, κήρυξε τάχα την ισότητα των δύο φύλων προκειμένου να διαδοθεί ταχύτερα μέσω των γυναικών αλλά τελικά τα μεγάλα λόγια αποδείχθηκαν απάτη αφού έφερε τις γυναίκες για πολλούς αιώνες μέχρι το ξέσπασμα των φεμινιστικών κινημάτων σε ακόμα πιό μειονεκτική θέση.


Θα διαφωνήσω μαζί σου και στο θέμα της διαφοράς στην ευφυία, μεταξύ των δύο φύλων ( και των διαφορετικών φυλών), αλλά και στην άποψη πώς ο χριστιανισμός “κήρυξε την ισότητα των δύο φύλων”

Δεν προτίθεμαι όμως να αποδείξω τις απόψεις μου, γιατί είμαι κάθετα αντίθετος με οποιαδήποτε προβολή και ανάδειξη , γενετικών / φυλετικών διαφορών στους ανθρώπους , που υπάρχουν μεν αδιαμφισβήτητα , αλλά δεν πρέπει να γίνονται αντικείμενο ομαδοποίησης και διαχωρισμού των ανθρώπων
Οι ανάγκες των ανθρώπων για επιβίωση , είναι ίδιες ανεξαρτήτως φύλου , φυλής , έθνους , ή οποιασδήποτε άλλου κατηγορήματος.

Κάθε μέλος οποιασδήποτε κοινωνίας ανθρώπων , εφόσον προσφέρει στη κοινωνία του , αυτό που απο την φύση του μπορεί, πρέπει να έχει τα ίδια διακαιώματα και τις ίδιες απολαβές και προνόμια με τα λοιπά μέλη της κοινων.

Μόνο μία ετικέτα ... “επιτρέπεται” - κατα την γνώμη μου- για τους ανθρώπους
.... “άνθρωπος”

“τὸ δὲ περισσὸν τούτου, ἐκ του  πονηρού”


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 16, 2013 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δέν καταλαβαίνω πού διαφωνείς και εγώ το ίδιο πράγμα έγραψα : Δέν υπάρχει καμιά σημαντική διαφορά ανάμεσα στην ανδρική και την γυναικεία ευφυία.
Οι γυναίκες και οι άντρες τα ίδια γονίδια έχουν, την ίδια μάνα και τον ίδιο πατέρα βέβαια οι γυναίκες φημίζονται για την πονηριά τους και η πονηριά απαιτεί εξυπνάδα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα Wink
Ο χριστιανισμός πραγματικά κήρυττε στην αρχή την ισότητα αλλά όταν επιβλήθηκε σαν επίσημη θρησκεία έγινε ακόμα περισσότερο διχαστικός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 5:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
Ο χριστιανισμός πραγματικά κήρυττε στην αρχή την ισότητα αλλά όταν επιβλήθηκε σαν επίσημη θρησκεία έγινε ακόμα περισσότερο διχαστικός.

Έχω την εντύπωση, ότι ο χριστιανισμός ξεκίνησε αλλιώς, αλλά διαδόθηκε από ένα ιερατείο αδίστακτο με καθαρά αστική νοοτροπία, δηλ. παγιώθηκε με μια απολογητική που είχε στόχο τη στήριξη της εξουσίας, και ίσως, αυτό παγιώθηκε στα περιβόητα Μεδιόλανα, με τον Κωνσταντίνο που έκανε όσα φοβερά ξέρουμε, όπου εκεί τα βρήκανε πολιτική και εκκλησιαστική εξουσία. Από κει και πέρα, άρχισε η φοβερή κατρακύλα.

Ίσως το αντίθετο να ισχύει, οι θρησκευόμενοι να είναι οι πιο έξυπνοι, τουλάχιστον πονηροί, αλλά αυτό έχει σχέση με το πώς ορίζουμε την εξυπνάδα.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 01, 2013 6:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Ίσως το αντίθετο να ισχύει, οι θρησκευόμενοι να είναι οι πιο έξυπνοι, τουλάχιστον πονηροί, αλλά αυτό έχει σχέση με το πώς ορίζουμε την εξυπνάδα.


Συμφωνώ, όπως είδες παραπάνω ούτε εγώ έγραψα πουθενά οτι οι θρησκευόμενοι είναι λιγότερο έξυπνοι, το να παίζεις θέατρο χρειάζεται εξυπνάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center