Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
MARIA έγραψε:


ωραιότατα το συστημα της Σπάρτης......

μου θυμίζει εκείνο των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν....


Τι λες τώρα;;

Απο τα ταλιμπανέζικα σπαρτιατικά συστήματα, στους μαίανδρους και τους δωρικούς χαιρετισμούς!!

Πώς χαρακτηρίζεται άραγε αυτή η στροφή; Rolling Eyes
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

για πες μου βρε τρόγιαν,

πότε το έγραψα αυτό με τους ταλιμπάν???? δώσε μου το θέμα, σελίδα, ώρα, μέρα Laughing Laughing

καλες οι κατασκευές.....αλλά χρειάζονται και τον αρχιτέκτονα... Laughing Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:

απο το κείμενο που έγραψες δέ σχετικά με την αγωγή κλπ εξακολουθώ να πιστεύω ότι μπορώ να το συγκρίνω με τα του Αφγανιστάν...

Οι σπαρτιάτες τελούσαν μια ζωή καθαρά εκτός της ανθρώπινης πραγματικότητας, το μόνο το οποίο προσδοκούσαν ήταν να πολεμούν και το εχουν στην ιστορία τους πλέιστες φορές αποδείξει.
Δεν αντιλαμβάνομαι πως ειναι δυνατον να εκθειάζεις τον τρόπο αυτό της ζωής τους, απο την στιγμή μάλιστα που δεν τον υιοθετείς.
Αν τον υιοθετούσες θα το καταλάβαινα όχι όμως τώρα.

Καταλαβαίνω ότι ειναι εντυπωσιακό να χρησιμοποιούμε διάφορα γραφόμενα και γεγονότα παρμενα απο την Αρχαία Ελλάδα, αλλα αν τα δούμε ορθολογιστικά, το πράγμα αλλάζει.

Παρεμπειπτοντως, βαρέθηκα ν ακούω για τον Πλάτωνα, αυτός ο ανθρωπος σε ένα ποσοστό 80% έγραφε και μπουρδολογούσε..


Μη χειρότερα!! Πιπέρι, Μαρία! Πιπέρι!

Αλλά αν το δούμε και λίγο σοβαρά, καταλαβαίνουμε μερικά πραγματάκια.
Πριν, οι αρχαίοι ήταν ταλιμπανέζοι, η αγωγή τους τύπου Αφγανιστάν και μπουρδολογούσαν.
Μετά, οι αρχαίοι γίνονται εργαλείο για διάφορους σκοπούς, ιερούς δίχως άλλο.
Λοιπόν, έχω μια ερώτηση κρίσεως: Αν κάποιο μέλος έγραφε τώρα αυτά που έβαλα σε bold, τι θα του απάνταγε άραγε η Μαρία; «Εσείς οι αριστεροί, οι ανθέλληνες, οι προδότες» κλπ.



_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Darkmind στις Τετ Ιούλ 03, 2013 9:15 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
για πες μου βρε τρόγιαν,

πότε το έγραψα αυτό με τους ταλιμπάν???? δώσε μου το θέμα, σελίδα, ώρα, μέρα Laughing Laughing

καλες οι κατασκευές.....αλλά χρειάζονται και τον αρχιτέκτονα... Laughing Laughing Laughing
εχει βαλει λινκ... 2007... κανε click στο "MARIA εγραψε"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 9:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατ΄αρχήν, είναι άκρως κολακευτικο να με ψάχνετε συνέχεια....εννοώ πως κοντεύω να πιστέψω πως είμαι superstar...θα σας μαλώσω... Laughing Laughing
και όχι επικτητε, αυτό δεν ειναι κωλοτούμπα, αλλά αναθεώρησή απόψεων...ενοχλεί? Wink

αν βρείτε και κάτι άλλο γαργαλιστικό και ενδιαφέρον, θα χαρώ να το διαβάσω, διοτι τα έχω ξεχάσει.... Laughing Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 9:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

έγραψα και για ταλιμπάν...για φερτε το και αυτό να χαρείτε.... Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 11:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οι απόψεις που υπέστησαν αναθεώρηση...

ήταν αριστερες/προδότικες, κλπ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

όχι ρε τζόλυ, αριστερή ποτέ......

Νουδούλα ήταν...νουδούλα....και με ευχαρίστησαν αυτά που είπε ο στρατηγός άνεμος...αλλά..... Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 9:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
για πες μου βρε τρόγιαν,

πότε το έγραψα αυτό με τους ταλιμπάν???? δώσε μου το θέμα, σελίδα, ώρα, μέρα Laughing Laughing

καλες οι κατασκευές.....αλλά χρειάζονται και τον αρχιτέκτονα... Laughing Laughing Laughing
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=1443&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ωραία, συνέχισε να με ψάχνεις....με κολακεύεις...γιατί το 2007 γαι εμένα είναι παλιό ξυνό σταφύλι Laughing Laughing Laughing

και επαναλαμβάνω...δεν ειναι κωλοτούμπα, αλλά αναθεώρηση, όπως εκείνη που είχες βρει με τους λαθρό....το θυμάσαι??? Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 3:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά λες αλλά είναι μια άλλη κουβέντα, δεν ξαναγυρνάμε στην Σπάρτη κάτι για το οποίο έκανα την παράθεση;

Μην ξεχνάς ότι εσύ ξαναζήτησες το λινκ. Εγώ απλά απάντησα σε αυτό:
Παράθεση:
για πες μου βρε τρόγιαν,

πότε το έγραψα αυτό με τους ταλιμπάν???? δώσε μου το θέμα, σελίδα, ώρα, μέρα

καλες οι κατασκευές.....αλλά χρειάζονται και τον αρχιτέκτονα...


Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει με τις "κατασκευές" που λες και τον "αρχιτέκτονα" ότι υπονοείς ότι το έφτιαξα έτσι εγώ.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Charles Simon
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 74

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 3:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι troian μου, τι δεν καταλαβαίνεις??
Άλλοι κατά τη διάρκεια της ζωής τους ανεβαίνουν σκαλιά και άλλοι κατεβαίνουν!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 5:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τρογιαν,

το γεγονος ότι με ψάχνεις και με διαβάζεις όμως, ότι ακολουθείς τα βήματά μου, είναι τουλάχιστον αδιαμφισβήτητο..... Wink

και είναι ωραίο να βλέπω ότι μπορώ ν΄αλλάζω τις απόψεις μου -οι οποίες υπάρχουν ναι μεν στο χώρο αυτό, άλλά έχουν διαγραφεί πλήρως από την μνήμη μου-
πολύ θετικό αυτό λοιπόν αν το εξετάσεις π.χ.:

1.δεν παραμένω στην στασιμότητα...μακάρι να το μπορούσαν πολλοί αυτό...θέλει όμως γκατς...

2. υπήρξαν κάποιες ιδέες, εγκέφαλοι, πες το όπως θες που κατάφεραν -οι μπαγάσες- να με πείσουν-... Cool Very Happy

μακάρι να ήταν δυνατό το αντίθετο...αλλά χάνει έδαφος αυτό το 'αντίθετο-παρακμιακό-, διότι ΔΕΝ πείθει πλέον... Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 5:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εννοείς οτι εισαι σε mood αυτο-αμφισβήτησης?

εμενα με προβληματίζει εν προκειμενω αυτο:
μηπως το μονο που σε επεισε ο τελευταίος μπαγάσας εγκέφαλος οπως λες, ειναι να μην αυτοαμφισβητείσαι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Charles Simon
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 74

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 8:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
τρογιαν,

το γεγονος ότι με ψάχνεις και με διαβάζεις όμως, ότι ακολουθείς τα βήματά μου, είναι τουλάχιστον αδιαμφισβήτητο.....
Το πώς με αντιγράφει δεν λέγεται!
Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center