Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πράγματα που γεμίζουν την ζωή

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
latriel
Νεοφώτιστος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 27, 2013 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Πράγματα που γεμίζουν την ζωή Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήθελα να αναφέρω τα πράγματα που με γεμίζουν στη ζωή. Τα πράγματα που μου δίνουν την αίσθηση της πληρότητας. Πιστεύω ότι η καταγραφή αυτών των πραγμάτων μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση και στην συνειδητοποίηση των προτεραιοτήτων στην ζωή. Επίσης πιστεύω ότι η αίσθηση της πληρότητας είναι αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες ονόμαζαν ευτυχία και ολοκλήρωση της προσωπικότητας. Όταν θεωρούσαν ότι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου είναι να είναι ευτυχισμένος, θα μπορούσε να μεταφραστεί στην σημερινή εποχή ότι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου είναι να κάνει πράγματα που τον γεμίζουν.

Η καταγραφή αυτών των πραγμάτων μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση σε ποιο βαθμό πετυχαίνω τον σκοπό της ζωής. Δεν είναι όμως τόσο εύκολο όσο ακούγεται να βρεις τα πράγματα που σε γεμίζουν. Για παράδειγμα υπάρχουν σίγουρα ενέργειες όπως η δημιουργία, ο έρωτας, η αγάπη, η φιλανθρωπία, η οικογενειακή γαλήνη, η επαγγελματική επιτυχία ή ο αθλητισμός που μου δίνουν προσωπικά ένα μεγάλο βαθμό πληρότητας. Στα παραπάνω θα ήθελα να προσθέσω και την φιλοσοφία. Αισθάνομαι, όμως ότι πάντα υπάρχει ένα κενό.

Θα ήθελα να σταθώ περισσότερο σε αυτό το κενό. Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι οτιδήποτε και να κάνω δεν θα μπορέσω να καλύψω αυτό το κενό. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η εντύπωση είναι πραγματική ή ουσιαστική. Θα προσπαθήσω να την αναλύσω με μερικά παραδείγματα.

Όταν είσαι ερωτευμένος με ένα άλλο άνθρωπο τότε αισθάνεσαι ότι πετάς. Αισθάνεσαι μια ακαταμάχητη έλξη προς αυτόν ή αυτή και δεν μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο. Θέλεις να είσαι μαζί της, να της μιλάς, να κάνεις έρωτα, να περάσεις τον χρόνο σου μαζί της σε οποιαδήποτε τόπο και κάνοντας πολύ απλές πράξεις. Ακόμα και να κάθεσαι μαζί της να βλέπεις τον ήλιο την ώρα της δύσης, με τα πολύ ωραία χρώματα που σχηματίζονται στον ουρανό ή στην θάλασσα, σου φαίνεται εκπληκτικό. Δεν σε ενδιαφέρουν ούτε καν οι βασικές ανάγκες του ανθρώπου, πότε θα φας, τι θα φας, που θα κοιμηθείς ή τι θα φορέσεις. Σε ενδιαφέρει αν αυτή θα δώσει την ανταπόκριση που περιμένεις, αν θα σου αφιερώσει τον χρόνο της και την ενέργειά της. Οι ώρες που περνάς μακριά της σου φαίνονται ατελείωτες και όλα τα υπόλοιπα γεγονότα του κόσμου ασήμαντα. Σκέφτεσαι συνεχώς την επικοινωνία μαζί της, τις στιγμές που περάσατε μαζί, τον τρόπο που σε κοίταξε και τα λόγια που σου είπε. Είχα υπολογίσει ότι για να εξακριβώσεις αν είσαι ερωτευμένος με κάποια, πρέπει να μετρήσεις τις στιγμές που την σκέφτεσαι μέσα σε μια ημέρα. Αν σε ανύποπτο χρόνο σου έρχεται η μορφή της στην σκέψη σου δέκα φορές σε μια ημέρα, τότε είσαι σίγουρα ερωτευμένος μαζί της και θα πρέπει να το παραδεχτείς.

Όταν λοιπόν είσαι ερωτευμένος, τότε οι στιγμές που περνάς με τον άλλο άνθρωπο σε γεμίζουν. Δεν θέλεις κάτι άλλο από την ζωή και αισθάνεσαι ευτυχισμένος. Ο έρωτας βέβαια δεν κρατάει για πάντα. Είναι το πιο δυνατό συναίσθημα και το πιο μικρό σε διάρκεια. Φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι για να υπάρχει ισορροπία στη φύση. Δεν θεωρώ ότι ο έρωτας μπορεί να περιοριστεί μόνο προς ένα συνάνθρωπο. Μπορεί να επεκταθεί και σε υλικά αντικείμενα ή ιδέες. Για παράδειγμα μπορεί να είσαι ερωτευμένος με το αυτοκίνητό σου ή με ένα έργο τέχνης. Φυσικά δεν έχει την ίδια ένταση καθώς ο έρωτας με τον συνάνθρωπό σου είναι ο πιο ωραίος.

Όταν λοιπόν δεν είσαι ερωτευμένος, που είναι και ο περισσότερος χρόνος της ζωής σου, υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορούν να σε γεμίζουν. Για παράδειγμα η δημιουργία, η επαγγελματική επιτυχία ή η κοινωνική αναγνώριση. Η προσπάθεια να δημιουργήσεις κάτι σε κάνει να σκέφτεσαι να κάνεις πράξεις τις σκέψεις και τις ιδέες σου, να λύνεις τα προβλήματα που σου παρουσιάζονται και να παράγεις έργο. Μπορεί να σκέφτεσαι το έργο σου σε διάφορες φάσεις της ημέρας, να εμπνέεσαι από άλλους ανθρώπους ή καταστάσεις και να προγραμματίζεις τις επόμενες κινήσεις σου. Ένα ολοκληρωμένο έργο, σου δίνει χαρά, σε κάνει να αισθάνεσαι ότι κάτι έχεις κάνει, ότι ο χρόνος σου δεν πήγε χαμένος και έτσι μπορεί να σε γεμίζει. Σημαντικό ρόλο παίζει και η αποδοχή ή όχι του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του έργου σου, αισθάνεσαι γεμάτος, πλήρης και ευτυχισμένος.

Ψάχνοντας τώρα να βρω τι θα πρέπει να κάνω για να γεμίσω την ζωή μου, σκέφτομαι ότι ούτε ο έρωτας, ούτε η δημιουργία είναι αρκετά. Με γεμίζουν όσο διαρκούν αλλά όταν τελειώσουν μου αφήνουν κενό. Φυσικά ότι και να κάνεις πάντα θα τελειώνει, οπότε πάντα θα υπάρχει κενό. Μπορείς όμως να αποφασίσεις πως θα περάσεις τον χρόνο της ζωής σου. Εάν ξέρεις ότι κάτι σε κάνει ευτυχισμένο και πλήρη μπορείς να επιλέξεις να το κάνεις. Για παράδειγμα μου αρέσει το κολύμπι και ο αθλητισμός. Έτσι έχω αποφασίσει να τα βάλω στην καθημερινότητά μου και ψάχνω να βρω τρόπους να το κάνω. Όσο το καταφέρνω είμαι χαρούμενος. Είμαι χαρούμενος ακόμα και στη σκέψη ή στα σχέδια που κάνω για να το πετύχω. Δεν είναι βέβαια εύκολο να ξεπεράσεις την σωματική προσπάθεια που χρειάζεται.

Μοιάζει όμως αναπάντητο το ερώτημα πως θα καλύψω το κενό που έχω. Αισθάνομαι ότι είναι μάταιο να συνεχίσω να αναρωτιέμαι. Πιστεύω όμως ότι υπάρχει απάντηση. Παρόλο που δεν την έχω βρει ο ίδιος ίσως να την έχει βρει κάποιος άλλος. Δεν θέλω λοιπόν να σταματήσω να αναρωτιέμαι. Εξωτερικεύοντας τις σκέψεις μου πιθανόν να βοηθηθώ στην προσπάθειά μου. Ακόμα και το γράψιμο από μόνο του με βοηθά να ξεκαθαρίσω τις σκέψεις μου. Ελπίζω στο επόμενο κείμενο να γράψω την απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 27, 2013 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Αν το κενο ειναι αυτο που μενει παντοτε μετα απο καθε δραση, τοτε γραψε γι΄ αυτο

Και αν η προσπαθεια να γεμισεις το κενο καθε φορα με κατι διαφορετικο, οδηγει και παλι στο κενο, αυτο σημαινει οτι δεν το κατανοεις "καλα" και γι΄αυτο επιστρεφεις καθε φορα σε αυτο

Πριν κάνεις κατι "ασχετο" για να γεμισεις το κενο την επομενη φορα που θα το βρεις μπροστα σου, παρε χαρτι και μολυβι και γραψε γι΄ αυτο

Μη προσπαθησεις ομως να το προσεγγισεις εσυ...

Αφησε το ιδιο να σου μιλησει για τον εαυτο του !!!

& : το κενο εινα γεματο αστειρευτη ενεργεια που ζηταει διεξοδο : &
skakos
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 27, 2013 9:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κενό γεμίζει με απραξία.
Και όταν δεν κάνεις τίποτα, θα δεις ότι τότε είναι που κάνεις τα περισσότερα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 2:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψάξε για την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
troian
Πρύτανης

Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

FAUST
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΕΜΕ ΘΝΗΤΟΙ

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ latriel ΕΥΓΕ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

"Η ΚΑΘΕ ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΕΚΠΝΟΗ ΜΕ ΑΔΕΙΑΖΕΙ"

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ

Υ.Γ

http://www.youtube.com/watch?v=NgXg43HcH9U

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tubeva
Επιστημονικός Συνεργάτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 10:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=ae1lpMETmAQ
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην ψάχνεις να βρεις “πράγματα” να σε γεμίζουν.

Κάνε να σε γεμίζουν αυτά που ήδη έχεις.

.
Επιστροφή στην κορυφή
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 28, 2013 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ gianiss

ΜΠΡΑΒΟ!!!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center