Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένωση Άθεων: Από τον Μηχανιστικό στο Διαλεκτικό Υλισμό
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 94, 95, 96
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 26, 2013 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark

Τι έχεις να πεις για αυτήν την κριτική στο έργο του Πλάτωνα;

Αλλά, όπως και να έχει, είτε είχε δίκιο ο Πλάτωνας είτε όχι, εγώ άλλο λέω. Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο κόσμος, όπως τον αντιλαμβανόμαστε, συνιστά πραγματικότητα, και δεν τον "ονειρευόμαστε". Δεν βρισκόμαστε δηλαδή σε μια κατάσταση τύπου "Matrix", "Inception" ή "eXistenZ". ταινίες είναι όλα αυτά, έτσι;

Σε μια κατάσταση δηλαδή που ακόμα και οι φυσικοί νόμοι, η ιστορία όπως την βλέπουμε καταγεγραμμένη αλλά και οι άλλοι άνθρωποι να είναι αποκύημα της φαντασίας μας και μόνο, και η πραγματική πραγματικότητα να είναι εντελώς διαφορετική, με άλλους φυσικούς νόμους, άλλη ιστορία και άλλους "ανθρώπους".


Και αυτός που ονειρεύεται ότι ονειρεύεται .... που υπάρχει....
...... στον κόσμο του?

Σε πραγματικό ή ιδεατό?

Μιλάμε για πολύ μακρύ όνειρο, οφείλω να ομολογήσω.
..... μέχρι θανάτου .....


Τι σκαρφίζονται ώρες ώρες , οι παραμυθάδες του κόσμου .... τούτου ....



.


Πως ξεχωρίζεις το όνειρο από το ξύπνιο εσύ;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 26, 2013 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
mark έγραψε:
gianiss έγραψε:


Μα είναι δυνατόν να μου ζητάς να σχολιάσω παραμύθια?


Μα καλά, δεν υπάρχει τίποτα άξιο σχολιασμού στο Inception;;;


Αυτό βρε συ, θα το δούμε μετά την επιβεβαίωση του κόσμου σου.
Ένα ένα.
Πρώτα πρέπει να καταλάβουμε σε ποιο κόσμο υπάρχεις εσύ που βλέπεις τον ονειρικό κόσμο σου.
Σε πραγματικό ή σε ονειρικό?

Αυτό είναι το ουσιώδες και όχι η “σπηλιά” ενός φαντασμένου παραμυθά

Αν εσύ γεννιέσαι και πεθαίνεις ονειρικά , θα πει πως ποτέ δεν υπήρξες, πως είσαι στο παραμύθι κάποιου.
Αυτός όμως πρέπει να υπάρχει πραγματικά , σε ένα πραγματικό κόσμο και όχι ιδεατό.


.


Εγώ δεν βλέπω "ονειρικό" κόσμο, βλέπω ο,τι βλέπεις και εσύ, τον ίδιο κόσμο βλέπουμε. Αναρωτιέμαι όμως αν αυτό που βλέπω είναι η πραγματικότητα και πιστεύω πως αλήθεια είναι πως ούτε την σολιψιστική υπόθεση μπορούμε να αποκλείσουμε, αλλά ούτε και τον ονειρικό κόσμο, όπως τον λες. Είναι ή δεν είναι έτσι; Μπορούμε να τα αποκλείσουμε; Άσχετα με το τι πραγματικά συμβαίνει.

Αλλά ακόμα δεν απάντησες αν έχεις δει το Inception. Ένα ένα λοιπόν. Έχεις δει το Inception?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 26, 2013 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
gianiss έγραψε:
mark έγραψε:
gianiss έγραψε:


Μα είναι δυνατόν να μου ζητάς να σχολιάσω παραμύθια?


Μα καλά, δεν υπάρχει τίποτα άξιο σχολιασμού στο Inception;;;


Αυτό βρε συ, θα το δούμε μετά την επιβεβαίωση του κόσμου σου.
Ένα ένα.
Πρώτα πρέπει να καταλάβουμε σε ποιο κόσμο υπάρχεις εσύ που βλέπεις τον ονειρικό κόσμο σου.
Σε πραγματικό ή σε ονειρικό?

Αυτό είναι το ουσιώδες και όχι η “σπηλιά” ενός φαντασμένου παραμυθά

Αν εσύ γεννιέσαι και πεθαίνεις ονειρικά , θα πει πως ποτέ δεν υπήρξες, πως είσαι στο παραμύθι κάποιου.
Αυτός όμως πρέπει να υπάρχει πραγματικά , σε ένα πραγματικό κόσμο και όχι ιδεατό.


.


Εγώ δεν βλέπω "ονειρικό" κόσμο, βλέπω ο,τι βλέπεις και εσύ, τον ίδιο κόσμο βλέπουμε. Αναρωτιέμαι όμως αν αυτό που βλέπω είναι η πραγματικότητα και πιστεύω πως αλήθεια είναι πως ούτε την σολιψιστική υπόθεση μπορούμε να αποκλείσουμε, αλλά ούτε και τον ονειρικό κόσμο, όπως τον λες. Είναι ή δεν είναι έτσι; Μπορούμε να τα αποκλείσουμε; Άσχετα με το τι πραγματικά συμβαίνει.

Αλλά ακόμα δεν απάντησες αν έχεις δει το Inception. Ένα ένα λοιπόν. Έχεις δει το Inception?


Μα δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα , αλλά γενικά σε οποιονδήποτε αναφέρεται σε ένα ιδεατό κόσμο, ή σε ένα ονειρικό κόσμο.
Τι θα πεί , άσχετα με το τι “πραγματικά συμβαίνει”?

Η πραγματικότητα μας ενδιαφέρει και όχι οι ψευδαισθήσεις του καθενός.

Αν το θέμα μας είναι οι ψευδαισθήσεις τότε να επικενρωθούμε στα στοιχεία που αυτές αναφέρονται.
Αν πάλι μιλάμε για διαίσθηση , είναι πάλι άλλο το θέμα.

Όπως και να έχει όμως το θέμα πάντα θα υπάρχει κάτι πραγματικό.

Υ.Γ
Δεν βλέπω ταινίες επιστημονικής φαντασίας.
Γνωρίζω επιστημονικές θεωρίες , που μοιάζουν με .... επιστημονική φαντασία.
Αυτές έχουν μια “λογική” άποψη, και υποστηρίζονται μαθηματικά, εξηγούν αυτά που βλέπουμε και κάνουν προβλέψεις για άλλα που οφείλουν να επαληθευτούν.

Οι ταινίες δεν τα έχουν αυτά , έχουν όμως πολύ εντυπωσιακά εφέ.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 26, 2013 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark

Τι έχεις να πεις για αυτήν την κριτική στο έργο του Πλάτωνα;

Αλλά, όπως και να έχει, είτε είχε δίκιο ο Πλάτωνας είτε όχι, εγώ άλλο λέω. Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο κόσμος, όπως τον αντιλαμβανόμαστε, συνιστά πραγματικότητα, και δεν τον "ονειρευόμαστε". Δεν βρισκόμαστε δηλαδή σε μια κατάσταση τύπου "Matrix", "Inception" ή "eXistenZ". ταινίες είναι όλα αυτά, έτσι;

Σε μια κατάσταση δηλαδή που ακόμα και οι φυσικοί νόμοι, η ιστορία όπως την βλέπουμε καταγεγραμμένη αλλά και οι άλλοι άνθρωποι να είναι αποκύημα της φαντασίας μας και μόνο, και η πραγματική πραγματικότητα να είναι εντελώς διαφορετική, με άλλους φυσικούς νόμους, άλλη ιστορία και άλλους "ανθρώπους".


Και αυτός που ονειρεύεται ότι ονειρεύεται .... που υπάρχει....
...... στον κόσμο του?

Σε πραγματικό ή ιδεατό?

Μιλάμε για πολύ μακρύ όνειρο, οφείλω να ομολογήσω.
..... μέχρι θανάτου .....


Τι σκαρφίζονται ώρες ώρες , οι παραμυθάδες του κόσμου .... τούτου ....



.


Πως ξεχωρίζεις το όνειρο από το ξύπνιο εσύ;


Μα με τις ...τσιμπιές

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 26, 2013 1:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Μα δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα , αλλά γενικά σε οποιονδήποτε αναφέρεται σε ένα ιδεατό κόσμο, ή σε ένα ονειρικό κόσμο.
Τι θα πεί , άσχετα με το τι “πραγματικά συμβαίνει”?


Εννοώ πως η πραγματικότητα να είναι όντως αυτή που αντιλαμβανόμαστε, να μην υπάρχει ιδεατός, ονειρικός ή σολιψιστικός κόσμος δηλαδή, αλλά η αδυναμία μας να αντιληφθούμε και να αποδείξουμε κάτι τέτοιο να είναι υπαρκτή. Υπάρχει εγγενής αδυναμία λοιπόν ή δεν υπάρχει; Τι πιστεύεις εσύ;

gianiss έγραψε:

Υ.Γ
Δεν βλέπω ταινίες επιστημονικής φαντασίας.
Γνωρίζω επιστημονικές θεωρίες , που μοιάζουν με .... επιστημονική φαντασία.
Αυτές έχουν μια “λογική” άποψη, και υποστηρίζονται μαθηματικά, εξηγούν αυτά που βλέπουμε και κάνουν προβλέψεις για άλλα που οφείλουν να επαληθευτούν.

Οι ταινίες δεν τα έχουν αυτά , έχουν όμως πολύ εντυπωσιακά εφέ.


Συνεπώς, το Inception, από την στιγμή που είναι επιστημονικής φαντασίας, δεν το έχεις δει; Έτσι δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 27, 2013 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark

Εννοώ πως η πραγματικότητα να είναι όντως αυτή που αντιλαμβανόμαστε, να μην υπάρχει ιδεατός, ονειρικός ή σολιψιστικός κόσμος δηλαδή, αλλά η αδυναμία μας να αντιληφθούμε και να αποδείξουμε κάτι τέτοιο να είναι υπαρκτή. Υπάρχει εγγενής αδυναμία λοιπόν ή δεν υπάρχει; Τι πιστεύεις εσύ;


Μου είναι πολύ δύσκολο φίλε μου – στην ουσία ... παράδοξο – να ασχολούμαι σοβαρά με κάτι για το οποίο δεν έχω κάποιο στοιχείο αναφοράς.
Θέματα τέτοιας χροιάς για τα οποία υπάρχει αρκετή φημολογία από πλήθος ανθρώπων, οφείλω να τα εξετάσω με επιστημονικά κριτήρια.
Προσωπικά βιώματα που δεν μπορούν να αναπαραχθούν, καθώς και “διαισθητικές γνώσεις” , το άκουσα και αυτό, που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν ή να ερμηνευτούν λογικά , δεν μπορώ να τις δεχθώ.
Αν παρόλα αυτά , κάποιο καινούργια στοιχείο βρεθεί που θα αναθεωρούσε τις απόψεις μου, θα το δεχθώ ευχάριστα, μια και την αλήθεια την ψάχνω, δεν την κατέχω.


Παράθεση:


Συνεπώς, το Inception, από την στιγμή που είναι επιστημονικής φαντασίας, δεν το έχεις δει; Έτσι δεν είναι;


Δεν βλέπω-ή αποφεύγω - ταινίες επιστημονικής φαντασίας .
Ούτε αυτή που ρωτάς .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 27, 2013 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark

Εννοώ πως η πραγματικότητα να είναι όντως αυτή που αντιλαμβανόμαστε, να μην υπάρχει ιδεατός, ονειρικός ή σολιψιστικός κόσμος δηλαδή, αλλά η αδυναμία μας να αντιληφθούμε και να αποδείξουμε κάτι τέτοιο να είναι υπαρκτή. Υπάρχει εγγενής αδυναμία λοιπόν ή δεν υπάρχει; Τι πιστεύεις εσύ;


Μου είναι πολύ δύσκολο φίλε μου – στην ουσία ... παράδοξο – να ασχολούμαι σοβαρά με κάτι για το οποίο δεν έχω κάποιο στοιχείο αναφοράς.
Θέματα τέτοιας χροιάς για τα οποία υπάρχει αρκετή φημολογία από πλήθος ανθρώπων, οφείλω να τα εξετάσω με επιστημονικά κριτήρια.
Προσωπικά βιώματα που δεν μπορούν να αναπαραχθούν, καθώς και “διαισθητικές γνώσεις” , το άκουσα και αυτό, που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν ή να ερμηνευτούν λογικά , δεν μπορώ να τις δεχθώ.
Αν παρόλα αυτά , κάποιο καινούργια στοιχείο βρεθεί που θα αναθεωρούσε τις απόψεις μου, θα το δεχθώ ευχάριστα, μια και την αλήθεια την ψάχνω, δεν την κατέχω.


Παράθεση:


Συνεπώς, το Inception, από την στιγμή που είναι επιστημονικής φαντασίας, δεν το έχεις δει; Έτσι δεν είναι;


Δεν βλέπω-ή αποφεύγω - ταινίες επιστημονικής φαντασίας .
Ούτε αυτή που ρωτάς έχω δεί.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 94, 95, 96
Σελίδα 96 από 96

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center