Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ορθοπεδικός ή ...Ορθοπαιδικός;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Paraskevas Stavropoulos
Λέκτωρ


Εγγραφή: 21 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 12, 2003 9:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Επειδή δεν ψηφίσαμε -δημοκρατικά- το πως θα γράφουμε τις λέξεις, έχει κάθε δίκαιο ο καθένας να τις γράφει όπως θέλει.



Η γλώσσα είναι συλλογικό δημιούργημα που παραδίδεται από γενιά σε γενιά και όχι κατασκεύασμα κάποιων λογίων. Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει όπως θέλει αλλά οι περισσότεροι - σήμερα - τις γράφουν όπως μάθανε στο σχολείο.
_________________
"παντού όπου προβάλλεται πολύ έντονα η δύναμη μιας πίστης, συμπεραίνουμε οτι υπάρχει μια αδυναμία στην απόδειξή της." --- Νίτσε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 13, 2003 4:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και το σχολείο ποια γραμμή ακολουθεί;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Κλείτωρας
Καθηγητής


Εγγραφή: 17 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 13, 2003 9:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Έχουμε καταλάβει προ πολλού!
Σου τα εξήγησε ο μπαμπινιώτης; Laughing
Παράθεση:
Όλοι ανεξαιρέτως οι γλωσσολόγοι του κόσμου θεωρούν τη σχέση αυτή συμβατική.
ναι και όποιος διαφωνει δεν ειναι γλωσσολόγος για εσένα! τσ τσ τσ αυθεντία!!!!!!! Cool
Παράθεση:
Διαφωνώ με την τακτική ορισμένων, οι οποίοι χωρίς να έχουν επιστημονική γνώση των γλωσσικών θεμάτων αντλούν (παρα)πληροφόρηση
ενώ θα έπρεπε να ακούν μόνο την αυτοανακυρηγμένη αυθεντία. τον μοναδικό, ανεπαναληπτο, χαρισματικό, αλάθητο Μπαμπινιώτη! άντε βρε θα σου βάλει καλό βαθμό και θα σε προωθήσει κιόλας! ίσως σε κάνει και πρύτανη!
(
Παράθεση:
κυρίως λόγω Πλεύρη- το πιάσατε το υπονοούμενο...
δεν το έπιασα. για καντο λιανά!
Παράθεση:
Αυτά που διδάσκει ο συγκεκριμένος καθηγητής για το θέμα που προανέφερα είναι καθολικώς αποδεκτά.
ναι καθολικώς και ορθοδόξως! (και άλλο υπονοούμενο Wink )
Παράθεση:
Αφού δεν ξέρετε για τι μιλάμε.
ναι είμαστε ηλίθιοι! μόνο μυαλά διαμετρήματος Μπαμπινιώτη μπορουν να αντιληφθούν τέτοιες έννοιες!
Παράθεση:
Εγώ τι φταίω όμως, να χάνω τον χρόνο μου ασχολούμενος με ημιμαθείς "αρχαιολάτρες";
χαμένο τον έχεις έτσι κι αλλιώς!
τελος πάντων, ο χρόνος (όχι μακρυνος) θα δείξει!
_________________
Εδιζησάμην εμεωυτόν
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 13, 2003 3:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κλείτωρα για να καταλάβεις ότι ο τρόπος που απαντάς δεν είναι σωστός πρέπει να στο πει κάποιος που δεν έρχεσαι σε ευθεία αντιπαράθεση, δηλαδή εγώ!
Πες την δική σου γνωμη ή εστίασε σε ένα σημείο και ανέπτυξε το θέμα, όχι να πιάνεις ένα ένα και να βάζεις επιφωνήματα. Έστι μένει μόνο η αντιπαράθεση χωρίς να λες τίποτα!
Και ας έρθουμε στον κ. Σταυρόπουλο. Μάλλον οι τεχνικές του γνώσεις πάνω στην γλώσσα είναι τόσες πολλές που έχει διαμορφωμένη αντίληψη πάνω σε πράγματα που του δίδαξαν οι καθηγητές του.
Για σένα Κλείτωρα δεν ξέρω που βρίσκεις την γνώση αλλά εγώ όπως ην σκορπώ έτσι και την μαζεύω! Από την γνώση λοιπόν αυτή βγάζω την γνώμη μου και την εκφράζω. Προσπαθώ βέβαια να γίνω κατανοητός μέσα από τον γραπτο λόγο. Η βοήθεια από τον κ. Σταυρόπουλο θα ήταν στο τεχνικό μέρος και όχι στο νόημα που θέλω να δώσω.
Η διαφωνία με την Λέξη ορθοπεδικός είναι στο τεχνικό μέρος και όχι στο νόημα. Το νόημα το δίνει ο χρήστης και όχι η γραφή της λέξης (αυτό προσπαθώ να πω τόσο καιρό). Το τεχνικό μέρος είναι χρήσιμο σε συνδιασμούς λέξεων. Όταν ο συνδιαδμός λέξεων δίνει σωστότερα το νόημα έχουμε πετύχει καλή χρήση των λέξεων αυτών.
Το λάθος είναι να δικαιολογούμε το νόημα που εμείς καταλαβαίνουμε στα λεγόμενα κάποιου γιατί δεν το έγραψε με τον τεχνικό τρόπο που επιθυμούμε!
Το σωστό είναι όταν δεν καταλαβαίνουμε το νόημα να ρωτάμε για διευκρίνση. Το οποίο αν ας πούμε γράψω θα πάω στον ορθοπεδικό θα μπορύσε να με ρωτήσει ο κ. Σταυρόπουλος, στον ορθοπαιδικό εννοείται; και γώ θα απαντήσω ναι διότι δεν γνωρίζω διαφοερτικό ορθοπαιδικό από ορθοπεδικό.
Έγινα κατανοητός;
Αν όχι ρωτήστε με!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Paraskevas Stavropoulos
Λέκτωρ


Εγγραφή: 21 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 13, 2003 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η απάντηση του Κλείτωρα που δημοσιεύτηκε Δευ Οκτ 13, 2003 2:35 pm είναι γεμάτη από ειρωνικά σχόλια που στόχο έχουν να σπιλώσουν το κύρος του συνομιλητή.

Συνήθως τέτοια σχόλια τα θεωρώ ανούσια.

Κλείτωρα, η τοποθέτηση του Bugman σε αναγκάζει να αφήσεις το ειρωνικό υφάκι και να χρησιμοποιήσεις κάποιο επιχείρημα το οποίο αμφιβάλλω ότι έχεις γιατί αν είχες επιχειρήματα δε θα πούλαγες μόνο ειρωνείες.

Για το θέμα της ετυμολογικής ορθογραφίας του ορθοπαιδικού έχει αποδειχτεί ότι είναι με -αι-. Η δική μου θέση είναι ότι η σχολική ορθογραφία (ορθοπεδικός) εφόσον ακολουθείται από το 95% των Ελλήνων καλό είναι να χρησιμοποιείται. Δεν ωφελεί να ασχοληθούμε άλλο με αυτό το θέμα.

Έχω γράψει τη λέξη ορθοπαιδικός πιο πολλές φορές από όσες πρόκειται να τη γράψει ο σχετικός γιατρός. Το θέμα στο οποίο παρενέβην ήτανε η αντίθεση για τη φυσική ή μη σχέση του σημαίνοντος και του σημαινομένου. Η ελληνική δε διαφέρει από τις άλλες γλώσσες αυτού του πλανήτη. Η σχέση είναι συμβατική.
Nomina nuda tenemus. Κρατάμε γυμνά ονόματα.
_________________
"παντού όπου προβάλλεται πολύ έντονα η δύναμη μιας πίστης, συμπεραίνουμε οτι υπάρχει μια αδυναμία στην απόδειξή της." --- Νίτσε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κλείτωρας
Καθηγητής


Εγγραφή: 17 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 14, 2003 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απαντώ σοβαρά όταν ερωτούμαι σοβαρά. αν σοβαρά ειναι τα:
Παράθεση:
Έχουμε καταλάβει προ πολλού!
κυρίως λόγω Πλεύρη- το πιάσατε το υπονοούμενο... ).
Αφού δεν ξέρετε για τι μιλάμε
Πιστεύετε στην αποσπασματική γνώση
Εγώ τι φταίω όμως, να χάνω τον χρόνο μου ασχολούμενος με ημιμαθείς "αρχαιολάτρες";
απορώ με την "κατευθυνόμενη" - σε υπερεθνικιστικές δηλώσεις - φαντασιοπληξία μερικών
Έχει αρχίσει να γίνεται ανέκδοτο η όλη ιστορία
Φυσικά, δεν θα ασχοληθώ με την ανανδρία ορισμένων
ίσως ασχοληθούν και με τη δική σου περίπτωση.
τότε μάλλον πρεπει να αλλάξουμε και την έννοια της σοβαρότητας!
ερωτώ: τι έχετε καταλάβει; γιατί ανακατέψατε τον γελοίο πλευρη; ποιο είναι το υπονοούμενο που πρέπει να πιάσω; πως λες πως δεν ξέρω για τι μιλάω; πως γνωρίζεις πως είμαι ημιμαθής; γιατί με χαρακτηρίζεις αρχαιολάτρη; που είδες υπερεθνικιστική δήλωση δική μου; γιατί με αποκαλείς φαντασιόπληκτο; πως λες ότι είμαι κατευθυνόμενος;
καταλαβαίνεις πως κάθε μια από αυτές τις προτάσεις σε υποβιβάζει στο πρόσωπό μου κάθε φορά! άρα θα παίρνεις και αντίστοιχες απαντήσεις!
να σου το πω και στα ίσα; κι εγώ έχω πτυχία κι εσύ ίσως. αυτό δεν αποδεικνύει πως είμαστε μορφωμένοι! Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ! Έχω δικαίωμα να διαφωνώ! δεν έχεις δικαίωμα να με μειώνεις και να με χαρακτηρίζεις επειδή διαφωνώ! από την στιγμή που με χαρακτήρισες θα σε χαρακτηρίσω! διότι κατ΄ εσέ μπορεί να είμαι όλα τα παραπάνω. κατ' εμέ είσαι ένα πτυχιοφόρο τίποτα όργανο των απανταχού μισελλήνων και ακόλουθος του αμφιλεγόμενου Μπαμπινιώτη που παίρνει τιμές αρθογραφόντας εκτός των επιστημονικών του καθηκόντων κατ' εντολή των ανωτέρων του! το αυτό μάλλον ισχύει και για σένα!
_________________
Εδιζησάμην εμεωυτόν
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makar_chatz
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 14, 2003 1:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κλείτωρας έγραψε:
Παράθεση:
Έχουμε καταλάβει προ πολλού!
Σου τα εξήγησε ο μπαμπινιώτης; Laughing
Ναι.

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
Όλοι ανεξαιρέτως οι γλωσσολόγοι του κόσμου θεωρούν τη σχέση αυτή συμβατική.
ναι και όποιος διαφωνει δεν ειναι γλωσσολόγος για εσένα! τσ τσ τσ αυθεντία!!!!!!! Cool
Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Απλώς, δεν υπάρχει ούτε ένας γλωσσολόγος σε όλον τον κόσμο που να θεωρεί τη σχέση σημαινομένου-σημαίνοντος φυσική. Αντί να γράφεις εξυπνακίστικα σχόλια, θα μπορούσες να μας υποδείξεις κάποια βιβλιογραφική πηγή, για να δούμε ποιος γλωσσολόγος διδάσκει τα αντίθετα. Εσύ μας παρέπεμψες στο δημοσίευμα μιας εφημερίδας. Όχι, ο δημοσιογράφος της συγκεκριμένης εφημερίδας δεν είναι γλωσσολόγος- πώς να το κάνουμε;

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
Διαφωνώ με την τακτική ορισμένων, οι οποίοι χωρίς να έχουν επιστημονική γνώση των γλωσσικών θεμάτων αντλούν (παρα)πληροφόρηση
ενώ θα έπρεπε να ακούν μόνο την αυτοανακυρηγμένη αυθεντία. τον μοναδικό, ανεπαναληπτο, χαρισματικό, αλάθητο Μπαμπινιώτη! άντε βρε θα σου βάλει καλό βαθμό και θα σε προωθήσει κιόλας! ίσως σε κάνει και πρύτανη!
Μα, δεν είναι προσωπικό το θέμα, δικό μου, του κ. Σταυρόπουλου ή του καθηγητή. Ακόμη και να μην υπήρχε ο συγκεκριμένος καθηγητής, τα επιστημονικά δεδομένα σχετικά με το θέμα που συζητάμε δεν αλλάζουν. Φυσικά, η ειρωνεία του κειμένου σου μοναδικό σκοπό έχει να υποκαταστήσει την επιχειρηματολογία, που προφανέστατα δεν είσαι σε θέση να προβάλεις.

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
κυρίως λόγω Πλεύρη- το πιάσατε το υπονοούμενο...
δεν το έπιασα. για καντο λιανά!
Δεν εννοώ τίποτα περίεργο. Απλώς, ο δικηγόρος αυτός μέσω της εκπομπής που είχε παλαιότερα στο τότε Τele-city έκανε χυδαίες επιθέσεις σε συγκεκριμένα άτομα που γίνονταν "κόκκινα πανιά" στα μάτια φανατικών ιδεολόγων.

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
Αυτά που διδάσκει ο συγκεκριμένος καθηγητής για το θέμα που προανέφερα είναι καθολικώς αποδεκτά.
ναι καθολικώς και ορθοδόξως! (και άλλο υπονοούμενο Wink )
Το θέμα της θρησκείας δεν με απασχόλησε εδώ. Δικαίωμά σου να είσαι δωδεκαθεϊστής, χριστιανός ή ό,τι άλλο θέλεις. Εγώ έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο, ότι δηλ. η σχέση σημασίας-μορφής των λέξεων δεν αποτελεί προσωπικό θέμα του εν λόγω καθηγητή. Αν μπορείς, κατάλαβέ το και απόφυγε τα άτοπα ειρωνικά σχόλια.

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
Αφού δεν ξέρετε για τι μιλάμε.
ναι είμαστε ηλίθιοι! μόνο μυαλά διαμετρήματος Μπαμπινιώτη μπορουν να αντιληφθούν τέτοιες έννοιες!
Μα, είναι προφανές ότι δεν κατέχεις το θέμα. Έχω αναιρέσει όλα όσα γράφεις, αρχής γενομένης από το τέλος της σελ. 2, αν θυμάμαι καλά. Δεν είπα ότι είστε ηλίθιοι. Απλώς, σας αρέσει να ανακατεύεστε σε γλωσσολογικά θέματα, χωρίς το απαιτούμενο γνωστικό υπόβαθρο. Πήγα εγώ να κάνω υποδείξεις στους αρχιτέκτονες για το πώς θα σχεδιάσουν το νέο στάδιο Καραϊσκάκη; Ε, λοιπόν, εσείς γιατί μπλέκεστε σε ξένα χωράφια; Παρ'όλα αυτά, αν επιλέγεις κάτι τέτοιο, θα υφίστασαι την κριτική μου. Το συζητούμενο θέμα πάντως δεν είναι προσωπικό, του συγκεκριμένου καθηγητή.

Κλείτωρας έγραψε:

Παράθεση:
Εγώ τι φταίω όμως, να χάνω τον χρόνο μου ασχολούμενος με ημιμαθείς "αρχαιολάτρες";
χαμένο τον έχεις έτσι κι αλλιώς!
τελος πάντων, ο χρόνος (όχι μακρυνος) θα δείξει!
Συμφωνώ, είναι χαμένος χρόνος το να μιλάω με ημιμαθείς. Ο χρόνος έχει ήδη δείξει ποιος μιλάει με στοιχεία και ποιος όχι σ'αυτήν εδώ τη συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makar_chatz
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 14, 2003 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κλείτωρας έγραψε:
απαντώ σοβαρά όταν ερωτούμαι σοβαρά. αν σοβαρά ειναι τα:
Παράθεση:
Έχουμε καταλάβει προ πολλού!
κυρίως λόγω Πλεύρη- το πιάσατε το υπονοούμενο... ).
Αφού δεν ξέρετε για τι μιλάμε
Πιστεύετε στην αποσπασματική γνώση
Εγώ τι φταίω όμως, να χάνω τον χρόνο μου ασχολούμενος με ημιμαθείς "αρχαιολάτρες";
απορώ με την "κατευθυνόμενη" - σε υπερεθνικιστικές δηλώσεις - φαντασιοπληξία μερικών
Έχει αρχίσει να γίνεται ανέκδοτο η όλη ιστορία
Φυσικά, δεν θα ασχοληθώ με την ανανδρία ορισμένων
ίσως ασχοληθούν και με τη δική σου περίπτωση.
τότε μάλλον πρεπει να αλλάξουμε και την έννοια της σοβαρότητας!
ερωτώ: τι έχετε καταλάβει; γιατί ανακατέψατε τον γελοίο πλευρη; ποιο είναι το υπονοούμενο που πρέπει να πιάσω; πως λες πως δεν ξέρω για τι μιλάω; πως γνωρίζεις πως είμαι ημιμαθής; γιατί με χαρακτηρίζεις αρχαιολάτρη; που είδες υπερεθνικιστική δήλωση δική μου; γιατί με αποκαλείς φαντασιόπληκτο; πως λες ότι είμαι κατευθυνόμενος;
καταλαβαίνεις πως κάθε μια από αυτές τις προτάσεις σε υποβιβάζει στο πρόσωπό μου κάθε φορά! άρα θα παίρνεις και αντίστοιχες απαντήσεις!
να σου το πω και στα ίσα; κι εγώ έχω πτυχία κι εσύ ίσως. αυτό δεν αποδεικνύει πως είμαστε μορφωμένοι! Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ! Έχω δικαίωμα να διαφωνώ! δεν έχεις δικαίωμα να με μειώνεις και να με χαρακτηρίζεις επειδή διαφωνώ! από την στιγμή που με χαρακτήρισες θα σε χαρακτηρίσω! διότι κατ΄ εσέ μπορεί να είμαι όλα τα παραπάνω. κατ' εμέ είσαι ένα πτυχιοφόρο τίποτα όργανο των απανταχού μισελλήνων και ακόλουθος του αμφιλεγόμενου Μπαμπινιώτη που παίρνει τιμές αρθογραφόντας εκτός των επιστημονικών του καθηκόντων κατ' εντολή των ανωτέρων του! το αυτό μάλλον ισχύει και για σένα!
Τώρα τι να πω; Έκανες μια κουτοπόνηρη επιλογή ορισμένων σχολίων που γράψαμε, αποσιωπώντας βέβαια τα συγκεκριμένα στοιχεία με τα οποία αποδείξαμε αβάσιμους τους ισχυρισμούς σου.
Εγώ απλώς να υπενθυμίσω τι είχες γράψει εσύ:

Μαργαριτάρι πρώτο:
Κλείτωρας έγραψε:
Κατά την γνώμη μου είναι απλά έμμισθος που υπακούει σε εντολές! Το δε λεξικό του να μου το θυμηθείτε θα μείνει στην ιστορία ως δείγμα βιασμού της ελληνικής γλώσσας. Λυπάμαι!


Μαργαριτάρι δεύτερο:
Κλείτωρας έγραψε:
δυστυχώς για τους δολοπλόκους είναι παγκόσμια αποδεκτό πλέον πως η ελληνική είναι εννοιολογική και εφαρμόζεται και στην πράξη πια αυτό!


Πώς να θεωρήσω σοβαρό συνομιλητή έναν άνθρωπο που λέει τέτοιες αστειότητες; Αυτά ακριβώς προκάλεσαν τα δικά μας σχόλια. Μην έχεις την αυταπάτη ότι μπορείς να γράφεις ό,τι θέλεις, χωρίς κριτική. Οι έμμισθοι, οι δολοπλόκοι, ο βιασμός της Ελληνικής... Laughing
Και, επαναλαμβάνω, εσύ γράφεις τέτοιες αστειότητες, χωρίς παράλληλα να προβάλλεις ούτε ένα βάσιμο επιχείρημα για τα θέματα που συζητάμε. Εμείς έχουμε αναιρέσει βάσει στοιχείων όλα όσα έχεις υποστηρίξει. Εσύ ...μόνο ειρωνεύεσαι.
Αυτά, και ελπίζω να μην υποχρεωθώ πάλι να χάσω τον χρόνο μου ασχολούμενος με ημιμαθείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kairatos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 06 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2005 9:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αα

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την kairatos στις Τρι Νοέ 08, 2005 9:58 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kairatos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 06 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2005 9:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ορθοπεδικός ή ...Ορθοπαιδικός; Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστας Πνευματικός έγραψε:
Διαβάστε στην ιστοσελίδα: http://www.geocities.com/kostaspnevmatikos

Το άρθρο

"Ορθοπεδικός ή …Ορθοπαιδικός;"

Το χρονικόν ενός «κατά φαντασίαν» γλωσσικού ζητήματος.




Εντελώς τυχαία, από δύο συμπτωματικά συμβάντα που αναφέρω στο άρθρο μου για το οποίο σας κάνω λόγο παρακάτω, βρέθηκα μπροστά σε μία αναπάντεχη ανακάλυψη.

Κάποιοι αποφάσισαν, αυθαίρετα και προκλητικά, να αλλάξουν από μόνοι τους – και μάλιστα «στα κρυφά» - τη γραφή μιας ελληνικής λέξης! Της λέξης «ορθοπεδικός»!
Κάποιοι, δηλαδή, αποφάσισαν από μόνοι τους να αλλάξουν την ελληνική γλώσσα!

Επειδή θεωρώ

- ότι είναι αυθαίρετο, να εκδίδουν κάποιοι γλωσσικές «οδηγίες προς ναυτιλλομένους» και να αποφασίζουν για ολόκληρο τον ελληνικό λαό από μόνοι τους, προκαλώντας, μάλιστα, απερίγραπτη σύγχυση
- ότι είναι απαράδεκτο, κάποιοι να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοια πολλών ανθρώπων γύρω από τα θέματα της γλώσσας μας
- ότι οι εν λόγω θιασώτες αυτών των αυθαιρεσιών δεν περιορίζονται μόνο στη διατύπωση της γνώμης τους – πράγμα που θα ήταν απολύτως σεβαστό – αλλά προχωρούν σε εκστρατεία αλλοίωσης της ελληνικής γλώσσας
- ότι η γλώσσα μας είναι η πλέον πολύτιμη κληρονομιά μας, ειδικά στην εποχή της γλωσσικής τσαπατσουλιάς του «ουάου», του «άντε γεια» και του «georgiou speakin’»
- ότι τυχόν άγνοια, αδιαφορία ή ωχαδερφισμός νομιμοποιεί πρακτικές του τύπου «αποφασίζουμε και διατάσσουμε» και ανοίγει την κερκόπορτα για την οποιαδήποτε αυθαιρεσία
- ότι οι εμπλεκόμενοι στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, πρέπει να ενημερωθούν γύρω από αυτό το ζήτημα και να ενημερώσουν με τη σειρά τους τον ελληνικό λαό

- Επειδή, τέλος, για όλους τους παραπάνω λόγους, θεωρώ ότι το θέμα είναι μείζονος σημασίας


Καλό είναι να ενημερωθούμε όλοι ότι:

- η ορθή γραφή της λέξης είναι «ορθοπεδικός» με «ε» διότι ετυμολογείται εκ του «ορθός + πεδάω > πέδον» (= έδαφος). Η λέξη δηλαδή, δηλώνει τον κλάδο της Ιατρικής που ασχολείται με τα προβλήματα του μυοσκελετικού συστήματος του ανθρώπου, του συστήματος που μας επιτρέπει να "στέκουμε ορθοί ως προς το έδαφος". Αυτήν εξάλλου την ετυμολογία και γραφή αποδέχονται το 99,9% όλων των έγκυρων ετυμολογικών λεξικών (παρακαλώ, ας ανοίξουν οι αναγνώστες σας όποιο λεξικό θέλουν, για να διαπιστώσουν του λόγου το αληθές). Περισσότερη επιχειρηματολογία παραθέτω στο άρθρο μου με τίτλο "Ορθοπεδικός ή ...Ορθοπαιδικός;"
- τα επιχειρήματα όσων υποστηρίζουν ότι η λέξη ορθοπεδικός πρέπει να γράφεται με «αι», δηλαδή «ορθοπ-αι-δικός» είναι όχι μόνον έωλα αλλά και ευτράπελα, και το κυριότερο

- την αλλαγή έστω και μίας μόνο ελληνικής λέξης την αποφασίζει ολόκληρος ο ελληνικός λαός και σε καμία περίπτωση δέκα, πενήντα ή εκατό άνθρωποι!




Καλώ, λοιπόν, όλους τους ορθοπεδικούς, τους οποίους αναμφισβήτητα σεβόμαστε για το κύρος και τις επιστημονικές γνώσεις τους, να ενημερωθούν γύρω από το θέμα και να μην αποδεχτούν άκριτα μια τέτοια αστήρικτη θεωρία, αλλά αντίθετα, να συμβάλλουν στην αποκατάσταση της αλήθειας και την άρση της σύγχισης που έχει δημιουργηθεί γύρω από αυτό το θέμα. Να γράφουν, δηλαδή, όπως όλοι μας, το ορθοπεδικός με «ε».

Η ελληνική γλώσσα είναι η πολύτιμη κληρονομιά όλων μας και όχι το τσιφλίκι κάποιων ανενημέρωτων «φωστήρων»!

Κώστας Πνευματικός


.Πρώτα να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Πνευματικού. Και μόνο που γράφω ότι συμφωνώ μου φαίνεται αστείο. Γιατί είναι αυτονόητο , τι είναι το σωστό.
ορθοπεδικός
-ή, -ό, θηλ. ως ουσ. και ορθοπεδικός· 1. αυτός που ανήκει ή αναφέρεται στην ορθοπεδική· 2. (το αρσ. και το θηλ. ως ουσ.) ο, η ορθοπεδικός· γιατρός που έχει ειδικευθεί στην ορθοπεδική· 3. (το θηλ. ως ουσ.) η ορθοπεδική· η παθολογία και η θεραπευτική τών παθήσεων τού οστεομυϊκού και ειδικότερα τού κινητήριου συστήματος. Επίρρ. ορθοπεδικώς και -ά· από ορθοπεδική άποψη, με ορθοπεδικό τρόπο, κατά τις επιταγές τής ορθοπεδικής.
[ΕΤΥΜΟΛ. < ορθ(ο)-* + πέδον «έδαφος». Η λ. μαρτυρείται από το 1898 στην εφημερίδα Εστία].
Αν θέλετε όμως να ικανοποιηθείτε όλοι με την άποψη που έχετε, περάστε από το ΠΑΓΝΗ (Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου Κρήτης ). Θα διαβάσετε πολλές ταμπελίτσες παλιές να γράφουν <<ορθοπεδικό>> και λίγο πιο πάνω από αυτές , μεγαλύτερες (σε μπλε χρώμα μάλιστα ) να γράφουν <<ορθοπαιδικό>>. Έτσι κανένας δεν θα φύγει παραπονουμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 09, 2005 5:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wink Wink
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
jupiter
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2005 2:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διάβασα την πρώτη και την τελευταία σελίδα, πάνω στο ενδιαφέρον αυτό ζήτημα που, εδώ που τα λεμε, έχει καταντήσει περίγελο πολλές από τις επαγγελματικές επιγραφές διαφόρων κατά τα άλλα καλών ορθοπεδικών επσιτημόνων μας, δηλαδή των ειδικών εκείνων που έργο έχουν την αποκατάσταση των βλαβών των οστών μας και των περί αυτα οργάνων όπως χόνδροι, νεύρα δίσκοι, κτλ. Επειδή, ως γνωστόν, μεταξύ των ασθενών τους μπορεί να υπάρχουν (και υπήρχαν ανέκαθεν, από τα βάθη της αρχαιότητας) άνθρωποι κάθε ηλικίας, δεν μου είναι ευκολο να αντιληφθώ την ειδική σχέση του επαγγέλματος αυτού με τα παιδιά, που θα μπορούσε να δικαιολογεί και την μετατροπή του βραχέος (ε) της πέδης, δηλαδή του τεμαχίου εκείνου της σανίδας ή άλλου υλικού, όταν χρησιμοποιείται για να κρατά ακίνητο στη θέση του ένα κόκκαλο, μέχρι την θεραπεία του, συχνά μάλιστα την συγκόλλησή του, στη μακρά δίφθογγο (αι) η οποία, με την ερασμιακή προφορά με την οποία ο παρά κάτω Γάλλος υποτίθεται ότι επρόφερε τα αρχαία ελληνικά όπως κάθε συμπατριώτης του που σέβεται τον εαυτό του, δεν απέχει πολύ από το να με κάνει να πιστέψω ότι η ετυμολογία της συγκεκριμένης λέξης δεν οφείλεται στα παιδιά μας, αλλά στα γαλλικά ... παϊδια !!

Από το άλλο μέρος, η πέδη (λέξη ελληνικότατη, την οποία προφανώς αγνοούσε ο αναφερθείς ολίγον αστείος Γάλλος, του οποίου εξ άλλου η γαλλική φράση που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα που διάβασα, σαν δικαιολογία της ανορθογραφίας του, δεν διαβάζεται ούτε στα γαλλικά διότι, απλούστατα, δεν μοιάζει να ανήκει καν στη γαλλική γλώσσα) η λέξη πέδη λοιπόν, χρησμοποιήθηκε ανέκαθεν στην ελληνική γλώσσα, για να δηλώσει το τεμάχιο εκείνο του ενισχυμένου ξύλου που προορίζονταν για να κρατά ακίνητους τους τροχούς των αρμάτων (με άλλα λόγια να φρενάρει τα άρματα) όπως ακριβώς και η περί ού ο λόγος σανίδα για τα δικά μας "παϊδια", όταν έχουν σπασμένα τα κόκκαλα ... Αργότερα, ή ίδια λέξη χρησιμοποιήθηκε (ορθά) για να δηλώσει τα δύο μεταλλικά ελάσματα των ταμπούρων των φρένων των μηχανοκίνητων οχημάτων (έτσι λέγονται στην ελληνική γλώσσα, την οποία δυστυχώς ακούμε όλο και λιγότερο από την κατά τα άλλα αξιοσέβαστη "μαστοράντζα" των "γκαράζ" όπου οδηγούμε τα αυτοκίνητά μας για "σέρβις" (άκουσον, άκουσον... ) με αποτέλεσμα, όπως βλέπω και παει η δουλειά, να φτάνουμε στο σημείο να πρέπει να μεταχειριστούμε τα παιδιά μας, για να ... φρενάρουμε τα αυτοκίνητά μας !!

Καλό κι αυτό, πάντως ...

Ας είναι. Σας αφήνω γιατί είναι αργά, ευχόμενος καλό ξημέρωμα με τα παιδιά και τα εγγόνια σας για όσους έχουν την τύχη να τα έχουν κοντά τους, και με τη σύσταση να παρακολουθείτε και να συντηρείτε συχνά τις πέδες των οχημάτων σας (ελάσματα ταμπούρων ή τακάκια δίσκων - πέδαι γαρ αμφότερα) για να ζήσετε χρόνια πολλά και να μην πάρετε στο λαιμό σας κι άλλους αθώους, όπως γλωσσικά αποπειρώνται ένιοι ... "ορθοπαιδικοί" μας ...

Να είστε καλά -JU
_________________
Η σχέση του λογικού προς το παράλογο, είναι μονόδρομη : ενώ το πρώτο μπορεί να γίνει δυσνόητο για να του μοιάσει, το δεύτερο δεν τα καταφέρνει ποτέ, προσπαθωντας να γίνει ευνόητο - Ιουπητέριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LandS
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 19 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 6:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρατήρησα ότι χρησιμοποιήθηκαν όλων των ειδών επιχειρήματα και επιχειρήματα υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης.
Πλην φιλοσοφικών.
Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον αν κάποιος αποτολμούσε μια προσέγγιση όπου πρώτα θα έκρινε τι συνιστά ορθόν στη περίπτωσή μας και τι όχι.
Και πόση σημασία τελικά έχει.

Εγώ είδα τις παρακάτω δύο πλευρές.

α) Οι υποστηρικτές της μορφής "ορθοπαιδικός", τη θεωρούν σωστή, διότι κατασκευάστηκε για να περιγράψει το συγκεκριμένο ιατρικό κλάδο. Και πέραν τούτου ουδέν. Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κατασκευαστεί η λέξη osologie, ή ακόμα καλύτερα ostologie, ή και κάτι άλλο ποιό συναφές και θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι.
Το γιατί, εάν, και κατά πόσον ο γάλλος γιατρός ήξερε ελληνικά, ποσώς μας ενδιαφέρει - γιατί μας ενδιαφέρει αν ο αμερικανός κατασκευστής της λέξης synergy ήξερε; Συνεργούν όμως οι γιάπηδες στο έγκλημα της χρήσης της στα ελληνικά με την αμερικάνικη έννοια.

β) Οι υποστηρικτές της μορφής "ορθοπεδικός", τη θεωρούν σωστή επειδή ετυμολογούν τη λέξη σύμφωνα με την ιστορική της ορθογραφία.

Θα συμφωνήσω με τους δεύτερους εάν φέρουν ένα κείμενο λογίου της αρχαιότητος στο οποίο αναγράφεται η λέξη, όπως αυτοί νομίζουν, και έτσι να αποδυκνείεται η ιστορικότητα της ορθογραφίας τους.
Όχι επιχειρήματα του τύπου "Ο Ιπποκράτης έτσι θα την έγραφε" γιατί ο Ιπποκράτης αλλιώς έλεγε την ανάταξη των καταγμάτων, ή την ίαση των παθήσεων των οστών. (Όσων γνώριζε, τελος πάντων)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jupiter
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 11, 2005 1:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LandS έγραψε:
Παρατήρησα ότι χρησιμοποιήθηκαν όλων των ειδών επιχειρήματα και επιχειρήματα υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης.
Πλην φιλοσοφικών.
Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον αν κάποιος αποτολμούσε μια προσέγγιση όπου πρώτα θα έκρινε τι συνιστά ορθόν στη περίπτωσή μας και τι όχι.
Και πόση σημασία τελικά έχει.

Εγώ είδα τις παρακάτω δύο πλευρές.

α) Οι υποστηρικτές της μορφής "ορθοπαιδικός", τη θεωρούν σωστή, διότι κατασκευάστηκε για να περιγράψει το συγκεκριμένο ιατρικό κλάδο. Και πέραν τούτου ουδέν. Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κατασκευαστεί η λέξη osologie, ή ακόμα καλύτερα ostologie, ή και κάτι άλλο ποιό συναφές και θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι.
Το γιατί, εάν, και κατά πόσον ο γάλλος γιατρός ήξερε ελληνικά, ποσώς μας ενδιαφέρει - γιατί μας ενδιαφέρει αν ο αμερικανός κατασκευστής της λέξης synergy ήξερε; Συνεργούν όμως οι γιάπηδες στο έγκλημα της χρήσης της στα ελληνικά με την αμερικάνικη έννοια.

β) Οι υποστηρικτές της μορφής "ορθοπεδικός", τη θεωρούν σωστή επειδή ετυμολογούν τη λέξη σύμφωνα με την ιστορική της ορθογραφία.

Θα συμφωνήσω με τους δεύτερους εάν φέρουν ένα κείμενο λογίου της αρχαιότητος στο οποίο αναγράφεται η λέξη, όπως αυτοί νομίζουν, και έτσι να αποδυκνείεται η ιστορικότητα της ορθογραφίας τους.
Όχι επιχειρήματα του τύπου "Ο Ιπποκράτης έτσι θα την έγραφε" γιατί ο Ιπποκράτης αλλιώς έλεγε την ανάταξη των καταγμάτων, ή την ίαση των παθήσεων των οστών. (Όσων γνώριζε, τελος πάντων)


Καθ' όσον με αφορά πάντως, δεν νομίζω ότι το θέμα είναι και τόσο ... φιλοσοφικό ! Πρόκειται απλά για τη λογική ετυμολογία ενός όρου ελληνικού, όταν αυτός γράφεται στην ελληνική γλώσσα. Είναι μια λέξη σύνθετη, με πρώτο συνθετικό το επίθετο "ορθός" ενώ το δεύτερο, είναι εκείνο που αμφισβητείται εδώ. Αν, όπως αναφέρεις, σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι υποστηρίχτηκε πως η γραφή του δεύτερου αυτού συνθετικού προέρχεται από την αρχαία λέξη "παις" (ή, έστω, τη σύγχρονη "παιδί") η εκδοχή αυτή πρέπει να είναι παράλογη, αφού ο όρος αυτός δεν είναι δυνατόν να έχει κατασκεθαστεί, όπως λες, για να περιγράψει έναν ιατρικό κλάδο, που ουδόλως χαρακτηρίζεται για την ιδιαίτερη σχέση του με τα παιδιά. Πράγμα που, αντίθετα, είναι απόλυτα λογικό για τον άλλο ιατρικό κλάδου του παιδίατρου, για παράδειγμα ο οποίος, λόγω ακριβώς της ιδιαίτερης αυτής σχέσης του, γράφεται με (αι) Πως θα σου φαινόταν άλλωστε, αν τον γράφαμε, τον τελευταίο αυτόν, "πεδίατρο" ; Σε μια τέτοια περίπτωση, εγώ τουλάχιστον θα τον συσχέτιζα (κατά τι αστειευόμενος) με τίποτε ... μηχανικό αυτοκινήτων !

Σχετικά με την ιστορική προέλευση του όρου τώρα, όπως φαίνεται να την αντιλήφθηκες ότι υποστηρίχτηκε από μέρος των συμφορουμιτών μας, δεν ισχύει τουλάχοστον για τή δική μου ταπεινότητα. Διότι υποστηρίζω μεν την ιστορικότητα του δεύτερου συνθετικού της, η σημασία του οποίου, από αρχαιοτάτων χρόνων, τεκμηριώνει και τη λογική της ετυμολογίας της λέξεως, όχι όμως και την ιστορικότητα του ίδιου του όρου η οποία, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει και τόση σημασία στη συζήτησή μας. Δεν υπάρχει λοιπόν, νομίζω, ιδιαίτερος λόγος να αποδείξουμε την αρχαία προέλευση της σύνθετης αυτής λέξης, για να αποδεχτούμε και το ορθόν της σύγχρονης ετυμολογίας της.

Να είσαι καλά -JU
_________________
Η σχέση του λογικού προς το παράλογο, είναι μονόδρομη : ενώ το πρώτο μπορεί να γίνει δυσνόητο για να του μοιάσει, το δεύτερο δεν τα καταφέρνει ποτέ, προσπαθωντας να γίνει ευνόητο - Ιουπητέριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
makar_chatz
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 15, 2006 5:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ορθοπεδικός ή ...Ορθοπαιδικός; Απάντηση με Συμπερίληψη

kairatos έγραψε:
[ΕΤΥΜΟΛ. < ορθ(ο)-* + πέδον «έδαφος».
H ετυμολόγηση αυτή είναι τελείως αστήρικτη.

kairatos έγραψε:
Η λ. μαρτυρείται από το 1898 στην εφημερίδα Εστία
Η λέξη ορθοπαιδική δημιουργήθηκε το 1741 από τον γιατρό Nicolas Andry. Επομένως, η αναφορά της λέξης στην Εστία είναι μεταγενέστερη και δεν έχει αποδεικτική αξία για την ετυμολογία του όρου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center