Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένωση Άθεων: Από τον Μηχανιστικό στο Διαλεκτικό Υλισμό
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 11:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ποιος ειναι ο κυριος και η απελπισια του? ... μπορεις να πεις τιποτα επ αυτου? .. ενδιαφερον ακουγεται...

δεν ξερω σε τι αναφερεσαι, θελω να πω...

Ayrton Senna έγραψε:
..............................

Έχουμε λοιπόν (ειδικά στις αδύνατες χώρες) Δημοκρατίες αλλά ο Χάμιλτον (υπουργός οικονομικών των 13 ΗΠΑ το 1789-1795) είχε πει :
Παράθεση:
η εξουσία πάνω στο εισόδημα ενός ανθρώπου ισοδυναμεί με εξουσία επάνω στη θέλησή του

Βέβαια ο Σολζενίτσιν (ο γνωστός του Αρχιπελάγους Γκουλάγκ) το ανέστρεψε και διατύπωσε το αντι-αξίωμα τουΧάμιλτον :
Παράθεση:
Εχετε εξουσία πάνω στους ανθρώπους μέχρι τη στιγμή που τους πήρατε τα πάντα. Ομως, όταν τους αφήσατε χωρίς τίποτα, τότε τους χάσατε, είναι ελεύθεροι

Αλοίμονο όμως (σύμφωνα με τον Σολζενίτσιν) η Ελλάς διαθέτει τόσο λίπος που δεν πρόκειται να ελευθερωθεί ποτέ Laughing Laughing Laughing

Πολύ καλό. Λοιπόν αν τους αφήσεις να σου κάνουν ό,τι θέλουν χωρίς να αντιδράς θα έχεις τελικά νικήσει! (δεν το λέω ειρωνικά, σοβαρά το λέω)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ayrton Senna
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 11:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Λάθος κατάλαβες το "ελευθερωθεί"

δεν θα ελευθερωθεί από τους ξένους αλλά από τα εσωτερικά δεσμά της που δεν της επιτρέπουν να ριφθεί αξιοπρεπώς στην αρένα που ξιφουλκούν ΚΑΙ οι ξένοι.
Θεωρούμε ότι μάλλον λόγω Ιστορίας μπορούμε να διαθέτουμε τη δική μας Αρένα στην οποία βεβαίως είμεθα ανίκητοι ! Laughing

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 11:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να στα πάρουν, μπορείς να τα δώσεις και μόνος σου. Ρεεεε, τι λέτε, πάτε καλά;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 11:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Καλά, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να στα πάρουν, μπορείς να τα δώσεις και μόνος σου. Ρεεεε, τι λέτε, πάτε καλά;;;;;

Απαντώ σε λίγο στη Δημοκρατία γιατί εδώ το ξεφύγαμε.
Ναι δεν θα τα δώσεις από μόνος σου γιατί αυτό αντίκειται στην αυτοπροστασία της ατομικότητάς σου. Θα εξουσιοδοτήσεις όμως την κεντρική εξουσία να σε φορλογήσει κατάλληλα και να αναδιανήμει το λίπος ώστε το συνολο να ανθίσταται πιο ισχυρά σε εξωτερικές πιέσεις. Αν το είχε κάνει ήση αυτό ο Ερντογάν δεν θα του κατέβαινε το 50% (το ιδεολογικό ποσοστό των υποστηριζόντων αυτούς που κατέβηκαν στην Ταξίμ)

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάποιος όμως πιστέψει πως με το να μην έχει τίποτα, γίνεται ελεύθερος, και πως το ζητούμενο για αυτόν είναι η ελευθερία, θα τα δώσει όλα.

Και μετά θα τρέχει να βρει φαγητό στα σκουπίδια.
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:

Θεωρείς το συνολικό πλήθος των πληροφοριών που περιέχεται στο DNA , πολύπλοκο και ακατανόητο ?
Μάλλον συγχέεις κάποιες τις έννοιες.

Το πλήθος είναι τεράστιο , γιατί εμπεριέχει όλο το δικό σου πρόγραμμα της μηχανής “skakos” ,από πόσες τρίχες στην κεφαλή θα βγάλεις , μέχρι και πότε αυτές θα πέσουν , ακόμα πότε και πως θα “εγέρθουτου” η κάτω κεφαλή σου.
Αυτό το πρόγραμμα είναι απλό και διαφορετικό για κάθε άνθρωπο, όχι τυχαία , αλλά απροσδιόριστα τυχαία.

Η πλάκα της περίπλοκης αυτής απλότητας , είναι πως εσύ νομίζεις πως μεγαλώνεις δρας και πεθαίνεις με δική σου θέληση

Μιλάμε για πολύ μεγάλη πλάκα.

.

Άρα να μην σου απαντήσω καθώς δεν "έδρασες" εσύ και δεν έγραψες "εσύ" αυτά που έγραψες; Να μιλήσω στα γονίδια σου;

Βρε συ! έχεις εξετάσει αν είσαι φορέας μεταλλαγμένων γονιδίων , microcephalin και ASPM (abnormal spindle-like microcephaly-associated)?

Ψάξτο , γιατί είναι σοβαρή αυτή η μετάλλαξη

Όχι για σένα.....
Εσύ καλά , ότι ήταν να γίνει έγινε

.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ελληνικό βιβλίο ή έστω άρθρο που να το αναλύει εκτενώς αυτό το θηριούργημα ?!

Να προσπαθήσω πάλι:

Προσπάθησα να κάνω ένα συνδυασμό της καρτεσιανής αμφισβήτησης με την
πλατωνική οντολογία. Να ξαναπροσπαθήσω βήμα βήμα:

α) Την έννοια του έτερου όντος την κατάλαβες;
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:

Αυτή η μανία να χωρίζουμε τις προτάσεις σε Αλήθεια και Ψέμα είναι που μας έχει καταστρέψει. Το απόλυτο του "έχω δίκιο και εσύ άδικο". Ο κόσμος είναι Ένας. Αν κάποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει την "Αλήθεια" λέει μεγάλη κουβέντα. Ειδικά για θέμα όπως το Είναι (οντολογικό) για τα οποία δεν έχουμε καλά καλά ορισμό του τι... είναι! Διαληθισμός for ever!

Αν ισχύει η πρώτη σου υπόθεση τότε και τα επόμενα δεν είναι ούτε αλήθεια ούτε ψέμα,οπότε τι είναι;
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 4:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ayrton Senna έγραψε:

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ελληνικό βιβλίο ή έστω άρθρο που να το αναλύει εκτενώς αυτό το θηριούργημα ?!

Να προσπαθήσω πάλι:

εννοοντας οτι υπάρχει μια και μοναδική τέτοια έννοια, και άρα μοναδική επιλογή είναι να την καταλάβει καποιος ή οχι?
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 5:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι πάλι επί της διαδικασίας...mercy me! Wink
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 5:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ευχαρίστως να mercy, αρκει να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι...

θελεις να εξηγησεις λιγο αναλυτικότερα τι εννοείς?
Επιστροφή στην κορυφή
Ayrton Senna
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ayrton Senna έγραψε:

Να προσπαθήσω πάλι:

Μη με μπερδεύεις με Καρτέσιο και Πλάτωνα Ιωάννη (πλατωνική οντολογία όπως εκτέθηκε στο μύθο του σπηλαίου ? )
Πες μου το με δική σου τρέχουσα γλώσσα
Η 1η θέση σου για το ψέμα στο έτερο ον δεν καλύπτει τη περίπτωση να λες ψέμματα στον εαυτό σου σωστά ?

Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 21, 2013 7:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να λέω ψέματα σκόπιμα στον εαυτό μου το θεωρώ μια παράλογη κατάσταση,γιατί αν ξέρω ότι λέω ψέματα τότε δε γίνεται να το πιστεύω.Άρα μόνο αγνοώντας κάτι μπορεί να αυταπατώμαι.

Λοιπόν: για τον Πλάτωνα,όπως και για τον Παρμενίδη, δεν υπάρχει μηδέν.Το ψέμα προέρχεται όχι απ' το μηδέν,το μη-Είναι,αλλά απ' το Είναι,ως έτερο ον.(θυμάσαι το παράδειγμα με το τραπέζι και το ποτήρι; )

Μέχρι εδώ καλά;
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 21, 2013 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
skakos
έγραψε:

Αυτή η μανία να χωρίζουμε τις προτάσεις σε Αλήθεια και Ψέμα είναι που μας έχει καταστρέψει. Το απόλυτο του "έχω δίκιο και εσύ άδικο". Ο κόσμος είναι Ένας. Αν κάποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει την "Αλήθεια" λέει μεγάλη κουβέντα. Ειδικά για θέμα όπως το Είναι (οντολογικό) για τα οποία δεν έχουμε καλά καλά ορισμό του τι... είναι! Διαληθισμός for ever!

Αν ισχύει η πρώτη σου υπόθεση τότε και τα επόμενα δεν είναι ούτε αλήθεια ούτε ψέμα,οπότε τι είναι;

Idea

"Περιμενουν" το πλαισιο που θα αποτελεσει τη βαση του χαρακτηρισμου τους

π.χ. :
σημερα ειναι 21 / 6 / 2012+1
στις 22 / 6 / 2012+1 στην αθηνα βρεχει
η υπογραμμισμενη προταση αναφερεται σε αληθεια ή ψεμα ;

υπαρχουν προτασεις οι οποιες ουδεποτε θα κριθουν αληθεις ή ψευδεις στη διαρκεια μιας πεπερασμενης ζωης
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 21, 2013 9:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
Να λέω ψέματα σκόπιμα στον εαυτό μου το θεωρώ μια παράλογη κατάσταση,γιατί αν ξέρω ότι λέω ψέματα τότε δε γίνεται να το πιστεύω.Άρα μόνο αγνοώντας κάτι μπορεί να αυταπατώμαι.

Idea

Γινεται και παραγινεται να λες ψεματα στον εαυτο σου και να το πιστευεις
Συμφωνα με τα λεγομενα σου στην παραθεση παντα

Στην πρωτη προταση απορριπτεις μετα "βδελυγμιας" ως παραλογο να λες ψεματα σκοπιμα στον εαυτο σου, διοτι αν το ξερεις δεν μπορεις να το πιστευεις, αρα δεν ειναι ψεμα στην ουσια

Στη δευτερη προταση δινεις τον ευφυεστατο τροπο του να λες πιστευτα ψεματα στον εαυτο σου

Διοτι αυτ-απαταται καποιος σημαινει λεει ψεματα σκοπιμα στον εαυτο του
Και συ λες οτι αυτο γινεται μεσω της αγνοιας

Αρα με το να επιλεγει καποιος την ηθελημενη αγνοια λεει ψεματα στον εαυτο του πιστευτα

Και ηθελημενη αγνοια σημαινει να μην εννοει σκοπιμα καποιος νοημων να καταλαβει κατι

Η ασυνειδητη αγνοια ειναι συγχωρητεα ενω η επιλεγομενη κρινεται
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96  Επόμενο
Σελίδα 92 από 96

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center