Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περι Θεου...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 22, 23, 24  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 8:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark
έγραψε:

2,4) Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος.
Μεγαλώνει όμως συνέχεια.
Ο χώρος έχει την ιδιότητα της διαστολής, η ταχύτητα δε της διαστολής είναι πολύ μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αν σταματούσαμε τον χρόνο και μετρούσαμε την απόσταση μεταξύ των ορίων του σύμπαντος, θα παίρναμε κάποιον αριθμό, και όχι άπειρο.


Idea

mark

Υπαρχει καποια σχετικη επισημη επιστημονικη αναφορα σχετικα με την τρεχουσα τιμη ( στγμιαια ) ταχυτητας της επιταγχυνομενης διαστολης του συμπαντος σε σχεση με τη c ;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 9:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
mark
έγραψε:

2,4) Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος.
Μεγαλώνει όμως συνέχεια.
Ο χώρος έχει την ιδιότητα της διαστολής, η ταχύτητα δε της διαστολής είναι πολύ μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αν σταματούσαμε τον χρόνο και μετρούσαμε την απόσταση μεταξύ των ορίων του σύμπαντος, θα παίρναμε κάποιον αριθμό, και όχι άπειρο.


Idea

mark

Υπαρχει καποια σχετικη επισημη επιστημονικη αναφορα σχετικα με την τρεχουσα τιμη ( στγμιαια ) ταχυτητας της επιταγχυνομενης διαστολης του συμπαντος σε σχεση με τη c ;


Η διαστολή είναι σχετική, δεν είναι παντού η ίδια. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει επίσημη επιστημονική αναφορά για την ταχύτητα διαστολής σε σχέση με την ταχύτητα του φωτός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:


skapaneas έγραψε:
Και καλά, εσυ που εισαι καλα ενημερωμενος και ερευνάς τας γραφας των επιστημονων, τι εννουσε ο Αϊνσταϊν με το πρωτο μερος του λογου του κσι τι με το δευτερο ;
( Τα εχω ξεχωρισει για να μη μπερδευτεις στην απαντηση σου )
Και κυριως γιατι ειπε το ενα και γιατι το αλλο
Και πως ειναι δυνατον αυτος ο μεγας και τρανος επιστημονας, και ο αλλος βεβαια μεγαλος, να συνομιλει με το δευτερο και να αναφερεται ρητα στην πιστη ;
Τι θεση και τι νοημα εχει η πιστη στο λογο ενος "υλιστη" επιστημονα ;
Ενος ανθρωπου που απορριπτει κατηγορηματικα το θεο και βασιζεται αποκλειστικα στις αποδειξεις της επιστημης ;


Την πολύ απλή αλλά σημαντική επιστημονική διαφορά αντίληψης (πίστης) για το σύμπαν, που υπήρχε μεταξύ των δύο επιστημόνων.
Δεν μιλούσαν για θεό, μια και η φυσική επιστήμη δεν ερευνά τον θεό.

Ο ένας ήταν της άποψης (πίστης) ότι το σύμπαν είναι “αιτιοκρατικό”, ενώ ο άλλος “απροσδιόριστο”


Παράθεση:


σημειωση 
ο θεος μου ειναι θεος ολων μας 



Τιμή σας και καμάρι σας κανένα πρόβλημα, αλλά αποφασίσετε να περιγράφεται όλοι σας τον ίδιο
και όχι ο καθένας τον δικό του θεό.

Idea

Και πως ξερεις οτι αυτο εννοουσε ο Αϊνσταϊν ;
Στο εξηγησε ο ιδιος ;
Ή το φανταζεσαι επειδη αυτο σε βολευει ;
Εγω ξερω οτι οι μεγαλοι επιστημονες, οταν λενε "κατι" το εννοουν και δεν παιζουν με τις λεξεις...
Αρα η προσεγγιση σου στο νοημα των λογων του Αϊνσταϊν ειναι αυθαιρετη...


Και δικη σας τιμη που αν και τον απορριπτεται ( το θεο οι αθεοι, ακριτα και αναποδεικτα ) σας θεωρει παντοτε παιδια του ( οπως ολους μας ) και αναμενει την επιστροφη των ασωτων
Και δεν χρειαζεται να περιγραφουμε το θεο ολοι με τον ιδιο τροπο
Ο καθενας τον προσεγγιζει με τη δικη του ψυχοσυνθεση και τη δικη του πρακτικη, αλλά ο θεος παραμενει αναλλοιωτος και αμετατρεπτος εις τους αιωνες



Ακομα και οταν η επιστημη κανει το "θεο", ο θεος κοιταζει με συμπαθεια τους μαθητευομενους μαγους


Δεν χρηάζεται να μου το εξηγήσει ο ίδιος, γιατί γνωρίζω την συζήτηση και την ουσιαστική διαφορά απόψεων μεταξύ των δύο επιστημόνων.
Αν γνωρίζεις το αντικείμενο της κουβέντας δύο ατόμων, καταλαβαίνεις τι λένε.
Οι λέξεις “θεός” , “πιστεύω” κλπ κλπ , δεν χρησιμοποιούνταν από τους επιστήμονες με την έννοια που εσείς οι παπάδες χρησιμοποιείτε .
Πόσες φορές θες να στο πω.
Όταν εγώ πω “πιστεύω πως ο κόσμος μας είναι πεπερασμένος, αλλά το σύμπαν άπειρο” δεν αναφέρομαι σε κάποια “δογματική” πίστη όπως εσείς , αλλά το δικό μου “πιστεύω” έχει το νόημα της “άποψης”, της “γνώμης”, της “θεωρίας” , που μπορεί να αλλάξει , να τροποποιηθεί, μετά από γόνιμη σκέψη και γνώση νέων στοιχείων,σε αντίθεση με σένα που η δογματική αλήθεια σου είναι αμετάβλητη και προϊόν νηπιακής υποβολής και κατήχησης.
Αυτή είναι ουσιαστική διαφορά επιστήμης και θρησκείας.

'Όσον αφορά τα “γνωμικά” του Αϊνστάιν που παραθέτεις – δεν ξέρω γιατί - και που αναφέρονται σε “θεό” , σου επαναλαμβάνω πως ο “θεός” του Αϊνστάιν ΔΕΝ είναι αυτός που εσύ “πιστεύεις”
Για να σταματήσεις τις σοφιστείες σου που σε εκθέτουν, παραθέτω (ξανά), απόσπασμα μιας ιδιόχειρης επιστολής του Αϊνστάιν (δημοπρατήθηκε στο διαδίκτυο) προς τον Γερμανό φιλόσοφο Έρικ Γκούτκιντ.
Την έστειλε νομίζω το 1954.

Εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει

Η λέξη "Θεός" δεν είναι για εμένα τίποτα παραπάνω από μια έκφραση και ένα προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας.
Η Βίβλος είναι μία συλλογή αξιότιμων μεν , αλλά πρωτόγονων θρύλων, που είναι ωστόσο αρκετά παιδιάστικοι.
Καμία ερμηνεία της , όσο λεπτή και αν είναι, δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό.
Για εμένα, η Εβραϊκή θρησκεία, όπως και ΟΛΕΣ οι άλλες θρησκείες, είναι η ενσάρκωση των πιο παιδικών δεισιδαιμονιών.
Ο εβραϊκός λαός, στον οποίο ανήκω με χαρά και με τη νοοτροπία του οποίου έχω μία βαθιά συγγένεια, δεν έχει καμία διαφορετική ποιότητα για εμένα από όλους τους υπόλοιπους λαούς


Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το νόημα της επιστολής που για μένα είναι ξεκάθαρο

Πέραν αυτών Ουδέν


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
mark
έγραψε:

2,4) Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος.
Μεγαλώνει όμως συνέχεια.
Ο χώρος έχει την ιδιότητα της διαστολής, η ταχύτητα δε της διαστολής είναι πολύ μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αν σταματούσαμε τον χρόνο και μετρούσαμε την απόσταση μεταξύ των ορίων του σύμπαντος, θα παίρναμε κάποιον αριθμό, και όχι άπειρο.


Idea

mark

Υπαρχει καποια σχετικη επισημη επιστημονικη αναφορα σχετικα με την τρεχουσα τιμη ( στγμιαια ) ταχυτητας της επιταγχυνομενης διαστολης του συμπαντος σε σχεση με τη c ;


Η διαστολή είναι σχετική, δεν είναι παντού η ίδια. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει επίσημη επιστημονική αναφορά για την ταχύτητα διαστολής σε σχέση με την ταχύτητα του φωτός.

Idea

Σχετικο με το ερωτημα μου ειναι το ακολουθο

Παράθεση:
Τι μπορεί να κινηθεί με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός;

Το ίδιο το σύμπαν. Το πώς γίνεται να συμβαίνει είναι λίγο περίπλοκο και γι αυτό ας ξεκινήσουμε από την αρχή, την Μεγάλη Έκρηξη. Πριν από περίπου 14 δισεκατομμύρια χρόνια, δημιουργήθηκε το σύμπαν και από τότε διαστέλλεται προς κάθε κατεύθυνση, γεγονός που απέδειξε πρώτος ο αστρονόμος Ε. Hubble αναλύοντας το φως απομακρυσμένων γαλαξιών [βλέπε το σχετικό άρθρο: Ο νόμος του Χάμπλ (Hubble)].
Σύμφωνα με το νόμο του Χάμπλ, όσο πιο μακριά βρίσκεται ένας γαλαξίας τόσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα απομάκρυνσής του.
Δεν υπάρχει όριο στο πόσο γρήγορα μπορεί το σύμπαν να διαστέλλεται. Το σύμπαν μπορεί να επεκτείνεται και με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός. Αυτό δεν αντιφάσκει με την θεωρία της Σχετικότητας του Einstein, σύμφωνα με τη οποία κανένα σώμα δεν μπορεί να κινηθεί με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός. Δεν κινείται κάποιο αντικείμενο με «υπερφωτεινή» ταχύτητα, αλλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο ίδιος χώρος από μόνος του τεντώνει με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, γεγονός που δεν απαγορεύει η θεωρία της Σχετικότητας. Φανταστείτε το σύμπαν σαν ένα σταφιδόψωμο που διαστέλλεται. Οι σταφίδες-γαλαξίες θα απομακρύνονται μεταξύ τους καθώς το σταφιδόψωμο θα φουσκώνει.
Μερικοί γαλαξίες είναι ήδη τόσο μακριά από μας και απομακρύνονται τόσο γρήγορα που το φως τους δεν θα φτάσει ποτέ στη Γη.
Είναι σαν να τρέχουμε έναν αγώνα δρόμου και ο δρόμος να μεγαλώνει πιο γρήγορα απ’ ότι μπορούμε εμείς να τρέξουμε. Τότε δεν θα φτάσουμε ποτέ στον τερματισμό….



ο χωρος αποτελει μυστηριο οπως και ο χρονος
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 10:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark

Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος. Μεγαλώνει όμως συνέχεια.


Το ακριβές είναι, σύμφωνα με την θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”.
Υπάρχουν άλλες σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες – που εμπεριέχουν και την “μεγάλη έκρηξη”- , και δεν αποκλείουν την ιδέα του απείρου


Η θεωρία της “μεγάλης έκρηξης” ( και η μοντέρνα θεωρία των βρανών (Μ) ) προτείνει μια εκθετική διαστολή του χωροχρόνου , αμέσως μετά την “έκρηξη”
Η φάση αυτή ονομάσθηκε “πληθωρισμός”
Δεν σχετίζεται με τη ταχύτητα του φωτός.
Μιλάμε για εκθετικό φούσκωμα του χωροχρόνου .

Οι παρατηρήσεις των γαλαξιών (ανάλυση του φάσματος) δείχνουν ότι απομακρύνονται , μάλιστα με επιτάχυνση.
Όσο ποιο μακρυά βρίσκονται τόσο μεγαλύτερη η ταχύτητα απομάκρυνσης.
Για να υπάρχει επιτάχυνση , υποθέτουμε πως θα πρέπει να υπάρχει μια απωστική δύναμη (αντιβαρυτική)
Την δύναμη αυτή την ονόμασαν σκοτεινή ενέργεια.
Ο Αϊνστάιν την είχε ονομάσει κοσμολογική σταθερά (μετά καταλόγισε αυτό σαν το μεγαλύτερο λάθος του)

Θα μπορούσε όμως αυτό να οφείλεται σε κάποιο άλλο λόγο που υποθέτω και ερευνώ, με τα ίδια αποτελέσματα.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
γιαννη, ποιος ειναι "ο ενας" και ποιος "ο αλλος" ? Confused



Μην ρωτάς αυτά που έχω ήδη αναφέρει.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Οι λέξεις “θεός” , “πιστεύω” κλπ κλπ , δεν χρησιμοποιούνταν από τους επιστήμονες με την έννοια που εσείς οι παπάδες χρησιμοποιείτε .
Πόσες φορές θες να στο πω.


Έτσι ρε φίλε! Πες τα!!! Εξήγησε μας!!!!
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark
Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος. Μεγαλώνει όμως συνέχεια.


Το ακριβές είναι, σύμφωνα με την θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”.
Υπάρχουν άλλες σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες – που εμπεριέχουν και την “μεγάλη έκρηξη”- , και δεν αποκλείουν την ιδέα του απείρου


Ναι, σωστά, υπάρχουν διάφορες θεωρίες, σύμφωνα λοιπόν με την κραταία επιστημονική θεωρία, της μεγάλης έκρηξης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
γιαννη, ποιος ειναι "ο ενας" και ποιος "ο αλλος" ? Confused



Μην ρωτάς αυτά που έχω ήδη αναφέρει.
τωρα αν μιλησω για καβαλίκεμα... θα ειναι επειδη το βλεπω ή το πράττω? .... αγνωστο, πιθανως και τα 2... παω παρακατω...

πως θα καταλαβω φιλτατε, πως το εννοείς αυτο που λες, αφου σε ρωταω και μου επιστρέφεις το ερώτημα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:

Οι λέξεις “θεός” , “πιστεύω” κλπ κλπ , δεν χρησιμοποιούνταν από τους επιστήμονες με την έννοια που εσείς οι παπάδες χρησιμοποιείτε .
Πόσες φορές θες να στο πω.


Έτσι ρε φίλε! Πες τα!!! Εξήγησε μας!!!!



Αμάν!

Όλο το παπαδαριό στη πίστα?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
γιαννη, ποιος ειναι "ο ενας" και ποιος "ο αλλος" ? Confused



Μην ρωτάς αυτά που έχω ήδη αναφέρει.
τωρα αν μιλησω για καβαλίκεμα... θα ειναι επειδη το βλεπω ή το πράττω? .... αγνωστο, πιθανως και τα 2... παω παρακατω...

πως θα καταλαβω φιλτατε, πως το εννοείς αυτο που λες, αφου σε ρωταω και μου επιστρέφεις το ερώτημα ?



Τώρα τα ίδια θα λέω?
Το γράφω παραπάνω στην συζήτηση μου με τον σκαπανέα, στην οποία εσύ πετάγεσαι ξεκάρφωτα χωρίς να την διαβάσεις.

Τι ....“καβαλίκεμα” είναι αυτό που έχεις βρε φίλε , να πετάς άσχετες ερωτήσεις

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειπες, ο ενας, και ο αλλος...

το θαρρος να πεις ποιος ειναι ο ενας και ποιος ο άλλος με σαφήνεια, το έχεις?

ή θα μου επιβάλλεις οτι υπάρχει μονο η δική σου οπτική γωνία, λογω... ταπεινότητας?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark
Σύμφωνα με την επιστήμη, ο χώρος που καταλαμβάνει το σύμπαν είναι πεπερασμένος. Μεγαλώνει όμως συνέχεια.


Το ακριβές είναι, σύμφωνα με την θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”.
Υπάρχουν άλλες σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες – που εμπεριέχουν και την “μεγάλη έκρηξη”- , και δεν αποκλείουν την ιδέα του απείρου


Ναι, σωστά, υπάρχουν διάφορες θεωρίες, σύμφωνα λοιπόν με την κραταία επιστημονική θεωρία, της μεγάλης έκρηξης.

Με το “κραταιά” αναφέρεσαι στο γνωστό “καθιερωμένο μοντέλο” φαντάζομαι .
Η πλειονότητα των επιστημόνων ... σκέφτονται άλλα “μοντέλα” που εξηγούν και αυτό.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
ειπες, ο ενας, και ο αλλος...

το θαρρος να πεις ποιος ειναι ο ενας και ποιος ο άλλος με σαφήνεια, το έχεις?

ή θα μου επιβάλλεις οτι υπάρχει μονο η δική σου οπτική γωνία, λογω... ταπεινότητας?
χμμ μαλλον μαλακια εκανα... αφησα την δυνατοτητα να νομιζεις οτι σε ρωταω για να σε χρεωσω ως ψωνιο....

ενω το λεω μπας και δουλεψει, για να παρω απαντηση, γιατι εχω μεινει με την απορία πως το βλέπεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 19, 2013 12:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
ειπες, ο ενας, και ο αλλος...

το θαρρος να πεις ποιος ειναι ο ενας και ποιος ο άλλος με σαφήνεια, το έχεις?

ή θα μου επιβάλλεις οτι υπάρχει μονο η δική σου οπτική γωνία, λογω... ταπεινότητας?



Έχεις έλλειμμα επικοινωνίας φίλε μου.
Τα ονόματα τα είπα ξεκάθαρα , δεν θα μου επιβάλεις εσύ με το έτσι θέλω, να επαναλαμβάνομαι.
Διάβασε καλά τη συζήτηση με τον σκαπανέα στην οποία πετάχτηκες , και άσε τις άκαιρες μαλακίες σου περί ταπεινότητα.



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 22, 23, 24  Επόμενο
Σελίδα 15 από 24

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center