Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τηλεόραση και γνώση
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 5:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Τηλεόραση και γνώση Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι νέος στο φορουμ σας και καταρχην θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα παιδια εδώ μέσα για την προσπάθεια τους.
Το θέμα μου είναι το εξής. Ανοίγοντας την τηλεορασή μου συχνα πετυχαίνω καποιο τύπο με το όνομα Λιακόπουλος ο οποίος υποστηρίζει πολλά πράγματα τα οποία μου είναι δύσκολο να τα πιστέψω. Μπλέκει την χριστιανική θεωρία με τους αρχαίους θεούς και μη, την αρχαία μας ιστορία με Alien, UFO, πλανήτες και οτι βάλει ο νους σας. Σκοπός του είναι να πουλήσει κάποια βιβλία με αυτά που λέει μέσα. Είναι σωστό αυτό που κάνει? Να μπλέκει τόσο πολύ τα πράγματα? Αν παρακολουθήσετε λίγο την εκπομπή του θα καταλάβετε τι λέω καλύτερα. Πόσο επικίνδυνος είναι?
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο κάθε Λιακόπουλος εκπληρώνει μερικές ανάγκες τις εποχής του. Κάποιοι έχουν ανάγκη να ξεφύγουν από την καταπίεση της ζωής τους μέσω παραφυσικών/παραψυχολογικών καταστάσεων. Εδώ τους βοηθούν τα βιβλία αυτά. Γιατί να πέσει κανείς στα ναρκωτικά; Αν το σκεφτείς καλύτερα επιτελεί κοινωνικό έργο Laughing
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 4:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι αλλά υπάρχει το πρόβλημα της παραπληροφόρησης, παραπληροφορεί τον κόσμο... Όταν καποιος ξένος λαός παραπληροφορεί την Ελληνική ιστορία π.χ. τα Σκοπια γίνεται χαμός γιατί όχι τώρα.
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 11:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος νομίζει ότι αποκομίζει γνώση από τέτοιου είδους τηλεοπτικά σκευάσματα τότε είναι άξιος της μοίρας του. Αν δεν ήταν αυτές οι εκπομπές θα ήταν κάποιες άλλες ή ακόμα και ο Μπαρμπαμήτσος ο ονειροπαρμένος της γειτονιάς.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε Γιαννη, αλλαξε καναλι αμεσως!!!! Smile

Προσεξε, επειδη οποιος βλεπει Λιακοπουλο, μαθαινει τα μυστηκα του συμπαντος, των αριθμων, του θεου, των αγιων και ολων αυτων...
Ασε βρε αδερφε, που να μπλεκουμε τωρα με ολους αυτους και ειναι και πολλοι!!! Laughing Laughing Laughing


Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Laughing Laughing Laughing
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 6:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α, να μην ξεχασω πως ειναι και ο ''επιστημων'' Χαρδαβ(δ)ελας!
Που σημερα μου ειπαν, πως καμει επιστημονικο εργο( Shocked Shocked Crying or Very sad ) και πως βοηθα τον ανθρωπο( Shocked Shocked ) καθως και συμβαλλει στην εξευρεση, λεει, της αληθειας( Mad Mad ).
Α, ρε τι ''επιστημονες'' θα βγαλουν τα Παν/μια μας!...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 3:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν τώρα που λέμε για τον Χαρδαβέλα στο τελευταίο ρεπορτάζ του έλεγε πως τα παιδιά του Απρίλη, 1983 δηλαδή που γεννηθήκανε το εκείνη την χρονιά τον μήνα μπορεί να έχουν ειδικές δυνάμεις ή οτί κάποια από αυτά παρακολουθούνται από μυστικές υπηρεσίες...

Λοιπόν επειδή ειμαι γεννημένος τον Απρίλη του 1983... Ε ναι λοιπόν το ήξερα οτι είμαι κάτι ανάμεσα σε Spiderman και James Bond αλλά όχι τώρα να με παρακολουθεί και η CIA Laughing
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 12:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τυχερε...

Αλι σε εμας τους...θνητους!


Laughing Laughing Laughing
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

με την λογικη των ταδε ανθρωπων,με τη διαφορα οτι βαζουμε κι αυτους μεσα στη λογικη τους την ιδια,η παρουσιαση τετοιων θεματων σ αυτες τις εκπομπες μπορει να θεωρηθει ως η ενεργεια του συστηματος που εχει ως εξης.καποια αληθεια που απειλει το ιδιο το συστημα δεν την ανατρεπουμε με επιχειρηματα αλλα την προβαλλουμε με τετοιο τροπο ωστε να γινει μοδα για καποιο διαστημα,ενω το μεσο προβολης εγγυαται το χλευασμο,ωστε να αδειασει απο ουσια και να χαθει στην αλλαγη των τασεων μοδας.
η ιδια η λογικη αυτη της συνομωσιας βαζει αυτον που παρουσιαζει μεσα στην συνομωσια.φανταστειτε ομως αυτα που λεει ο χαρδαβελας να τα λεγανε στα πανεπιστημια και την κβαντικη θεωρια πχ να την παρουσιαζε η εκπομπη τα παιδια της νυχτας.ποσοι θα χλευαζαν αυτο που θα λεγοταν στο πανεπιστημιο και ποσοι το αλλο?
εχετε μηπως καμια αποδειξη οτι δεν υπαρχουν εξωγηινοι?κι ομως το αποριπτετε χλευαστικα.βεβαια ουτε οτι υπαρχουν μας εχουν δωσει αλλα δε νομιζω να κοροιδευτει καποιος αν ισχυριστει οτι δεν υπαρχουν.με το νομο των πιθανοτητων να ειμαστε μονοι σε ολοκληρο το συμπαν ειναι μαλλον αυτο που ειναι αξιο χλευασμου και οχι το αναποδο.τουλαχιστον για τη συνδεση αρχαιας ιστοριας με εξωγηινους εχουμε μαρτυριες,ο δημοκριτος μιλαγε γι αυτους,ο πλατων με μορφη μυθου ελεγε οτι η σεληνη και οχι μονο κατοικειται,θρησκειες μιλουν για ιπταμενους θεους,εργα τεχνης απεικονιζουν ιπταμενα οχηματα κτλ κτλ.το θεμα για μενα δεν ειναι η υπαρξη ολων αυτων,το θεμα ειναι η απορριψη μιας θεωριας αναλογα με τον τιτλο που φερει αυτος που την προβαλλει.δεν εχετε πει και καποιο επιχειρημα παρα μονο μιλατε για προσωπα.
με την προηγουμενη λογικη ειστε η επιτυχια του συστηματος,χλευαζετε κατι που ειναι πιο πιθανο απ αυτο που θεωρειτε αληθινο.

οσο για τους γεννηθεντες εκεινη την εποχη πρεπει να ειναι απο νησι του αιγαιου κιολας και αυτο γιατι πιστευεται οτι εκεινη τη στιγμη αναγεννηθηκε η ιφιγενεια.εννοειται οτι στην θυσια της κατα την αρχαιοτητα δε θυσιαστηκε η ψυχη της και οτι αυτη θα επεστρεφε στη γη αυτη τη στιγμη.γι αυτο λεει ραντιζουν το αιγαιο απο πανω με ουσιες που εχουν ως αποτελεσμα να μενουν στειρες οι γυναικες και οσα παιδια γεννιουνται να ειναι νοητικα υποαναπτυκτα(ολα αυτα αναφερονται στο strange ιουλιου η αυγουστου του 2002) !μπορει καποιος να αποδειξει οτι δεν ειναι ετσι?αν οχι πρεπει να το παρει σοβαρα αν θελει να λεγεται σοβαρος ανθρωπος και πανω απ ολα να διαβασει το ιφιγενεια εν αυλιδι μπας και βρει καμια αποδειξη για τη μια η της αλλης θεσης Very Happy
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ornithoklopos
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 03 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 55

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 3:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον ειχα δει πριν καιρο και ελεγε για παγκοσμιες συνωμοσειες,
για συνχρωνη τεχνολογια στην αρχαια ελλαδα
για σειριο Shocked Shocked

Σε ολα οσα ειπε δεν βρηκα μια λογικη εξηγηση
Ειδα απο σποντα 3-4 εκμπομπες του(και πολυ ηταν)

Ολα παντως που ελεγε παντως ειχαν σαν συμπερασμα:
"Καποιος σας κρυβει κατι για καποιο λογο"!!!!

Και νομιζω πως σε μερικες(λιγες) περιπτωσεις
πισω απο την γραφικοτητα μερικων υπαρχει μια δυνατη αληθεια
_________________
Τοπιο στην ομιχλη,τα ονειρα μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 10:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Κανείς έχει εν μέρει δίκιο. Εγω αυτό που θα ήθελα είναι όποιος έχει μια καινούργια θεωρία ή πιο παλιά ξεχασμένη, να την εξηγεί όμορφα και ωραία χωρίς να χρειάζεται να βγάλει χρήματα όπωσδήποτε. Δηλαδή π.χ. Ο Λιακόπουλος σωστός επιχειρηματίας και καλά κάνει αφού υπάρχουν άνθρωποι ιο οποίοι το τραβάει ο οργανισμός τους το παραμύθι, αν ήθελε να ασχοληθεί σοβαρά με κάποια ανακάλυψη πολύ απλά γιατί δεν ψάχτηκε με άλλο τρόπο αλλά προτίμησε την Ελληνική τηλεόραση... Η οποία υπολοίπεται ποιότητας που σε αυτό το κομμάτι τσι πίτας έχουμε και εμείς μέρος ευθύνης.
Για την διατύπωση της θεωρίας χρειάζεται αντικειμενικότητα και ..αλήθεια. Για παράδειγμα ο τύπος λέει τα μισά από την αλήθεια δηλαδή οτι τον συμφέρει και υποστηρίζει μονόπλευρα άσχετα οτι δεν το παραδέχεται.
Αλήθεια και ομορφιά πάνε μαζί... Ο Πυθαγόρας είχε πάρα πολύ δίκιο τελικά...
Θεωρία συνομοσίας... Τι να πω καλώς ήρθε στη γη ο Λιακόπουλος γιατί αυτή προυπάρχει πολλά χρόνια τώρα σιγά το νέο... Πάντα πίστευα οτι οι άνθρωποι τα κάνουν όλα. Για παράδειγμα αν ο υποτιθέμενος κύριος αγαπούσε την Αρχαία Ελλάδα θα μπορούσε να διδάξει μέσω της τηλεόρασης σωστά πράγματα και όχι να παίζει μ'ένα από τα πιο ευάισθητα σημεία του Έλληνα. Δηλαδή την ιστορία του. Εμένα τουλάχιστον αυτό που μου δείχνει είναι ότι μόνο πατριώτης δεν είναι. Έχω βρεθεί πολλές φορές στην δυσάρεστη θέση να διαφωνώ με κόσμο οτι ο πατριώτης δεν πρέπει να είναι ούτε ο ρατσιστής αλλά και ούτε ο φανατισμένος (με οτιδήποτε π.χ. Αρχαία Ελλάδα). Ο φανατισμός σκοτώνει αυτό που υποστηρίζεις.Επίσης ο κ. Λιακόπουλος λέει οτι δεν είναι ρατσιστής... Αλλά έχει πάρει στο κυνήγι τους Εβραίους και τους Αλβανούς και σας δηλώνω οτι οι Αλβανοί δώσανε μεγάλη ώθηση στα έργα του 2004 όπως και αν γίνανε αυτά.
Διαστρεβλώνει, παραποιεί και κάνει εγκληματικές ενέργειες όπως στο να μην πάιρνει μια θέση και κάποιος που δεν παίρνει μια θέση δεν είναι άξιος να ακουστεί γιατί πολύ απλά εξυπηρετεί άσχημα συμφέροντα δικά του ή άλλου δεν με νοιάζει το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος γνωρίζει μια αλήθεια τόσο σοβαρή που αφορά την Ελλάδα και τέτοιου επιπέδου,δηλαδή παγκοσμίου, γιατί πολύ απλά δεν την εκφράζει ξεκάθαρα μόνο την εκδίδει σε..βιβλία, τόμους, πρωτόκολλα και πάει λέγοντας...?
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 06, 2005 10:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παιδια, διαβασα γρηγορα τα κειμενα σας, οποτε εαν ξεχασω καποια απο οσα ειπατε δωστε αφεση(να μην το κανουν συνεχεια οι παπαδες βρε αδερφε! Smile )

Δυο ερωτηματα:

1) Ο Χαρδαβελας και ο Λιακοπουλος, λεγουν επιστημονικες-φιλοσοφικες θεωριες;
2)ΤΙ προσφερει ο Χαρδαβελας, ΤΙ προσφερει ο Λιακοπουλος;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ornithoklopos
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 03 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 55

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2005 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιαννη, μπορει να φοβαται τις συνεπειες (αλλα εγω μιλαω γενικα, οχι συγκεκριμενα για τον λιακοπουλο)

φιλε dim mam για το πρωτο δεν μπορω να ειμαι βεβαιος
καθως 3-4 φορες εχω δει λιακοπουλο και 2 χαρδαβελα
(μια ηταν με το κουταλι ,και η δευτερη για το τσουναμι οτι προκληθηκε απο
υπεροπλα!!!!!!)
απο αυτα που ειδα παντως μαλλον οχι

καθως δεν ελιωσε και το κουταλι μου Laughing Laughing

για το δευτερο αν εισαι λιγακι αναισθητος σου προσφερουν
αφθονο γελιο Smile Smile

Και κατι ακομα, δεν νομιζω να κερδιζουμε τιποτα μιλωντας για αυτο το θεμα
_________________
Τοπιο στην ομιχλη,τα ονειρα μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2005 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επειδη δεν εχω και γω την τυχη να παρακολουθω τετοιου ειδους εκπομπες συχνα,δεν μπορω να πω με σιγουρια τι κανουν αυτοι οι ανθρωποι,δεν ξερω δηλαδη αν παιζουν θεατρο και μεσω των νομων της τηλεορασης,υπερβολη και σαλατοποιηση των θεματων,στελνουν τον κοσμο ερεθισματα για κριτικη σκεψη η εκμεταλλευονται την ταση μας για συνομωσιες και μυστηρια για να βγαλουν λεφτα.
ομως οτι και να κανουν εμεις μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε μ αυτα.μπορουμε να κατσουμε να γελαμε με τα λειζερ των αρχαιων ελληνων και την επιστροφη της ιφιγενειας στη μυκονο,μπορουμε ομως να σκεφτουμε οτι καθε θεωρια ειναι ερμηνεια καποιου μυθου η γεγονοτος οποτε να παμε στην πηγη,τον μυθο η την εξιστορηση του γεγονοτος και να δουμε αν στεκει η ερμηνεια που εχει δωθει απ τον οποιοδηποτε.ο καλος ο μαθητης δηλαδη μαθαινει παραπανω απ αυτα που του διδασκουν.
αν διαβασεις γιαννη την ενοτητα στην οποια η μπεττινα λεει οτι διευθυντης σταθμου ειπε τον φροιντ ποιητη θα καταλαβεις γιατι δε γινεται να μιλησεις σοβαρα στην τηλεοραση.
το ιδιο και για τα πατριωτικα,μπορει να παιρνουν καποιες αληθειες και μεσω αυτων να προβαλλουν το μισος,στο χερι μας ομως ειναι παλι να μην καταληξουμε εκει οπου εχει παει ο ταδε που κυνηγαει αλβανους.αυτο για την αληθεια ειναι πολυ σωστο,ειναι ομορφη και η φθορα της ειναι δικο μας μονο εργο

αν θελετε παντως συζηταμε και για καποια απ αυτες τις θεωριες να δουμε αν θα καταφερουμε να τις βγαλουμε γελοιες η θα αρχισουμε να εξαφανιζομαστε απ την πληροφοριακη αστυνομια ενας ενας Confused
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2005 4:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ornithoklopos έγραψε:
...φιλε dim mam για το πρωτο δεν μπορω να ειμαι βεβαιος
καθως 3-4 φορες εχω δει λιακοπουλο και 2 χαρδαβελα
(μια ηταν με το κουταλι ,και η δευτερη για το τσουναμι οτι προκληθηκε απο
υπεροπλα!!!!!!)
απο αυτα που ειδα παντως μαλλον οχι

καθως δεν ελιωσε και το κουταλι μου Laughing Laughing

για το δευτερο αν εισαι λιγακι αναισθητος σου προσφερουν
αφθονο γελιο Smile
Και κατι ακομα, δεν νομιζω να κερδιζουμε τιποτα μιλωντας για αυτο το θεμα



Ωραια φιλε μου, Ορνιθοκλοπε! Αυτα τα δυο που εγραψες πως ειδες, σε αυτους, ειναι Επιστημονικα και Φιλοσοφικα;
Ο Χαρδαβελας, παντως γελαει με το χρημα της ''επιστημης'' του, που εισεπραξε απο τις τηλεθεασεις των κουταλιων, εκεινη την ημερα!
Αυτη ειναι η ''επιστημη'' του!
Ομου και για Λιακοπουλαρεους και λοιπους...

Οσον αφορα το δευτερο νομιζω πως ειναι πολυ πιο συνθετο:
1) Τους δινεις την τηλεθεαση για να συνεχιζουν να υπαρχουν!
2) ΟΛΑ αυτα παιρνουν στο Υποσυνειδητο σου και δεν θα αργησουν να βγουν.
3) Θελεις γελιο; Βαλε Mister Bean, δες τον Γαλλο σκηνοθετη Φρανσουα Τρυφω και τους εκπληκτικους διαλογους με το απιστευτο χιουμορ του, παρε μια κωμωδια...

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ...


Χαιρειν Smile...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center