Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προκρούστης...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 12:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Προκρούστης... Απάντηση με Συμπερίληψη

Πόσες φορές δεν παίζουμε το ρόλο του Προσκρούστη; Κόβουμε τα πόδια αντί να αλλάξουμε το κρεβάτι. Για να ταιριάξουμε τα όσα βλέπουμε στις περιορισμένων δυνατοτήτων ιδέες μας, αλλάζουμε τα γεγονότα. Όπως έχει και ένας φίλος συμφορουμίτης στην υπογραφή του: Αν τα γεγονότα δεν ταιριάζουν στη θεωρία, τότε κρίμα για τα γεγονότα...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 9:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχεις δίκιο. Μην με φρικάρεις πρωί πρωί. Τώρα μου την έδωσε πολύ άσχημα η αυτογνωσική παρέμβαση.
Έχω κι εγώ λίγο δηλητήριο για να ανταποδώσω μπας και το ξεπεράσω πιο εύκολα Razz
Μήπως μια σειρά από αρνητικούς παράγοντες ωθεί σ'αυτό που είπες ?

1. ο κατακερματισμός σε πολλά θέματα (είσαι κι εσύ ένας από τους ανθυποκορυφαίους σε αυτό)

2. Η ταχύτητα γίνεται αστρονομική κάποιες φορές κόντρα στον διαθέσιμο χρόνο. Επιστρέφεις και έχουν προστεθεί δυο σελίδες άθρα.

3. Πολλοί δεν διαβάζουμε όλα τα άρθρα κάποιου με αποτέλεσμα ακόμα και σε βασικές θέσεις του έχουμε άγνοια και έτσι προκύπτουν "άσκοπες" διευκρινήσεις που συνήθως οδηγούν σε άλλα μονοπάτια ... Χάβρα των Ιουδαίων Laughing

4. κλπ κλπ την παρέμβαση ακόμα περιμένω Roger αλλά με έγραψες Laughing


Υ-γραφο: το δικό σου δηλητήριο : έγραψες για περιορισμένες ιδέες αλλά παρέλειψες το περιορισμένος χρόνος. Ο on-line χρόνος δεν αντιστοιχεί σε πραγματικό χρόνο εδώ διότι κάλλιστα έχεις αφήσει τον λογαριασμό σου εδώ και κάνεις κάτι παράλληλα που έχεις στο computer σου ..
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 9:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Έχεις δίκιο. Μην με φρικάρεις πρωί πρωί. Τώρα μου την έδωσε πολύ άσχημα η αυτογνωσική παρέμβαση.
Έχω κι εγώ λίγο δηλητήριο για να ανταποδώσω μπας και το ξεπεράσω πιο εύκολα Razz
Μήπως μια σειρά από αρνητικούς παράγοντες ωθεί σ'αυτό που είπες ?

1. ο κατακερματισμός σε πολλά θέματα (είσαι κι εσύ ένας από τους ανθυποκορυφαίους σε αυτό)

2. Η ταχύτητα γίνεται αστρονομική κάποιες φορές κόντρα στον διαθέσιμο χρόνο. Επιστρέφεις και έχουν προστεθεί δυο σελίδες άθρα.

3. Πολλοί δεν διαβάζουμε όλα τα άρθρα κάποιου με αποτέλεσμα ακόμα και σε βασικές θέσεις του έχουμε άγνοια και έτσι προκύπτουν "άσκοπες" διευκρινήσεις που συνήθως οδηγούν σε άλλα μονοπάτια ... Χάβρα των Ιουδαίων Laughing

4. κλπ κλπ την παρέμβαση ακόμα περιμένω Roger αλλά με έγραψες Laughing


Υ-γραφο: το δικό σου δηλητήριο : έγραψες για περιορισμένες ιδέες αλλά παρέλειψες το περιορισμένος χρόνος. Ο on-line χρόνος δεν αντιστοιχεί σε πραγματικό χρόνο εδώ διότι κάλλιστα έχεις αφήσει τον λογαριασμό σου εδώ και κάνεις κάτι παράλληλα που έχεις στο computer σου ..


Χώσε! Καλά τα λες! Η συνομιλία μέσω του διαδικτύου είναι εξόχως προβληματική. Την άλλη φορά όμως που πρότεινα καφέ μόνο που δεν έπεσαν όλοι να με φάνε. Έχει πλάκα όμως. Η αναρχία στο forum είναι πράγματι αποκαλυπτική του τι συμβαίνει στον κόσμο. Smile

ΥΓ. Τι παρέμβαση πρέπει να κάνω ρε συ; Θύμησε μου. Το έχω χάσει μάλλον.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing αναρχία στο φόρουμ και στο internet ή τελικά στον εγκέφαλό μας εάν δεν υφίσταται ανησυχία για φαγητό και πείνα ?
Ευτυχώς που υπάρχουν τα καθημερινά θέματα και συμμαζεύουν τα εγκεφαλικά κύτταρα τα οποία επιθυμούν από ότι φαίνεται διακαώς συνεχώς το σεργιάνι Laughing Laughing Laughing Laughing


όχι την παρέμβαση την ζήτησα από τον Jolly Roger ο οποίος τραγουδάει αμέριμνος κλασικά Twisted Evil
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 9:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι να μην έχουμε αναρχία από Προκρούστηδες. Τόσε θα καταντήσει αηδία... Smile
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Το θέμα είναι να μην έχουμε αναρχία από Προκρούστηδες. Τόσε θα καταντήσει αηδία... Smile


Ή μια χρυσή ευκαιρία για να δοξαστείς βάζοντάς τους στη θέση τους όπως κάνεις πχ ο Ιωάννης Razz
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα αναφέρω μερικές αιτίες και συμπτώματα σκάκο και θα μου πεις πόσα παρατηρείς στον εαυτό σου

Αιτία. Κοιτάμε μόνο να επιβεβαιωθούμε, για την εικόνα μας, και αδυνατούμε να κοιτάξουμε τον εαυτό μας από απόσταση με ουδετερότητα ώστε να υπάρχει η δυνατότητα κατανόησής του και αυτοκριτικής.

Συμπτώματα. Εσωτερικός κατακερματισμός, δηλαδή έλλειψη εσωτερικής συνοχής κ άπειρες αντιφάσεις, 2 μέτρα και 2 σταθμά αν είναι να συγκρίνουμε τις αντιλήψεις μας με των άλλων αδυνατώντας να κατανοήσουμε ότι είμαστε ίδιοι με αυτό που κρίνουμε στους άλους, νομίζοντας δε ότι είμαστε ίσως και οι μοναδικοί άξιοι και σωστοί σε τούτη την άχαρη κοινωνία (αρχή παράνοιας)

Φανατισμός, υποστηρίζουμε συναισθηματικά τις δογματικές μας αντιλήψεις, πώς να μην είναι δογματικές όταν αδυνατώ να αποταυτιστώ απ αυτές και να τις κρίνω ουδέτερα? Περιφρόνηση των αντίθετων αντιλήψεων, αδυναμία κατανόησης τους αφού ενεργώ συναισθηματικά και όχι λογικά και μόνη διέξοδος το υποτιμητικό ΄΄χιούμορ΄΄

Σκαμπανεβάσματα στη διάθεση, τη μία στιγμή μπορεί να υποστηρίζω κάτι γεμάτος πάθος και απολυτότητα και την επόμενη να είμαι ήπιος και να αναιρώ την προηγούμενη απολυτότητα, πάλι αποτέλεσμα της συναισθηματικής φόρτισης και έλλειψης λογικής και μέτρου

Έλλειψη συγκέντρωσης σ αυτά που λένε οι άλλοι, αν κοιτάω να επιβεβαιωθώ δεν με ενδιαφέρει τι λέει πραγματικά ο άλλος αλλά κοιτάω μόνο τι θέση μπορώ να πάρω πάνω σ αυτά να πω και γω το δικό μου χωρίς να κοιτάω να κατανοήσω. Έτσι τα μεγάλα κέιμενα με ενοχλούν, οι ερωτήσεις στις οποίες δεν μπορώ να παπαγαλίσω τις θέσεις μου είναι ακαταλαβίστικες και γενικά όλα είναι αχταρμάς αν δεν συμφωνούν μαζί μου

Για τσέκαρε να δεις, τυχαίνει να έχεις κάποια απ αυτά τα συμπτώματα
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Θα αναφέρω μερικές αιτίες και συμπτώματα σκάκο και θα μου πεις πόσα παρατηρείς στον εαυτό σου

Αιτία. Κοιτάμε μόνο να επιβεβαιωθούμε, για την εικόνα μας, και αδυνατούμε να κοιτάξουμε τον εαυτό μας από απόσταση με ουδετερότητα ώστε να υπάρχει η δυνατότητα κατανόησής του και αυτοκριτικής.

Συμπτώματα. Εσωτερικός κατακερματισμός, δηλαδή έλλειψη εσωτερικής συνοχής κ άπειρες αντιφάσεις, 2 μέτρα και 2 σταθμά αν είναι να συγκρίνουμε τις αντιλήψεις μας με των άλλων αδυνατώντας να κατανοήσουμε ότι είμαστε ίδιοι με αυτό που κρίνουμε στους άλους, νομίζοντας δε ότι είμαστε ίσως και οι μοναδικοί άξιοι και σωστοί σε τούτη την άχαρη κοινωνία (αρχή παράνοιας)

Φανατισμός, υποστηρίζουμε συναισθηματικά τις δογματικές μας αντιλήψεις, πώς να μην είναι δογματικές όταν αδυνατώ να αποταυτιστώ απ αυτές και να τις κρίνω ουδέτερα? Περιφρόνηση των αντίθετων αντιλήψεων, αδυναμία κατανόησης τους αφού ενεργώ συναισθηματικά και όχι λογικά και μόνη διέξοδος το υποτιμητικό ΄΄χιούμορ΄΄

Σκαμπανεβάσματα στη διάθεση, τη μία στιγμή μπορεί να υποστηρίζω κάτι γεμάτος πάθος και απολυτότητα και την επόμενη να είμαι ήπιος και να αναιρώ την προηγούμενη απολυτότητα, πάλι αποτέλεσμα της συναισθηματικής φόρτισης και έλλειψης λογικής και μέτρου

Έλλειψη συγκέντρωσης σ αυτά που λένε οι άλλοι, αν κοιτάω να επιβεβαιωθώ δεν με ενδιαφέρει τι λέει πραγματικά ο άλλος αλλά κοιτάω μόνο τι θέση μπορώ να πάρω πάνω σ αυτά να πω και γω το δικό μου χωρίς να κοιτάω να κατανοήσω. Έτσι τα μεγάλα κέιμενα με ενοχλούν, οι ερωτήσεις στις οποίες δεν μπορώ να παπαγαλίσω τις θέσεις μου είναι ακαταλαβίστικες και γενικά όλα είναι αχταρμάς αν δεν συμφωνούν μαζί μου

Για τσέκαρε να δεις, τυχαίνει να έχεις κάποια απ αυτά τα συμπτώματα


Θα μας στεναχωρήσω αλλά οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάποια από αυτά τα συμπτώματα. Θα ήταν ανόητο να βρω την ευκαιρία να επικρίνω τον skako ουσιαστικά θεωρώντας ότι δεν κάνω πράγματα που κάνει κι αυτός και πολλοί. Και ξέρουμε πολύ καλά ότι κανείς δεν θα προβληματιστεί επ'αυτών που έγραψες κοιτόντας προς τα μέσα του.
Άρα μια άλλη διαδικασία ίσως έχει καλύτερες ελπίδες προς την ίδια κατεύθυνση. Εσύ για παράδειγμα έχεις τοποθετήσει τον πήχυ αλλού. Πως το καταφέρνεις ? Θέλεις να μας πεις ?
Εγώ πιστεύω ότι ένα πολύ βασικό και το πρόσεξα σε τουλάχιστον 2-3 περιστάσεις όπου μπήκες και έγραψες, όχι μόνον γράφεις πολύ αραιά, όχι μόνον επικεντρώνεσαι σε κάτι και δεν "γλυστράς" αλλού ούτε καν σε παρεμφερή θέματα (από τα πολλά παρεμφερή) αλλά κυρίως έχεις μαζέψει υλικό από διαφόρους διαλόγους σε διάφορα θέματα για κάποιο άτομο και όταν απαντάς είναι καθηλωτική η παρέμβασή σου.
Ναι, αλλά έτσι "εκτίθεσαι" σε κάτι : πως καταφέρνεις και αντέχεις να μην "μιλάς" (ή συνομιλάς αν προτιμάς) επί μακρόν ???????? Laughing Razz Twisted Evil Rolling Eyes Shocked
Έχω μεγάλη περιέργεια
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Θα αναφέρω μερικές αιτίες και συμπτώματα σκάκο και θα μου πεις πόσα παρατηρείς στον εαυτό σου

Αιτία. Κοιτάμε μόνο να επιβεβαιωθούμε, για την εικόνα μας, και αδυνατούμε να κοιτάξουμε τον εαυτό μας από απόσταση με ουδετερότητα ώστε να υπάρχει η δυνατότητα κατανόησής του και αυτοκριτικής.

Συμπτώματα. Εσωτερικός κατακερματισμός, δηλαδή έλλειψη εσωτερικής συνοχής κ άπειρες αντιφάσεις, 2 μέτρα και 2 σταθμά αν είναι να συγκρίνουμε τις αντιλήψεις μας με των άλλων αδυνατώντας να κατανοήσουμε ότι είμαστε ίδιοι με αυτό που κρίνουμε στους άλους, νομίζοντας δε ότι είμαστε ίσως και οι μοναδικοί άξιοι και σωστοί σε τούτη την άχαρη κοινωνία (αρχή παράνοιας)

Φανατισμός, υποστηρίζουμε συναισθηματικά τις δογματικές μας αντιλήψεις, πώς να μην είναι δογματικές όταν αδυνατώ να αποταυτιστώ απ αυτές και να τις κρίνω ουδέτερα? Περιφρόνηση των αντίθετων αντιλήψεων, αδυναμία κατανόησης τους αφού ενεργώ συναισθηματικά και όχι λογικά και μόνη διέξοδος το υποτιμητικό ΄΄χιούμορ΄΄

Σκαμπανεβάσματα στη διάθεση, τη μία στιγμή μπορεί να υποστηρίζω κάτι γεμάτος πάθος και απολυτότητα και την επόμενη να είμαι ήπιος και να αναιρώ την προηγούμενη απολυτότητα, πάλι αποτέλεσμα της συναισθηματικής φόρτισης και έλλειψης λογικής και μέτρου

Έλλειψη συγκέντρωσης σ αυτά που λένε οι άλλοι, αν κοιτάω να επιβεβαιωθώ δεν με ενδιαφέρει τι λέει πραγματικά ο άλλος αλλά κοιτάω μόνο τι θέση μπορώ να πάρω πάνω σ αυτά να πω και γω το δικό μου χωρίς να κοιτάω να κατανοήσω. Έτσι τα μεγάλα κέιμενα με ενοχλούν, οι ερωτήσεις στις οποίες δεν μπορώ να παπαγαλίσω τις θέσεις μου είναι ακαταλαβίστικες και γενικά όλα είναι αχταρμάς αν δεν συμφωνούν μαζί μου

Για τσέκαρε να δεις, τυχαίνει να έχεις κάποια απ αυτά τα συμπτώματα


H ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!!!!!!!!
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
όχι την παρέμβαση την ζήτησα από τον Jolly Roger ο οποίος τραγουδάει αμέριμνος κλασικά Twisted Evil
μπαα Razz Razz Razz

ο νοων να νοηθεί μόνος του! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
Ayrton Senna έγραψε:
όχι την παρέμβαση την ζήτησα από τον Jolly Roger ο οποίος τραγουδάει αμέριμνος κλασικά Twisted Evil
μπαα Razz Razz Razz

ο νοων να νοηθεί μόνος του! Very Happy


αχ μωρέ τι γλυκός που είναι Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Γλυκούλι μου εσύ jollako Razz Razz Razz
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι από γλύκα παγκόσμιος πρωταθλητής ! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

gianiss ?! Ιδού τα καλά και συμφέροντα. Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε μαθητούδια μπροστά στον αξιότιμο Jolly Roger Twisted Evil Twisted Evil
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ayrton εγώ αναρωτιέμαι αν πρέπει να λέω και τα λίγα που λέω και συ με ρωτάς πως δε μιλάω επί μακρόν? Μεταξύ διατύπωσης και υποβολής το σκέφτηκα για ποιό λόγο τα γράφω και η μόνη απάντηση που βρήκα είναι η συνήθεια μου να λέω ότι βλέπω, ίσως όχι μόνο αυτή η διαδικασία να είναι λάθος αλλά η μόνη σωστή να είναι να αφήνεις τους άλλους ήσυχους
Κατά τα άλλα αν θες να αλλάξεις πρέπει να έχεις αυτοέλεγχο, να επαγρυπνάς συνέχεια πάνω στη συμπεριφορά σου. Αν δεν είσαι συνέχεια παρών και δεν κάνεις ότι κάνεις συνειδητά οι αυτοματισμοί μιας ζωής που είναι οι συνήθειες θα βρούν τρόπο να υπερισχύσουν. Αν είσαι παρών σ αυτά που συμβαίνουν και δεν λειτουργείς μηχανικά θυμάσαι ότι συμβαίνει, δεν είναι ότι κρατάω στοχεία για όσους μιλάνε, απλά θυμάμαι αυτά που μου κάνανε εντύπωση. Το άλλο είναι ότι πρέπει να διατηρείς την εσωτερική σου ακεραιότητα, διαύγεια και συγκέντρωση χωρίς εξωτερικές επιρροές, για να μη σε σκορπάνε οι συνήθειες, οπότε κάθε κίνηση πρέπει να είναι μετρημένη και προσεκτική. Αυτών νομίζω είναι συνέπειες όσα είδες, ή πιο απλά συνέπειες του πόλεμου με τον εαυτό μου. Κ αν είναι άθλος να αλλάξεις και δεν τα καταφέρνεις τουλάχιστον έχεις αυτές τις παρενέργειες που σε κάνουν να ζεις καλύτερα, κατά τη γνώμη μου
δεν ξέρω αν σε κάλυψα
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ ζόρικα αυτά που έγραψες ...
Αν τα είχα όλα αυτά που γράφεις θα απαιτούσα και θα ήμουν διευθυντής πολυεθνικής Very Happy

Νομίζω εν ολίγοις προτείνεις διαλογισμό ... Θα το σκεφτώ φίλε ..
Κι αυτό διότι όλες οι άλλες προσπάθειες δεν αποδίδουν άρα το μυστικό μάλλον είναι σε αυτό που είπες δηλαδή η διαρκής διασύνδεση με τον εαυτό μας αντί του αυτόμ πιλότου αλλά και η ποιότητα αυτής της διασύνδεσης ..
Κάτσε καλά δηλαδή ..
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 18, 2013 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το μεγαλύτερο μυστικό και χρυσορυχείο πιστεύω είναι η επίγνωση του θανάτου που λεγες. Το έξω καρδιά που έβαλες σαν άλλη επιλογή αν το σκεφτείς είναι η ζωή που κάνει όποιος δεν έχει καθόλου αυτοέλεγχο, ότι του ρθει κάνει. Ο μόνος σκοπός όμως έτσι είναι να ικανοποιείς τα ένστικτά σου, θα φάω θα πιω θα φωνάξω θα κλάψω θα θυμώσω θα τσακωθω και όλα αυτά είναι μέσα στη ζωή σου λέει μετά. Το κακό είναι ότι όλα αυτά έχουν το γιατί τους στο έτσι μου ρθε, ή ετσι είναι ο άνθρωπος, το έτσι μου ρθε όμως δεν δίνει νόημα στις πράξεις μας.
Αν το εξετάσεις και δεις ότι όλα αυτά τα ένστικτα είναι αντιδράσεις στο περιβάλλον και ότι οι ίδιες αυτες οι αντιδράσεις είναι που σε κάνουν να μην είσαι ο εαυτός σου? Ποιό το νόημα να συνεχίσεις να ζείς έτσι? Πιστεύω ότι όσοι το κάνουν είτε δεν εξετάζουν καλά είτε νομίζουν ότι έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους.
Όλα τα παραπάνω στο προηγούμενο μήνυμα είναι απόρροια αυτής της επίγνωσης, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να αλλάξεις, και παρόλο που το χω καταλάβει χρόνια ακόμα δεν λειτουργώ πλήρως έτσι, ακόμα κάνω πράγματα που αν συνειδητοποιούσα ότι ήταν η τελευταία μέρα στη γη δεν θα έκανα, όπως να μιλάω στο σκάκο πχ αντί να παρατηρώ ένα μυρμηγκι που είναι πολύ πιο ενδιαφέρον, οπότε ούτε φαντάζομαι πως μπορεί να είναι να λειτουργείς 100% έτσι κάθε μέρα
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center