Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι σού άφησε το filosofia.gr;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Τι σού άφησε το filosofia.gr; Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ερώτηση απευθύνεται κατά κύριο λόγο προς τους παλαιότερους συνδαιτυμόνες του forum.

Για ποιο λόγο ή λόγους συμμετείχες (και συμμετέχεις). Τι νομίζεις ότι σού έμεινε μετά από τις συζητήσεις που ξεκίνησες ή που μπήκες. Τι περίμενες και τι βρήκες. Σε ποια θέματα βοηθήθηκες. Τι ωφελήθηκες.

Λίγο πιο πέρα, τι πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να ωφεληθεί με τη συμμετοχή του σε ένα θεωρητικό διαδικτυακό forum σαν αυτό, και ποιες οι προϋποθέσεις για τα όποια οφέλη θεωρείς ότι μπορούν να υπάρξουν.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gidi
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 214

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειχα ακουσει νομιζω τον osho να λεει σε καποια φαση μια ιστορία...

το θυμαμαι καπως ετσι...

ειπε καποιος σε καποιον αλλο,κατι που στον τελευταίο, φανηκε σοφο...
και αυτος που το ακουσε, ρωτησε: θα πρεπει να εισαι μεγαλος δασκαλος...
και αυτος που το ειπε, απαντησε: οχι, ενας απλος πωλητής ειμαι...
και ο πρωτος καταλαβε: ω τι μετριοφροσύνη....
και οι συζητήσεις αυτες συνεχίστηκαν κλπ...

με αποτελεσμα λεει... ο πρώτος να φτάσει στη φώτιση....

κι ας ηταν ο άλλος πράγματι ενας απλός πωλητής...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tanysipteros
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 706

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 2:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι σού άφησε το filosofia.gr; Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Η ερώτηση απευθύνεται κατά κύριο λόγο προς τους παλαιότερους συνδαιτυμόνες του forum.

Για ποιο λόγο ή λόγους συμμετείχες (και συμμετέχεις). Τι νομίζεις ότι σού έμεινε μετά από τις συζητήσεις που ξεκίνησες ή που μπήκες. Τι περίμενες και τι βρήκες. Σε ποια θέματα βοηθήθηκες. Τι ωφελήθηκες.

Λίγο πιο πέρα, τι πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να ωφεληθεί με τη συμμετοχή του σε ένα θεωρητικό διαδικτυακό forum σαν αυτό, και ποιες οι προϋποθέσεις για τα όποια οφέλη θεωρείς ότι μπορούν να υπάρξουν.


Σίγουρα, τα μέλη του φόρουμ, σε γενικές γραμμές, έχουν ένα υψηλο μορφωτικό επίπεδο και απόψεις για πάρα πολλά θέματα πάνω σε πολιτική, φιλοσοφία, επιστήμες κ.λ.π....Έχουν ειπωθεί τεκμηριωμένες και εντυπωσιακακές τοποθετήσεις, όμως οι περισσότεροι από εμάς, είμαστε ισχυρογνώμονες και μάλλον δεν έχουμε μάθει να ακούμε και πολύ την αντίθετη αντίληψη, γιατί έχουμε εγκλωβιστεί στις δικές μας "αλήθειες"...

Επίσης, χάνουμε πολλές φορές και στο κομμάτι της ευγένειας...(Και δεν αναφέρομαι μονάχα στα εξυβριστικά και απειλητικά μηνύματα)...

Πάντως ο διαχειριστής(δεν έχω και μεγάλη εντύπωση γι΄αυτόν), είχε πει κάτι σωστό...Ότι αυτό το φόρουμ, είναι μια μικρή αντανάκλαση της κοινωνία μας... Πιθανόν το φόρουμ, να σε βοηθεί να κατανοήσεις καλύτερα την κοινωνία αλλά ακόμη καλύτερα και τον εαυτό σου..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η λογική -την οποία φυσικά δεν διαθέτεις- μποννότ λέει ότι ο τανισυπτερος ειναι παλαιότερος από σένα....και άρα μπορεί να λέει ότι θέλει....

....αλλα εσύ είχες κάνει ΄θεμα το γεγονός ότι οικοιοποιούμαι ένα θέμα μου και δεν θέλω να μπαινεις και να το κάνεις τρολάκι-μπαχαλάκι σου....

Εσύ τώρα βλέπεις ποιός ειναι παλαιότερος και ποιος νεώτερος...

μήπως έχεις και κάρτες για ανταλλαγή??? έχω Μέσι μου δίνεις Ρονάλντο φασιστάκι??? Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 4:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

είδες πόσο καιρό έσκαβες λάκκους και απειλουσες κόσμο -ακόμα το κάνεις-. Το αποτέλεσμα ήταν να σε πετάξουν με τις κλωτσιές και να επανέλθεις με άλλο όνομα...άρα, είσαι νεώτερος εδώ....


πάλι έχασες λόγω της ακραίας συμπεριφοράς σου.... Wink

γι αυτό σου έχω πει κι άλλη φορά. Αν ειναι να βρίσεις κάποιον, στάσου στον καθρέπτη και όχι στο φιλοσοφία ή σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ τρολάρεις... Cool
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gidi
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 214

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 5:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κριτήριά παλαιότητας συζητάμε?

δηλαδη το παλαίικο επιχείρημα είναι αλλιώς; Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason χαίρομαι που σε ξαναβλέπω να γράφεις. Η επιστήμη δυστυχώς δεν μπορεί να ακολουθήσει δημοκρατικούς κανόνες. Αυτό εδώ το site μόνο σαν διαδικτυακό φιλοσοφικό καφενείο μπορεί να θεωρηθεί γιατί αν θεωρηθεί επιστημονικό, θα πρέπει να μιλάνε μόνο 3-4 άτομα και μόνο κατόπιν εγκρίσεως. Επομένως ή θα έχουμε δημοκρατία και καφενείο, ή ολιγαρχία και επιστήμη. Η δική μου πρόθεση ήταν το πρώτο, γι αυτό και εξακολουθώ να το έχω ανοιχτό.

Υπάρχουν κάποιες θεματικές ενότητες όπου οι συζητήσεις είναι ενδιαφέρουσες και έχουν τραβήξει και επί μακρόν. Κάποιες άλλες προσπαθούν να μετατρέψουν ένα προσωπικό forum σε πουτανοεφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης.

Ορισμένοι εδώ μάλιστα έχουν τόσο παιδιάστικες συμπεριφορές που είναι άξιοι λύπησης, ούτε καν εκνευρισμού. Η ασφάλεια του διαδικτύου σαφώς μπορεί να κάνει ένα αρνάκι λύκο. Κάποιος που βρίζει εδώ μέσα είμαι σίγουρος ότι σε μια ζωντανή συζήτηση θα είχε καθίσει σε μια γωνίτσα και θα άκουγε αμίλητος.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
iason χαίρομαι που σε ξαναβλέπω να γράφεις. Η επιστήμη δυστυχώς δεν μπορεί να ακολουθήσει δημοκρατικούς κανόνες. Αυτό εδώ το site μόνο σαν διαδικτυακό φιλοσοφικό καφενείο μπορεί να θεωρηθεί γιατί αν θεωρηθεί επιστημονικό, θα πρέπει να μιλάνε μόνο 3-4 άτομα και μόνο κατόπιν εγκρίσεως. Επομένως ή θα έχουμε δημοκρατία και καφενείο, ή ολιγαρχία και επιστήμη. Η δική μου πρόθεση ήταν το πρώτο, γι αυτό και εξακολουθώ να το έχω ανοιχτό.

Υπάρχουν κάποιες θεματικές ενότητες όπου οι συζητήσεις είναι ενδιαφέρουσες και έχουν τραβήξει και επί μακρόν. Κάποιες άλλες προσπαθούν να μετατρέψουν ένα προσωπικό forum σε πουτανοεφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης.

Ορισμένοι εδώ μάλιστα έχουν τόσο παιδιάστικες συμπεριφορές που είναι άξιοι λύπησης, ούτε καν εκνευρισμού. Η ασφάλεια του διαδικτύου σαφώς μπορεί να κάνει ένα αρνάκι λύκο. Κάποιος που βρίζει εδώ μέσα είμαι σίγουρος ότι σε μια ζωντανή συζήτηση θα είχε καθίσει σε μια γωνίτσα και θα άκουγε αμίλητος.


Τώρα τολμάς και μιλάς κι εσύ που έχεις αφήσει ασύδοτο το φιλαράκι σου και μας βρίζει όλους με τα χειρότερα λογια.
Η δική σου συμπεριφορά είναι άξια λύπησης και εκνευρισμού που αφήνεις το κολλητό σου να βρίζει ελέυθερος τους πάντες.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά από εδώ μέσα. Τον έχω αποκλείσει, του έχω σβήσει πάρα πολλές καταχωρήσεις. Αν συνεχίσει θα φτιάξω μηχανισμό και δεν πρόκειται να ξαναγράψει. Όπως και να'χει όμως δεν χρωστάω σε κανέναν ώρες εργασίας.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά από εδώ μέσα. Τον έχω αποκλείσει, του έχω σβήσει πάρα πολλές καταχωρήσεις. Αν συνεχίσει θα φτιάξω μηχανισμό και δεν πρόκειται να ξαναγράψει. Όπως και να'χει όμως δεν χρωστάω σε κανέναν ώρες εργασίας.


Εντάξει φίλε κατανοώ τη διάθεση σου να αφήνεις ελεύθερο το λογο και την εκφραση γνώμης και τον σέβομαι.
Ομως το μόνο που σου ζητώ αν μου επιτρέπεις, είναι να ασχολείσαι και λίγο με το phorum που είσαι διαχειριστής ,δε μπορεί ο καθένας εδώ μέσα να βρίζει μανάδες και οικογένειες.
Τον διέγραψες ,αυτός ξαναμπήκε κι άρχισε παλι να βρίζει σα να μη συμβαίνει τίποτα.
Δε σου ζήτησα να σκάβεις ,αλλά νομίζω ότι είσαι υποχρεωμένος να διαφυλατεις την ευπρέπεια των συνομιλητών.
Αυτό νομίζω πρέπει να το κάνεις.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gidi
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 214

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 11:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

θα του κοψεις μισθό; Laughing

υγ.
δεν ειναι πιο αποδοτικό να βγάλεις τον αστυνομο μεσα απο το κεφάλι σου, αντί να τον φορέσεις στο φορουμ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 8:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά από εδώ μέσα. Τον έχω αποκλείσει, του έχω σβήσει πάρα πολλές καταχωρήσεις. Αν συνεχίσει θα φτιάξω μηχανισμό και δεν πρόκειται να ξαναγράψει. Όπως και να'χει όμως δεν χρωστάω σε κανέναν ώρες εργασίας.
Σωστά... μας ενοχλούν οι ακραίες αντιδράσεις αλλά δεν μας ενοχλεί αυτό που τις προκαλεί, αν κάποιος πχ. έχει επιτεθεί απρόκλητα χωρίς ο άλλος να του έχει κάνει κάτι και έχει βρίσει μάνες κάποιου μέλους του φόρουμ... αλλά σου φταίει το θύμα και όχι ο θύτης... και αναρρωτιέσαι ύστερα γιατί αυτές οι αντιδράσεις του θύματος.
Και η επέμβασή σου?
Πονάει δόντι, κόβει κεφάλι!
Ας φρόντιζες λοιπόν να ήσουν παρόν στο φόρουμ να βλέπεις τι γίνεται εδώ μέσα να προλάβαινες τα πράγματα εξαρχής για να μην σου δάνειζε κανείς ώρες εργασίας ώστε να του τις χρωστάς ύστερα και να μην έχεις το φόρουμ μονάχα μπροστάντζα για κύκλους σεμιναρίων!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 8:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Κάποιος που βρίζει εδώ μέσα είμαι σίγουρος ότι σε μια ζωντανή συζήτηση θα είχε καθίσει σε μια γωνίτσα και θα άκουγε αμίλητος.
Ε αν ήταν ΤΟΟΟΟΣΟΟ φιλοσοφική όσο για περί Λιαντίνιδων και "αυτοθέλητων εξόδων"...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
δημοκρατία και καφενείο...

Συμφωνώ με τον προβληματισμό σου. Στο πρόβλημα και εγώ δεν έχω απάντηση. Η ηλίθιοι είναι αήττητοι. Προσπερνώ αγνοώντας. Χρόνο δεν έχω για πρακτικούς λόγους έχοντας σοβαρότερα να κάνω, και καμιά φορά απλά διασκεδάζω. Ο φιλοσοφημένος άνθρωπος κατανοεί, και όποιος κατανοεί τουλάχιστον δεν υποφέρει, και σε δεύτερη φάση σπουδάζοντας τον ηλίθιο διδάσκεσαι τι πρέπει να αποφύγεις.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 09, 2013 12:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοί συνομιλητές,

δεν μπορώ να μην υποκύψω στον πειρασμό να γράψω ξανά-αν και έχω πει ότι θα απέχω-με την ευκαιρία της επανεμφάνισης του iason που, ενώ εγώ «έμπαινα» (το 2007), αυτός «έβγαινε». Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου iason, θα πω πως τότε, εν έτει 2007, το filosofia.gr ήταν ένα δυναμικό φόρουμ με συμμετέχοντες, τεκμηριωμένες απόψεις και ενδιαφέροντα θέματα.
Όμως το αρνητικό με αυτό το φόρουμ είναι ότι, στα χρόνια που ακολούθησαν, δεν υπήρχε διαχειριστής πραγματικός. Δε μιλάω φυσικά για κάποιον που θα λογόκρινε τα κείμενα αλλά για αυτόν που θα διασφάλιζε τη δυνατότητα ύπαρξης των τεκμηριωμένων αυτών απόψεων. Εν έτει 2013, πέραν της οικονομικής και ανθρωπιστικής κρίσης που βιώνει η Ελλάδα, στο μικρόκοσμο του filosofia.gr, που βρισκόμαστε; Υπάρχουν εννιά-δέκα άνθρωποι που «μιλάνε», από τους οποίους οι μισοί τρολάρουν ασταμάτητα, με αποτέλεσμα κάθε νέο πρόσωπο που επισκέπτεται το φόρουμ να φεύγει εκνευρισμένο και απογοητευμένο. Το φόρουμ απαξιώθηκε και μετατράπηκε σε ιδιωτικό χώρο μερικών ασυνάρτητων προσωπικοτήτων που βγάζουν τα απωθημένα τους στον ψηφιακό κόσμο, μιας και στον πραγματικό αδυνατούν να το κάνουν… Με αμέτρητες αναρτήσεις στο ενεργητικό τους, τρυπώνουν μερονυχτίς και γράφουν μια δυο φράσεις στην καλύτερη περίπτωση, άσχετες με το θέμα. Αυτό δείχνει την προσωπική τους ένδεια, όμως ούτε αυτή η συνειδητοποίηση τους σταματά. Δυστυχώς οι διάφορες διαδικτυακές κοινότητες είναι γεμάτες από τρόλερς που, μιας και δεν έχουν τι άλλο να κάνουν, τρολάρουν χωρίς αύριο.
Σήμερα ειδικά που η Ελλάδα έχει ανάγκη από αφύπνιση και ανοιχτά μυαλά, υπάρχουν αυτοί που ζουν στον κόσμο τους, προφανώς επειδή η κρίση δεν τους αγγίζει και τα βλέπουν όλα μακρόθεν.
Θα μπορούσε αυτό το φόρουμ, ένα φόρουμ φιλοσοφίας, να μετατραπεί σε πυλώνα φρέσκιας σκέψης και αξιολόγησης δυνατοτήτων, δράσης, συνειδητοποίησης του μεγέθους του προβλήματος. Θα μπορούσαν να γίνουν συγκεντρώσεις και διάλογος φυσικός, όχι για το τάδε ή το δείνα θεωρητικό θέμα αλλά για το σήμερα. Τι πρέπει να πράξουμε σήμερα, τώρα! Αν δεν μπορεί ένα ζωντανό φόρουμ φιλοσοφίας να διαδραματίσει ρόλο μπροστάρη σε τέτοια νευραλγικά σημεία, τότε ποιος μπορεί και ποιος πρέπει να το κάνει; Ποιος είναι τότε ο ρόλος του; Τι πρεσβεύει και τι εκπροσωπεί; Είναι μήπως ένα απλό «καφενεδάκι» που «αντικατοπτρίζει την κοινωνία;» Μια μάζωξη τυχάρπαστων, αργόσχολων και αδιάφορων ατόμων που πίνουν το καφέ τους καπνίζοντας και φτύνοντας αραιά και πού δίπλα ενώ καταριούνται τη μοίρα τους και την «κακούργα κενωνία»;

Το πρόβλημα φυσικά είναι ότι σήμερα, πιο πολύ από ποτέ, ο Έλληνας δε σκέφτεται. Ή μάλλον καλύτερα, φοβάται να σκεφτεί.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 1 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center