Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένωση Άθεων: Από τον Μηχανιστικό στο Διαλεκτικό Υλισμό
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 94, 95, 96  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
gianiss σε Skapanea έγραψε:


ΔΕΝ νομίζω οιι νόμοι της φύσεις να είναι “άπειροι”, το αντίθετο θα έλεγα.

.



gianiss σε Ayrton Senna έγραψε:

Να τι παθαίνει κάποιος όταν παίζει με ........ ασάφειες.
Τώρα που κάνεις παιχνίδι με το (0) μηδέν , το άπειρο ........ και με τον εγκέφαλο?
Χμ ................................................

Άπειρες ΔΕΝ είναι.......
απλά μόνο, απειρία έχεις ..... του απείρου
Σε καταλαβαίνω φίλε.
.



Σε περίμενα φίλε



Υ-γραφο: και θα λογοκλέψω και την τελεία σου στο τέλος Very Happy





.



Ρε φίλε εγώ ήρθα , και είχα και μπύρες (Μύθος)

Δεν σε βρήκα.
Να περιμένω επ .....άπειρον ήθελες?

Y.Γ


Έξω οι κλεφτεεεεεες

.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την gianiss στις Σαβ Μάϊ 18, 2013 1:55 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing

θέλω να απαγγείλω τώρα τον αρχαίο αλλά δεν είναι η ώρα του Very Happy


Υ-γραφο: απειρέχουμε* για να έχουμε

* το άπειρο


Υ-γραφο: τι πήγες και διόρθωσες τελειομανή ????!!!!! Mr. Green
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 6:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Σκοπός μας λοιπόν είναι να απαντήσουμε αν οι φυσικοί νόμοι που υπάρχουν είναι υλικοί ή μη υλικοί

Αν οι φυσικοί νόμοι έχουν υλική υπόσταση, - κάτι που το ερευνούμε ακόμη - τότε ΔΕΝ μας χρειάζεται τίποτε άλλο από το “υλικό κάτι” και τον “χώρο” για να οδηγηθούμε στον “κόσμο μας” που τώρα παρατηρούμε.

! ! ! ! ! ! !
Idea

Οχι βεβαια !!!

Σκοπος σου ειναι να αποδειξεις οτι δεν ειναι δυνατο να υπαρχει μη υλικη οψη του "κατι"
Και αρα το ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ "περιοριζεται" μονο στο υλικο "κατι"
Το οποιο βεβαιως υλικο "κατι" και ειναι παντοτε ανιχνευσιμο απο την επιστημη με τον ενα ή τον αλλο τροπο

Γι΄αυτο και αναφερεσαι ( και το ευχεσαι εικαζω Cool ) στην πιθανη υλικοτητα των φυσικων νομων

Το ερωτημα ειναι ομως τουτο :
Αντε και αποδειξες οτι οι φυσικοι νομοι ειναι υλικοι........................ Γατι και πως, αυτο, αποκλειει την υπαρξη του μη υλικου "κατι" ;

Οσους αποκλεισμους και να κανεις, αφου πας με αυτη τη μεθοδο, παντα θα πρεπει να εισαι υπ΄ατμον, μη τυχον εμφανιστει "κατι" αλλο, το οποιο δεν θα μπορει να αποδειχθει οτι ειναι αποκλειστικα και μονο υλικο και αρα θα απειλει το οικοδομημα της απολυτης υλικοτητας του ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ, που θα ειναι μεχρι τη στιγμη εκεινη το "υλικο κατι", η μοναδικη φυση δηλαδη του "κατι"

Δηλαδη με τη μεθοδο του αποκλεισμου που επιχειρεις να προχωρησεις, θα πρεπει να μπορεις να κανεις ... απειρους αποκλεισμους...

Καλη συνεχεια λοιπον...



Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος ! ≠≠≠ Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω ! ≠≠≠
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις !




Σκοπός μου είναι να κατανοήσω το “κάτι”, που έξ αρχής διαπίστωσα ότι σίγουρα υπάρχει

Εξέτασα και κατάλαβα πως το “κάτι” , είναι αυθύπαρκτο, άναρχο, και άπειρο
Διαπίστωσα ένα από τα κατηγόρημα του “κάτι” , ως την υλική φύση του
Εξέτασα και απέρριψα το “υλικό κάτι” να έχει “δημιουργό” κάποιο “άλλο κάτι”

Απομένει να εξετάσω αν υπάρχει “κάτι άλλο” , πέραν από το “υλικό κάτι”
Έτσι ανακαλύπτω την ύπαρξη κάποιων νόμων που ονόμασα “φυσικούς”, που έκ πρώτης όψεως “φαίνεται” να ορίζουν την συμπεριφορά του “υλικού κάτι”

Προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο που οι “φυσικοί νόμοι” υποδεικνύουν στο “υλικό κάτι”
πως να συμπεριφέρεται

Εξετάζω , αν οι νόμοι αυτοί είναι εγγενής της φύσης του υλικού κάτι, ή αν υπάρχουν κάπου εκτός του αφεαυτοί

Σε αυτό ακριβώς το στάδιο είμαι τώρα.

Αν οι ίδιοι οι φυσική νόμοι είναι υλικής φύσης, και με δεδομένο πως εξηγούν τον κόσμο μου σαν συνολική ύπαρξη, τότε η περίπτωση Νο2 είναι ψευδής, διαφορετικά θα πρέπει να συνεχίσω την έρευνα να εντοπίσω με ποιό τρόπο οι φυσική νόμοι που είναι κοινοί σε όλο το σύμπαν λειτουργούν και ορίζουν την συμπεριφορά του υλικού κάτι



Απλά , πολύ απλά είναι πράγμα όταν τα μάθουμε .


Από τη άλλη μεριά, και ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της έρευνάς μας , γνωρίζουμε πλέον σαν ανθρωπότητα – το μάθαμε στα τελευταία 50 χρόνια , πως ο κόσμος με τους νόμους του είναι ίδιος όπου και να κοιτάξουμε, με τους ίδιους νόμους να ισχύουν παντού για 13,5 δις χρόνια.

Αυτό θα πει , πως ΔΕΝ υπάρχει καμία έξωθεν παρέμβαση πάνω στο υλικό κάτι και στους φυσικούς νόμους που το “ορίζουν”

Υπάρχει δεν υπάρχει θεός, δεν έχει ΠΟΤΕ επέμβει να τροποποιήσει κάτι στο σύμπαν


Παράθεση:
Δηλαδη με τη μεθοδο του αποκλεισμου που επιχειρεις να προχωρησεις, θα πρεπει να μπορεις να κανεις ... απειρους αποκλεισμους... 

Καλη συνεχεια λοιπον... 


ΔΕΝ νομίζω οιι νόμοι της φύσεις να είναι “άπειροι”, το αντίθετο θα έλεγα.

Ποια είναι εν προκειμένω η δική σου πρόταση, και που αυτή βασίζεται?


.

! ! ! ! ! ! !
Idea

Εστω οτι αποδεικνυεται οτι οι φυσικοι νομοι ειναι εγγενεις στο απειρο, αναρχο και αυθυπαρκτο υλικο "κατι"
Αρα αυτο ειναι το ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ ;
Η υλικοτητα, εστω επαναλαμβανω, των φυσικων νομων αποτελει αποδειξη οτι το "κατι" δεν εχει μη υλικη οψη ;
Και πως αυτο αποκλειει την περιπτωση 2 ;

Παράθεση:
2.το “υλικό κάτι” είναι ένα κατηγόρημα / φύση ενός ευρύτερου “κάτι” που συμβατικά ονομάζουμε “Άπαν κάτι” και ως εκ τούτου, το “υλικό κάτι” είναι και αυτό άναρχο , αυθύπαρκτο, και άπειρο

Οι φυσικοι νομοι, οι οποιοι προς το παρον ειναι μη υλικοι και ειναι υπο ερευνα αν τελικα αυτο αληθευει ή οχι, δεν αποκλειουν τη μη υλικοτητα του "κατι"
Λενε μονο οτι αυτο που τωρα θεωρουνται οτι ειναι, μη υλικοι δηλαδη, μπορει να μην ειναι ακριβως ετσι και οτι αυτοι μπορει να ειναι αποτελεσμα της ( υλικης ) αυτοοργανωσης του υλικου "κατι"
Συμφωνοι !!!

Αλλά ομως υπαρχουν ( δυνητικα ) δισεκατομμυρια αλλες εκφανσεις του κοσμου, οι οποιες δεν ειναι ενδεχομενως ολες γνωστες, και οι οποιες δεν ( θα ) ξερουμε αν και αυτες ειναι αποτελεσμα της λειτουργιας ( με καποιο τροπο ) του υλικου "κατι"
Τι θα γινεται λοιπον ;
Θα μπαινουμε καφε φορα στη διαδικασια να αποδεικνυουμε οτι καθε μια απο αυτες τις εμφανιζομενες νεες περιπτωσεις ειναι υλικη ;
Και αποκλειεται να μην εμφανιζονται νεες περιπτωσεις που θα κλονιζουν με καθε εμφανιση τους τη βεβαιοτητα μας οτι δεν υπαρχει μη υλικο "κατι" μια και σημερα παραδεχομαστε οτι δεν τα ξερουμε ολα και μαλλον ποτέ δεν θα τα μαθουμε ολα


Η προταση μου λοιπον, η οποια και διασφαλιζει τη θεωρια του "κατι" απο καθε μελλοντικο απροβλεπτο υπο το φως των εκαστοτε νεων εξελιξεων, ειναι οτι το απροβλεπτο ( χαοτικο Smile Smile Smile ) πρεπει να αποτελει συστατικο στοιχειο της
Η αδυναμια δηλαδη να αποδειχτει απο τωρα και περα πασης αμφιβολιας οτι καθε τι που θα ανακαλυφτει στο μελλον ειναι οπωσδηποτε υλικο, υποχρεωνει τη θεωρια να ασπαστει ( εναγκαλιστει ) την κβαντικη υπερθεση
Η κβαντικη υπερθεση καλυπτει ακριβως αυτο το αγνωστο ευρος των πιθανων και ενδεχομενων καταστασεων που το μελλον κρυβει επι του υλικου κοσμου
Η κβαντικη υπερθεση δηλαδη διασφαλιζει την υπαρξη του μη υλικου "κατι", το οποιο σταδιακα κατακρημνιζει στην πραγματικοτητα αναλογα με τις συνθηκες, φυσικες ή πειραματικες Cool, καποιες απο τις απειρες πιθανες καταστασεις που εμπεριεχει, κανοντες τες τελικα υλικες !!!

Δηλαδη η κβαντικη υπερθεση διασφαλιζει την υπαρξη της μη υλικης οψης του "κατι" η οποια σε συνδυασμο με την υλικη οψη του "κατι", το υλικο "κατι", καθιστουν το "κατι" οντως τελικα ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ, με ολη τη σημασια της λεξης

Σε συνδυασμο δε με αυτο τον ορισμο του πνευματος που εξ αιτιας σου διατυπωθηκε εδω και που υπαρχει αναγνωσιμος πλεον στην υπογραφη μου, θεωρω οτι η θεωρια του "κατι" γινεται ή μπορει να καταστει η γεφυρα μεταξυ των κοσμων !!



Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος ! ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Το Πνευμα Ειναι Η Βιωματικη Κατασταση Της Υπερθεσης !
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που
Νοει !
≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω !
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 6:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΙΕΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΡΑΦΩΝΤΑ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Τετ Οκτ 09, 2013 3:27 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Laughing Laughing Laughing

θέλω να απαγγείλω τώρα τον αρχαίο αλλά δεν είναι η ώρα του Very Happy


Υ-γραφο: απειρέχουμε* για να έχουμε

* το άπειρο


Υ-γραφο: τι πήγες και διόρθωσες τελειομανή ????!!!!! Mr. Green



Κάθε πράμα στην ώρα του!!

Εν αναμονή της ώρας εκκινήσεις senna

Κρατώ την καρό σημαία
Ελπίζω να μην πυρώσω στον ήλιο , επ άπειρον αναμένοντας.

.
.
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapanas

Έστω ότι αποδεικνύεται ότι οι φυσικοί νόμοι είναι εγγενεις στο απειρο, αναρχο και αυθυπαρκτο υλικο "κατι"
Αρα αυτο ειναι το ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ ;
Η υλικοτητα, εστω επαναλαμβανω, των φυσικων νομων αποτελει αποδειξη οτι το "κατι" δεν εχει μη υλικη οψη ;
Και πως αυτο αποκλειει την περιπτωση 2 ;






Βεβαίως και όχι!

Το θέμα για μένα δεν είναι να ματαιοπονώ ψάχνοντας .

Με το χώρο μου τον υπαρκτό, με το «υλικό κάτι» αποδεδειγμένα υπαρκτό, με όλους τους φυσικούς νόμους που μου εξηγούν πως λειτουργεί το «υλικό κάτι» λυμένους , γιατί να ψάχνω τις μάγισσες ?

Αν , λεω , αν «κάτι» καινούργιο …. , παράξενο προκύψει , ασφαλώς και θα το εξετάσω, και θα το ξεδιαλύνω.

Ανύπαρκτα σκιάχτρα και Κύκλωπες θα στήνω εμπρός μου , μόνο και μόνο να έχω κάτι να κάνω?



Τόσο απλά , τόσο ανθρώπινα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ έγραψε:
ΑΚΟΜΑ ΚΛΑΙΩ

https://www.youtube.com/watch?v=3PPaSMgfu2M


Γιατί κλαις βρε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 7:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αντικείμενο είναι αυτό που τίθεται απέναντι στη συνείδηση (αντίκειται).Αν μόνο τα υλικά ήταν απέναντι,τα πνευματικά όντα θα ήταν ιδιοκτησία της συνείδησης,μέρος της ταυτότητάς της.Πώς θα ήταν τότε δυνατή η ερώτηση γι' αυτά; Αν κατέχω κάτι,δεν αναρωτιέμαι πότε θα το αποκτήσω.

Αφού,λοιπόν,για όλα μπορώ ν' αναρωτιέμαι,όλα είναι αντικείμενα για τη συνείδηση,και τα υλικά και τα πνευματικά.


Μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαινόμαστε. Να πω ένα παράδειγμα.

Εγώ έχω στην κατοχή μου μια πέτρα. Εσύ, δεν έχεις πέτρα στην κατοχή σου, αλλά βλέπεις την πέτρα που έχω εγώ, και σχηματίζεις μέσα σου την ιδέα της πέτρας. Είναι το ίδιο πράγμα;

Επίσης, μπορούμε (θεωρητικά) να αριθμήσουμε ΟΛΕΣ τις πέτρες στην αυλή μας, ή στον πλανήτη ΓΗ, αλλά όχι να κάνουμε το ίδιο για τις ιδέες της πέτρας που έχει ο κάθε άνθρωπος ή ζώο. Γιατί και εγώ μπορώ να σκέφτομαι με το μυαλό μου, άπειρες πέτρες.



Δεν είπα ότι είναι το ίδιο,υλικό αντικείμενο το ένα ,πνευματικό το άλλο.Και τα δυο αντικείμενα ,όμως.

Θεωρητικά μπορείς ν' αριθμήσεις και τις ιδέες της πέτρας ,αφού για κάθε διαφορετική τέτοια ιδέα βάζεις στη θέση της ειδοποιού διαφοράς μια άλλη ιδέα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Παράθεση:
skapanas

Έστω ότι αποδεικνύεται ότι οι φυσικοί νόμοι είναι εγγενεις στο απειρο, αναρχο και αυθυπαρκτο υλικο "κατι"
Αρα αυτο ειναι το ΑΠΑΝ ΚΑΤΙ ;
Η υλικοτητα, εστω επαναλαμβανω, των φυσικων νομων αποτελει αποδειξη οτι το "κατι" δεν εχει μη υλικη οψη ;
Και πως αυτο αποκλειει την περιπτωση 2 ;






Βεβαίως και όχι!

Το θέμα για μένα δεν είναι να ματαιοπονώ ψάχνοντας .

Με το χώρο μου τον υπαρκτό, με το «υλικό κάτι» αποδεδειγμένα υπαρκτό, με όλους τους φυσικούς νόμους που μου εξηγούν πως λειτουργεί το «υλικό κάτι» λυμένους , γιατί να ψάχνω τις μάγισσες ?

Αν , λεω , αν «κάτι» καινούργιο …. , παράξενο προκύψει , ασφαλώς και θα το εξετάσω, και θα το ξεδιαλύνω.

Ανύπαρκτα σκιάχτρα και Κύκλωπες θα στήνω εμπρός μου , μόνο και μόνο να έχω κάτι να κάνω?



Τόσο απλά , τόσο ανθρώπινα.


.

! ! ! ! ! ! !
Idea

Αρκει να ξερεις βεβαια απλα και ανθρωπινα τι ειναι ο ανθρωπος !!!

Ξερεις ;



Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος ! ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Το Πνευμα Ειναι Η Βιωματικη Κατασταση Της Υπερθεσης !
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που
Νοει !
≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω !
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 8:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι ότι τα υλικά πράγματα είναι πεπερασμένα, ενώ τα μη-υλικά, τα πνευματικά δηλαδή, είναι άπειρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark
έγραψε:
Το θέμα είναι ότι τα υλικά πράγματα είναι πεπερασμένα, ενώ τα μη-υλικά, τα πνευματικά δηλαδή, είναι άπειρα.

! ! ! ! ! ! !
Idea

Και το θεμα ειναι οτι απο μη πνευματικη σκοπια το απειρο δεν δικαιολογειται...
Δεν μπορει να εχει υποσταση...
Ειναι κυριολεκτικα "κατι" ακατανοητο... Cool

Αποδειξη οτι δεν εχει ορισμο... Twisted Evil



Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος ! ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Το Πνευμα Ειναι Η Βιωματικη Κατασταση Της Υπερθεσης !
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που
Νοει !
≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω !
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Σαβ Μάϊ 18, 2013 10:01 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Το θέμα είναι ότι τα υλικά πράγματα είναι πεπερασμένα, ενώ τα μη-υλικά, τα πνευματικά δηλαδή, είναι άπειρα.


Ο gianiss ισχυρίζεται ότι δεν είναι άπειρες οι δυνατές καταστάσεις του εγκεφάλου και είναι και κοροϊδευτικά κατηγορηματικός Laughing
Εσύ Mark συμφωνείς μαζί μου δηλαδή ? Ή πιστεύεις ότι τα πνευματικά όπως ισχυρίζεσαι είναι άπειρα, όμως προερχόμενα από πεπερασμένες εγκεφαλικές καταστάσεις όπως ισχυρίζεται ο gianiss ???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σιγά μη σου πει Mr. Green

gianiss θα έχω εγώ μπύρες Μύθο αυτή τη φορά Laughing Twisted Evil
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε ναι, έτσι δεν είναι, ο άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί άπειρα πράγματα. Το παράδειγμα με τις πέτρες, 5, 10, 100, 1.000.000 πέτρες στη γη, άπειρες στο μυαλό μας.

Τι μπύρες ρε, τι Μύθος, τι κάνετε εσείς εκεί; Laughing Εγώ πάω έξω πάντως για πραγματικές μπύρες. Ciao!!! Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 9:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Ε ναι, έτσι δεν είναι, ο άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί άπειρα πράγματα. Το παράδειγμα με τις πέτρες, 5, 10, 100, 1.000.000 πέτρες στη γη, άπειρες στο μυαλό μας.

Τι μπύρες ρε, τι Μύθος, τι κάνετε εσείς εκεί; Laughing Εγώ πάω έξω πάντως για πραγματικές μπύρες. Ciao!!! Cool


Ξαναδιατύπωσέ το πριν φύγεις - δεν είναι κατανοητό απόλυτα

πλάγιος λόγος ?
ρωτάς ?
τι ?
έχεις πιει ήδη μία ? Laughing Laughing


για το "άπειρο" ( ? ) υπόστρωμα επί του οποίου διενεργούνται οι άπειρες ούτε κουβέντα ? Rolling Eyes Rolling Eyes



skakos και εις ανώτερα - έπιασες χιλιάρα (αριθμός post) Very Happy
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 66, 67, 68 ... 94, 95, 96  Επόμενο
Σελίδα 67 από 96

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center