Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο Θεός δημιούργησε το Σύμπαν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
maxim,κι ο ίδιος ο Ηawking παραδέχεται στο "Μεγάλο Σχέδιο" ότι η θεωρία Μ δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη απ' τις παρατηρήσεις.

Είναι η διαφορά της επιστήμης απ' τη θεολογία: η πρώτη δεν ενδιαφέρεται για αναπόδεικτες βεβαιότητες,όπως η δεύτερη. Και μην ξεχνάς,πως όποια θεωρία κι αν προκύψει,οι θεολόγοι θα τρέξουν να βρουν αυτό που δε λέει η θεωρία για να την επικρίνουν ή να τη χρησιμοποιήσουν γαι τα συμφέροντά τους.


Γιαννη δες το παρακατω βιντεο....
http://www.youtube.com/watch?v=5_rlwbmh-HU
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ΘΕΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΣΕΝΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΣΥ

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΑΝ

ΜΕ ΝΟΕΝΓΓΑ ΜΑΞΙΜΕ Ω ΜΑΞΙΜΕ;;;


_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
maxim,κι ο ίδιος ο Ηawking παραδέχεται στο "Μεγάλο Σχέδιο" ότι η θεωρία Μ δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη απ' τις παρατηρήσεις.

Είναι η διαφορά της επιστήμης απ' τη θεολογία: η πρώτη δεν ενδιαφέρεται για αναπόδεικτες βεβαιότητες,όπως η δεύτερη. Και μην ξεχνάς,πως όποια θεωρία κι αν προκύψει,οι θεολόγοι θα τρέξουν να βρουν αυτό που δε λέει η θεωρία για να την επικρίνουν ή να τη χρησιμοποιήσουν γαι τα συμφέροντά τους.



Τι θα πει “ακόμη”.
Καθόλου θα σου πει ο Σπύρος
Και με το δίκιο του.


Α! τώρα κατάλαβα.........
Στον  Ηawking  παραπέμπει, το Χ. του Σπύρου
Σωστά?

Για αυτόν είναι το ξεμωραμένο το γεροντάκι, ή για τα σαλταρισμένα γεροντάκια των βουνών και των σπηλαίων?

Τι να πω
Έμεινα άφωνος

Ρε μπας το “spiyros” είναι το nic του Πειραιώς?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
maxim,κι ο ίδιος ο Ηawking παραδέχεται στο "Μεγάλο Σχέδιο" ότι η θεωρία Μ δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη απ' τις παρατηρήσεις.

Είναι η διαφορά της επιστήμης απ' τη θεολογία: η πρώτη δεν ενδιαφέρεται για αναπόδεικτες βεβαιότητες,όπως η δεύτερη. Και μην ξεχνάς,πως όποια θεωρία κι αν προκύψει,οι θεολόγοι θα τρέξουν να βρουν αυτό που δε λέει η θεωρία για να την επικρίνουν ή να τη χρησιμοποιήσουν γαι τα συμφέροντά τους.


Γιαννη δες το παρακατω βιντεο....
http://www.youtube.com/watch?v=5_rlwbmh-HU
Μια φορά να σε δω να συζητάς και να μην ποστάρεις λινκς ως απαντήσεις....
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΟΠΥΡΓΟ

https://www.youtube.com/watch?v=fvPpAPIIZyo
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το πρώτο μεγάλο λάθος που κάνεις είναι το ερώτημα που θέτεις.
Ο Θεός δημιούργησε το σύμπαν;;;
Oλοι οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι σου δίνουν την απάντηση.
Πίσω απο τους νόμους της φύσης που παρα πολύ ωραία παρουσιάζωνται στο βίντεο βρισκεται η νοημοσύνη της ύλης.
Ναι η ύλη είναι νοήμων είναι ένας απιστευτα εξελιγμένος συμπαντικός μηχανισμός.
Η ύλη έχει τη δυνατότητα και τις εμπεριεχόμενες σε αυτήν οδηγίες να κατασκευάσει απο ένα άτομο μέχρι ένα γαλαξία.
Ποιός όμως εντύπωσε στην ύλη αυτές τις δυνατότητες;;
Ποιος είναι αυτός που αποτελεί τον νού που εξουσιάζει και διαχειρίζεται τις δυνατότητες της ύλης;;;
Ποιός είναι αυτός που κατέστρωσε και σχεδίασε το μοντέλο του σύμπαντος όπως ο αρχιτέκτονας σχεδιάζει το μοντελο μιας κατοικίας;;
Στο λένε κι αυτό οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι.
Ο Ηράκλειτος τον ονομάζει Λόγο ,ο πυθαγόρας τον ονομάζει ΤΟ ΕΝ , ο παρμενίδης τον ονομάζει Το όντως ΟΝ, ο εμπεδοκλής τον ονομάζει Ο ΣΦΑΙΡΟΣ ο ξενοφάνης τον ονομάζει ΘΕΟ.
Αργότερα ο πλάτων τον ονομάζει ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ , ο Αριστοτέλης τον ονμάζει ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΙΝΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟ.
Η ύλη απο την οποία κατασκευάζεται ο κόσμος προυπήρχε όπως προυπήρχε και το μέγιστο Ον που της έδινε τις ικανότητες της για την κατασκευή του κόσμου.
Με αυτή την προυπάρχουσα ύλη που πολλοι την ονομάζουν πνέυμα αλλά είναι απλά η πρωτούλη , αυτή η μέγιστη οντότητα δημιούργησε και κατευθύνει το σύμπαν.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 8:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
maxim,κι ο ίδιος ο Ηawking παραδέχεται στο "Μεγάλο Σχέδιο" ότι η θεωρία Μ δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη απ' τις παρατηρήσεις.

Είναι η διαφορά της επιστήμης απ' τη θεολογία: η πρώτη δεν ενδιαφέρεται για αναπόδεικτες βεβαιότητες,όπως η δεύτερη. Και μην ξεχνάς,πως όποια θεωρία κι αν προκύψει,οι θεολόγοι θα τρέξουν να βρουν αυτό που δε λέει η θεωρία για να την επικρίνουν ή να τη χρησιμοποιήσουν γαι τα συμφέροντά τους.


Γιαννη δες το παρακατω βιντεο....
http://www.youtube.com/watch?v=5_rlwbmh-HU



Ναι,πρόσεξε,λοιπόν, λέει καθαρά ότι ο θεός μπορεί να υπάρχει ανεξάρτητα αν η επιστήμη διατυπώσει μια θεωρία για το σύμπαν που να μη χρειάζεται το θεό.

Είναι αξιοθαύμαστος,παρόλα τα χτυπήματα της ζωής έχει διατηρήσει τη νηφαλιότητα και τη φιλοσοφική του αμεροληψία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΓΓΑ ΘΝΗΤΟΙ

ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΕΥΩ

ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΛΑ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΑΥΤΑ


https://www.youtube.com/watch?v=zn7-fVtT16k
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 17, 2013 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Επιτέλους να ένα πρωτότυπο θέμα.

Είδα το βιντεάκι και περιμένω τον Μαξ να μου επισημάνει ποιο σημείο θέλει να συζητήσουμε.

Ομολογώ ότι όχι μόνο δεν υπάρχει καμία επιστημονική βεβαιότητα, αλλά με όλο το σεβασμό νομίζω ότι ο ίδιος ο Χ. αντιφάσκει ασυστόλως!

(το γήρας ου γαρ μόνο του έρχεται..) Cool


Το μεγα αστειο με σενα Σπυρακο, ειναι πως μπορεις -ανευ επιχειρηματων βεβαιως - να αμφισβητεις , να απαξιεις και να διορθωνεις, τον παγκοσμια καταξιομενο - νομπελιστα επιστημονα, με μονο στοιχειο την σκοταδιστικη σου τυφλη πιστη της θρησκειας σου αυτης της εβραιοχριστιανικης που η Βιβλος και μονο αυτη λεει την αληθεια της δημιουργιας της ζωης και του συμπαντος.
Το γεγονος πως εξακολουθουν να υπαρχουν πολλοι αφελεις που πιστευουν αυτες τις γελοιες μυθοπλαστικες ανοησιες δεν σημαινει ασφαλως πως το σωστο και η αληθεια ειναι με το μερος τους. Αντιθετα εχουν παθει - λογω παιδειας βεβαια - ΠΛΗΡΗ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , που εχουν χασει συνειδησιακα την πραγματικοτητα, ζωντας νοερα την εικονικη τους στα μετρα και αναλογα της φαντασιας τους.


Καλά άσε τώρα τους χαρακτηρισμούς και πες μου αν θέλεις να κουβεντιάσουμε για το βιντεάκι που πόσταρες.

Θέλεις;

Μπορώ να αρχίσω εγώ με μια ερώτηση πάνω στην τελευταία πρόταση του Χ.

Θέλεις ή αρκείσαι στους χαρακτηρισμούς;

(Θα απαντάς όμως, ο.κ; )

Wink

Γειά σας παίδες, γειά σου γιαννις.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 7:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Επιτέλους να ένα πρωτότυπο θέμα.

Είδα το βιντεάκι και περιμένω τον Μαξ να μου επισημάνει ποιο σημείο θέλει να συζητήσουμε.

Ομολογώ ότι όχι μόνο δεν υπάρχει καμία επιστημονική βεβαιότητα, αλλά με όλο το σεβασμό νομίζω ότι ο ίδιος ο Χ. αντιφάσκει ασυστόλως!

(το γήρας ου γαρ μόνο του έρχεται..) Cool


Το μεγα αστειο με σενα Σπυρακο, ειναι πως μπορεις -ανευ επιχειρηματων βεβαιως - να αμφισβητεις , να απαξιεις και να διορθωνεις, τον παγκοσμια καταξιομενο - νομπελιστα επιστημονα, με μονο στοιχειο την σκοταδιστικη σου τυφλη πιστη της θρησκειας σου αυτης της εβραιοχριστιανικης που η Βιβλος και μονο αυτη λεει την αληθεια της δημιουργιας της ζωης και του συμπαντος.
Το γεγονος πως εξακολουθουν να υπαρχουν πολλοι αφελεις που πιστευουν αυτες τις γελοιες μυθοπλαστικες ανοησιες δεν σημαινει ασφαλως πως το σωστο και η αληθεια ειναι με το μερος τους. Αντιθετα εχουν παθει - λογω παιδειας βεβαια - ΠΛΗΡΗ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , που εχουν χασει συνειδησιακα την πραγματικοτητα, ζωντας νοερα την εικονικη τους στα μετρα και αναλογα της φαντασιας τους.


Καλά άσε τώρα τους χαρακτηρισμούς και πες μου αν θέλεις να κουβεντιάσουμε για το βιντεάκι που πόσταρες.

Θέλεις;

Μπορώ να αρχίσω εγώ με μια ερώτηση πάνω στην τελευταία πρόταση του Χ.

Θέλεις ή αρκείσαι στους χαρακτηρισμούς;

(Θα απαντάς όμως, ο.κ; )

Wink

Γειά σας παίδες, γειά σου γιαννις.


Δεν εχω κανενα προβλημα να συζητησω για το οτιδηποτε. Αν εχεις ερωτησεις σχετικα με το βιντεο που ειδες και ζητας απο μενα απαντησεις, νομιζω πως ο καταλληλοτερος θα ηταν ο Ηawking, ο οποιος απαντα σε πληθος αναλογων ερωτησεων αυτων που υποψιαζομαι που θελεις να κανεις σε αλλο βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=5_rlwbmh-HU

Ειμαι ετοιμος να σε ακουσω Σπυρακο....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία!

Λοιπόν στο 42' σχολιάζει ο εκφωνητής -υπονοώντας ότι τα λέει ο Χ.:

"Ο χρόνος δεν υπήρχε πριν τη μεγάλη έκρηξη, επομένως δεν υπήρχε χρόνος για το Θεό για να φτιάξει το σύμπαν"

Η πρώτη μου ερώτηση είναι:
Η παραπάνω πρόταση είναι φιλοσοφικά αντιφατική και επιστημονικά παράλογη δεδομένου ότι ο Θεός Υπερβαίνει εν γένει όλες τις διαστάσεις (άρα και το χρόνο) και επιπλέον επιστημονικώς δεχόμαστε την έναρξη του χωροχρόνου πριν 14 δις αλλά αδυνατούμε να προσδιορίσουμε την μορφή του χωροχρόνου πριν από την έναρξή του.

Πως ξέρει ο Χ. τι είδους "χωροχρόνος" υπάρχει πριν τον δικό μας και πως περιορίζει τον Θεό σε μια καταναγκαστική υπακοή σε ένα δικό Του δημιούργημα όπως ο χωροχρόνος;

Cool
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή η παντοδυναμία του Θεού είναι φιλοσοφικά συνεπής και επιστημονικά λογική; Ό,τι μας βολεύει!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ωραία!

Λοιπόν στο 42' σχολιάζει ο εκφωνητής -υπονοώντας ότι τα λέει ο Χ.:

"Ο χρόνος δεν υπήρχε πριν τη μεγάλη έκρηξη, επομένως δεν υπήρχε χρόνος για το Θεό για να φτιάξει το σύμπαν"

Η πρώτη μου ερώτηση είναι:
Η παραπάνω πρόταση είναι φιλοσοφικά αντιφατική και επιστημονικά παράλογη δεδομένου ότι ο Θεός Υπερβαίνει εν γένει όλες τις διαστάσεις (άρα και το χρόνο) και επιπλέον επιστημονικώς δεχόμαστε την έναρξη του χωροχρόνου πριν 14 δις αλλά αδυνατούμε να προσδιορίσουμε την μορφή του χωροχρόνου πριν από την έναρξή του.

Πως ξέρει ο Χ. τι είδους "χωροχρόνος" υπάρχει πριν τον δικό μας και πως περιορίζει τον Θεό σε μια καταναγκαστική υπακοή σε ένα δικό Του δημιούργημα όπως ο χωροχρόνος;

Cool


Σπυρο αν θελεις ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και εισαι ετοιμος να τις αποδεχτεις τοτε ευχαριστως θα μπω στην διαδικασια της συζητησης. Αν οι ΛΟΓΙΚΑ ΔΙΑΤΥΠΟΜΕΝΕΣ απαντησεις μου "ανατρεπονται" και καλα , χωρις τεκμηριωμενες απαντησεις σου, τοτε απλα δεν συζητουμε ως ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ, αλλα ως μαλακες ανεγκεφαλοι.....Αυτα ως προκαταρτικα.
Παμε τωρα. "Ο χρόνος δεν υπήρχε πριν τη μεγάλη έκρηξη, επομένως δεν υπήρχε χρόνος για το Θεό για να φτιάξει το σύμπαν"
Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ Η ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ. Η επιστημη δεχεται ως αρχη του χρονου την μεγαλη εκρηξη....πως λοιπον χωρις αυτην θα μπορουσαμε, οχι βεβαια να την μετρησουμε - και με ποια βαση αραγε - αλλα και να ορισουμε την εννοια του χρονου.
Η επιστημη εμπλεκει ΜΟΝΟ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. Εσυ απο που και με ποια δεδομενα επικαλεισαι ενα Θεο και την υπαρξη του στην ολη δομη του συμπαντος; Εχεις καποιες αποδειξεις η ενδειξεις τετοιες που να συμπεριλαμβανεις ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ χωρις κανενος ειδους τεκμηριωσης τον οποιο ΔΙΚΟ σου "Θεο" οπως στον διδαξαν οι δασκαλοι σου;
Η επιστημη γνωριζει σημερα πως ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΟΙΩΤΟ Η ΑΚΙΝΗΤΟ, σε αντιθεση με την θρησκεια σου που για τον θεο της λεει πως ολα εγιναν με την τελειοτητα, την σοφια και την μεγαλοσυνη του ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ που δεν μπορουν ουτε επιδεχονται βελτιωσεις.....Τετοιες αντιεπιστημονικες μαλακιες δεχονται ως αληθεια οι απανταχου στον κοσμο αμορφωτοι , αγραμματοι και αφελεις Σπυρακο.

Γραφεις:
"ο Θεός Υπερβαίνει εν γένει όλες τις διαστάσεις (άρα και το χρόνο)"
-ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΡΕ ΣΠΥΡΟ;
-ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ;
-ΑΠΟ ΤΟΝ "ΑΓΙΟ" ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ;
Εχει καποια επιστημονικη χροια αυτη η αποψη η ειναι απλα μια προταση που απευθηνεται σε νηπια, σε αφελεις, σε αγραμματους και σε ανεγκεφαλους γενικα;
Με τετοιου ειδους θεσεις νομιζεις πως μπορεις να κανεις συζητησεις επιστημονικου περιεχομενου; ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΣΠΥΡΟ !!!!!
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βγαίνουν και ασχολούνται όλοι οι ανεγκέφαλοι που σπεύδουν να υποστηρίξουν τις ομάδες τους ("θρησκεία" vs. "επιστήμη") και τσακώνονται σαν τα κοκόρια για παράλογα ζητήματα, να μιλάει η επιστήμη επιστημονικά για τη θρησκεία και η θρησκεία θρησκευτικά για την επιστήμη.
Αλλά θα μου πεις, οι οπαδοί έχουν λογική;




_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 18, 2013 10:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα η θρησκεία η ίδια διεκδικεί μερίδιο της λογικής,μόνο που το κάνει όποτε τη βολεύει.Όταν βρίσκει τα δύσκολα,απευθύνεται στο "άγνωσται αι βουλαί του Υψίστου". Δεν είναι έντιμο.

Η επιστήμη είναι πιο έντιμη,λέει "δεν ξέρω".
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο
Σελίδα 2 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center