Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιατί;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
jupiter
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 12:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλοί μοι φίλοι, σας είπα πως έχετε δίκιο και οι δύο. Κι ακόμα επιμένω, γιατί έτσι είναι η ζωή. Ομως, επιμένω ακόμα πως εκτός από σας, έχω δίκιο και ... εγώ !! Οχι γιατί θ' αλλάξω γνώμη και πεποιθήσεις στο μέλλον. Αλλά γιατί οι σημερινές θέσεις μου, είναι απόρροια πείρας, λαθών, γνώσης, σκέψης, διαλογισμού, απογοητεύσεων και χαστουκιών, μιας ολόκληρης ζωής. Οπως ακριβώς δηλαδή τα λέτε και σεις οι ίδιοι. Με μια μικρή διαφορά. Οτι, σε ότι αφορά την ταπεινότητά μου, δεν έχω πια άλλο χρόνο για ν' αλλάξω. Οπως κι ο Σωκράτης ο Αθηναίος, έτσι κι εγώ, φίλοι μου, θα πιω το δικό μου κώνειο απορρίπτοντας τις προτάσεις των φίλων μου να αποδράσω από πεποιθήσεις, που αυτή εδώ η ζωή μου σφυρηλάτησε τόσο επίμονα, τόσα χρόνια τώρα ...

Να είστε καλά -JU
_________________
Η σχέση του λογικού προς το παράλογο, είναι μονόδρομη : ενώ το πρώτο μπορεί να γίνει δυσνόητο για να του μοιάσει, το δεύτερο δεν τα καταφέρνει ποτέ, προσπαθωντας να γίνει ευνόητο - Ιουπητέριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 5:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Jupiter, κανεις δεν ζητα να αλλαξεις ΒΙΑΙΑ-ΑΚΟΥΣΙΑ τις αποψεις σου.
Αυτο, αλλωστε, ειναι φασισμος!!!!
Η κριτικη εξελιξη των αποψεων μας ειναι, για την αποψη μου, αυτο που πρεπει να επιδιωκουμε...

Συνεχισε να εχεις τις πεποιθησεις σου, οπως και ο Σωκρατης.Για τετοια συνεχεια ή αλλαγη μιλαμε ετσι!!!


ΥΓ. ΠΑΝΤΑ εχουμε δυνατοτητα αλλαγης και επιλογης.ΠΑΝΤΑ....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 11:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Jupiter, κανεις δεν ζητα να αλλαξεις ΒΙΑΙΑ-ΑΚΟΥΣΙΑ τις αποψεις σου.
Αυτο, αλλωστε, ειναι φασισμος!!!!
Η κριτικη εξελιξη των αποψεων μας ειναι, για την αποψη μου, αυτο που πρεπει να επιδιωκουμε...

Συνεχισε να εχεις τις πεποιθησεις σου, οπως και ο Σωκρατης.Για τετοια συνεχεια ή αλλαγη μιλαμε ετσι!!!


ΥΓ. ΠΑΝΤΑ εχουμε δυνατοτητα αλλαγης και επιλογης.ΠΑΝΤΑ....
Φιλε μου dim-man ΠΟΤΕ μη λες ΠΑΝΤΑ!!!!!!

Αγαπητε jupiter
ΠΑΝΤΟΥ τα.... ΠΑΝΤΑ!!!!!!
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Question Idea Wink Wink ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center