Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 6:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη κρίνεις για να μην κριθείς....ΚακOpyrge...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από ποιον; Από σένα;
Αφού δεν έχεις καν κρίση.
Η μόνη κρίση που έχεις είναι η κρίση βλακείας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια ενδιαφέρουσα εκπομπή που είδα πάνω στην σημερινή κατάσταση, για όσους έχουν λίγο χρόνο να χάσουν

http://www.youtube.com/watch?v=CK5pMTh6nvQ
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Astrarxis
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 138

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
ο Astrarxis μάλλον δεν καταλαβαίνει, λόγω ηλικίας ίσως.


Πληροφοριακά σου λέω ότι έχω ξεπεράσει τα τριάντα.

Έσυ πόσο χρονών είσαι? Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να δούμε ποιος είναι σοφότερος. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το να έχεις γένια νομίζει κανείς ότι φέρνει σοφία, τότε και ο τράγος θα ήταν Πλάτωνας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Astrarxis
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 138

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 5:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
μήπως λεω, μήπως ο αστρατέτοιος ειναι παλιό γνωστό κεφάλαιο??


Ήλιε μου και Σελήνη μου, δεν υπήρξα ποτέ πλούσιος και φυσικά δεν φιλοδοξώ να γίνω.

Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Αν το να έχεις γένια νομίζει κανείς ότι φέρνει σοφία, τότε και ο τράγος θα ήταν Πλάτωνας.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τι σκέφτεται αυτό το παιδί!!!!!!!!!
Astrarxis,
Πληροφοριακά σου λέω ότι φέτος θα κλείσω τα 47...Έχω όμως μεγάλη υπομονή και πιστεύω στην επικοινωνία, διαφορετικά δεν θα συμμετείχα σε ένα φόρουμ!
Ο τρισάθλιος Opyrgos έχει ένα κακό ελάττωμα.Να φαντάζεται διάφορα πράγματα και να τα προσάπτει σε άλλους. Όπως π.χ. το "μικροαστός" προς εμένα. Αφού δεν με ξέρει. Αρπάζει ότι μπορεί να μάθει για τον άλλο και πλάθει ιστορίες. Παλιά με έλεγε βλάχο, τώρα με λέει μικροαστό. Ανάλογα με τα κέφια του!
Όταν λοιπόν ήλθες στο φόρουμ...ήλιε μου και σελήνη μου...(δεν ειρωνεύομαι αλλά σου δείχνω πόσο ωραίο είναι το χιούμορ σου, δεν είναι;), νόμισα προς στιγμή ότι θα κάνεις πλάκα...ή θα βγάλεις τα απωθημένα σου, όπως κάνει ο Opyrgos, που τον κουράρουμε τσάμπα...(είδες τι καλοί φίλοι του είμαστε, εγώ και η Maria). Όμως σου δίνω ακόμα περιθώριο να δω τι άλλο θα βγάλεις από μέσα σου! Δεν κερδίζεις κάτι, απλά θέλω να δω αν θα "δικαιωθώ".
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Astrarxis
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 138

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Αν το να έχεις γένια νομίζει κανείς ότι φέρνει σοφία, τότε και ο τράγος θα ήταν Πλάτωνας.

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Τι σκέφτεται αυτό το παιδί!!!!!!!!!
Astrarxis,
Πληροφοριακά σου λέω ότι φέτος θα κλείσω τα 47...

Όμως σου δίνω ακόμα περιθώριο να δω τι άλλο θα βγάλεις από μέσα σου! Δεν κερδίζεις κάτι, απλά θέλω να δω αν θα "δικαιωθώ".


Πολύχρονος. Question

Τώρα για τις σχέσεις με τους άλλους που έχεις, δεν δίνω δεκάρα. Κόψτε το λαιμό σας.

Εσύ παιδί, αισθάνεσαι ότι βρισκόμαστε στο δικό σου χωράφι, όπου είσαι αυτός που βάζει τους κανόνες και αυτός που θα προσδιορίσει τελικώς εμένα και το ποιόν μου. Τι διάολο νομίζεις ότι είσαι?

Σχετικά με την δικαίωση. Λένε ότι δικαιώνεσαι μετά θάνατον. Γι΄αυτό περίμενε την, όταν θα σε σκοτώσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι δεν είμαι στο δικό μου χωράφι. Το φόρουμ είναι δημόσιο με την έννοια ότι ο καθένας διαβάζει και μπορεί να συμμετέχει ενεργά, συγγράφοντας, βάζοντας ερωτήματα ή και αναπτύσσοντας τις ιδέες του.

Αναφέρομαι στη δικαίωση της σκέψης μου από μένα. Είναι ένας τρόπος που πρόσκαιρα σου δίνει ευχαρίστηση. Όμως η σκέψη δεν δίνει πάντα εκείνα τα αποτελέσματα που δικαιώνονται στο άμεσο μέλλον. Πολλές φορές κάνουμε λάθη. Άλλα υπολογίζουμε και άλλα βγαίνουν. Τότε το μυαλό αντί να εργάζεται στο τι θέλουμε να κάνουμε καλύτερο σήμερα, εργάζεται στο πώς θα διορθώσουμε τα λάθη μας καλύτερα. Θα μπορούσε να δει κανείς το πρώτο ίδιο με το δεύτερο, αφού και τα δύο "για καλύτερα" τα κάνουμε. Η διαφορά είναι στο τι μας ωθεί να κάνουμε κάτι. Το δεύτερο μας λέει ότι μας ωθεί το λάθος μας. Έτσι το πρώτο λογικά θα σημαίνει ότι μας ωθεί η επιτυχία...για περισσότερη επιτυχία.

Πώς λοιπόν να λύσω τα προβλήματα της κοινωνίας...επιλέγοντας το χάος, αφού με το παραπάνω σκεπτικό, ανεξάρτητα αν διάγω ζωή καλή ή κακή...οφείλω να κάνω το καλύτερο, ή να καλυτερέψω την ήδη καλή ζωή μου, ή να κάνω καλή τη κακή ζωή μου!
Ασφαλώς αυτός που επιλέγει το χάος...δεν ζητεί τη δικαίωση της όποιας σκέψης του, αλλά πάσχει και ως άρρωστος δεν κοιτά το καλό αλλά το κακό. Το να κοιτάμε δηλαδή το κακό Astrarxis, είναι αρρώστια. Ευτυχώς όχι αγιάτρευτη!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Astrarxis
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 138

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Όχι δεν είμαι στο δικό μου χωράφι. Το φόρουμ είναι δημόσιο με την έννοια ότι ο καθένας διαβάζει και μπορεί να συμμετέχει ενεργά, συγγράφοντας, βάζοντας ερωτήματα ή και αναπτύσσοντας τις ιδέες του.

Αναφέρομαι στη δικαίωση της σκέψης μου από μένα. Είναι ένας τρόπος που πρόσκαιρα σου δίνει ευχαρίστηση. Όμως η σκέψη δεν δίνει πάντα εκείνα τα αποτελέσματα που δικαιώνονται στο άμεσο μέλλον. Πολλές φορές κάνουμε λάθη. Άλλα υπολογίζουμε και άλλα βγαίνουν. Τότε το μυαλό αντί να εργάζεται στο τι θέλουμε να κάνουμε καλύτερο σήμερα, εργάζεται στο πώς θα διορθώσουμε τα λάθη μας καλύτερα. Θα μπορούσε να δει κανείς το πρώτο ίδιο με το δεύτερο, αφού και τα δύο "για καλύτερα" τα κάνουμε. Η διαφορά είναι στο τι μας ωθεί να κάνουμε κάτι. Το δεύτερο μας λέει ότι μας ωθεί το λάθος μας. Έτσι το πρώτο λογικά θα σημαίνει ότι μας ωθεί η επιτυχία...για περισσότερη επιτυχία.

Πώς λοιπόν να λύσω τα προβλήματα της κοινωνίας...επιλέγοντας το χάος, αφού με το παραπάνω σκεπτικό, ανεξάρτητα αν διάγω ζωή καλή ή κακή...οφείλω να κάνω το καλύτερο, ή να καλυτερέψω την ήδη καλή ζωή μου, ή να κάνω καλή τη κακή ζωή μου!
Ασφαλώς αυτός που επιλέγει το χάος...δεν ζητεί τη δικαίωση της όποιας σκέψης του, αλλά πάσχει και ως άρρωστος δεν κοιτά το καλό αλλά το κακό. Το να κοιτάμε δηλαδή το κακό Astrarxis, είναι αρρώστια. Ευτυχώς όχι αγιάτρευτη!


Πραγματικά βλέπω αυτά που γράφεις και γελάω...Στο ξαναείπα...Δεν έχει νόημα να συζητούμε εμείς οι δύο...Μου λες θεωρίες που λένε οι συστημικοί και οι υπάλληλοι δημοσιογράφοι τους...Δεν ακολουθώ θεωρίες που λένε η Σκατοτρέμη και ο σκατοπρετεντέρης! Πόσες φορές πρέπει να στο πω ρε βλαμένε, γαμώ την Παναγία σου και το στανιό σου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάρε άλλη σειρά...η τελευταία βγήκε ελαττωματική!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Αν το να έχεις γένια νομίζει κανείς ότι φέρνει σοφία, τότε και ο τράγος θα ήταν Πλάτωνας.

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Τι σκέφτεται αυτό το παιδί!!!!!!!!!
Astrarxis,
Πληροφοριακά σου λέω ότι φέτος θα κλείσω τα 47...
Είναι αυτό που λένε μεγάλωσε αλλά... μυαλό δεν έβαλε.
Και που είναι το πρόβλημα στο "βλάχος" και στο "μικροαστός";
Ένας μικροαστός βλάχος. Οι βλάχοι είναι το αφάν γκατέ της Πρέβεζας.
Η φλυαρία σου σε έχει προδώσει, βλάκα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καμία φλυαρία μου. Απλά εσύ δεν καταλαβαίνεις από συζήτηση, δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει να μοιράζεσαι μερικά πράγματα με άλλους. Αυτή η ανασφάλεια που νιώθεις συνυπάρχει με την ανωριμότητα που σε διακρίνει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απλά εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι εδώ μέσα δεν είμαστε για να μοιράζουμε αναγκαστικά πράγματα με τους άλλους αλλά πρωτίστως για να συζητάμε επί φιλοσοφικών και άλλων θεμάτων. Δεν θα συζητήσουμε τα αυτονόητα τώρα.
Το αν εσύ νιώθεις μοναξιά και δεν έχεις κανέναν στη ζωή να σου δώσει αξία δεν ενδιαφέρει κανέναν εδώ μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 12, 2013 9:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάνεις λάθος. Η φιλοσοφία στηρίζεται πρωτίστως στην εμπειρία. Πράγμα που σου λείπει...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38  Επόμενο
Σελίδα 36 από 38

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center