Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία των Αντιφάσεων και του Παραλόγου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:



παράδοξο δεν είναι και ότι όσο προσπαθούμε να ξεχωρίσουμε τόσο πιο ίδιοι με τους άλλους καταντάμε? Πχ όσο πιο όμορφος προσπαθώ ναι μαι τόσο ντύνομαι όπως τα μοντέλα χτενίζομαι συμπεριφέρομαι κλπ ίδια. Το ίδιο κάνει και ο δίπλα και όλοι γίνονται ίδιοι τελικά, γεμίσαμε μουντέλα( με βλάχικη προφορά το λέω), ξεκινώντας την προσπάθεια να ξεχωρίσουν. Αυτό που λες με τα πρότυπα....όσο πιο αντικειμενικό ένα πρότυπο τόσο ομοιογένεια προκαλεί, πάλι υπερ της υποκειμενικότητας


Τη διαφορετικότητα είναι δύσκολο να τη δεις. Γιατί υπάρχει κάτι που δε φαίνεται εξ όψεως και αυτό το κρύβει ο κάθε άνθρωπος μέσα του. Αν δεν συνομιλήσεις μαζί του, δεν πρόκειται να καταλάβεις. Άλλωστε υπάρχουν πράγματα που μας ενώνουν και άλλα που μας διαφοροποιούν. Ο άνθρωπος, από τη στιγμή που δε μοιράζεται τις σκέψεις του με άλλους, παρά μόνο με το λόγο του, και αυτό σε ένα μικρό βαθμό, μπορεί και κρατά την ατομικότητά του και με αυτό τον τρόπο διαφοροποιείται. Τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά αν είχαμε τη δυνατότητα να επικοινωνούσαμε τηλεπαθητικά και με αυτόν τον τρόπο να μοιραστούμε μια παγκόσμια ανθρώπινη συνείδηση. Πώς θα ήταν ο κόσμος άραγε τότε; Αυτό θα σήμαινε το τέλος μας; Ή την εξέλιξή μας στο επόμενο στάδιο;

Το Dark City πραγματεύται κάτι τέτοιο, το είχα γράψει και παλιότερα.

http://www.imdb.com/title/tt0118929/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 12:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
mark έγραψε:
_
Αλλά ας κάνουμε ένα άλλο πείραμα σκέψης.
Φαντάσου ότι σε είχαν απαγάγει, εσένα και κάποιον άλλο άνθρωπο και σου έλεγαν:

"Ένας από τους δυό σας πρέπει να πεθάνει, εσύ αποφασίζεις ποιος θα είναι αυτός."

Τι θα έκανες; Θα θυσίαζες τον εαυτό σου για να σωθεί ο άλλος; Θα προτιμούσες να σωθείς εσύ ο ίδιος; Δε θα έλεγες τίποτα; Η απόφασή σου, πού θα βασιζόταν; Στο ποιος είναι ο άλλος;
Αν ο άλλος ήταν το παιδάκι σου, τι θα αποφάσιζες; Αν ήταν το παιδάκι του γείτονα; Αν ήταν ο γείτονας; Η γυναίκα σου; Ο πατέρας σου; Ένα βρέφος; Ο ΓΑΠ, ο Βενιζέλος, ο Ομπάμα, ένας ναρκομανής, ένας παράλυτος, ένας διανοητικά καθυστερημένος;


Αυτό ιστορικά έχει συμβεί με τον Σπάρτακο σε μονομαχία ενώ ήταν σκλάβοι
Απαρνούμενος να σκοτώσει τον άλλο απελευθέρωσε το μυαλό του που σκεφτόταν με σημείο αναφοράς το κλουβί και όχι την ελευθερία και των δύο που εχθρότητα δεν είχαν κανέναν λόγο οπότε αντί να εκμεταλευτεί ο άλλος την παραίτησή του τελικά έγινε σύμμαχος σε μία τύπου έξοδο Μεσολογγίου απόδραση και από εκεί άρχισαν όλα.
Πρέπει να ετοιμάζεσαι και για μια θυσία αν χρειαστεί. Και τυχερός θα είσαι αν είχες τέτοια ευκαιρία έδωσες νόημα στη ζωή σου όσο εκατομμύρια καταχρεωμένοι υπερκαταναλωτές αστοί Αθηναίοι δεν θα καταφέρουν ποτέ και μόνο στα μπαράκια και στις βραδυνές μαλακίες του Κωστόπουλου θα ψάχνουν να βρουν


Με συγχωρείς, αλλά το παράδειγμα με το Σπάρτακο καμία σχέση δεν έχει με αυτό που ρώτησα. Ο Σπάρτακος κατάλαβε ότι είχε μπλέξει σε ένα φαύλο κύκλο από τον οποίο δεν είχε διέξοδο. Μπούχτησε να σκοτώνει τους "συναδέλφους" του και συνειδητοποίησε ότι κάποια στιγμή ένας πιο δυνατός θα τον σκότωνε και αυτόν. Δεν είχε τίποτα να χάσει. Θα ήταν το ίδιο, αν τον έπιανε ο αυτοκράτορας και του λέγε, "θα σου χαρίσω την ελευθερία σου, αν δεχτείς να σκοτώσω τον αντίπαλό σου, χωρίς ΚΑΝ να γίνει μάχη". Τι πιστεύεις ότι θα απαντούσε τότε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
mark έγραψε:

Εγώ κάνω την εξής ερώτηση:

Αν όλοι οι άνθρωποι ήταν σαν εμάς, θα ήταν ο κόσμος ο ίδιος, καλύτερος, ή χειρότερος;


Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερος ή χειρότερος αλλά σίγουρα θα κινδύνευε.

Η βιοποικιλότητα όπως ορίζεται και στην υπογραφή της Marias είναι η μόνη προστασία έναντι ξαφνικού θανάτου.

Γι' αυτό χρειαζόμαστε και το καλό και το κακό και όλα ακόμα και αυτόν που ξαφνικά σου δίνει ένα δώρο και εξαφανίζεται. Cool

ΟΛΑ εν σοφία.-


Όσους έχω ρωτήσει, μου απαντάνε αμέσως χωρίς πολύ σκέψη, ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Μετά παρατηρώ πως δείχνουν σαν να το παίρνουν πίσω, σα να ντρέπονται για την απάντησή τους. Ίσως καταλαβαίνουν το πόσο εγωιστές είναι και το πόσο μεγάλη ιδέα έχουν για τον εαυτό τους και αυτό να τους κάνει να αισθάνονται άσχημα, για κάποιο περίεργο λόγο... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με συγχωρείς και μένα Δάκη αλλά έχει και παρά έχει σχέση.
Έθεσες ένα καθεστώς ανελευθερίας αιχμαλωσίας σκλαβιάς.
Έθεσες ένα πρέπει (προερχόμενο από εξωτερικό παράγοντα - δεν τρελάθηκε κάποιος)
και έβαλες δύο άτομα στα ανωτέρω.
Απάντησα με το παράδειγμα σε μία εκδοχή αυτού του πειράματος και δε βλέπω γιατί ο Ομπάμα έχει μεγαλύτερη σχέση.

Κάτι έγινε μήπως άλλο και το βλέπεις στραβά ;
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Ρουπέλιον έγραψε:
mark έγραψε:

Εγώ κάνω την εξής ερώτηση:

Αν όλοι οι άνθρωποι ήταν σαν εμάς, θα ήταν ο κόσμος ο ίδιος, καλύτερος, ή χειρότερος;


Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερος ή χειρότερος αλλά σίγουρα θα κινδύνευε.

Η βιοποικιλότητα όπως ορίζεται και στην υπογραφή της Marias είναι η μόνη προστασία έναντι ξαφνικού θανάτου.

Γι' αυτό χρειαζόμαστε και το καλό και το κακό και όλα ακόμα και αυτόν που ξαφνικά σου δίνει ένα δώρο και εξαφανίζεται. Cool

ΟΛΑ εν σοφία.-


Όσους έχω ρωτήσει, μου απαντάνε αμέσως χωρίς πολύ σκέψη, ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Μετά παρατηρώ πως δείχνουν σαν να το παίρνουν πίσω, σα να ντρέπονται για την απάντησή τους. Ίσως καταλαβαίνουν το πόσο εγωιστές είναι και το πόσο μεγάλη ιδέα έχουν για τον εαυτό τους και αυτό να τους κάνει να αισθάνονται άσχημα, για κάποιο περίεργο λόγο... Wink


Συμφωνείς σε αυτό που έγραψα εγώ ή όχι ; (δεν μιλώ εξ ονόματι άλλων)
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
Με συγχωρείς και μένα Δάκη αλλά έχει και παρά έχει σχέση.
Έθεσες ένα καθεστώς ανελευθερίας αιχμαλωσίας σκλαβιάς.
Έθεσες ένα πρέπει (προερχόμενο από εξωτερικό παράγοντα - δεν τρελάθηκε κάποιος)
και έβαλες δύο άτομα στα ανωτέρω.
Απάντησα με το παράδειγμα σε μία εκδοχή αυτού του πειράματος και δε βλέπω γιατί ο Ομπάμα έχει μεγαλύτερη σχέση.

Κάτι έγινε μήπως άλλο και το βλέπεις στραβά ;


Δεν είμαι ο Δάκης...

Ναι, έκανα ένα πείραμα σκέψης, δίνοντας ένα παράδειγμα. Ως απάντηση εσύ έθεσες ένα άλλο παράδειγμα, και απάντησες σε αυτό, στο δικό σου. Και εγώ μετά είπα ότι αυτά τα δύο έχουν σημαντικές διαφορές. Τι κάνουμε τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
mark έγραψε:
Ρουπέλιον έγραψε:
mark έγραψε:

Εγώ κάνω την εξής ερώτηση:

Αν όλοι οι άνθρωποι ήταν σαν εμάς, θα ήταν ο κόσμος ο ίδιος, καλύτερος, ή χειρότερος;


Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερος ή χειρότερος αλλά σίγουρα θα κινδύνευε.

Η βιοποικιλότητα όπως ορίζεται και στην υπογραφή της Marias είναι η μόνη προστασία έναντι ξαφνικού θανάτου.

Γι' αυτό χρειαζόμαστε και το καλό και το κακό και όλα ακόμα και αυτόν που ξαφνικά σου δίνει ένα δώρο και εξαφανίζεται. Cool

ΟΛΑ εν σοφία.-


Όσους έχω ρωτήσει, μου απαντάνε αμέσως χωρίς πολύ σκέψη, ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Μετά παρατηρώ πως δείχνουν σαν να το παίρνουν πίσω, σα να ντρέπονται για την απάντησή τους. Ίσως καταλαβαίνουν το πόσο εγωιστές είναι και το πόσο μεγάλη ιδέα έχουν για τον εαυτό τους και αυτό να τους κάνει να αισθάνονται άσχημα, για κάποιο περίεργο λόγο... Wink


Συμφωνείς σε αυτό που έγραψα εγώ ή όχι ; (δεν μιλώ εξ ονόματι άλλων)


Συμφωνώ, προφανώς, όλα και όλοι είναι εκεί για κάποιο λόγο..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου θυμίσατε ένα ψυχολογικό παιχνίδι που είχε βρει η μητέρα μου πριν από λίγα χρόνια και μαζευτήκαμε παρέα συγγενείς και φίλοι για να το δοκιμάσουμε.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά το σενάριο πήγαινε ως εξής:
Έρχεται το τέλος του κόσμου, και η κυβέρνηση σας επέλεξε ως ομάδα για να αποφασίσετε ποιοί 5 θα πάνε στα καταφύγια από μια λίστα 10 ατόμων.

Η λίστα είχε απειροελάχιστα δεδομένα για το κάθε άτομο, π.χ. ένας ιερέας του οποίου δεν ξέρουμε την ηλικία, ή κάποιες δύσκολες αποφάσεις όπως μια έφηβη έγγυο με χαμηλή όμως νοημοσύνη ή μια δασκάλα προχωρημένης ηλικίας, έναν ξυλουργό ή ένα νεαρό μοντέλο εσώρουχων.

Το θέμα είναι πως είχαμε μόλις μισή ώρα για να αποφασίσουμε, και έπρεπε να υπάρχει πλήρης ομοφωνία, διαφορετικά δεν θα σωθεί κανένας.

Όπως ήταν φυσικό, ο κάθε ένας είχε τις δικές του προκαταλήψεις για τις οποίες δεν σήκωνε κουβέντα. Άλλος ήθελε να σώσει τον ξυλουργό αλλά όχι τον ιερέα, άλλος ήθελε να σώσει τον ιερέα αλλά όχι το μοντέλο, άλλος ήθελε να σώσει το μοντέλο αλλά όχι τη δασκάλα, άλλος ήθελε να σώσει τη δασκάλα αλλά όχι τον ξυλουργό.

Τελικά όχι μόνο ξεπεράσαμε κατά πολύ το χρονικό περιθώριο, αλλά και μετά από ολόκληρες ώρες συζήτησης, δεν καταφέραμε να καταλήξουμε κάπου με πλήρη ομοφωνία.

Ήταν ωστόσο μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και ψυχαγωγική (με τη σωστή έννοια της λέξης) εμπειρία, και θα ήθελα πολύ να τη βιώσω ξανά.

Χρόνια τώρα, όμως, ψάχνω να ξαναβρώ αυτό το πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, αλλά ακόμη δεν το έχω βρει κάπου.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβο, πολύ "προχώ" η μητέρα σου!

Ανάθεμα και αν σώζεται ποτέ ο κόσμος σε αυτό το παιχνίδι. Αλλά θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα η βιωματική του εμπειρία. Αν το βρεις, πες το μου και μένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
ωραίο kain
η διαφορά όμως έγκειται και είναι πολύ σημαντική οτι :

αν και εκεί στο δικό σου αλλά και εδώ μπορούμε γενικώς να συμφωνούμε οτι διαφωνούμε ή να συμφωνούμε οτι δεν βγάζουμε άκρη εντούτοις στη δική σου περίπτωση ο χρόνος που χάθηκε δεν χάθηκε πραγματικά αλλά ενσωματώθηκε στις συγγενικές μνήμες και ανανέωσε τους δεσμούς ή και τους ενδυνάμωσε μέσω της κοινής σας (ασχέτως αποτελέσματος) επένδυσης του πιο πολύτιμου για όλους : του χρόνου σας.

Εδώ ο Mark αύριο προσλαμβάνεται (πχ λέω) στο δημόσιο και ρίχνει μαύρη πέτρα (πχ λέω) οπότε όπως και να το κάνεις ρε kain το σκέφτεσαι λίγο το συναιτερηλίκι (του χρόνου εννοώ όχι της οργανικής θέσεως Laughing ).
Τι λες ;
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χαχαχα, ναι, σαν τον Keyzer Soze, θα εξαφανιστώ μια μέρα.

Who is Keyser Soze? He is supposed to be Turkish. Some say his father was German. Nobody believed he was real. Nobody ever saw him or knew anybody that ever worked directly for him, but to hear Kobayashi tell it, anybody could have worked for Soze. You never knew. That was his power. The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. And like that, poof. He's gone.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακριβώς! Μπορεί να μην καταφέραμε να συμφωνήσουμε, αλλά μάθαμε πολλά ο ένας για τον άλλον, αλλά και ο κάθε ένας για τον εαυτό του, και αυτό μας έφερε σίγουρα πολύ πιο κοντά.

Πολλές φορές μια διαφωνία είναι πολύ πιο χρήσιμη από μια συμφωνία.

Κάποια στιγμή θέλω να το ανασυνθέσω με βάση τις πληροφορίες που θυμάμαι, αλλά τα ελειππή στοιχεία που δίνονταν για τον κάθε υποψήφιο ήταν τόσο προσεκτικά διαλεγμένα που θέλει πάρα πολλή σκέψη.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center