Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

«Χρυσή Αυγή: πισωγύρισμα σε βάρβαρες και μαύρες μέρες»
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kain
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 5:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πληροφοριακά, υπάρχει ταινία για τον Χίτλερ.

Der Utergang (Downfall - Η Πτώση)

Έχει λάβει καλές κριτικές από όσο ξέρω, και από τα λίγα που έχω δει πρέπει να είναι όντως καλή σαν ταινία, αλλά αν και έχω το DVD καιρό τώρα στη βιβλιοθήκη μου, δεν είχα ακόμη την ευκαιρία να τη δω για να πω προσωπική γνώμη.

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 6:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=4g568xW09rE&feature=fvwp&NR=1

Αυτή η ταινία είναι ίσως η μοναδική που έχει χρησιμοποιηθεί από την ελληνική σάτυρα προς κάθε είδους διακωμώδηση. Πρέπει να έχει "παίξει" σε τουλάχιστον 4 σενάρια σάτυρας με αντίστοιχες μεταφράσεις.

Να την δεις την ταινία αλλά να είσαι έτοιμος να δεις (έγινε χαμός με την ταινία στη Γερμανία) και ένα "πρόσωπο" του Χίτλερ που δεν ήταν κανείς έτοιμος να δει (εξ''ου και ο χαμός εκεί)

ο πρώτος που τη πλήρωσε για κάτι τέτοιο
(δηλαδή το να δεις με τα μάτια που πάντα σε εκπαίδευαν να δεις αλλά τώρα δεν κάνει)
ήταν ο Lars von Trier :
συνέχισε: “Τι μπορώ να πω; Κατανοώ τον Χίτλερ. Έκανε κάποια λάθος πράγματα, σίγουρα, αλλά μπορώ να τον δω να κάθεται εκεί στο καταφύγιο του στο τέλος … τον βλέπω με συμπάθεια, ναι, λιγάκι. ”

Κι έτσι γρήγορα έγινε persona non grata.

Ποσώς με ενδιαφέρει ο von Trier ως σκηνοθέτης σε αυτό το θέμα.

Με απασχολεί όμως το πόσο χαρακτηριστική είναι η αντίδραση των διοργανωτών των Καννών.

Αν το σκεφτείς, είναι αδύνατον για την πλειοψηφία να δεχτεί ότι ο Χίτλερ ήταν μέλος του ανθρώπινου είδους. Ποιος να το παραδεχτεί, αφού το ανθρώπινο κτήνος είναι μια ιδέα εξωπραγματική, σατανική, διαβολική, σχεδόν στη σφαίρα του φανταστικού. Τα πράγματα που ξεκίνησε, που ενέπνευσε ήταν τόσο κτηνώδη που μας είναι αδύνατον να φανταστούμε ότι υπήρχαν στιγμές ανθρώπινες, που έπιασε το χέρι μιας γυναίκας, που ανέβασε πυρετό, που γκρίνιαξε.

Όχι. Το ανθρώπινο κτήνος είναι εξωπραγματικό. Δεν ανήκει σε εμάς, το απορρίπτουμε, το θάβουμε, το ξεχνάμε. Γίνεται μία τερατώδης εξαίρεση, ένα παράλογο της φύσης. Κάθε αναφορά που ίσως μας θυμίζει ότι το ανθρώπινο κτήνος ήταν ακριβώς ανθρώπινο μας φαντάζει ξένη, μια προδοσία, μία υπέρτατη ύβρις.

Κι όμως. Η παραδοχή του κτήνους είναι νομίζω άμεση συνδεδεμένη με την πορεία μας από τον πίθηκο στον άνθρωπο. Η γνώση του ζώου. Του κτήνους που σηκώνει το χέρι σε ένα παιδί όπως οι παιδόφιλοι, που σκοτώνει έναν άνθρωπο για μία κάμερα, που κυνηγάει μετανάστες στα στενά της Αθήνας γιατί το χρώμα τους είναι πιο σκούρο, που σχεδιάζει το Ολοκαύτωμα.

Το ανθρώπινο κτήνος πρέπει να το παραδεχτούμε ως δικό μας, είναι επείγουσα ανάγκη να ξέρουμε ότι είναι εκεί, σε χειμερία νάρκη, κάτω από το δέρμα των συνανθρώπων μας και του ίδιου μας του εαυτού. Να το καταλάβουμε, να το δούμε και να αγωνιζόμαστε κάθε μέρα να το ξεπεράσουμε. Είναι μια μάχη καθημερινή, σε επίπεδο ανθρώπου και σε επίπεδο κοινωνίας, ενάντια στο ανθρώπινο κτήνος. Και τη χάνουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ όλο και περισσότερο.

Γι’ αυτό όχι, δε νομίζω ότι το να είναι personal non grata ο Trier θα κάνει το ανθρώπινο κτήνος να γυμνώνει τα άσχημα του δόντια λιγότερο μέσα μας και γύρω μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kain
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου θύμισες τα λόγια του Νίτσε: "Όποιος παλεύει με τέρατα, πρέπει να προσέξει να μη γίνει τέρας."

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Ρουπέλιον
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μην ξεχνάς όμως οτι ο Νίτσε είπε και το :

Αυτός που ζει από τη μάχη με έναν εχθρό, έχει προσωπικό συμφέρον να διατηρήσει τον εχθρό του "ζωντανό".

Τα εισαγωγικά δικά μου με την έννοια οτι ο Χίτλερ ("εχθρός") αν και νεκρός είναι "ζωντανός". Με τον αντίθετο τρόπο από οτι είναι πχ ο Τσε αλλά πάντως "ζωντανός" κι αυτός.

Και που πέθανε κάποιοι (ίσως η πλειοψηφία της ανθρωπότητας) τρέφονται από το μίσος για αυτόν και δεν καταφέρνουν να αποστασιοποιηθούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 7:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
δεν θέλω τίποτα, θέλω την ησυχία μας σαν κράτος..

MARIA έγραψε:
μιλαμε για το κρατος ΜΟΥ, την πατρίδα ΜΟΥ...
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣOY ΕΙΠΕ ΡΕ ΚΩΛΟΦΑΣΙΣΤΑ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ EINAI MONO ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ, ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΣΟΥ;;;;;
Άκου εκεί "μιλάμε για το κράτος ΜΟΥ, την πατρίδα ΜΟΥ"... και μου το βάζεις και με κεφαλαία!
Επιστροφή στην κορυφή
Ρουπέλιον
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 7:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να πάρει η ευχή
αυτό ήθελα να της το γράψω κι εγώ αλλά το άφησα να προσπεράσει.
μάλιστα προς στιγμή προβληματίστηκα εάν θα γράψω ένα σκέτο "ΜΑΣ" ή αν θα προχωρήσω σε ανάλυση πόσο συνιστά η δήλωσή της εμφυλιοπολεμικό θράσος.
Άκου, ΜΟΥ

μήπως είναι και πατρίδα της κόρης σου ;
μήπως και του τάδε και του δείνα ;
και για ποιον τότε δεν είναι από αυτούς που ξέχασες να βάλεις συνιδιοκτήτες ;

Maria,
ΔΕΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
MARIA
Πρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και γιατί δηλαδή να μην παρεξηγείται ποτέ το α΄πληθυντικο που χρησιμοποιούν κάποιοι για να δείξουν και την υπεροχή της ύπαρξής τους? ποτέ από κάποιους εδώ δεν έχω διαβάσει ν' απαντούν σε α΄ενικό....πόσοι ειναι τελικά?????ή μήπως έχουν πολλαπλούς εαυτούς όπως οι ψυχασθενείς? δεν γνωρίζω φυσικά....

η ταινία με την ζωη του Χιτλερ ειναι πολύ καλή...όταν την παρακολουθήσεις kain, θα μου πεις άποψη αν θέλεις

έχω δει πολλά τσιτάτα αναρχοαριστερά μηνύματα σε τοίχους, ειδικα εκείνο που λέει "ο μελιγαλάς περιμένει"....μιλαμε για τέτοιες γελοιότητες.....
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 8:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΛΑΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Μου θύμισες τα λόγια του Νίτσε: "Όποιος παλεύει με τέρατα, πρέπει να προσέξει να μη γίνει τέρας.

"

Φίλε μου Kain και αγαπητοί μου φίλοι γενικότερα, τα αληθινά τέρατα είναι οι ίδιες μας οι αδυναμίες. Εξάλλου, γι΄αυτό λέμε ο χειρότερος εχθρός μας ο ίδιος ο εαυτός μας... Ο Μύθος του Ηρακλέους και οι επτά άθλοι του, αυτό το γεγονός αλληγορούν...Πάλεψε, νίκησε και κατέστη ήρωας...Ο ηρωϊσμός συντρίβει όλα τα πάθη...

Δίνοντας μια τέτοια επική μάχη, τότε νικούμε και το κτήνος που κατοικεί στα έγκατα της υπάρξεως μας...Μη επιτρέποντας του, την κυριαρχία του στην αυτοσυνείδηση μας...Αφήνοντας το έξω από την καρδιά μας...

Δυστυχώς, οι κυβερνώντες ουδέποτε παρείχαν την ανάλογη παιδεία στους λαούς όπου θα υπεδείκνυε τους τρόπους όπου θα νικούσαμε το αληθινό κτήνος και έτσι δεν θα υπήρχαν αιματηρά και αφανιστικά φαινόμενα όπως αυτά του Hitler και άλλων αναρίθμητων ηγετών της ιστορίας...Και είμαστε αναγκασμένοι, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, να το πράξουμε ξεχωριστά...

Επιπλέον, ο Kain αναφέρει ένα γνωμικό που λέγει: "Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."

Θα μπορούμε να ερμηνεύσουμε πως το σημαντικότερο γεγονός δεν είναι αποκλειστικά να "διαφημίσουμε" και να προωθήσουμε τόσο την προσωπική άποψη και τοποθέτηση μας, όσο να φροντίσουμε για την... ΑΡΜΟΝΙΑ... Η αρμονία ίσως να αποτελεί τον μοναδικό εγγυητή της ισορροπίας μεταξύ των ανθρώπων αλλά και της προφύλαξης τους από τα τέρατα...

Όταν δεν έχουμε αρμονία, είμαστε εκτός σκοπού...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΚΛΑΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 09, 2012 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΑΣ έγραψε:
Kain έγραψε:
Μου θύμισες τα λόγια του Νίτσε: "Όποιος παλεύει με τέρατα, πρέπει να προσέξει να μη γίνει τέρας.

"

Ο Μύθος του Ηρακλέους και οι επτά άθλοι του, αυτό .

Ως προς την ορθή επανάληψη, Ο Μύθος του Ηρακλέους με τους δώδεκα άθλους του...( νωρίτερα μία φίλη μου είχε αναφέρει τις επτά θανάσιμες πεθερές και το εφτά εντυπώθηκε στο νου μου)...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 10, 2012 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Πληροφοριακά, υπάρχει ταινία για τον Χίτλερ.

Der Utergang (Downfall - Η Πτώση)

Έχει λάβει καλές κριτικές από όσο ξέρω, και από τα λίγα που έχω δει πρέπει να είναι όντως καλή σαν ταινία, αλλά αν και έχω το DVD καιρό τώρα στη βιβλιοθήκη μου, δεν είχα ακόμη την ευκαιρία να τη δω για να πω προσωπική γνώμη.
Είναι πάρα πολύ καλή και ο Μπρούνο Γκανζ στο ρόλο του Χίτλερ είναι εκπληκτικός - ο καλύτερος απ' όλους τους κινηματογραφικούς Χίτλερ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center