Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΛΕΝΑ ?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 28, 2005 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΕΝΑ ? Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε αυτούς που πίστευαν πως η φιλοσοφία είναι καλή για κάτι, αλλά δεν μπορούσαν να πουν ακριβώς για τι .

ΕΛΕΝΑ
Πραγματικά θέλω βοήθεια σε αυτό το κομμάτι . [ είναι σοβαρό θέμα για εμένα ] ?
Και έχω μπερδευτεί , με την ένια τη άξια έχει όταν όλοι κοιτάμε μόνο την επιβίωση , και την μαχαιριά πίσω στην πλάτη , για υλικά αγαθά μόνο ?
Και αν δεν κανό λάθος η περισσότεροι , φιλοσοφεί είχαν μια [ καθώς πρέπει ζωή ] δηλαδή είχαν .
Ελεύθερο χρόνο
Περιούσια
Πως μπορείς να είσαι [ φιλόσοφος ] όταν τρέχεις από το πρωί ως το βράδυ , χωρίς οράριο δεν είναι τρελό όλο αυτό το κομμάτι .[ μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα ] .???





Embarassed
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 28, 2005 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια χαρα φιλη Ελενα.Το ζητημα που αναφερεις ειναι οντως αμεσο.Ο φιλοσοφος ΔΕΝ ειναι κατι διαφορετικο απο τον ΄΄συνηθισμενο΄΄(που δεν ασχολειται με την φιλοσοφια) ανθρωπο.Εχει και αυτος μεγιστες υποχρεωσεις στην καθημερινοτητα κλπ.Αλλα εκει ουσιαστικα παρεμβαινει η φιλοσοφια.Η φιλοσοφια ειναι πραγματικολογια.Επιδιωκει να μετατρεψει τους τομεις που εχουν φθαρει της πραγματικοτητας σε καλυτερους.Η φιλοσοφια ΔΕΝ απεχει απο την συγχρονη ζωη.Η φιλοσοφια ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ στην ζωη επιδιωκοντας να την εξυγιανει.Εαν θελεις αναφερε και την αποψη σου προκειμενου να συνεχισουμε τον προβληματισμο.....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gvacalo
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 23 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 29, 2005 12:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο φιλόσοφος επίσης μπορεί να αναγνωρίσει στην - κατά τα άλλα συνηθισμένη - καθημερινότητά του το νόημα των όσων κάνει... Αν προσεγγίσεις φιλοσοφικά ακόμα και την εργασία σου , την εργασία ρουτίνας που κάνεις στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα και αναγνωρίσεις την κοινωνικη συνεισφορά της και την σημαντικότητά της για τους άλλους, ακόμα και τότε μπορείς να είσαι ευτυχισμένος και ικανοποιημένος με την ζωή σου...
Στην αρχαία Αθήνα όπου οι φιλόσοφοι περιδιάβαιναν την πόλη και την Αγορά φιλοσοφώντας και παράγοντας όλα εκείνα για τα οποία τους θαυμάζουμε, δεν πρέπει να ξεχάσουμε ότι κάποιοι άλλοι (βλέπε δούλοι και γυναίκες) δούλευαν για αυτούς.

Ως γνωστόν τα πάντα στη νζωή έχουν ένα τίμημα (και εξαρτάται τι διατίθεται να πληρώσει κανείς) και δυστυχώς το τίμημα για την Δημοκρατία και την Φιλοσοφία που αναπτύχθηκε στην Αθήνα ήταν ακριβώς η καταπίεση άλλων... Σήμερα αυτό δεν γίνεται και θα ήθελα τις απόψεις σας κατά πόσο το τίμημα που πλήρωσε η Αθήνα άξιζε δεδομένου του αποτελέσματος (υπήρχαν και άλλα αποτελέσματα αλλά εν προκειμένω μας ενδιαφέρει αυτό)
_________________
Ζήσαμε πάντοτε αλλού και μόνο όταν κάποιος μας αγαπήσει ερχόμαστε για λίγο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 29, 2005 8:45 am    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΕΝΑ? Απάντηση με Συμπερίληψη

Sad Παρακαλώ μου λέτε τη δεν γίνεται σήμερα .
Δεν ύπαρχοι δουλεία , θα σας γράψω ένα κομμάτι από ένα βιβλίο , που έχει δημοσιεύσει μια εφημερίδα [ και θα κυκλοφορήσει σε λίγο ] αν είναι αυτο φιλοσοφία .
Συγγνώμη τότε πια είναι η δουλεία της κοινωνίας μας .
????????

Και τη σχέση έχει , η φιλοσοφία με αυτο που έκαναν μερική φιλοσοφεί [ Embarassed πορνεία και δουλεμπόριο ] είναι ντροπή .
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 29, 2005 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλη Ελενα οπως καταλαβαινεις αναφερομαστε παντα στην ορθη και ουσιαστικη εννοια της δουλειας.Η φιλοσοφια ΔΕΝ εχει σχεση με ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑΣ(πορνεια κλπ).Η μονη σχεση της με αυτα ειναι η αποπειρα ΕΠΙΛΥΣΗΣ τους.Εαν θελεις ανεφερε λιγο πιο εκτενως την αποψη σου προκειμενου να αναφερθουμε και περισσοτερο...Σε ευχαριστω γεια χαρα.......
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 29, 2005 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΕΝΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγγνώμη πως μπορείς , να επιλύσεις κατή όταν το εκμεταλλεύεσαι , και είναι τρόπος ζωης .
Συγγνώμη ίσος είμαι πολλή , περίεργη σε μερικά κομμάτια .
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 29, 2005 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ομολογω πως δεν σε καταλαβαινω.Να εκμεταλλευομαι τι;;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
NightGoblin
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 29 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 30, 2005 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να μην το εκμεταλεύεσαι;.. και αν π.χ νομίζεις οτι την πόρνη την εκμεταλεύεσαι, τότε δεν μπορείς κατ' αυτήν την έννοια να πείς οτι και αυτή εκμεταλλεύεται (υλικά) την ανάγκη ικανοποίησης των "αναγκών" σου;

Η δουλειά δεν είναι ντροπή... Wink
_________________
Η Φαντασία είναι σημαντικότερη απο τη γνώση...

Mr. Albert...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 31, 2005 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΕΝΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

efedrikoi_dolofonoi έγραψε:
Συγγνώμη πως μπορείς , να επιλύσεις κατή όταν το εκμεταλλεύεσαι , και είναι τρόπος ζωης .
Συγγνώμη ίσος είμαι πολλή , περίεργη σε μερικά κομμάτια .
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Ελενα...Πριβιετ
Ισως ειμαι ο μονος που καταλαβε τι ενοεις........
Ισως γιατι εχω τη ΓΝΩΣΗ περι Δουλεμπορων και ....Δουλων.
Οι Δουλεμποροι λοιπον οπως ΚΑΙ οι Δουλοι ειναι ολοι ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΙ.
Αν διαβασης Ελληνικη ιστορια θα δεις οτι η Ελληνιδα προτιμαει το Θανατο απο την Ατιμωση. Αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος που ΔΕΝ υπαρχουν
Ελληνες Δουλεμποροι (εκτος αν εσυ ενοεις Ελληνες τους ΡΟΣΟΠΟΝΤΙΟΥΣ!!)
Νομιζω οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να ανοιξης ενα θεμα ΞΕΚΑΘΑΡΟ (Γι αυτο που κι δυο ενοουμε).
Σαν ξεκινημα ομως αν θελεις γραψε μου απο που εισαι?
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 31, 2005 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΕΝΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

[Ισως ειμαι ο μονος που καταλαβε τι ενοεις........
Ισως γιατι εχω τη ΓΝΩΣΗ περι Δουλεμπορων και ....Δουλων.
Οι Δουλεμποροι λοιπον οπως ΚΑΙ οι Δουλοι ειναι ολοι ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΙ.
Αν διαβασης Ελληνικη ιστορια θα δεις οτι η Ελληνιδα προτιμαει το Θανατο απο την Ατιμωση. Αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος που ΔΕΝ υπαρχουν
Ελληνες Δουλεμποροι (εκτος αν εσυ ενοεις Ελληνες τους ΡΟΣΟΠΟΝΤΙΟΥΣ!!)
Νομιζω οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να ανοιξης ενα θεμα ΞΕΚΑΘΑΡΟ (Γι αυτο που κι δυο ενοουμε).
Σαν ξεκινημα ομως αν θελεις γραψε μου απο που εισαι?[/quote]

Γεια χαρα φιλε Γιωργο.Εξακολουθω να συγχεω την σκεψη μου.Εαν ειναι ευκολο διευκρινησε μου:
1)Ποιο το ξεκαθαρο θεμα της συζητησης πλεον και
2)Μιλαμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ή ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.

Σε ευχαριστω.... θα βοηθησεις καποιον Crying or Very sad Rolling Eyes Laughing Wink
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 01, 2005 9:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε μου dim-man
Φυσικα κυριολεκτω στα οσα εγραψα.
Οσο για το ΘΕΜΑ προτιμω η Ελενα να το ανοιξη μονητης (ισως περιγραφοντας το σαν μια....ιστορια) κι εμεις μπορουμε να πουμε κατα την αποψη μας ποιος φταιει:
Αυτος που πουλαει ανθρωπους?
Αυτος που τους αγοραζει?
Αυτος που τον πουλανε και τον αγοραζουν?

Ειναι σκληρο μα και αληθινο οτι:
<Σ αυτους που θυσιαζουν ζωτικες ελευθεριες για να αποκτησουν λιγη παροδικη ασφαλεια δεν τους αξειζει ουτε ελευθερια ουτε ασφαλεια>.
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anti
Επίκουρος


Εγγραφή: 04 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: θουλκάντρα... Ελλάς... Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 01, 2005 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοσοφια δεν σημαίνει φιλος της σοφίας.
Επομένως φιλόσοφος δεν ειναι αυτος ποτ εχει λεφτα, ακι μια ζωη με πολλα αγαθα.
Αλλα αυτός που ξέρει πως μεσα στην βρωμια και την σαπήλα της καθημερινής ζωής να βρεί λίγο χρώμα....
Να καταλάβει την ομορφια της ζωής ακόμα και αν ειναι αλυσοδεμενος!!!
Για εμενα φιλοσοφώ σημαινει ζω ελεύθερα...
Κ νομιζω εκει ειναι η ουσία...


ισως πάλι κανω λάθος...
_________________
Απλά χαμογέλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 05, 2005 10:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

anti έγραψε:
Φιλοσοφια δεν σημαίνει φιλος της σοφίας.
Επομένως φιλόσοφος δεν ειναι αυτος ποτ εχει λεφτα, ακι μια ζωη με πολλα αγαθα.
Αλλα αυτός που ξέρει πως μεσα στην βρωμια και την σαπήλα της καθημερινής ζωής να βρεί λίγο χρώμα....
Να καταλάβει την ομορφια της ζωής ακόμα και αν ειναι αλυσοδεμενος!!!
Για εμενα φιλοσοφώ σημαινει ζω ελεύθερα...
Κ νομιζω εκει ειναι η ουσία...


ισως πάλι κανω λάθος...


ΔΕΝ κανεις λαθος φιλη anti.Φιλοσοφω σημαινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΛΟΓΩ.Κανω λογο περι πραγματικοτητας,αναζητω λυσεις,βρισκω προβληματα,τα λυνω.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center