Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΙΩΑΝΝΗΣ Γ ΤΣΑΤΣΑΡΗΣ.....

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 17 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2012 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΙΩΑΝΝΗΣ Γ ΤΣΑΤΣΑΡΗΣ..... Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεωρω,εγω ο Θεοδωρος,οτι καθε ανθρωπος που ερχεται στη Γη,αναλαμβανει και μια ''αποστολικη'' λειτουργια να την ''λειτουργησει'',μεσα απο την πορεια της γηινης ζωης του.
Θεωρω οτι ενας ανθρωπος εχει εκπληρωσει την αποστολη του μονο οταν καταφερει να ''ελκυσει'' πανω του την Γνωση, την Αγαπη
και την Αληθεια.....
Γι αυτο παραθετω αυτο το βιογραφικο ενος Ανθρωπου που θεωρω οτι εχει ολα τα παραπανω.
Ευχαριστω.

Τσάτσαρης, Ιωάννης Γ.

Εγώ ο Ιωάννης Γ. Τσάτσαρης γεννήθηκα το 1934 σ' ένα χωριό της ορεινής Ολυμπίας του Νομού Ηλείας, ονόματι Δαφνούλα, από γονείς όχι και πολύ εύπορους. Ο πόλεμος του '40 και οι ιδεολογικές επιθυμίες των έξω και μέσα αρχών της τότε εποχής, που εδημιούργησαν τον εμφύλιο πόλεμο, μου επρόβαλαν τα εμπόδια ώστε να μην μπορέσω να ακολουθήσω τα ανώτερα και ανώτατα επίπεδα της μαθητικής παιδείας που το κράτος είχε δημιουργήσει. Και ειδικά όταν βρέθηκα στο παιδομάζωμα που έκανε η ιδεολογική παράταξη, εκείνων που αναφέρονται ως «λαϊκοί αποκαταστάτες» των ανθρώπων, αυτό μου απέκοψε τις σκέψεις μου για να βρω τον τρόπο για την σχολική μου πορεία. Διότι, δραπετεύοντας από τις πρώτες ώρες της συλλήψεώς μου, με ανάγκασαν οι καταστάσεις να καταφύγω, μέσω ειδικών διακινήσεων, εις την Κόρινθο. Eκεί έπρεπε να εργάζομαι για να ζήσω, διότι δεν είχα από κανέναν συμπαράσταση και ούτε υπήρχε τότε οργανωμένη νυχτερινή εκπαίδευση από το κράτος. Και εφόσον συνέβησαν όλα αυτά και μου εμπόδισαν την μαθητική παιδεία, παρέμεινα με την παιδεία που μου έσπερναν κατά τακτικούς καιρούς οι Επουράνιες Θέσεις... Εκείνο που παρέμεινε ακέραιο μέσα μου ήταν να διατηρώ τις άμεσες επικοινωνιακές σχέσεις μου με μια ειδική προσευχή προς τις Φωτεινές Ιερές Θέσεις του Δημιουργού και αυτή η επιθυμία εγεννήθηκε από την πολύ μικρή μου ηλικία. Και τα συγκινησιακά μου δεν μου ζήτησαν ό,τι βλέπω και ό,τι ακούω να το αποκαλύπτω σε κανέναν. Μόνον να το διατηρώ μέσα μου σαν μια πολύ ωραία εσωτερική μου χαρά... Όμως οι γραφές των ανθρώπων δεν έπαψαν να μου δημιουργούν το ενδιαφέρον για να τις παρακολουθώ. Και αυτό το θεώρησα και πάρα πολύ ωφέλιμο, να μελετώ τα διάφορα βιβλία εκείνων που τους ανέφεραν «ειδικούς γνώστες». Πορευόμενος σε μια επαγγελματική πορεία για την επιβίωσή μου, ο χρόνος όρισε να βρεθώ στην Αθήνα. Μετά από αρκετά χρόνια βρέθηκα σε μια διάλεξη που την παρακολουθούσαν αρκετοί των γραμμάτων και του πνεύματος, όπως αναφέρονται. Εκεί βρέθηκε και ένας επώνυμος Έλληνας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Μονάχου, και, κάνοντάς του εγώ δύο ερωτήσεις, η απάντηση ήταν να μου ζητήσει να τους μιλήσω! Αυτό και έκανα. Από εκείνη την στιγμή και μετά άρχισε ο κόσμος να με αναζητά. Όχι μόνον στην Αθήνα, αλλά και μετά σε πολλές χώρες του εξωτερικού. Βλέπετε ότι ορισμένες καταστάσεις δεν επιτρέπουν οι Νόμοι της Δημιουργίας να κρυφθούν... Αποκαλύπτοντας λοιπόν πολλά ειδικά σημεία της οργανικής λειτουργικότητας του ανθρώπου στην ψυχοβιολογία της, τους προσέφερα και πολλές θεραπείες. Όλα αυτά με οδήγησαν να αρχίσω να γράφω βιβλία: «Aυθεντικές ιστορίες παραφυσικών φαινομένων από την Πίνδο», «H Aποκάλυψη μετά του Iωάννου», «Tο Eπόμενο Bήμα της Δημιουργίας» και «Ο άνθρωπος στην άγνωστη πορεία του».


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΘΕΟΔΩΡΟΣ στις Πεμ Μάρ 15, 2012 9:24 am, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2012 6:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
«Σημάδια»
«Γνώριζα πως αισθάνονταν οι άνθρωποι, και ας έλεγαν άλλα τις περισσότερες φορές. Μπορούσα εύκολα να ξεχωρίσω αν κάποιος μού έλεγε αλήθεια ή ψέματα. Στα έξι μου, έτυχε να βρίσκομαι σε ένα γειτονικό μας σπίτι και παρακολουθούσα τους συγγενείς ενός βρέφους που το είχαν για νεκρό να οδύρονται. Θυμάμαι πως το κοίταξα επίμονα και εκείνο ξαναζωντάνεψε. Όλα αυτά ήταν σημάδια που σταθερά με οδήγησαν στον δρόμο της γνώσης».

Ο κ. Τσάτσαρης υποστηρίζει ότι διατηρεί «άμεσες επικοινωνιακές σχέσεις με τις Φωτεινές Ιερές Θέσεις του Δημιουργού με μια ειδική προσευχή»- και δεν είναι ο μόνος που πιστεύει κάτι τέτοιο.
tanea.gr

κι εγω που νομιζα οτι ο μεσαιωνας ειχε τελειωσει 14ο-15ο αιωνα μ.Χ.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 16, 2012 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=68746&autostart=0

Πολύ ενδιαφέρον. Αξίζει κάποιος να αφιερώσει μία ώρα για να το δει. Πολύ καλή η ερμηνεία του περι πίστης στο 9ο λεπτό του βίντεο.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 17 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2012 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι παραθεσεις σας ειναι ευπροσδεκτες απο εμενα .Αλλα ας ξεκαθαρισω οτι δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση με οσους εκφραζουν διαφορετικες αποψεις.Δεν ειναι ο σκοπος μου η προπαγανδιστικη διαφημιση για το προσωπο του κ Ιωαννη Τσατσαρη...(γιατι δεν την εχει αναγκη),αλλα θεωρω οτι ολοι μας πρεπει να γνωριζουμε το τι γινεται γυρω μας,ακομα και το τι ευκαιριες μας δινονται,και ποιες ευκαιριες μας πανε ΑΝΩ και ποιες ΚΑΤΩ...
Επισης, δεν εμαι εραστης της συγκρουσης, διοτι η συγκρουση, σε οποιαδηποτε μορφη,παραγει ''μολυνση''...και οσοι θελουν να μαθουν τι και ποια μολυνση...ας ψαξουν....ή ας περιμενουν καποια χρονια ακομα και θα το μαθουν στο επομενο ''ταξιδι'' τους ,οταν πεθανουν φυσικα...τοτε θα θυμηθουν και δεν θα χουν καμια δικαιολογια να επιστρατευσουν απεναντι στην ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ,που θα τους ελεγξει και θα τους καταταξει σε κεινο το πλανητικο συστημα το οποιο οι ιδιοι επελεξαν (εμεσα)με την εδω πορεια τους στη Νουδρα ΓΗ...
Υ.Σ
Ολα αυτα βεβαια ισχυουν και για τον εαυτο μου.
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center