Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

poniria
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Θα σου περιγράψω εγώ την αιτία...επειδή πια σε ξέρω. Ήρθες στο χώρο στα 23 σου χρόνια όπως είχες τελειώσει το πανεπιστήμιο και σου άρεσε ο χώρος. Διαπίστωσες πως ο συντονιστής δεν έχει τελειώσει κάποια σχολή φιλοσοφικής, και επιπλέον του αρέσει να συζητάει σε πολλά θέματα, ακόμα και σε εκείνα που υποθέτει πώς είναι τα πράγματα αλλά οι γνώσεις σου σε βρίσκουν αντίθετο. Σου ζητάει πολλές φορές να δείξεις το ορθό αλλά δεν θα κάνεις και το δάσκαλο...να ανοίξει κανένα βιβλίο αν θέλει να συζητάει! Μαθαίνεις δε ότι πρόσκειται στο ΛΑΟΣ και τότε χάνεις κάθε προαίρεση για καλή συζήτηση. Ο άνθρωπος για σένα είναι το πρόβλημα στο φόρουμ. Ενώ άλλοι έχουν το πάθος τους στο Χριστιανισμό, ή στο Δωδεκάθεο...ή στην ενέργεια ή κάτι το ειδικό...ο συντονιστής είναι εχθρός των "πάντων"....και κύρια του ορθού λόγου. Στα 27 σου χρόνια βρίσκεσαι σε μια πραγματική πρέσα ανθρώπων όπου σε συνθλίβει ψυχικά. Διαπιστώνεις ότι το κράτος είναι εχθρικό...κατά πάντων....εκτός των βολεμένων. Οι βολεμένοι έχουν διάφορα οφίτσια. Και ο συντονιστής σε ένα φόρουμ είναι επίσης ένα οφίτσιο. Έτσι βγάζεις το πρόβλημά σου πάνω σε έναν συντονιστή που κατά τη γνώμη σου το αδύνατο σημείο του είναι η μόρφωσή του. Όμως δεν σταματάς στον συντονιστή. Μπαίνεις στο κόπο να τα βάλεις με καθένα...και αρχίζουν οι εξυβρίσεις, με προσωπικά μηνύματα αλλά και ευθέως. Ο συντονιστής παραιτείται...και συ με προσωπικό μήνυμα του στέλνεις "τον πούλο", μια παρεϊστικη έκφραση για εκείνον που βρέθηκε επιτέλους από πάνω. Όμως ο συντονιστής δεν φεύγει στην ουσία αλλά σε αφήνει να δει τι θα κάνεις. Εσύ συνεχίζεις να κουρδίζεις άτομα και να γίνεσαι βαρετός σε όλους. Ήρθε η ώρα όλοι να αρχίζουν να αντιλαμβάνονται την έλλειψη του συντονιστή, και να λειτουργούν ως συντονιστές. Έτσι να που πετάγονται με ενστάσεις κατά αυτών που φέρνουν την αναμπουμπούλα (διότι δεν έχουν την εικόνα, όπως την έχουμε εμείς που βρισκόμαστε σε αυτήν την κατάσταση).
Διερωτήθηκες πώς έγινα συντονιστής; Μέτρησε η μόρφωσή μου; Είμαι "ιδρυτικό μέλος" ή απλά ένα μέλος που κάποια στιγμή του προτάθηκε από τον διαχειριστή να αναλάβει συντονιστής, με την όποια επιτυχία μπορεί να έχει; Δηλαδή δεν ανέλαβα με την υπόσχεση ή με όρκο ότι θα είμαι ο τέλειος συντονιστής. Από το 2003 λοιπόν μέχρι να έρθεις Opyrge...δεν είχαμε πολλά προβλήματα. Δεν άφηνα να βρίσει κανείς..τα διέγραφα επιτόπου. Αλλά βγήκαν κάποτε καλοθελητές και είπαν ότι ¨άλλαζα το νόημα¨ και έτσι πράγματι σταμάτησα τις επεμβάσεις. Από εκείνη την εποχή χάθηκε και ο συντονισμός. Μετά απλά έμπαινα σε συζητήσεις όπου ήθελα να συμμετέχω ως μέλος...και ζητούσα από εκείνους που σχολίαζαν προσωπικά και δημόσια μέλη να μην το κάνουν και να ασχολούνται με τα θέματα και τα μηνύματα να μην γίνονται θέματα για σχολιασμό αυτών που τα γράφουν. Ο μόνος τρόπος να μην έχει βάση αυτός ο λόγος θα ήταν κάποιος να με παρουσιάζει συνέχεια σαν ηλίθιο. Με αυτόν τον τρόπο αυτός ο κάποιος, ο Opyrgos δηλαδή για όποιον δεν κατάλαβε, θα απολάμβανε το σχολιασμό που επέλεξε ως καθάρισμα για ένα φόρουμ που σκέφθηκε πως μπορούσε να τον απαλύνει από τα πραγματικά προβλήματα...στο στίβο της ζωής. Να γιατί λοιπόν τα μέτρα του Opyrgou θεωρούνται υπέρμετρα...ή ασύμμετρα με αυτά που πράγματι δημιουργούν τόσο εγώ όσο και τα άλλα μέλη. Δηλαδή δεν θα σκοτωθούμε, και δεν θα απειληθούμε για να συζητάμε και να μοιραζόμαστε σκέψεις μας. Δυστυχώς ο Opyrgos βλέπει το ζήτημα ως θέμα τιμής, ή ως ζήτημα ζωής και θανάτου....επειδή προφανώς έχει αποκλειστεί από τη πραγματική ζωή!
ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ....Θέλω να δείξω σε όλους πόσο σημαντικός είμαι εδώ μέσα... γιατί δεν μου έχει δώσει κανείς αξία αλλού...ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 9:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω και παιδάκια ξέρεις...τα δυο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια...και αυτά μου δίνουν χαρά την οποία πιστεύω ως τη μια από τις δυο μεγαλύτερες αξίες για έναν άνθρωπο άνθρωπο (να έχει υγεία και χαρά)..Οπότε το να θεωρείς αναγκαίο να έχω αξία (παραπάνω) στο φόρουμ...είναι εντελώς παράδοξο!
Δεν συμμετέχω στις συζητήσεις για την δόξα! Η ζωή μου είναι πολύ απλή...δεν επιζητώ να ξεχωρίζω, μου αρέσει η ησυχία μου. Εν τέλει αν κάποιος ήθελε όπως λες να έχει αξία...θα είχε μαζέψει και μια ομάδα γύρω του...για να δείχνει πως είναι κάποιος. Εδώ στο φόρουμ ακολουθώ ένα μοναχικό μονοπάτι.

Φυσικά αυτό που κάνω εδώ είναι να περιαυτολογώ...πράγμα όχι αρεστό...αλλά χρειάζεται μόνο εδώ και για το λόγο αυτό μόνο εδώ υπάρχει. Ας δούμε όμως αν έχεις την τόλμη να περιαυτολογήσεις και συ!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Sτοίχημα ,πως θα σου πεί οτι ,τώρα απολογείσαι Βug,
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 11:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φυσικά έτσι θα κάνει...αλλά ελπίζω στο αντίθετο...(η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κακώς ελπίζεις....
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 1:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el
έγραψε:
κακώς ελπίζεις....

Χωρις ελπιδα τι νοημα μπορει να εχει η μιζερη Evil or Very Mad ζωη μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 1:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
vag_el
έγραψε:
κακώς ελπίζεις....

Χωρις ελπιδα τι νοημα μπορει να εχει η μιζερη Evil or Very Mad ζωη μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ


Εχω πάψει να τρέφω αυταπάτες σε σχέση με μή συνδιαλακτικούς ανθρώπους,.
Ο συγκεκριμένος,χαίρεται που τον παρακαλούν (ετσι το βλέπει) να επανέλθει στη Γόνιμη ,εξ ολοκλήρου συζήτηση με περιεχόμενο που να μπορούν όλοι να συμμετέχουν,ιδιαιτέρως ο Bugman.
N ελπίζω δηλαδή πως δε θα δεχτεί αυτά που λέει ως απολογία?
Θα χαρεί να κυλιέται στα τέσσερα ,για να συνεχίσει να υποτιμά τη νοημοσύνη του ,μαζί και τη δική μας.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 8:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
vag_el
έγραψε:
κακώς ελπίζεις....

Χωρις ελπιδα τι νοημα μπορει να εχει η μιζερη Evil or Very Mad ζωη μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ


Εχω πάψει να τρέφω αυταπάτες σε σχέση με μή συνδιαλακτικούς ανθρώπους,.
Ο συγκεκριμένος,χαίρεται που τον παρακαλούν (ετσι το βλέπει) να επανέλθει στη Γόνιμη ,εξ ολοκλήρου συζήτηση με περιεχόμενο που να μπορούν όλοι να συμμετέχουν,ιδιαιτέρως ο Bugman.
N ελπίζω δηλαδή πως δε θα δεχτεί αυτά που λέει ως απολογία?
Θα χαρεί να κυλιέται στα τέσσερα ,για να συνεχίσει να υποτιμά τη νοημοσύνη του ,μαζί και τη δική μας.


Ναι Ευαγγελε, αυτο να ελπιζεις !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ : Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΑΜΑΣ ΠΟΛΥΕΔΡΟΣ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Έχω και παιδάκια ξέρεις...τα δυο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια...και αυτά μου δίνουν χαρά την οποία πιστεύω ως τη μια από τις δυο μεγαλύτερες αξίες για έναν άνθρωπο άνθρωπο (να έχει υγεία και χαρά)..
Αυτό ακριβώς λεω. Ότι δεν κατάφερες στη ζωή σου να αποκτήσεις κάποια αξία (χαρακτηριστικό παράδειγμα το πόσο απογοητευμένος έγραφες που δεν αναγνωρίστηκαν οι σπουδές σου από το κράτος) γι' αυτό και επιδιώκεις να την παίρνεις από αλλού. Απ' τα παιδιά σου... απ' τις διάφορες συζητήσεις προσπαθώντας να περνάει πάντα το δικό σου... απ' τα διάφορα φόρουμ του ίντερνετ πλασάροντας τις "θεωρίες" σου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι σπουδές μου ήταν πάνω στην τεχνολογία πετρελαίου. Όχι μόνο δεν αναγνώρισε το κράτος τις σπουδές....(τυπικά το έχει κάνει...ουσιαστικά δεν το έχει κάνει), αλλά διέγραψε το μέλλον της Ελλάδας..σκοτεινό με το να μην αντλεί πετρέλαιο από το εβδομήντα της εκατό επί της στεριάς...που περιλαμβάνεται στην Ελλάδα. Μιλάμε ότι έχουμε πολύ πετρέλαιο...και κάποτε που είχε κάτω από τριάντα δολάρια έλεγαν πως δεν είναι συμφέρον να βγει. Τώρα που έχει τριπλάσια και παραπάνω τιμή δεν είναι συμφέρον να βγει. Υπάρχει νόμος δε που λέει ότι κάτω από τα δυο μέτρα στο υπέδαφος...ότι υπάρχει για εκμετάλλευση ανήκει στο κράτος. Έτσι τα πετρέλαια αυτά ήταν και είναι κρατικά, περιουσία μας η οποία όμως κάθεται!
Δεν είμαι λοιπόν απλά στεναχωρημένος ή ριγμένος με το ότι το κράτος δημιουργούσε στελέχη για την εξόρυξη και την επεξεργασία του Πετρελαίου αλλά γιατί δεν εκμεταλλεύτηκε καν τον πλούτο του. Τα δε πετρέλαια της Θάσου έχουν πολύ θειάφι μέσα, απαιτούν δευτερεύουσες επεξεργασίες διαχωρισμού του θείου, έτσι ώστε να μην βγάζουν τα κέρδη που θα είχαμε σε άλλες περιοχές, όπως στη δυτική Ελλάδα. Δεν γίνεται όλη η Βαλκανική να βγάζει πετρέλαια και μεις να κάνουμε τους Κινέζους....
Σπούδασα στην Καβάλα και ουδέποτε το ΤΕΙ μας πήγε για να πάρουμε έστω τον αέρα...πάνω στην εξέδρα στον Πρίνο. Βρήκα δουλειά ως καθαριστής για να την δω από κοντά, σε ένα shutdown που είχε κάνει για γενικές επισκευές! Μας πήγαν σε μερικά διυλιστήρια, σαν εκπαιδευτική επίσκεψη/εκδρομή, αλλά όχι εκεί δίπλα...στα πηγάδια!

Opyrge ας γεμίσουμε με χιλιάδες καθηγητές και δάσκαλους....δεν θα πάμε μπροστά αν δεν πουλάμε. Και στα δικά μας πανεπιστήμια...μόνο τριτοκοσμικοί επιλέγουν να έρθουν...άρα δεν πουλάμε εκεί. Για να πουλάμε θέλουμε τρία πράγματα: Μυαλά που να μπορούν να συντονίζουν, Χέρια φθηνά (εργάτες), Ενέργεια/Ύλες φθηνές. Μέχρι σήμερα τα κόμματα της αριστεράς δημιουργούν εντάσεις σε σχέση με ένα από αυτά τα πράγματα, τους εργάτες. Ας το αφήσουμε αυτό...Τι έκαναν τα κόμματα για τα άλλα δυο; Τα μυαλά που αναφέρομαι δεν είναι απλά έξυπνοι άνθρωποι, αλλά άνθρωποι που μπορούν οι τράπεζες να εμπιστευτούν τα κεφάλαιά τους. Όσο μυαλό να νομίζεις ότι έχεις Opyrge όταν φθάσεις στο τραπέζι του τραπεζίτη...καταλαβαίνεις τι ακριβώς έχεις! Αν πάμε την ίδια μέρα, σε διπλανά τραπέζια και μας απορρίψουν τα δάνεια που ζητάμε...τότε είμαστε στον ίδιο παρανομαστή!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
vag_el
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
vag_el
έγραψε:
κακώς ελπίζεις....

Χωρις ελπιδα τι νοημα μπορει να εχει η μιζερη Evil or Very Mad ζωη μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ


Εχω πάψει να τρέφω αυταπάτες σε σχέση με μή συνδιαλακτικούς ανθρώπους,.
Ο συγκεκριμένος,χαίρεται που τον παρακαλούν (ετσι το βλέπει) να επανέλθει στη Γόνιμη ,εξ ολοκλήρου συζήτηση με περιεχόμενο που να μπορούν όλοι να συμμετέχουν,ιδιαιτέρως ο Bugman.
N ελπίζω δηλαδή πως δε θα δεχτεί αυτά που λέει ως απολογία?
Θα χαρεί να κυλιέται στα τέσσερα ,για να συνεχίσει να υποτιμά τη νοημοσύνη του ,μαζί και τη δική μας.


Ναι Ευαγγελε, αυτο να ελπιζεις !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ : Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΑΜΑΣ ΠΟΛΥΕΔΡΟΣ


πρωτίστως δε σε κατανοώ Ανδρέα,
Διακαώς ,τολμά να υποπίπτει σε νοητικές αντιδράσεις ,Φασιστικού χαρακτήρα,γαρ Μελετητής Φιλοσόφων,η Φιλοσοφικών Βιβλίων Πανεπιστημιακού Περιεχομένου.
Βεβαίως ,αντιτίθεται η μακροζωική υπόσταση καθρεπτίζουσα ,τα προκείμενα του Forum,ως σημερινά αποφθέγματα Μεταπολεμικής κατάσταης,ιδιάζουσας να φέρει το ¨ονομα ''Δημοκρατία'' ,παρ΄ όλα αυτά ενθυμίζω τη Τεχνολογική Ανοδο,που υπάρχει πίσω απο τις Πυρηνικές ''Κεφαλές'',ως Βίαιο μέσο Επιβολής .
Απο το ''χτές'' στο ''σήμερα'' εν έτη 2011,η κύρια Ανάταση τελικώς ήτο και έιναι η Δημοκρατία?Αναφερόμενος στην ''ελπίδα'' ,ποιός άραγε κατευθύνει την ελπίδα ως κριτήριο,αναπαραγωγής -ταύτισης ζωής εν νεκρώ ψυχή,καταθέτοντας το ''Βασίλειο'' του ,που πιά μη ηκμάζων ,θέτει τα όπλα ως ανικανότητα Ολική?
Αδυνατώ να κατανοήσω ,στην Τριανδρία αυτή που ειλημένη ,καρποφορεί ελπίδες στους Παράγοντες κίνδυνο,αποφασίζουν δε θέτοντας οικογένειες στο έλεος της Φύσης.
Στην κενότητα της ψυχής,αναφέρω πως πολλάκις ο μίσχος των λουλουδιών ,άρει τη ευωδία ,που φέρει η Βαρβαρότης της ψυχής.
Προτιμότερη η κενή απλότητα λοιπόν του Bugman ,απο το πλούσιο λεξιλόγιο,του Οπύργου,....''σε σχέση βεβαίως,με το όλο εγκαθιδρυμένο μέσα του ,υβριστικό περιεχόμενο,'' για να γεμίζει ως αρωγός με ευθύνη ,το συμπόσιο των Φιλοσόφων?
Δύναται ,΄πλούτος 200+-, λέξεων, ...δε βάζω μέσα τις ϋβρεις,να υποτιμά όσους δεν ανοίξαν βιβλίο ,επειδή ήταν οι ίδιοι Σοφότεροι απο αυτά?
Εχει ,περάσει καιρός ,απο τότε που η Εκφραση,...οι Εκφράσεις των ανθρώπων,στην ομοιογένεια,έδινε Δύναμη που αφαιρούσε την κατανόηση απο τους Διανοούμενους ,ως Πλήστη Παντοδύναμη έναντι ενός .
Εκφράσεις που λαμβάνουν τόπο ,ως χυδαιότητα,λοιπόν δε ταιριάζουν όχι μόνον σε Φιλόσοφο η κάποιον που περνά τις ώρες του Μελετώντας τη Φιλοσοφία, αλλα ακόμη και σε κάποιον που δε Διανοείται ,αλλα με απλότητα ,περνά τη ζωή ''ΚΟΣΜΙΑ'' δίχως να εγείρει τις ''Μύγες σε συναγωγή''
Εχω πεί ,...όπως κι άλλοι που μίλησαν εδω μέσα,πως αν κάποιος θα έπρεπε να παρέμβει αυτουσίως ,θα έπρεπε να ήταν ο Διαχειριστής,...αυτο δε συνέβη,οπότε μας αναγκάζει θέτοντας τη δική μας Διάνοια σε κίνδυνο,να παρέμβουμε με οποιοδήποτε ευγενικό τρόπο ,ώστε τα κακώς στοιχεία του Forum έιτε να υποχωρήσουν ,είτε να εκδιωχθούν βιαίως.
Υποθέτω ,πολλά πράγματα,υποθέτω πως επιτηδευμένα ,Η Διαχείριση δε παρεμβαίνει που ειναι το πιο κοντινά σε σκέψη ενδεχόμενο,προκαλεί λοιπόν η ίδια τις καταστάσεις.
οπότε,θα φέρω ως Μόνιμα διαδεχόμενο ,τα ευχάριστο για όσου την Εξυπηρετούν,το να συνεχίσει να υπάρχει αυτή η Απροσάρμοστη διαμάχη ,εξύβριση μελών του Φόρουμ αυτού.

σε τι θα ελπίζω τώρα ,που δε θα φάω το βράδυ βρε Ανδρέα?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 8:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
vag_el
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
vag_el
έγραψε:
κακώς ελπίζεις....

Χωρις ελπιδα τι νοημα μπορει να εχει η μιζερη Evil or Very Mad ζωη μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ


Εχω πάψει να τρέφω αυταπάτες σε σχέση με μή συνδιαλακτικούς ανθρώπους,.
Ο συγκεκριμένος,χαίρεται που τον παρακαλούν (ετσι το βλέπει) να επανέλθει στη Γόνιμη ,εξ ολοκλήρου συζήτηση με περιεχόμενο που να μπορούν όλοι να συμμετέχουν,ιδιαιτέρως ο Bugman.
N ελπίζω δηλαδή πως δε θα δεχτεί αυτά που λέει ως απολογία?
Θα χαρεί να κυλιέται στα τέσσερα ,για να συνεχίσει να υποτιμά τη νοημοσύνη του ,μαζί και τη δική μας.


Ναι Ευαγγελε, αυτο να ελπιζεις !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ : Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΑΜΑΣ ΠΟΛΥΕΔΡΟΣ


πρωτίστως δε σε κατανοώ Ανδρέα,
Διακαώς ,τολμά να υποπίπτει σε νοητικές αντιδράσεις ,Φασιστικού χαρακτήρα,γαρ Μελετητής Φιλοσόφων,η Φιλοσοφικών Βιβλίων Πανεπιστημιακού Περιεχομένου.
Βεβαίως ,αντιτίθεται η μακροζωική υπόσταση καθρεπτίζουσα ,τα προκείμενα του Forum,ως σημερινά αποφθέγματα Μεταπολεμικής κατάσταης,ιδιάζουσας να φέρει το ¨ονομα ''Δημοκρατία'' ,παρ΄ όλα αυτά ενθυμίζω τη Τεχνολογική Ανοδο,που υπάρχει πίσω απο τις Πυρηνικές ''Κεφαλές'',ως Βίαιο μέσο Επιβολής .
Απο το ''χτές'' στο ''σήμερα'' εν έτη 2011,η κύρια Ανάταση τελικώς ήτο και έιναι η Δημοκρατία?Αναφερόμενος στην ''ελπίδα'' ,ποιός άραγε κατευθύνει την ελπίδα ως κριτήριο,αναπαραγωγής -ταύτισης ζωής εν νεκρώ ψυχή,καταθέτοντας το ''Βασίλειο'' του ,που πιά μη ηκμάζων ,θέτει τα όπλα ως ανικανότητα Ολική?
Αδυνατώ να κατανοήσω ,στην Τριανδρία αυτή που ειλημένη ,καρποφορεί ελπίδες στους Παράγοντες κίνδυνο,αποφασίζουν δε θέτοντας οικογένειες στο έλεος της Φύσης.
Στην κενότητα της ψυχής,αναφέρω πως πολλάκις ο μίσχος των λουλουδιών ,άρει τη ευωδία ,που φέρει η Βαρβαρότης της ψυχής.
Προτιμότερη η κενή απλότητα λοιπόν του Bugman ,απο το πλούσιο λεξιλόγιο,του Οπύργου,....''σε σχέση βεβαίως,με το όλο εγκαθιδρυμένο μέσα του ,υβριστικό περιεχόμενο,'' για να γεμίζει ως αρωγός με ευθύνη ,το συμπόσιο των Φιλοσόφων?
Δύναται ,΄πλούτος 200+-, λέξεων, ...δε βάζω μέσα τις ϋβρεις,να υποτιμά όσους δεν ανοίξαν βιβλίο ,επειδή ήταν οι ίδιοι Σοφότεροι απο αυτά?
Εχει ,περάσει καιρός ,απο τότε που η Εκφραση,...οι Εκφράσεις των ανθρώπων,στην ομοιογένεια,έδινε Δύναμη που αφαιρούσε την κατανόηση απο τους Διανοούμενους ,ως Πλήστη Παντοδύναμη έναντι ενός .
Εκφράσεις που λαμβάνουν τόπο ,ως χυδαιότητα,λοιπόν δε ταιριάζουν όχι μόνον σε Φιλόσοφο η κάποιον που περνά τις ώρες του Μελετώντας τη Φιλοσοφία, αλλα ακόμη και σε κάποιον που δε Διανοείται ,αλλα με απλότητα ,περνά τη ζωή ''ΚΟΣΜΙΑ'' δίχως να εγείρει τις ''Μύγες σε συναγωγή''
Εχω πεί ,...όπως κι άλλοι που μίλησαν εδω μέσα,πως αν κάποιος θα έπρεπε να παρέμβει αυτουσίως ,θα έπρεπε να ήταν ο Διαχειριστής,...αυτο δε συνέβη,οπότε μας αναγκάζει θέτοντας τη δική μας Διάνοια σε κίνδυνο,να παρέμβουμε με οποιοδήποτε ευγενικό τρόπο ,ώστε τα κακώς στοιχεία του Forum έιτε να υποχωρήσουν ,είτε να εκδιωχθούν βιαίως.
Υποθέτω ,πολλά πράγματα,υποθέτω πως επιτηδευμένα ,Η Διαχείριση δε παρεμβαίνει που ειναι το πιο κοντινά σε σκέψη ενδεχόμενο,προκαλεί λοιπόν η ίδια τις καταστάσεις.
οπότε,θα φέρω ως Μόνιμα διαδεχόμενο ,τα ευχάριστο για όσου την Εξυπηρετούν,το να συνεχίσει να υπάρχει αυτή η Απροσάρμοστη διαμάχη ,εξύβριση μελών του Φόρουμ αυτού.

σε τι θα ελπίζω τώρα ,που δε θα φάω το βράδυ βρε Ανδρέα?

Η ελπιδα μας κανει παντα πιο ανεκτικους Ευαγγελε κυριως προς τον εαυτο μας



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

ΟΝ ΕΣΤΙ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ : Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΑΜΑΣ ΠΟΛΥΕΔΡΟΣ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Οι σπουδές μου ήταν πάνω στην τεχνολογία πετρελαίου. Όχι μόνο δεν αναγνώρισε το κράτος τις σπουδές....(τυπικά το έχει κάνει...ουσιαστικά δεν το έχει κάνει), αλλά διέγραψε το μέλλον της Ελλάδας..σκοτεινό με το να μην αντλεί πετρέλαιο από το εβδομήντα της εκατό επί της στεριάς...που περιλαμβάνεται στην Ελλάδα. Μιλάμε ότι έχουμε πολύ πετρέλαιο...και κάποτε που είχε κάτω από τριάντα δολάρια έλεγαν πως δεν είναι συμφέρον να βγει. Τώρα που έχει τριπλάσια και παραπάνω τιμή δεν είναι συμφέρον να βγει. Υπάρχει νόμος δε που λέει ότι κάτω από τα δυο μέτρα στο υπέδαφος...ότι υπάρχει για εκμετάλλευση ανήκει στο κράτος. Έτσι τα πετρέλαια αυτά ήταν και είναι κρατικά, περιουσία μας η οποία όμως κάθεται!
Δεν είμαι λοιπόν απλά στεναχωρημένος ή ριγμένος με το ότι το κράτος δημιουργούσε στελέχη για την εξόρυξη και την επεξεργασία του Πετρελαίου αλλά γιατί δεν εκμεταλλεύτηκε καν τον πλούτο του. Τα δε πετρέλαια της Θάσου έχουν πολύ θειάφι μέσα, απαιτούν δευτερεύουσες επεξεργασίες διαχωρισμού του θείου, έτσι ώστε να μην βγάζουν τα κέρδη που θα είχαμε σε άλλες περιοχές, όπως στη δυτική Ελλάδα. Δεν γίνεται όλη η Βαλκανική να βγάζει πετρέλαια και μεις να κάνουμε τους Κινέζους....
Σπούδασα στην Καβάλα και ουδέποτε το ΤΕΙ μας πήγε για να πάρουμε έστω τον αέρα...πάνω στην εξέδρα στον Πρίνο. Βρήκα δουλειά ως καθαριστής για να την δω από κοντά, σε ένα shutdown που είχε κάνει για γενικές επισκευές! Μας πήγαν σε μερικά διυλιστήρια, σαν εκπαιδευτική επίσκεψη/εκδρομή, αλλά όχι εκεί δίπλα...στα πηγάδια!

Opyrge ας γεμίσουμε με χιλιάδες καθηγητές και δάσκαλους....δεν θα πάμε μπροστά αν δεν πουλάμε. Και στα δικά μας πανεπιστήμια...μόνο τριτοκοσμικοί επιλέγουν να έρθουν...άρα δεν πουλάμε εκεί. Για να πουλάμε θέλουμε τρία πράγματα: Μυαλά που να μπορούν να συντονίζουν, Χέρια φθηνά (εργάτες), Ενέργεια/Ύλες φθηνές. Μέχρι σήμερα τα κόμματα της αριστεράς δημιουργούν εντάσεις σε σχέση με ένα από αυτά τα πράγματα, τους εργάτες. Ας το αφήσουμε αυτό...Τι έκαναν τα κόμματα για τα άλλα δυο; Τα μυαλά που αναφέρομαι δεν είναι απλά έξυπνοι άνθρωποι, αλλά άνθρωποι που μπορούν οι τράπεζες να εμπιστευτούν τα κεφάλαιά τους. Όσο μυαλό να νομίζεις ότι έχεις Opyrge όταν φθάσεις στο τραπέζι του τραπεζίτη...καταλαβαίνεις τι ακριβώς έχεις! Αν πάμε την ίδια μέρα, σε διπλανά τραπέζια και μας απορρίψουν τα δάνεια που ζητάμε...τότε είμαστε στον ίδιο παρανομαστή!
Χεστήκαμε ρε φίλε πού είναι οι σπουδές σου. Δεν μας ενδιαφέρει. Έχω βαρεθεί να βλέπω εδώ μέσα κάθε λίγο και λιγάκι τον Bugman να περιαυτολογεί και να μιλάει για τη ζωή του. Σαν κάτι πολιτικάντηδες που δεν μπορούν αλλιώς να δείξουν πόσο αξίζουν και πόσοι σημαντικοί άνθρωποι είναι παρά μόνο μιλώντας συνεχώς για το τι έκαναν στα νιάτα τους. ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Υ.Γ. Απευθύνομαι στο συγγενικό και ευρύτερο κοινωνικό του περιβάλλον: δώστε του επιτέλους κάποια σημασία αυτού του ανθρώπου μπας και πάψει να μας τα πρήζει εδώ μέσα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 10:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προφανώς Bugman,

Το Κράτος γνώριζε το λόγο που δε θα σου αναγνωρίσει τις σπουδές σου.
Βαζω με το μυαλό μου,πως.....πόσα άλλα έχουν συμφωνηθεί ,που και για μένα δεν υπήρχε το ανάλογο Πανεπιστήμιο στη Μουσική ,ωστε να έχω Δημόσιο Βούλευμα Εγκριτης Διδασκαλικής.

Ειναι Πτυχίο Ιδιωτικού Ωδείου.

Κομπλέ ήταν η κατάσταση εξ αρχής Βugman,

Ανδρέ , η ελπίδα θα πεθάνει μαζί μας....Smile Twisted Evil
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 16, 2011 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(συγνώμη Vag_el, έχω και την μύγα...να με ενοχλεί)
Opyrge...ο καθένας που δεν ντρέπεται για τη ζωή του μπορεί να την θέτει και ως παράδειγμα...για άλλους προς αποφυγή, για άλλους προς μίμηση ενώ σε άλλους να τους είναι αδιάφορο. Εσύ έδειξες πως υπάρχει και μια τέταρτη βαριάντα: Να σε ενδιαφέρει η αποσιώπηση ! Σε νευριάζει που ο Bugman έχω λόγο στο φόρουμ. Το καταλάβαμε. Δεν θα μου αφαιρέσεις το δικαίωμα του λόγου. Το καταλαβαίνεις ή πρέπει να εκνευριστούν και να φεύγουν όλοι από το φόρουμ....με την κακοήθειά σου;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center