Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

poniria
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 17, 2011 1:09 am    Θέμα δημοσίευσης: poniria Απάντηση με Συμπερίληψη

kata to gnomi sas poso simantiki einai i poniria sti zoi???einai simantikotero na einai kaneis efiis sti zoi i poniros???pistevete pos mporeis kapoios na dra se armonia me to ypoloipo sinolo dihos na einai sto elahisto ypoulos i ypokritis vasizomenos mono stin exypnada tou???apo prosopikes mou empeiries diapistono oti i poniria einai poli pio hrisimi.de leo oti i efiia einai ahristi alla stin teliki i megali maza ton anthropon eidika stin ellada leitourgei koutoponira
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πονηριά έχει αρνητική έννοια όταν συγκρίνουμε δυο ανθρώπους για να δούμε ποιος είναι πιο πονηρός, πιο καπάτσος, πιο καταφερτζής. Όταν όμως συγκρίνουμε δυο δικές μας ενέργειες ως προς την πονηράδα που "βάλαμε"..τότε η πονηράδα αναφέρεται στην ευφυΐα που χρησιμοποιήσαμε για να γίνουμε περισσότερο αποδοτικοί. Από τις δυο αυτές όψεις προκύπτει η κουτοπονηριά...όταν δηλαδή κάποιος βάζει την ευφυΐα να κάνει κάτι πολύ πονηρό και δεν του βγαίνει, γιατί απλούστατα αποκαλύπτεται και η αποκάλυψη προκαλεί αντίθετες ενέργειες, ανασταλτικές. Η απόκρυψη είναι ατού για την πονηριά, είναι η μαγιά της. Μπορεί κάποιος να νομίζει ότι είναι τόσο δυνατός που δεν χρειάζεται να γίνεται πονηρός, να αποκρύπτει το σκεπτικό του...αλλά συνήθως μαθαίνει με άσχημο τρόπο πως η δύναμη του ενός στο μέγεθος μια κοινωνίας είναι συνήθως μηδαμινή. Συνήθως γιατί οι υπέρτατοι πονηροί γίνονται πρωθυπουργοί!

Π.χ. σήμερα ο Πρωθυπουργός εμφανίζεται κατάλληλος...επειδή μας έχουν πει τι έχει κάνει σωστό. Μας έχουν όμως αποκρύψει το τι έχει κάνει λάθος!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Που το θυμήθηκες αυτό το θέμα βρε bug???Λιγάκι επιφανειακή ερώτηση από την πλευρά μου,την είχα κάνει πριν αποφασίσω να γίνω μέλος του forum για τα καλά.Πάλι καλά που μου έδωσες το link για εκείνον τον μετατροπέα greeklish διαφορετικά... Very Happy Rolling Eyes
Αλλα ξέρεις,υποψιάζομαι τι θέλεις να κανεις και τι προσπαθείς να αποδείξεις αλλα δεν πρόκειται να το πω δημοσια.Ενδεχομένως και να έχεις δίκιο,oι αναγνώστες θα κρίνουν.Ο νοών νοείτο Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι δυνατόν ο Bugman να μην εκφράσει τη γνώμη του για τα πάντα; Είναι δυνατόν να μην έχει γνώμη για όλα και να την εκφράζει ακόμα και εκεί που κανείς δεν του τη ζητά; Αδύνατον!
Κάθε φορά που βλέπω τον Bugman να πετάγεται σε κάθε θέμα, μου έρχεται στο μυαλό η ρήση του Πλάτωνα:
"Το βλάκα μπορείς να τον καταλάβεις από δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι γι' αυτόν άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει."
Ε, φταίω εγώ μετά;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε opyrgos αυτό που κανεις(λυπάμαι που το λέω κιόλας)ονομάζεται εμμονη.Ο bugman παραθέτει την άποψη του και εσύ έρχεσαι να τον κατακρίνεις μονο και μονο επειδή την εξέφρασε.Η προειδοποίηση
ecofan έγραψε:

Αλλα ξέρεις,υποψιάζομαι τι θέλεις να κανεις και τι προσπαθείς να αποδείξεις
ήταν για σένα.Ο bugman ήθελε να δείξει ότι εσύ τον ακολουθείς και τον προσβάλλεις παντού δίχως κανένα λόγο και μόλις του έδωσες δίκιο.Έχω γραφτεί στο forum από τον δεκέμβριο του 2010 αλλα ουσιαστικά συμμετέχω στις συζητήσεις από τον Ιούλιο.Σε αυτό το διάστημα έχω διαφωνήσει με με τα περισσότερα ενεργά μέλη όμως στα πλαίσια της ιδεολογικής αντιπαράθεσης,ποτε δεν αντάλλαξα ύβρεις.Συμφωνώ ότι ο bugman χαρακτηρίζεται από κάποια εθελοτυφλία στις πολιτικές του απόψεις αλλα το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει τέτοιο περιεχόμενο.Ποιος ο λόγος να του επιτεθείς λοιπόν????Απολύτως κανένας.
Βάζεις ωραία θέματα και είσαι ενδιαφέρον και ευχαριστoς συνομιλητής.Φυσικά εγώ δεν ήμουν εδώ όλα αυτά τα χρονια ώστε να γνωρίζω τι ακριβώς έχει συμβεί.Έχω διαβάσει για κάποιες μεροληψίες του bugman ως συντονιστή αλλα δεν τον πρόλαβα με αυτήν του την ιδιότητα και έτσι δεν μπορώ να κρίνω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 10:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, φίλε μου, λυπάμαι αλλά υπάρχει λόγος να του επιτεθώ. Και προφανώς ο λόγος δεν είναι οι πολιτικές του απόψεις - άλλωστε τόσο του κόβει τόσο καταλαβαίνει. Ο λόγος είναι αυτός που είχα γράψει και παλαιότερα και που νομίζω ότι τα λέει όλα:

Bugman έγραψε:
Bρε βρε τον Bugman που ρίχνει λάδι στη φωτιά! Bugman μου, το ότι έφυγες από Συντονιστής δεν σημαίνει ότι θα πάψεις να είσαι και άμοιρος κριτικής. Ποιά κριτική βέβαια αφού η μόνη κριτική που μπορεί να γίνει σε σένα πλέον είναι για τις απεγνωσμένες κινήσεις σου να με διώξεις απ' το φόρουμ αφού βρέθηκε κάποιος να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα σε έκαναν να φύγεις από Συντονιστής. Φυσικά κι εγώ δεν θα μείνω με σταυρωμένα τα χέρια. Αν θέλεις να κάνεις μπουρδέλο το φόρουμ τώρα που έφυγες από Συντονιστής, διότι πριν το έκανες μπουρδέλο από τη θέση του Συντονιστή, με το γάντι που λένε, δεν θα σεβαστώ τίποτε. Εγώ σέβομαι τους ανθρώπους που σέβονται πάνω απ' όλα το συνάνθρωπό τους. Αν εσύ δεν σέβεσαι κανέναν άλλο παρά μόνο τον εαυτούλη σου και τις αποψάρες σου, δεν θα σε σεβαστώ ούτε κι εγώ ούτε θα σεβαστώ τις απόψεις μου για σένα. Το θέμα είναι μέχρι που μπορείς να το φτάσεις. Δυστυχώς φίλε μου, εγώ δεν είμαι από τους ανθρώπους εκείνους που μπροστά σου έδειχνα άλλο πρόσωπο και από πίσω σε σχολίαζα αρνητικά. Εγώ ό,τι είναι να πω το λεω κατάμουτρα. Μόλις κατάλαβα την ασχετοσύνη σου στη φιλοσοφία αλλά και την επιμονή σου να παρεμβαίνεις σε όλες τις συζητήσεις, όχι ως Συντονιστής, αλλά για να περνάς το δικό σου, βγήκα και το είπα. Όταν αντιλήφθηκα τη μεροληψία και την προκατάληψή σου ως Συντονιστής, βγήκα και το είπα. Και από τότε που άνοιξες πόλεμο μαζί μου, βγήκα και τον αποδέχτηκα δημόσια. Όσο εξακολουθείς και γράφεις εδώ μέσα, θα έχεις πάντοτε απέναντί σου έναν Πύργο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 11:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ με τον ecofan και δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Συγγνώμη φίλε Οπύργε, αλλά πλέον είναι δεδομένο πως όποτε βλέπω στις νέες δημοσιεύσεις ένα post του Bugman, απλά ξέρω πως σε λίγο θα βρω από κάτω ένα post δικό σου που θα του λέει να μη μιλά, ανεξάρτητα από το αν είναι εντός θέματος ή όχι, και ανεξάρτητα από την άποψη που εκφράζει με την οποία μπορεί να συμφωνώ ή να διαφωνώ, δεν έχει σημασία.

Κάνε λίγο ένα απλό πείραμα. Κάτι απλό, ούτε δύσκολο είναι ούτε πολλή ώρα θα πάρει. Πες οτιτα καταφέρνεις και διώχνεις τον Bugman από το forum. Και τώρα, σε αυτό τον υποθετικό κόσμο, κοίτα γύρω σου και πες μου: Έχει αλλάξει τίποτα στη ζωή σου; Έχει λυθεί κανένα σου πρόβλημα; Είναι όντως τα πράγματα καλύτερα από το να αγνοήσεις απλώς τα posts του Bugman; Ή μήπως απλώς another one bites the dust και θα αρχίσεις να ψάχνεις κάποιον άλλο για να τον αντικαταστήσει;

Πες μου ειλικρινά, φίλε Οπύργε. Σε ενοχλούν πραγματικά τόσο πολύ τα posts του Bugman που δεν μπορείς να μην πας σε όλα τα θέματα που τον απασχόλησαν απλώς και μόνο για να ανακοινώσεις πως ο Bugman έκανε νέα δημοσίευση;

Έχουμε μιλήσει σε κάποια θέματα. Ξέρω πως μπορείς να συζητήσεις ήρεμα και λογικά. Γιατί λοιπόν δεν αφήνεις απλά τον κάθε ένα να πει την άποψή του ανεξάρτητα από το ποιός είναι; Πάντα θεωρώ καλύτερο να μας απασχολεί μια φορά το ποιός μιλάει και δέκα φορές το τι λέει. Ανέτρεξε τώρα στα προσεχή θέματα που σχολίασες το γεγονός πως απάντησε ο Bugman, και πες μου με απόλυτη ειλικρίνεια. Πόσες φορές σχολίασες το οτι ο Bugman απλώς απάντησε, και πόσες φορές ασχολήθηκες να σχολιάσεις το τι έγραψε. Και σκέψου. Εάν τα έλεγε οποιοσδήποτε άλλος θα αντιδρούσες έτσι;

Και πες μου πραγματικά, ποιός κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο forum; Κάποιος που απλά εκφράζει την άποψή του, άσχετα με το αν συμφωνεί με τη δική μου και τη δική σου, ή κάποιος που κάνει προσωπικές επιθέσεις και παρεκτρέπει το κάθε θέμα για να ασχοληθεί με την εντελώς εκτός θέματον προσωπική του βεντέτα;

Βρε Οπύργε, δεν ζητώ πολλά. Απλά ηρέμησε. Σου το ζητώ σαν χάρη. Βαρέθηκα πραγματικά να προσπαθώ να διαβάσω την κάθε συζήτηση προσπαθώντας να ξεχωρίσω τις επί του θέματος δημοσιεύσεις από τις άσχετες βεντέτες του κάθε ενός.

Κάποιος κάποτε είχε πει: "Δεν συμφωνώ με όσα λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα λες." Εσένα πλέον κανένας δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα να μιλάς. Δεν είναι εντελώς άδικο λοιπόν να προσπαθείς εσύ να το αφαιρέσεις από άλλους; Θυμίσου λίγο, τα κατάφερες. Ο Bugman δεν είναι πια συντονιστής. Νίκησες. Γιατί δεν σου φτάνει αυτό;
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 14, 2011 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχει γίνει πλέον αηδία. Συζήτηση να χουν να λένε οι κυράδες. Οπυργος ξέρεις, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΓΚΜΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!! ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 1:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing ο δάκης απιβδησε τελείως

τώρα θα χουμε εσάς τα 3 δακη εκοφαν καιν να κυνηγάτε τον οπυργο κοκ? Laughing τα παιδια είναι ερωτευμένα δεν μου φεύγει απ το μυαλό αυτό, όπως βρίσκεις κάπου τυχαία μια τυχαία και κολλάς μαζί της για όλη τη ζωή έτσι κ αυτοί συναντήθηκαν τυχαία στο ίντερνετ και κόλλησαν, αυτά που λεεί ο καιν για και αν φύγει ο μπαγμαν another one bites the dust κλπ θα μπορούσε να τα θέσει και σε έναν ερωτευμένο ακριβώς ίδια αλλά αντίστροφα, και αμα φυγει αυτή πχ τι θα γίνει θα τελειώσει ο κόσμος ή θα βρείς άλλη να κολλήσεις κτλ αλλά ποιός σιχαίνεται τους ερωτευμένους και τα πολλά τα σάλια? κάποια στιγμή θα φύγει και θα μείνουν τα πόστ να τους τα θυμίζουν, το αλμπουμ με τις φωτογραφίες και θα αναρωτιούνται καλά πώς μισούσα αυτό τον άγγελο όπως λένε οι άλλοι πως αγάπησα αυτό το βόιδι


http://www.youtube.com/watch?v=tM1rSTOs7Zs&ob=av2n
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 2:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Laughing ο δάκης απιβδησε τελείως

τώρα θα χουμε εσάς τα 3 δακη εκοφαν καιν να κυνηγάτε τον οπυργο κοκ? Laughing τα παιδια είναι ερωτευμένα δεν μου φεύγει απ το μυαλό αυτό, όπως βρίσκεις κάπου τυχαία μια τυχαία και κολλάς μαζί της για όλη τη ζωή έτσι κ αυτοί συναντήθηκαν τυχαία στο ίντερνετ και κόλλησαν, αυτά που λεεί ο καιν για και αν φύγει ο μπαγμαν another one bites the dust κλπ θα μπορούσε να τα θέσει και σε έναν ερωτευμένο ακριβώς ίδια αλλά αντίστροφα, και αμα φυγει αυτή πχ τι θα γίνει θα τελειώσει ο κόσμος ή θα βρείς άλλη να κολλήσεις κτλ αλλά ποιός σιχαίνεται τους ερωτευμένους και τα πολλά τα σάλια? κάποια στιγμή θα φύγει και θα μείνουν τα πόστ να τους τα θυμίζουν, το αλμπουμ με τις φωτογραφίες και θα αναρωτιούνται καλά πώς μισούσα αυτό τον άγγελο όπως λένε οι άλλοι πως αγάπησα αυτό το βόιδι


http://www.youtube.com/watch?v=tM1rSTOs7Zs&ob=av2n

Διάολε... Shocked Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Confused

http://www.youtube.com/watch?v=NNC0kIzM1Fo

Razz Very Happy Rolling Eyes
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 2:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing bug is in the air




Bug is in the air
Everywhere I look around
Bug is in the air
Every sight and every sound

And I don't know if I'm being foolish
Don't know if I'm being wise
But it's something that I must believe in
And it's there when I look at your lies

Bug is in the air
In the message of the three
Bug is in the air
In every subject that i see

And I don't know if I'm just dreaming
Don't know if I feel sane
But it's something that I must believe in
And it's there when you call out my name

(Chorus)
Bug is in the air
Bug is in the air
Oh oh oh
Oh oh oh

Bug is in the air
In the rising of the sun
Bug is in the air
When the day is nearly done

And I don't know if you're a collusion
Don't know if I see it true
But you're something that I must believe in
And you're there when I reach out for you

Bug is in the air
Every sight and every sound
And I don't know if I'm being foolish
Don't know if I'm being wise

But it's something that I must believe in
And it's there when I look in your eyes
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 2:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Καλο!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 3:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλλον έχει δίκιο ο kaneis.Εγώ δεν ξανασχολούμαι,ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aν κάποιοι επιμένετε να κοιτάτε μόνο το αποτέλεσμα και όχι την αιτία, τότε πολύ απλά αγνοήστε την κόντρα αυτή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 15, 2011 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου περιγράψω εγώ την αιτία...επειδή πια σε ξέρω. Ήρθες στο χώρο στα 23 σου χρόνια όπως είχες τελειώσει το πανεπιστήμιο και σου άρεσε ο χώρος. Διαπίστωσες πως ο συντονιστής δεν έχει τελειώσει κάποια σχολή φιλοσοφικής, και επιπλέον του αρέσει να συζητάει σε πολλά θέματα, ακόμα και σε εκείνα που υποθέτει πώς είναι τα πράγματα αλλά οι γνώσεις σου σε βρίσκουν αντίθετο. Σου ζητάει πολλές φορές να δείξεις το ορθό αλλά δεν θα κάνεις και το δάσκαλο...να ανοίξει κανένα βιβλίο αν θέλει να συζητάει! Μαθαίνεις δε ότι πρόσκειται στο ΛΑΟΣ και τότε χάνεις κάθε προαίρεση για καλή συζήτηση. Ο άνθρωπος για σένα είναι το πρόβλημα στο φόρουμ. Ενώ άλλοι έχουν το πάθος τους στο Χριστιανισμό, ή στο Δωδεκάθεο...ή στην ενέργεια ή κάτι το ειδικό...ο συντονιστής είναι εχθρός των "πάντων"....και κύρια του ορθού λόγου. Στα 27 σου χρόνια βρίσκεσαι σε μια πραγματική πρέσα ανθρώπων όπου σε συνθλίβει ψυχικά. Διαπιστώνεις ότι το κράτος είναι εχθρικό...κατά πάντων....εκτός των βολεμένων. Οι βολεμένοι έχουν διάφορα οφίτσια. Και ο συντονιστής σε ένα φόρουμ είναι επίσης ένα οφίτσιο. Έτσι βγάζεις το πρόβλημά σου πάνω σε έναν συντονιστή που κατά τη γνώμη σου το αδύνατο σημείο του είναι η μόρφωσή του. Όμως δεν σταματάς στον συντονιστή. Μπαίνεις στο κόπο να τα βάλεις με καθένα...και αρχίζουν οι εξυβρίσεις, με προσωπικά μηνύματα αλλά και ευθέως. Ο συντονιστής παραιτείται...και συ με προσωπικό μήνυμα του στέλνεις "τον πούλο", μια παρεϊστικη έκφραση για εκείνον που βρέθηκε επιτέλους από πάνω. Όμως ο συντονιστής δεν φεύγει στην ουσία αλλά σε αφήνει να δει τι θα κάνεις. Εσύ συνεχίζεις να κουρδίζεις άτομα και να γίνεσαι βαρετός σε όλους. Ήρθε η ώρα όλοι να αρχίζουν να αντιλαμβάνονται την έλλειψη του συντονιστή, και να λειτουργούν ως συντονιστές. Έτσι να που πετάγονται με ενστάσεις κατά αυτών που φέρνουν την αναμπουμπούλα (διότι δεν έχουν την εικόνα, όπως την έχουμε εμείς που βρισκόμαστε σε αυτήν την κατάσταση).
Διερωτήθηκες πώς έγινα συντονιστής; Μέτρησε η μόρφωσή μου; Είμαι "ιδρυτικό μέλος" ή απλά ένα μέλος που κάποια στιγμή του προτάθηκε από τον διαχειριστή να αναλάβει συντονιστής, με την όποια επιτυχία μπορεί να έχει; Δηλαδή δεν ανέλαβα με την υπόσχεση ή με όρκο ότι θα είμαι ο τέλειος συντονιστής. Από το 2003 λοιπόν μέχρι να έρθεις Opyrge...δεν είχαμε πολλά προβλήματα. Δεν άφηνα να βρίσει κανείς..τα διέγραφα επιτόπου. Αλλά βγήκαν κάποτε καλοθελητές και είπαν ότι ¨άλλαζα το νόημα¨ και έτσι πράγματι σταμάτησα τις επεμβάσεις. Από εκείνη την εποχή χάθηκε και ο συντονισμός. Μετά απλά έμπαινα σε συζητήσεις όπου ήθελα να συμμετέχω ως μέλος...και ζητούσα από εκείνους που σχολίαζαν προσωπικά και δημόσια μέλη να μην το κάνουν και να ασχολούνται με τα θέματα και τα μηνύματα να μην γίνονται θέματα για σχολιασμό αυτών που τα γράφουν. Ο μόνος τρόπος να μην έχει βάση αυτός ο λόγος θα ήταν κάποιος να με παρουσιάζει συνέχεια σαν ηλίθιο. Με αυτόν τον τρόπο αυτός ο κάποιος, ο Opyrgos δηλαδή για όποιον δεν κατάλαβε, θα απολάμβανε το σχολιασμό που επέλεξε ως καθάρισμα για ένα φόρουμ που σκέφθηκε πως μπορούσε να τον απαλύνει από τα πραγματικά προβλήματα...στο στίβο της ζωής. Να γιατί λοιπόν τα μέτρα του Opyrgou θεωρούνται υπέρμετρα...ή ασύμμετρα με αυτά που πράγματι δημιουργούν τόσο εγώ όσο και τα άλλα μέλη. Δηλαδή δεν θα σκοτωθούμε, και δεν θα απειληθούμε για να συζητάμε και να μοιραζόμαστε σκέψεις μας. Δυστυχώς ο Opyrgos βλέπει το ζήτημα ως θέμα τιμής, ή ως ζήτημα ζωής και θανάτου....επειδή προφανώς έχει αποκλειστεί από τη πραγματική ζωή!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center