Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΕΡΙ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 12:22 am    Θέμα δημοσίευσης: ΠΕΡΙ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

μεταφορα απο http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=3543
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξεκίνα με το τι πιστεύεις ότι είναι η Διαλεκτική...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ξεκίνα με το τι πιστεύεις ότι είναι η Διαλεκτική...

θα παρω βαθμο; (χιουμορ)

αυτο πιστευω θα ψαξουμε μες σε συζητηση...
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 12:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, βαθμό δεν μπορώ να δώσω...αλλά να προτείνω έναν τρόπο να συζητήσουμε...να διαλέξουμε δηλαδή κάτι από αυτό που ξέρουμε. Π.χ. εγώ λέω να αρχίσεις με τον ορισμό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 12:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θέλω να εστιάσω στην άποψη του Schopy στου οποίου το βιβλίο αναφέρθηκα. Οτι δλδ πιστεύει πως η διαλεκτική είναι η τέχνη της πειθούς. Δηλαδή, το να προσπαθούμε να στηρίξουμε την άποψή μας με επιχειρήματα, με σκοπό ο συνομιλητής να ανασκευάσει τη δική του. αν κάποιος θέλει να το βλέπει αλλιώς, ήτοι να θέλει να πιστεύει πως η διαλεκτική είναι η προσπάθεια εξεύρεσης της αλήθειας, θα τού αντιτείνω πως είναι πολύ δύσκολη η οριοθέτηση μεταξύ των δύο περιοχών. Γιατί πολλές φορές αδυνατούμε να αντιληφθούμε αν αυτό που υποστηρίζουμε είναι η εξεύρεση της αλήθειας ή απλά η ικανοποίηση της ματαιοδοξίας μας.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 1:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ακριβης ορισμος για την διαλεκτικη καλο θα ειναι να ψαχτει σε λεξικα αλλα μπορω να πω πως ειναι ενα εργαλειο εκφρασης του λογισμου. για να συνεχισω απο πριν λεγοντας πως ουτε μορφη προπαγανδας μπορουμε να την πουμε χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν χρησημοποιηται για τετοιους σκοπους αλλα ενδεχεται να ειναι τροπος εξευρεσης αληθειας αν και ειναι δισδιακριτα τα ορια του λογου για τον οποιο την εφαρμοζουμε, οπως πολυ σωστα το θετει ο αδερφος δακης.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 4:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατά τη γνώμη μου η διαλεκτική δεν ορίζεται αυτολεξεί...Δεν είναι ο διάλογος, η επικοινωνία, αν και στηρίζεται στην επικοινωνία. Ενώ σκοπός της επικοινωνίας είναι να μεταφέρει το μήνυμα, σκοπός της διαλεκτικής είναι να εξάγει ένα μήνυμα μέσω μιας συζήτησης, το οποίο δεν υπήρχε πριν την επικοινωνία. Με τα χρόνια η επικοινωνία τέθηκε στο περιθώριο και κάθε συμπέρασμα που εξάγεται με επιχειρήματα λέγεται διαλεκτική και ονομάζεται βάσει αυτών των επιχειρημάτων...Αν π.χ. τα επιχειρήματα σχετίζονται με τη φύση, τότε θα έχουμε μια διαλεκτική της φύσης. Ουσιαστικά το σύνολο των επιχειρημάτων αποτελεί την διαλεκτική. Έτσι αν κάποιος θέλει να τροποποιήσει μια άλφα διαλεκτική πρέπει να γνωρίζει τα επιχειρήματά της και να αντιπαραθέσει άλλα περισσότερο ισχυρά επιχειρήματα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΣΥΓΧΡΟΝΟ
ΛΕΞΙΚΟ
ΤΗΣ
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΓΛΩΣΣΑΣ

ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ - ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟ


ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ


Copyright Στεφ. Αλ. Πατάκης, 1983
Πρώτη έκδοση Αθήνα, Απρίλιος 1991


Σελ. 179




διαλεκτική, η (ουσ.) φιλοσοφική μέθοδος για την αναζήτηση των γενικών νόμων κίνησης και εξέλιξης.


Παρακολουθώντας τις προσεγγίσεις σας σκέφτηκα πως εάν επιχειρούσα το ίδιο με εσάς θα φρόντιζα παράλληλα να εξέταζα αν ήταν δυνατό να διατυπωνόταν ό όρος της Έννοιας <<διαλεκτική>> διαφορετικά, με γνώμονα την μεγαλύτερη δυνατή συμβατότητα στις όποιες προσεγγίσεις μου.

Λόγου χάριν, δεν θα βιαστώ συμφωνήσω με τον Δάκη όταν λέει:
Παράθεση:
πιστεύει πως η διαλεκτική είναι η τέχνη της πειθούς. Δηλαδή, το να προσπαθούμε να στηρίξουμε την άποψή μας με επιχειρήματα, με σκοπό ο συνομιλητής να ανασκευάσει τη δική του

κι αυτό διότι είμαι βέβαιος πως είναι δυνατό να σχηματισθεί όρος με συμβατότητα διακριτή προς την, πιο πάνω στην παράθεση, προσέγγιση, σύνθετος μεν αλλά να σημειώνει, με κάποιο τρόπο, το είδος (του έργου) που επιχειρείτε, σύμφωνα με την προσέγγιση που περιγράφει ο αδελφός Δάκης.

Βέβαια, σίγουρα ο όρος <<διαλεκτική>> και είναι κάτι, και επιχειρεί να εκφράσει κάτι, για το λόγο αυτό δεν θα βιαστώ επίσης να συμφωνήσω με τον troian όταν γράφει:
Παράθεση:
μπορω να πω πως ειναι ενα εργαλειο εκφρασης του λογισμου

αλλά και με τον Δάκη ξανά όταν λέει:
Παράθεση:
αν κάποιος θέλει να το βλέπει αλλιώς, ήτοι να θέλει να πιστεύει πως η διαλεκτική είναι η προσπάθεια εξεύρεσης της αλήθειας

περισσότερο δε όταν γνωρίζουμε με βεβαιότητα πως ούτως ή άλλως πρόκειτε για μία προσπάθεια, άσχετα αν γνωρίζουμε ή όχι σε ποιά κατεύθυνση.

Θα ήθελα προσωπικά να κάνω κι εγώ τη δική μου προσέγγιση. Δίχως εξ αρχής να αναρωτηθώ για το τι μπορεί να είναι αυτό το κάτι ως αντικείμενο, ή τι σημαίνει, αλλά ούτε τι θα μπορούσε να εκφράζει ο όρος <<διαλεκτική>>, αλλά ως βάση μου να θέσω στην αντίληψη μου τον Τρόπο, με την έννοια του Είδους, και στη συνέχεια την Ποιότητα με την Έννοια της Διαφοράς.

Έτσι, εύκολα θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Bugman όταν γράφει:
Παράθεση:
σκοπός της διαλεκτικής είναι να εξάγει ένα μήνυμα μέσω μιας συζήτησης,


Διότι είναι προφανές πως το ζητούμενο μας είναι ένα έργο, πέρα από κάθε αμφιβολία, χωρίς να χρειάζεται να ορίσουμε αυτό καθεαυτό το είδος του έργου ή την κατεύθυνση του. Γνωρίζουμε πως αναζητούμε μία, ή περισσότερες, γενικές απαντήσεις. Μία ή περισσότερες γενικές προτάσεις. Μία ή περισσότερες γενικές διαπιστώσεις. Μία ή περισσότερες γενικές αποδείξεις και ούτω καθ' εξής. Και για να το επιτύχουμε αυτό έχουμε ανάγκη ένα εύχρηστο εργαλείο, μία εύχρηστη μέθοδο, έναν εύχρηστο τρόπο. Και πρέπει να κάνουμε την διάκριση του εύχρηστου για εκείνο που είναι στην διάθεσή μας κι αυτό διότι η αναφορά μας αφορά ένα σημαντικότατο νοητικό ζητούμενο, όπως είναι αυτό το περί της Έννοιας της Διαλεκτικής.

Πάντως αν θελήσουμε να κάνουμε κυριολεκτική μετάφραση του όρου <<διαλεκτική>> νομίζω πως ο λόγος μας θα διατυπωνόταν κάπως έτσι: Δίοδος των ειπωμένων. Το πέρασμα, δηλαδή, μέσω αυτών που ειπωνονται.
Δια-Λεκτός - Δια-Λεκτική, ο μέσω ειπωμένου - η μέσω ειπωμένης.
Ο Λεκτέος - αυτός που λέγετε, η Λεκτική - αυτή που λέγετε, που ειπώνετε.

Επομένως το ζητούμενο μας είναι, θα τολμήσω να πω, η λεκτική εξάντληση με τέλος την επιλογή του ποιοτικά ορθότερου.




Ο Διαλεκτικός Υλισμός, αν ενθυμούμε καλά μετά από 30 χρόνια από τότε που ασχολήθηκα, έχει τρείς (3) Αρχές.
Θέση - Αντίθεση - Σύνθεση.

Ο δικός μας εδώ;;; Μάλλον, η δικιά μας εδώ;;;
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ξεκίνα με το τι πιστεύεις ότι είναι η Διαλεκτική...
Να! Aυτή ακριβώς είναι η βλακεία που δέρνει τον Bugman! Τί πιστεύει ο ένας για τη Διαλεκτική, τί πιστεύει ο άλλος... π.χ. εγώ πιστεύω ότι Διαλεκτική είναι χοιρινό στο φούρνο με πατάτες! Και φανταστείτε ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν κάποτε Συντονιστής σε φόρουμ φιλοσοφίας!!!!
Και μετά αναρρωτιέστε γιατί μόνο φιλοσοφικές συζητήσεις δεν διεξάγονταν στο φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Ο Διαλεκτικός Υλισμός, αν ενθυμούμε καλά μετά από 30 χρόνια από τότε που ασχολήθηκα, έχει τρείς (3) Αρχές.
Καλά, όσο ασχολήθηκες εσύ με το Διαλεκτικό Υλισμό, άλλο τόσο εγώ είμαι πυρηνικός υδραυλικός!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 07, 2011 11:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι ο SkatOpyrgos εδώ...Φυσικό είναι το τρολ του φόρουμ να μας διαφωτίσει για το ποιοι είμαστε! Αλλά για το θέμα ...τίποτα! Αυτό ακριβώς είναι το τρολ...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2011 5:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
πόκΑΑς έγραψε:
Ο Διαλεκτικός Υλισμός, αν ενθυμούμε καλά μετά από 30 χρόνια από τότε που ασχολήθηκα, έχει τρείς (3) Αρχές.
Καλά, όσο ασχολήθηκες εσύ με το Διαλεκτικό Υλισμό, άλλο τόσο εγώ είμαι πυρηνικός υδραυλικός!


Από περιέργεια ρε συ... Ούτως ή άλλως μέσα στο σπίτι που μεγάλωνα υπήρχε... Η βιβλιοθήκη του πατέρα μου είχε 1800 περίπου βιβλία και όλα τέτοια κατεύθυνση είχαν... Κομμουνισμό, Ιστορικό Υλισμό, Διαλεκτικό Υλισμό, Τροτσκιστές, Λένιν (το αγαπημένο μου ήταν 1 βήμα μπροστά 2 πίσω Laughing ), και κάτι άλλα ρώσικα ονόματα σε φιλοσοφικά δοκίμια που όταν τα λες μέσα στο μυαλό σου βραχυκυκλώνει ο νους Laughing , Κλασική Φιλοσοφία, Προσωκρατικοί και ένα σωρό άλλα... ¶ϊ σιχτίρ... Από περιέργεια όταν δεν είχα τι να κάνω άνοιγα από κανένα... Έτσι κι αλλοιώς με άφηναν παγερά αδιάφορο τα ενδιαφέροντα ενός μεγαλοβιομήχανου κομμουνιστή... Γι' αυτό και δεν μπορέσαμε ποτέ να γίνουμε φίλοι... Όμως από τότε που έφυγε μου λείπει και τον ψάχνω συχνά μέσα στις σκέψεις μου...
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2011 5:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαλεκτική,

η έννοια ,η πρόταση,η φράση επίκλησης των ανθρώπων προς κοινή σύσκεψη
αναφερόμενη σε Κυρίως θέμα .

Η Μέθοδος ωρίμανσης της σκέψης των ανθρώπων έτσι ωστε να στέκεται στις ομιλίες μεταξύ συμπληγάδων,που να έχουν σταθερότητα και αξία ενδιαφέροντος.
Οι περισσότερες μέθοδες,ξεκινούν απο τη Ρητορική που αναζητά μέσω της Ηθικής του Διανοούμενου καινούργιες λέξεις -προτάσεις που να αφορούν τα εγκόσμια αλλα αλλα και τα Συμπαντικά αντικείμενα Σκέψης .
Η Λογική πρόσθεσε Τρόπους αναζήτησης ,που μέσω σταθερότητας των επιχειρημάτων των Φιλοσόφων ,μπορούσαν έπειτα απο σκέψη να στέκουν αυτονόητα ,
Γι αυτό,στις περισσότερες συζητήσεις των ανθρώπων,τα αυτονόητα διχάζουν τους ομιλητές και τους ακροατές ,που για να βρούν κοινό μέτρο νόησης ,εφαρμόζουν τρόπους εξυβρίσεως ωστε η ισσοροπίες να τείνουν σε κοινό αποδεκτό.
Η συμπεριφορά αυτή ,τυγχάνει ως Αναστάτωση του Υποκείμενου ,αφού οι κοινή συνιστώσα προυπήρχε ως το χάσμα αφαίρεσης της Διαλεκτικής .
Αυτή η μέθοδος ,εφαρμόστηκε κυρίως απο ανθρώπους που προπαγανδίζουν τη Διαλεκτική,ως ριζοσπασική μέθοδος ενάντια στην ανάπτυξη της νοημοσύνης των ανθρώπων,Θεωρούνται ,ωστόσο Επαναστάτες η Κομμουνιστές ,Αθεοι κλπ που ξεδιπλώνουν τις αρετές τους μπροστά στο πλήθος ,΄διακυβεύοντας έτσι το Κύρος της Πλουτοκρατίας και των Κυβερνητικών παραγόντων της.

Μεγαλύτερη ανάπτυξη η πρόσθεση κριτηρίων ,την αποθέτω σε εσάς.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2011 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Από περιέργεια όταν δεν είχα τι να κάνω άνοιγα από κανένα...
Kι έτσι έγινες επαίων στο Διαλεκτικό Υλισμό! Ε ρε βλακεία που δέρνει ορισμένους εδώ μέσα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 08, 2011 6:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τον εαυτό σου μιλάς κι ας μην το γνωρίζεις. Γιατί βλακεία και βλάκας είναι εκείνος που αδυνατεί να εναρμονιστεί με την πραγματικότητα από ελλειπή αντιληπτική δυναμική και ισορροπία στις εκάστοτε όχι ιδιαίτερες συνθήκες. Με άλλα λόγια, προβάλεις τον εσωτερισμό σου στην εικόνα τη δική μου εντός σου. Το μόνο που σου λείπει για να κλειδώσεις έναν ολοκληρωμένο κύκλο, είναι η περικεφαλαία. Αλλά την δικαρίνω στην αύρα σου, φρόντισε η φύση να σε κοσμίσει με αυτό που σου ανήκει. Καημένε τρελέ...

Εμένα ούτε ο λόγος μου ούτε ο τρόπος μου έδειξε ίχνος εξειδικευμένης γνώσης του αντικειμένου, παρόλο που είναι στην ευχέρεια μου να αποκτήσω αυτήν σε πολύ λιγότερο χρόνο από τον καθιερωμένο και συνηθισμένο, με σημαντικά μεγαλύτερη επιδεκτικότητα και επιτηδειότητα από τις καθιερωμένες και συνηθισμένες των μυημένων αντιληπτικών γνωσιολογικών δυναμικών, και με μεγαλύτερη εμβάθυνση και οριζοντοποίηση στη φύση του αντικειμένου πέρα από τις καθιερωμένες και συνηθισμένες εξελικτικές γνωσιολογικές κατακτητικές ατραπούς.

Δεν με συγκινεί όμως και ως εκ τούτου δεν με ελκύει για την ανάληψη ανέλεκτου έργου.

Έχω σοβαρότερα και πλέον επίκαιρα ζητήματα να απορροφούν τον χρόνο μου.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center