Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ....
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 25, 2011 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.... Απάντηση με Συμπερίληψη

Αισίως φθάσαμε στην δεκαετία του ’60...

Πολλά καταστήματα έχουν κλείσει τον τελευταίο χρόνο....δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία, δεν με άγγιζε τόσο για να είμαι ειλικρινής...

Αυτό που είδα όμως τους τελευταίους δύο μήνες,μίλησε στον εγκέφαλό μου και μου είπε για την πραγματικότητα που βιώνεται ΤΩΡΑ από πολλούς ανθρώπους και την πραγματικότητα που ίσως βιώσω και εγώ (ποτέ δεν ξέρεις)

Τα καταστήματα που έκλεισαν, αντικαταστάθηκαν με εκείνα που δεν έχουν όνομα, αλλά που οι πινακίδες τους είναι τεράστιες και φωνάζουν ΑΓΟΡΑΖΩ ΧΡΥΣΟ, ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΣΗΜΙ....Ποτέ δεν είχα δει τέτοια καταστήματα, παρα μόνον ίσως μερικά, κάπου στο κέντρο της Αθήνας

Αυτά τα καταστήματα έχουν τρυπώσει παντού, σε κάθε γειτονιά, περιμένωντας τον κάθε πικραμένο που θα δώσει όσο όσο ένα δαχτυλίδι, μια λίρα, για να πληρώσει την ΔΕΗ ή την δοση του δανείου του...

http://www.youtube.com/watch?v=3lbyqU9q1p4

Και όπως έλεγε και ο φιλόσοφος Αυλωνίτης:

http://www.youtube.com/watch?v=uZ5s-vWvvQw
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 25, 2011 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μιά παρατήρηση Μαρία... (πεινάω σαν προβατάκι, τι θα μαγειρέψεις σήμερα;;; )

Κατ' αρχήν δεν αγοράζουν όσο-όσο τα μαγαζάκια αυτά αλλά στην τρέχουσα καθημερινή μεταβαλόμενη τιμή του Χρυσού. Βέβαια αυτός που θα πωλήσει ένα δακτυλίδι και τα σκουλαρίκια της γυναίκας του αλλά και το βραχυόλι της θα χάσει την τιμή της αξίας της καλλιτεχνομορφοποίησης του μέταλου. Έτσι εάν του κόστισε στην αγορά του πρόπερσι το δακτυλίδι 300 Ευρώ θα το πωλήσει αύριο, εκτός αν και Κυριακές είναι ανοικτά τα μαγαζάκια αυτά, 180-220 Ευρώ περίπου.

Έπειτα, λίρες δεν συμφέρει να πωλήσεις στα μαγαζάκια αυτά καθώς συνήθως στο σύνολό τους, τουλάχιστον στο εξωτερικό, δεν αγοράζουν στην αξία της λίρας αλλά του βάρους της σε χρυσό. Και είναι μεγάλη η διαφορά διότι την λίρα μπορείς, και επιβάλετε, να την πωλήσεις στην Εθνική τράπεζα, ή σε ιδιώτη συλλέκτη (το καλύτερο είναι αυτό) με αξία έως και 350 Ευρώ έκαστη, ενώ σε βάρος χρυσού δεν πιάνει περισσότερα από 180-200 Ευρώ.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 26, 2011 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό πάει και έρχεται Μαρία.
Όταν βλέπεις γεροντάκια να πηγαίνουν πίσω από τους πάγκους της λαϊκής αγοράς και να ψάχνουν για τροφή σε αυτά που πετάνε οι πωλητές.
Όταν βλέπεις ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια της γειτονιάς σου για να βρουν κάτι να φάνε είναι τα χειρότερα.
Και δυστυχώς συμβαίνουν τα χειρότερα στις μέρες μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 29, 2011 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε λίγο θα φτιάξουμε το Σούλι και θα περιμένουμε...τους εφοριακούς του Πασά Βενιζέλου (το μπουλούκι του μπουλούκου....)
Το γράφω αυτό γιατί αναφέρονται οι ανύμποροι για να δειχθεί η κατάσταση, ενώ το μείζον είναι το τι κάνουν τώρα αυτή τη στιγμή αυτή που έχουν δυνατότητες! Κοιμούνται; Βάζουν το χρήμα σε κασελάκια; Σκέφτονται να επιχειρήσουν...Σκέφτονται να μεταναστεύσουν; Και αυτό το τελευταίο είναι βασικό. Τι θα γίνει αν αρχίσει μια αθρόα μετανάστευση; Γιατί σαν ευρωπαίοι πολίτες μπορούμε να πάμε οπουδήποτε. Πάμε λοιπόν π.χ. στη Γερμανία και φορολογούμαστε ανθρώπινα, δουλεύουμε και στέλνουμε ετησίως μια κάρτα στον υπουργό οικονομικών με τις ευχαρηστίες μας!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 12:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Σε λίγο θα φτιάξουμε το Σούλι και θα περιμένουμε...τους εφοριακούς του Πασά Βενιζέλου (το μπουλούκι του μπουλούκου....)
τον βενιζέλο όλοι τον θεωρούσαν ιδιοφυΐα.τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν παρα ένα υπερδιογκωμένο δημιούργημα των MME.o λαός μας έχει το κακό να ταυτίζει την πανουργία(και πονηριά) με την ευφυΐα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 12:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει..ο άνθρωπος δεν είναι πολιτικός...αλλά γαμπρός! Και όταν ανέλαβε...δεν είχε επιλογές. Θα μπορούσε να κάνει χαρακίρι...αλλά δεν είναι Γιαπωνέζος!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 8:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Εντάξει..ο άνθρωπος δεν είναι πολιτικός...αλλά γαμπρός! Και όταν ανέλαβε...δεν είχε επιλογές. Θα μπορούσε να κάνει χαρακίρι...αλλά δεν είναι Γιαπωνέζος!
Μια συγκροτημένη πρόταση και με λογική συνοχή δεν μπορείς να γράψεις! Εσύ και ο Αριστεύων. Αλλά έτσι είναι το μυαλό σου, αυτό θα αναπαρίσταται και στο γράψιμο: ασυνάρτητο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για σένα που δεν καταλαβαίνεις έτσι είναι! Όλα τα βλέπεις ασυνάρτητα...
ας σου τα κάνω λιανά λοιπόν...
Βρες τι εννοώ Γαμπρός΄..(ο τρόπος ανέλιξης)
Δες πότε ανέλαβε ουσιαστική θέση στη κυβέρνηση...(όταν δεν υπήρχαν επιλογές)
Δες τι του κάνουν τα κανάλια ...βάζουν μια φωτογραφία με το πονηρό χαμογελάκι και δίπλα...κακά μαντάτα, παράλληλα έχουν εξαφανίσει τον ΓΑΠ. Μου θυμίζει ίδια ιστορία με το ταξίδι στην ΚΙΝΑ του Πρωθυπουργού και ταυτόχρονα τον Πάγκαλο να κρύβει τον Οτσαλάν..(και αν θυμάσαι την πάτησε ο Α. Παπαδόπουλος, ένα πολύ σοβαρός πολιτικός, από την Ήπειρο).
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ που δεν καταλαβαίνω τα βλέπω όλα ασυνάρτητα;!!!!! Για δες ρε στραβάδι πόσοι σου το λένε αυτό. Αλλά και όλοι να σου το πουν ότι είσαι ασυνάρτητος εσύ θα εξακολουθήσεις να λες ότι αυτοί δεν καταλαβαίνουν... μόνο εσύ είσαι αυτός που καταλαβαίνει. Αλλά ξέρεις, όταν φτάσεις σ' αυτό το σημείο, τότε μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τη σοβαρότητα της κατάστασής σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrge..είσαι μεγάλος μαλάκας. Πολύ μεγάλος. Και συνεχίζεις να το δείχνεις. Δεν χρειάζεται βέβαια...με έχεις πείσει.
Γράφω λοιπόν εδώ κάπου οκτώ χρόνια. Και τώρα τελευταία..κάποιοι πράγματι δεν τους άρεσαν τα "πολιτικά" μου πιστεύω. Αυτός δεν είναι λόγος για να βγάλεις τον άλλο βλάκα! Επίσης αν τα μέλη που συμφωνούν μαζί σου έκαναν οκτώ χρόνια για να καταλάβουν τι είμαι...δεν πειράζει, τόσα μπορούν να πιάσουν...Φυσικά όμως δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε άλλους...δεν σε έχουν βάλει αρχηγό ή διαμεσολαβητή. Ο καθένας εδώ γράφει για την πάρτη του, αν δεν το έχεις καταλάβει. Κάθε προσπάθεια να εμφανίζει κάποιος ότι έχει ομάδα που τον κατανοεί, που την στηρίζει και τον στηρίζει..δεν έχει σχέση με το filosofia.gr...αλλά με το BigBrother.
Τελευταία γράφω κάποια προγράμματα, κάνω και άλλες δουλειές...και χάθηκα για δυο μέρες από το filosofia.gr και έπεσαν τα μηνύματα. Δεν θέλω να πιστεύω ότι η έλλειψη αναφέρεται στην έλλειψη της "διαμάχης μας". Μπορεί όμως και να συμβαίνει αυτό. Κάποιοι δηλαδή να διασκεδάζουν από το να λέμε ο ένας μαλάκα τον άλλο ή ο ένας βλάκα τον άλλο. Όπως και να έχει το πράγμα παίζουμε ρόλους στο θέατρο του filosofia.gr και ο δικός σου ρόλος δεν νομίζω να είναι το άριστου συζητητή. Εκτός από δυο ήπιους διάλογους με τον Rakis...δεν έχω διαβάσει κάτι που να κερδίσω κάτι, να πάρω γνώση δηλαδή, ουσία!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 30, 2011 1:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman, αυτά μας τα έχεις πει και μας τα έχεις ξαναπεί. Εχεις καταντήσει γραφικός πια. Και τώρα που όλα στρέφονται εναντίον σου, τώρα βγήκες να πεις ότι ο καθένας γράφει για την πάρτη του. Όσο ήσουν Συντονιστής αυτό δεν ίσχυε! Είδεις τί είσαι;
Αν δεν το κατάλαβες κι αν δεν το κατάλαβε ο afham, όσο έλειπες, κάποια θέματα πήγανε μπροστά. Όσο το φόρουμ έχει εσένα τον άσχετο και τον βλάκα μέσα στα πόδια του, δεν πρόκειται να πάει μπροστά. Το πολλά λόγια είναι φτώχεια! Αν εσύ επιμένεις να παρεμβαίνεις στα θέματα, δεν θα ασχολούμαστε εμείς συνεχώς μαζί σου. Κάτσε και μ@λ@κίσου μόνος σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 01, 2011 8:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

παρατηρώ ότι το χέ....με πάλι....

και να σκεφτείς ότι ειναι φόρουμ φιλοσοφίας.... Razz

θα επαναληφθώ διότι όταν έλεγα πριν την "κρίση" ότι δεν είμαστε άνθρωποι εμείς οι έλληνες, πολλοί με λιδωρούσαν...
Το κακό είναι ότι λόγω της ποιότητάς μας φθάσαμε εκεί που φθάσαμε:

όπερ σημαίνει, να πηγαίνουμε σε μαγαζάκια όπως εκείνα που ανέφερα,
να στοιβάζουμε τα τζιπ και τα πολυτελή αμάξια στις μάνδρες μήπως και τα πάρει κανείς για ένα κομμάτι ψωμί,
να πληρώνουμε σαν τρελοί τις φουσκωμένες ήδη πιστωτικές μας κάρτες μήπως και χάσουμε την δουλειά μας,
να κάνουμε αέναες συζητήσεις και να εξαπολύουμε κατάρες στις κυβερνήσεις, ενώ θα έπρεπε να κάνουμε εμείς χαρακίρι λόγω ηλιθιότητας....
Όμως με λυπεί το γεγονός ότι κάποιοι κατάφεραν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου -διότι ο εγκέφαλός μας ήταν κενός κριτικής σκέψης- και να μας καταντήσουν βλαχομοντέρνα ανθρωπάκια που έχουν δικαίωμα και αυτά στην όποια χλιδή...ή έστω και σε μια θεσούλα στο Δημόσιο για να τεμπελιάζουμε ή να παίρνουμε καμιά μιζούλα
Δεν βρέθηκε κανείς να μας πει ότι δεν είμαστε χώρα που "σηκώνει" τέτοια χλιδή και τεμπελιά...
Και τότε που τα πράγματα δεν είχαν γίνει ακόμα γνωστά στο ευρύ κοινό, όταν έκαναν εδώ καυγάδες επι καυγάδων για το αν υπάρχει Θεός, είχα πει, αφήστε τα αυτά και ασχοληθείτε με το πραγματικό πρόβλημα....
Εμείς ακόμα και σήμερα, θεωρούμε τον εαυτό μας κάτι το συναρπαστικό, το ιδιαίτερο, απογόνους των αρχαίων ελλήνων και όπως και να το κάνουμε αυτό είναι αρκετό...
ας πάει λοιπόν κάποιος να τα πει αυτά στον Σόιμπλε, ή σε οποιονδήποτε άλλο για να μας σβήσουν το "χρέος" και να έρθουν να προσκυνήσουν σαν μετανοούσες Μαγδαληνές την Ακροπολη.
Λειτουργούμε ατομικά και όχι ομαδικά.
Είχα την ατυχία να μπω σε ένα ταξί πριν από μια εβδομάδα και ο οδηγός με το "έτσι θέλω" άρχισε να μιλά για το θέμα που τον απασχολεί, κραυγάζοντας, κακαρίζοντας κλπ
όταν του είπα ότι με ζάλισε με τις φωνές του, ο ηλίθιος μου έβαλε άμεσα την ταμπέλα : είσαι πασοκτζού
μπορείς να κάνεις κουβέντα με τέτοιον ελληνα?
Του είπα ότι στο εξωτερικό οι ταξιτζήδες δεν έχουν καμία σχέση με τους εδώ βρωμιάρηδες, μυξιάρηδες, νταήδες, φαφλατάδες, κλέφτες οδηγους (είχα φτάσει στον προορισμό μου και υπήρξε αρκετός κόσμος) του πέταξα ένα χαρτονόμισμα και έφυγα άμεσα...
Έχετε σκεφτεί ποτέ πόσο δύσκολο είναι να τα βάλεις με όλα αυτά τα συνδικαλιστόσκυλα για να προσπαθήσεις να φέρείς αυτή τη χώρα στα ίσια της?
και αυτό το ρωτώ, άσχετα από το αν είμαστε σε χρέος...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
παρατηρώ ότι το χέ....με πάλι....

και να σκεφτείς ότι ειναι φόρουμ φιλοσοφίας.... :P

θα επαναληφθώ διότι όταν έλεγα πριν την "κρίση" ότι δεν είμαστε άνθρωποι εμείς οι έλληνες, πολλοί με λιδωρούσαν...
Το κακό είναι ότι λόγω της ποιότητάς μας φθάσαμε εκεί που φθάσαμε:

όπερ σημαίνει, να πηγαίνουμε σε μαγαζάκια όπως εκείνα που ανέφερα,
να στοιβάζουμε τα τζιπ και τα πολυτελή αμάξια στις μάνδρες μήπως και τα πάρει κανείς για ένα κομμάτι ψωμί,
να πληρώνουμε σαν τρελοί τις φουσκωμένες ήδη πιστωτικές μας κάρτες μήπως και χάσουμε την δουλειά μας,
να κάνουμε αέναες συζητήσεις και να εξαπολύουμε κατάρες στις κυβερνήσεις, ενώ θα έπρεπε να κάνουμε εμείς χαρακίρι λόγω ηλιθιότητας....
Όμως με λυπεί το γεγονός ότι κάποιοι κατάφεραν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου -διότι ο εγκέφαλός μας ήταν κενός κριτικής σκέψης- και να μας καταντήσουν βλαχομοντέρνα ανθρωπάκια που έχουν δικαίωμα και αυτά στην όποια χλιδή...ή έστω και σε μια θεσούλα στο Δημόσιο για να τεμπελιάζουμε ή να παίρνουμε καμιά μιζούλα
Δεν βρέθηκε κανείς να μας πει ότι δεν είμαστε χώρα που "σηκώνει" τέτοια χλιδή και τεμπελιά...
Και τότε που τα πράγματα δεν είχαν γίνει ακόμα γνωστά στο ευρύ κοινό, όταν έκαναν εδώ καυγάδες επι καυγάδων για το αν υπάρχει Θεός, είχα πει, αφήστε τα αυτά και ασχοληθείτε με το πραγματικό πρόβλημα....
Εμείς ακόμα και σήμερα, θεωρούμε τον εαυτό μας κάτι το συναρπαστικό, το ιδιαίτερο, απογόνους των αρχαίων ελλήνων και όπως και να το κάνουμε αυτό είναι αρκετό...
ας πάει λοιπόν κάποιος να τα πει αυτά στον Σόιμπλε, ή σε οποιονδήποτε άλλο για να μας σβήσουν το "χρέος" και να έρθουν να προσκυνήσουν σαν μετανοούσες Μαγδαληνές την Ακροπολη.
Λειτουργούμε ατομικά και όχι ομαδικά.
Είχα την ατυχία να μπω σε ένα ταξί πριν από μια εβδομάδα και ο οδηγός με το "έτσι θέλω" άρχισε να μιλά για το θέμα που τον απασχολεί, κραυγάζοντας, κακαρίζοντας κλπ
όταν του είπα ότι με ζάλισε με τις φωνές του, ο ηλίθιος μου έβαλε άμεσα την ταμπέλα : είσαι πασοκτζού
μπορείς να κάνεις κουβέντα με τέτοιον ελληνα?
Του είπα ότι στο εξωτερικό οι ταξιτζήδες δεν έχουν καμία σχέση με τους εδώ βρωμιάρηδες, μυξιάρηδες, νταήδες, φαφλατάδες, κλέφτες οδηγους (είχα φτάσει στον προορισμό μου και υπήρξε αρκετός κόσμος) του πέταξα ένα χαρτονόμισμα και έφυγα άμεσα...
Έχετε σκεφτεί ποτέ πόσο δύσκολο είναι να τα βάλεις με όλα αυτά τα συνδικαλιστόσκυλα για να προσπαθήσεις να φέρείς αυτή τη χώρα στα ίσια της?
και αυτό το ρωτώ, άσχετα από το αν είμαστε σε χρέος...


Μαρία λες
Λειτουργούμε ατομικά και όχι ομαδικά.
Και παρακάτω

μπορείς να κάνεις κουβέντα με τέτοιον ελληνα?


Και ρωτώ εγώ πόσο μάλλον να πρέπει να λειτουργήσεις ομαδικά μαζί του με τίποτα.

Αν θέλουν οι κωλοΈλληνες να αλλάξουν μυαλά έχει καλώς για αυτούς. Εγώ τόσα χρόνια ήμουν ομαδικός και λειτουργούσα για το κοινό καλό. Ήμουν τίμιος και δεν ενοχλούσα κανέναν δεν ζούσα εις βάρος κανενός. Είδα πως αυτή η τακτική είναι λάθος, ούτε το σωστό αναδεικνύεται έτσι ούτε το καλό. Έτσι άλλαξα μυαλά και δουλεύω ατομικά το πολύ οικογενειακά.
Χέστηκα για το κοινό καλό, μόνο το δικό μου με νοιάζει πλέον.
Αν θέλουν οι κωλοΈλληνες να αλλάξουν μυαλά ας αλλάξουν χέστηκα για αυτούς.
Και λίγα παθαίνουν οι άχρηστοι , οι τουρκόσποροι που θέλουν να λέγονται και Έλληνες, ας γελάσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 9:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΑΡΙΑ έγραψε:
Και τότε που τα πράγματα δεν είχαν γίνει ακόμα γνωστά στο ευρύ κοινό, όταν έκαναν εδώ καυγάδες επι καυγάδων για το αν υπάρχει Θεός, είχα πει, αφήστε τα αυτά και ασχοληθείτε με το πραγματικό πρόβλημα....



Δε θυμάσαι καλά,εσύ τους ξεκινούσες τους καβγάδες,ενίοτε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tetragonos έγραψε:
Έτσι άλλαξα μυαλά και δουλεύω ατομικά το πολύ οικογενειακά.
Χέστηκα για το κοινό καλό, μόνο το δικό μου με νοιάζει πλέον.
Αν θέλουν οι κωλοΈλληνες να αλλάξουν μυαλά ας αλλάξουν χέστηκα για αυτούς.
Και λίγα παθαίνουν οι άχρηστοι , οι τουρκόσποροι που θέλουν να λέγονται και Έλληνες, ας γελάσω.



Μες στο κοινό καλό δεν είναι και το οικογενειακό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center