Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
anisixos
Υφηγητής


Εγγραφή: 01 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα μιλησω για το θεμα αυτο που με απασχολει χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τη σημερινη ημερα. Οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ, δε μου αρεσει η θαλασσα. Σημερα λοιπον πηγαμε οικογενειακως, ηρθε και ενας θειος μου, στη θαλασσα. Εγω δεν ηθελα να μπω. Επειδη εκει στη θαλασσα που παμε, εχουμε χτισει ενα σπιτακι, πηγα και ξαπλωσα λιγο στην αρχη. Αμεσως η μανα μου μουτρωσε, πηρε αυτο το αυστηρο υφος και μετα αρχισε τις φωνες. Μετα βγηκα εξω, μιλησα με το θειο και μετα πηγα να διαβασω το περιοδικο μου. Ερχεται ομως η μανα μου και κανεις λες και την τσιμπησε μυγα και αρχιζει οχι μονο να φωναζει αλλα και να με βριζει. Ειχε λυσσαξει. Ουρλιαζε και στριγγλιζε. Μου ελεγε να παω αν οχι στη θαλασσα, οπωσδηποτε στην πισινα και με απειλουσε οτι αν δεν το κανω, δε θα με αφησει να γυρισω Αθηνα, οτι θα μου κοψει τα λεφτα, το ενα, το αλλο. Εγω φυσικα δε θα μπορουσα να αντιδρασω αλλιως απο το να της φωναζω κι εγω και να τη βριζω. Ε δε γινεται ο αλλος να σου φωναζει και να σε βριζει και εσυ να καθεσαι ετσι απαθης. Ελεγε ανοησιες οπως οτι δεν κανω τιποτα ολη μερα. Εκεινη τη στιγμη βεβαια καθομουν και διαβαζα αλλα αυτο δεν την ενοιαζε. Επρεπε να παω οπωσδηποτε για μπανιο. Εγω θα πηγαινα αλλα ετσι που μου φεροταν δεν ηθελα να παω. Σιγα μην πηγαινα επειδη με απειλουσε. Στο τελος νευριασα τοσο που της ειπα να παει στο διαολο και να με παρατησει ησυχο.
Το αλλο που εγινε και με ενοχλησε σημερα ειναι οτι οταν μιλουσα με το θειο η κουβεντα πηγε στο βιβλιο και αυτος αρχισε να μου λεει ποσο σπουδαια ειναι τα βιβλια και οτι πρεπει να διαβαζω οπωσδηποτε ενα την εβδομαδα. Χωρις να θελω να πω κατι εναντιον των βιβλιων, ειπα οτι εκτος των βιβλιων υπαρχουν και αλλου ειδους αναγνωσματα. Σαν τι, ρωταει αυτος, λες και τα βιβλια ειναι το μοναδικο αναγνωσμα. Εγω του λεω, περιοδικα, μπλογκ. Θα μπορουσα να του πω και φορουμ αλλα δεν το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη. Αφηστε που μπορει να μην ειχε ιδεα τι ειναι ενα φορουμ. Απαξιωσε αυτα τα αναγνωσματα και εγω προσπαθησα να τον πεισω με επιχειρηματα οτι και αυτα τα αναγνωσματα αξιζουν. Του ειπα πχ οτι ειναι πιο ευχαριστα, εχουν εικονες, ειναι μοντερνα, ειναι επικαιρα, εχουν ενδιαφεροντα κοινωνικα, πολιτικα, επιστημονικα θεματα, θεματα που δε βρισκεις σε ενα βιβλιο. Αυτος ομως εκανε σα να μην ακουει. Απο διπλα ο πατερας μου, μεγαλος βιβλιοφαγος να ειναι με το μερος του θειου. Ερχεται μετα και η μαγισσα (η μανα μου) που εχει τελειωσει και το ΕΑΠ και το παιζει μορφωμενη και ελεγε "Μερικοι ανθρωποι δε διαβαζουν ουτε ενα βιβλιο στη ζωη τους, ξερουν μονο να βλεπουν ποδοσφαιρο". Γιατι αραγε το ειπε αυτο; Ανηκω εγω σε αυτη την κατηγορια; Μπορει να μη διαβαζω βιβλια, αλλα διαβαζω ολα τα αλλα αναγνωσματα που υπαρχουν. Περιοδικα, εφημεριδες, μπλογκ, φορουμ, σαιτ. Γι' αυτους μαλλον αυτα δεν αξιζουν, δε μετρανε σαν αναγνωσματα. Ο θειος στο ακουσμα της λεξης μπλογκ λεει κατι τετοιο : "Σιγα μην καθομαι να διαβαζω τι λεει η καθε πικραμενη". "Δεν ειναι ετσι τα μπλογκ. Υπαρχουν πολλα αξιολογα μπλογκ" "Ναι, ποιο; Μονο αυτο του Νικου Δημου". Μαθανε οτι ο Νικος Δημου εχει μπλογκ και θεωρουν οτι αναμεσα στα χιλιαδες μπλογκ μονο αυτο αξιζει. Κρινουν τα μπλογκ και τα απορριπτουν χωρις να εχουν διαβασει ΟΥΤΕ ΕΝΑ. Μονο τα βιβλια μετρανε ως αναγνωσματα. Και οσες φορες προσπαθω με επιχειρηματα να τους πω οτι και τα αλλα αναγνωσματα εχουν αξια, δε με ακουνε ή δε θελουν να με ακουσουν. Ετσι κι εγω νευριαζω και λεω οτι τα βιβλια ειναι παλαιολιθικα και ξεπερασμενα και οτι ειναι ασχετοι απο τεχνολογια. Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο. Και αδικο. Γιατι δεν εκτιμουν ουτε ολους αυτους που γραφουν σε μπλογκ, σε φορουμ, σε περιοδικα και σε πολλες περιπτωσεις κανουν πολυ αξιολογη δουλεια αλλα ουτε και εμενα που τα διαβαζω αυτα. Και μπορει να ακουστει ψωνιστικο, αλλα πιστευω οτι κανεις αλλος στην Ελλαδα, δεν εχει διαβασει τοσα περιοδικα στη ζωη του οσο εγω. Και ποτε κανεις δεν το εκτιμησε αυτο. Δεν περιμενω να μου πουν "μπραβο". Εγω το κανω επειδη με ευχαριστει και μου αρεσει. Αλλα ειναι αδικο να μη στο αναγνωριζουν. Ειναι μηπως το χασμα των γενεων; Ναι. Αλλα υπαρχουν και ατομα της ηλικιας μου που πιστευω θα ειχαν την ιδια σταση με τους γονεις μου. Μια σταση απαξιωτικη και αδικη. Εχω ακουσει απο ατομα της ηλικιας μου να λενε οτι στα μπλογκ ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις φυσικα να εχουν μπει ποτε σε ενα μπλογκ. Ειναι πραγματικα λυπηρο ολο αυτο. Οι ανθρωποι σε απογοητευουν διαρκως επειδη κρινουν χωρις να ξερουν, επειδη ειναι ισοπεδωτικοι, επειδη δε σεβονται τα δικα σου ενδιαφεροντα και τις δικες σου προτιμησεις και θεωρουν οτι τα δικα τους ενδιαφεροντα και προτιμησεις ειναι ανωτερα και δεν θα κατσουν να ακουσουν την αντιθετη αποψη ή και να την ακουσουν θα την απορριψουν, επειδη αυτοι εχουν δικιο. Ο αλλος παντα ειναι ο λαθος. Αυτα, συν τοις αλλοις, ειναι που κανουν τις ανθρωπινες σχεσεις τοσο δυσκολες και μερικες φορες αφορητες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 9:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

anisixos,

πράγματι κάπως έτσι είναι το χάσμα των γενεών,


αυτο που μου κάνει εμένα εντύπωση ειναι πως στα διάφορα φόρουμς,
επειδή ψαχνόμαστε και επιδυκνείουμε πράγματι την τεχνολογία,
ως σημερινό απόφθεγμα γνώσης,
το ''χαζό'[' αν θέλεις πισωγύρισμα όσων φτιάχνουν φόρουμς
και συγχρόνως σου συνιστούν τι...?δηλαδη πεφτεις απο τα σύννεφα,μα φυσικά το να διαβάζεις βιβλία.Και ενω΄ήδη παροτρύνουν και θίγονται για τα κατορθώματα των φόρουμς που διαφημίζουν,τους πονάει όταν δεν αγοράζεις βιβλία.
Αν όντως είχαν Εκδοτικούς οίκους θα ήμουν βέβαιος πως καλά κάνουν και διαφημίζουν βιβλία και Συγγραφείς.Αλλα το να έχεις σελίδες στα χέρια σου και να παροτρύνεις να φύγουν ,ε είναι λιγάκι ανισσόροπο.

Δυστυχώς η ευτυχώς,φτάσαμε σε σημεία κρούσης ,ξανα,και χασμάτων που κλείνουν ,μαζί και όλες οι πληγές που άνοιξαν παληότερα .Η διείσδυση στην αλήθεια του χτές και του σήμερα δείχνει να ειναι πιο ευκολη και μεταδοτική με την τεχνολογία των υπολογιστών και όσων μπορούν να προσφέρουν .Ομως αν στην πραγματικότητα ο άνθρωπος δεν εξιλεωθεί και δεν φτάσει το μυαλό του στο να παραδεχθει και να μυαλωθεί ως ωριμότερος απο το χτές ,τότε φεύγει και η τεχνολογία και η σπουδαιότητα αυτής,και παρηκμάζει μαζί του.
Εχω κάποιες ιδέες ως λύσεις γι αυτου του είδους την προστριβή ,αλλα δείχνει αιχμάλωτη αν υποθέσω πως οι περισσότεροι πανσπουδαστές Υπολογιστών κρατούν τις ευθύνες για τον εαυτό τους.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 9:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είχα κι εγώ μιά προστριβή με ανθρώπους της Τέχνης,

και έμεινα άφωνος όταν κάποιος μου ψέλισσε το εξης,

γιατι περιμένεις να ασχοληθούμε μαζί σου και να είσαι Εσύ (εγω δηλαδη)
το κάτι καλύτερο.

Και αναρωτήθηκα σήμερα,όταν η ορχήστρα και οΣολίστας ανεβαίνουν στη σκηνή του Θεάτρου γιατι αναζητούν να ειναι οι καλύτεροι εκει επάνω?

Φυσικά και Φιλοσοφικά δε σηκώνει επεξήγηση,γιατι απλούστατα έτσι τοποθετήθηκε η σωστή Τάξη των πραγμάτων ,και όχι η Νέα,
και επειδη παμπολές φορές έχω βρεθεί σε Συναυλιακές σκηνές ,με χειροκροτούν επειδή είμαι Εγω .Γι αυτο βρέθηκα εκει ,για να τραβήξω το ενδιαφέρον.
Αν κάποιοι δε μπορούν να το πετύχουν ,να μη θυμώνουν μαζί μας,αλλα να περιμένουν το αύριο και με δουλειά να κατορθώσουν να ειναι εκείνοι που θα τυγχάνουν του ενδιαφέροντος.
Η νέα τάξη πραγμάτων πρέπει μάλλον να προσαρμοστεί στις αρχαιότερες μεθόδους εκκίνησης ΄και τέλους,ωστε τα αντικείμενα να ειναι πάλι προσδιοριζόμενα και αποφθέγματα αγώνων σκληρών,και δουλειάς με μεράκι και αγάπη.Το εγώ ειμαι επειδη έχω χρήματα και υπαγορεύω δε μετράει σε αυτούς τους τρόπους δουλειάς παρα μόνον θίγει.
Και κάποιος είπε πως ''διαρυγνύω τα Ιμάτιά μου'' σε αντίθεση του ''προσπαθώ να γίνω καλύτερος ΄και σκίζομαι γι αυτο'' για να το αποδείξω ,που προτιμώ στις προσπάθειές μου ως επιβράβευση και όχι ως απαγχονισμό εξυπνακισμών.

Ειδικά απο Πανεπιστημιακό επίπεδο ανθρώπων δε περίμενα κάτι τέτοιο,αλλα τελικά δείχνει πως και το επίπεδο των Πανεπιστημίων έχει πέσει ,η αν δεν έχει πέσει κάποιοι δεξιοτεχνικά κατορθώνουν να το μετασκευαζουν χλευαστικά σε υπόβαθρο αυτών.
Και εμένα οι Σπουδές μου Ανώτερες ήταν αλλα δεν ειναι ο λόγος αυτός του ανθρώπου για να στηριχτείς .
Ο πραγματικός ΄λόγος ειναι.......
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 10:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

anisixos,
βρίσκεσαι σε μια φάση προσαρμογής. Ή θα το δεχτείς, ή θα επαναστατήσεις, ή θα κοροϊδέψεις, δηλαδή θα κάνεις αυτό που δε σου αρέσει. Αν το δεχτείς θα ψάξεις να δει τι είναι αυτό για το οποίο οι άλλοι θαυμάζουν (δέξου ότι είναι γνώστες και δεν ψάχνονται πια, ενώ εσύ στη ηλικία σου ψάχνεσαι). Αν επαναστατήσεις, τότε ακολουθείς το κανόνα να παίρνεις ότι βρίσκεις, και όχι να παίρνεις κάτι κατ΄υπόδειξη. Αυτό όμως έχει το κόστος του. Θα έρθει η ώρα που θα βρεθείς προ εκπλήξεων, δεν θα γνωρίζεις τετριμμένα πράγματα για τους πολλούς. Αν κάνεις το τρίτο δηλαδή να δείχνεις δήθεν ενδιαφέρον και όπου ξεκλέβεις χρόνο να ασχολείσαι με τα ενδιαφέροντά σου, τότε σπαταλάς δυνάμεις, και δεν κάνεις τίποτα σωστά.
Συμπέρασμα: Εσύ αποφασίζεις αν θες να προσαρμοστείς ή όχι.
Επιπλέον όταν είσαι παρέα με μεγάλους θα κάνεις ότι κάνουν και αυτοί...και όταν είσαι με την παρέα σου ότι κάνει η παρέα σου...και το βασικότερο μην μπλέκεις συζητήσεις παρέας με συζητήσεις μεγάλων...γιατί θα βρεις το μπελά σου, θα πρέπει να υποστηρίζεις την άλλη άποψη και θα γίνεσαι ο δακτυλοδεικτούμενος της παρέας ή των μεγάλων ανάλογα.
(εγώ είχα πάρει τον τρίτο δρόμο...και αυτό στην πορεία με έβαλε σε μπελάδες).
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 10:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman, σε περίπτωση που το ξέχασες δεν είσαι πια Συντονιστής. Οπότε πάψε πια να πετάγεσαι σαν πορδή σε όλα τα θέματα που ανοίγονται. Άσε τους ανθρώπους να συζητήσουν με την ησυχία τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 01, 2011 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 02, 2011 1:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

anisixos, είσαι νεαρός και άπειρος, επέτρεψέ μου να σου μιλήσω έτσι, και κυριαρχούν οι ορμές και η πικρία όταν σου συμπεριφέρονται με τον τρόπο που περιέγραψες. Φυσικό είναι όμως, κι εγώ αλλά και πολλοί άλλοι με τον ίδιο δικό σου τρόπο, θυμό και ορμή, απαντούσαμε σε τέτοιες προκλήσεις. Δυστυχώς δεν ήταν κοντά μας έμπειροι να μας συμβουλέψουν και καθοδηγήσουν έτσι ώστε να μαθαίνουμε με ωριμότητα να αντιμετωπίζουμε ενάντιες συμπεριφορές και ενέργειες όταν έρχονταν από τον οικογενειακό αλλά και ευρύτερο κοινωνικό, στενός ή όχι δεν έχει σημασία, κύκλο. Αυτό που έχω να σου πω είναι να προσπαθήσεις να κυριαρχείς στον εαυτό σου στις αντίξοες, για την εσωτερική σου ησυχία, συνθήκες, και να αντιμετωπίζεις τα ενάντια με καλοσύνη. Δεν είναι εύκολο, ειδικά όταν δεν έχεις πείρα και είναι μιά νέα δυνατότητα την οποία θέλεις να ασκήσεις, μα ούτε ακατόρθωτο είναι. Είναι η αρχή μία φορά να γίνει, το πρώτο βήμα, κι ας μην διαρκέσει πολύ, και θα ακολουθήσουν και τα επόμενα. Και πίστεψέ με, θα νοιώσεις μιά πρωτόγνωρη δύναμη μέσα σου εάν το επιχειρήσεις, και θα έχεις κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα στην κατάκτηση του εαυτού, αν βέβαια είναι κάτι που σε απασχολεί, λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία. Αυτά είχα να σου πω και μην θυμώσεις αν είπα περισσότερα από ότι, ίσως, θα επέτρεπες.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 02, 2011 2:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κανε οτι γουσταρεις παιδι μου. αν τα γουστα σου ειναι λαθος μαθε απο αυτα και γινε σοφος. μην δεχεσαι να σε επιβαλουν μονο συμβουλες να δεχεσαι και να τις σκεφτεσαι διπλα.
συμβουλη: περνα χρονο με τους δικους σου κι ας συγκρουεστε, ξερεις ειναι κι αυτοι λιγο σοφοι.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anisixos
Υφηγητής


Εγγραφή: 01 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 15

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 05, 2011 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.
Σε τι συμφωνειτε απο αυτα που λεω και σε ποια διαφωνειτε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια χαρά σε βρίσκω anisixe Very Happy Κάνε παιδί μου αυτό που αρέσει σε σένα και ασε τους άλλους να κάνουν αυτό που τους αρέσει εξίσου! Κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσεις να διαβάζεις και βιβλία, αλλά αυτό θα γίνει επειδή ευχαριστεί εσένα κι οχι τους άλλους, σωστά; Μετά, όντως η τεχνολογία έχει να μας προσφέρει πολλά σήμερα, γιατί όχι και διάβασμα; Με τον ίδίο τρόπο που θα κρίνεις ένα βιβλίο, μπορείς να κρίνεις και όποιοδήποτε άλλο σύγγραμα ή άρθρο, άσχετα με τη μορφή του.

Α! Και μη μπαίνεις στη διαδικασία να πείσεις τους γύρω σου για την αξιοπιστία όσων διαβάζεις, γιατί δεν έχει νόημα.. Καλυτερα κάνε μια συζήτηση πάνω σε αυτά που διαβάζεις, ως θέματα, είναι περισσότερο αποτελεσματικό και χρήσιμο Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center