Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΜΟΡΦΟΓΕΝΕΣΙΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορεις να επισημανεις με χρωμα αν θες Τετραγωνε τις ξενες αποψεις ωστε να διακρινονται σαφως απο τις δικες σου και να μη δημιουργειται συγχυση και περιττα σχολια...

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
Αριστεύων
Πρύτανης

Τόπος: Αλλού

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tetragonos έγραψε:
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ,
το κείμενο που παρέθεσα δεν είναι δικό μου.
Το παρέθεσα καθώς μου γεννήθηκε άμεσα και αυθόρμητα η ιδέα όταν διάβασα το σχόλιο του Άρι.
Αυτή η σιγουριά του για την αλήθεια φαίνεται τόσο γελοία όσο ο παραλληλισμός με τον θεό ηλεκτρικό ρεύμα.
Παράλληλα πέρα από γελοία είναι και επικίνδυνη, γιαυτό προσπάθησα κάπως να απαλύνω τον δογματισμό της άποψης αυτής.

Εντάξει το παρέθεσες
Πές μας λοιπόν και τι σημαίνει !!!

Ποιό συμπέρασμα σου αντιτίθεται στα δικά μου λεγόμενα?...( τα οποία και χαρακτηρίζονται γελοία και επικίνδυνα )
Αριστεύων
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="skapaneas"]
Αριστεύων
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Τσομπάνοι απο το βουνό είσαστε βρε και αθεόφοβοι κιόλας.

Αριστευων

Εσυ ομως εισαι αξιος να μας κρινεις και να αποφανθεις οτι δεν ειμαστε αξιοι...

[/url]

Μάλιστα είμαι και σας κρίνω διότι έχω διαμορφωμένη κρίση.
Δεν κάνω ερωτήσεις εγω αν έχεις προσέξει σκαπανέα, όπως κάνουν ωρισμένοι οί οποίοι έχουν πάρει τον λάθος δρόμο ήδη.

Αν διαβάσεις τα δικά μου θα δείς τουλάχιστον καμμιά εκατοστή αποφθέγματα σε όλα τα θέματα.

Φυσικά και μπορώ να σας κρίνω αλλιώς δεν θα ήμουν φιλόσοφος αλλά απλός άνθρωπος.
Και νασαι σίγουρος ότι μπορώ να διακρίνω ποιοί είναι οι φιλόσοφοι και ποιά είναι τα "ζεστά σκατά" (hot shit αγγλιστί)
Darkmind
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αριστεύων έγραψε:

Φυσικά και μπορώ να σας κρίνω αλλιώς δεν θα ήμουν φιλόσοφος αλλά απλός άνθρωπος.

Laughing

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ομως Αριστευων τοτε θα κριθεις κι εσυ με τη σειρα σου, διοτι ειναι γνωστος ο λογος του Χρστου : Μη Κρινεται Ινα Μη Κριθειτε !

Αν λοιπον εχεις διαμορφωμενη κριση, δεν κρινεις αμεροληπτα αλλα με παρωπιδες και δογματικα.

Και αν δεν κανεις ερωτησεις τοτε δεν εισαι σε φιλοσοφικη οδο.
Γιατι ο φιλοσοφος ειναι αυτος που κατ' εξοχην ερωτα και ψαχνει τις απαντησεις μεσα του με τη δυναμη του στοχασμου του.

Κι αν θεωρεις τα αποφθεγματα προϊον του φιλοσοφικου στοχασμου και χαρακτηριστικο του φιλοσοφου τοτε ψαχνοντας τα κειμενα μου θα βρεις 500 αποφθεγματα δικα μου.

Κι αν θεωρεις οτι η δυνατοτητα σου να κρινεις σε κανει φιλοσοφο τοτε αναθεωρησε, γιατι το να εκφερεις κριση δεν σε κανει φιλοσοφο αλλά κριτικο ή ... δικαστη... !
Σαν ανθρωπος βεβαιως μπορεις να κρινεις τους αλλους, αλλά αυτο δεν αποτελει φιλοσοφια.

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
Αριστεύων
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Ομως Αριστευων τοτε θα κριθεις κι εσυ με τη σειρα σου, διοτι ειναι γνωστος ο λογος του Χρστου : Μη Κρινεται Ινα Μη Κριθειτε !

Αν λοιπον εχεις διαμορφωμενη κριση, δεν κρινεις αμεροληπτα αλλα με παρωπιδες και δογματικα.

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Αυτο πού είπε ο χριστός δεν ταιριάζει στην περίπτωση εδώ αλλα ούτε και καταλαβαίνεις εσυ τι ακριβώς είπε ο χριστός.

Ο Χριστός είναι στο βασίλειο Του της θρησκείας και όχι της φιλοσοφίας.
Γι αυτό λοιπόν αφήστε Τον απ'έξω τον Χριστό απο τη συζήτηση.

ως πρός το δεύτερο σχόλιο δε τό ότι κρίνω με παρωπίδες και δογματικά επειδή εχω διαμορφωμένη κρίση αυτό είναι απλώς παράλογο και βλακεία δεν στέκει καν στον λόγο .

κρίνω τούς πάντες και τα πάντα, έχω αυτό το δικαίωμα και κανείς δεν μπορεί να μου το αφαιρέσει.
Ολοι κρίνονται γι'αυτά πού λένε και όλοι κρίνουν τα λεγόμενα
Ολα τα υπόλοιπα είναι βλακείες και πονηριές

Εάν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις το λάθος στην σκέψη και την βλακεία τότε μην ασχολείσαι με την φιλοσοφία καθόλου.
Αριστεύων
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 2:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Κι αν θεωρεις οτι η δυνατοτητα σου να κρινεις σε κανει φιλοσοφο τοτε αναθεωρησε, γιατι το να εκφερεις κριση δεν σε κανει φιλοσοφο αλλά κριτικο ή ... δικαστη... !
Σαν ανθρωπος βεβαιως μπορεις να κρινεις τους αλλους, αλλά αυτο δεν αποτελει φιλοσοφια.
ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Πάντως σκαπανέα δεν συμφωνούμε σε πολλά απλώς χαρακτηρισμούς αλλάζουμε κι αυτό πρέπει να σταματήσει.

εσείς δεν είσαστε σοβαροί στην φιλοσοφία άλλωστε, ένα καφενείο στυλ φιλοσοφίας υπάρχει εδώ.
Οπότε μην περιμένεις και πολλά.
Κι αν είμαι εγω κριτής δικαστής ή δήμιος τότε τι ?
πρέπει να με φοβάσαι δηλαδή?
Τί έχεις κάνει στο κάτω-κάτω ? Εκλεψες?
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 2:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Πάντως σκαπανέα δεν συμφωνούμε σε πολλά απλώς χαρακτηρισμούς αλλάζουμε κι αυτό πρέπει να σταματήσει.

Ωστοσο πρεπει να παραδεχτεις Αριστευων οτι οι χαρακτηρισμοι, οπως τους αποκαλεις, ειναι αυτοι που καθοριζουν τη μορφη εν προκειμενω της συζητησης.

Γιατι οπως αναφερεται καπου στην παρουσιαση του Τετραγωνου εκτος απο το υλικο DNA υπαρχει και το DNA του λογου, με δεδομενο οτι οι λεξεις οι φρασεις και τα κειμενα εχουν τη δικη τους δυναμικη και οδηγουν τα πραγματα με ακατανικητη δυναμη οταν χρησιμοποιουνται απο τον ανθρωπο.

Αρα ο λογος στην πραγματικοτητα ειναι και ο καθοριστικος παραγων της μορφογενεσης στο υλικο πεδιο.

Παράθεση:
εσείς δεν είσαστε σοβαροί στην φιλοσοφία άλλωστε, ένα καφενείο στυλ φιλοσοφίας υπάρχει εδώ.
Οπότε μην περιμένεις και πολλά.
Κι αν είμαι εγω κριτής δικαστής ή δήμιος τότε τι ?
πρέπει να με φοβάσαι δηλαδή?
Τί έχεις κάνει στο κάτω-κάτω ? Εκλεψες?

Το σχολιο μου ειναι οτι αν θες να εισαι δικαστης ή δημιος ειναι δικο σου ζητημα, αλλά αυτο και παλι δεν σε κανει φιλοσοφο !
Ουτε συμβαλλει στη διερευνηση της Μορφογενεσης !

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
Αριστεύων
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 7:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
.....υπαρχει και το DNA του λογου, με δεδομενο οτι οι λεξεις οι φρασεις και τα κειμενα εχουν τη δικη τους δυναμικη και οδηγουν τα πραγματα με ακατανικητη δυναμη οταν χρησιμοποιουνται απο τον ανθρωπο.
Αρα ο λογος στην πραγματικοτητα ειναι και ο καθοριστικος παραγων της μορφογενεσης στο υλικο πεδιο.

[/url]

ΣΚΑΠΑΝΈΑ
Μόλις διάβασα την θεωρία σου των πολλαπλοτήτων και ομολογουμένως έχει πολύ DNA αυτός ο λόγος !!

Μπορείς να μού πείς 5-6 παραδείγματα πολλαπλοτήτων ?
Ετσι για να καταλάβω τι είναι για σένα 5-6 πολλαπλότητες.
Ονόματα μπορείς να μου πείς ?
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2011 8:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αριστεύων
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
.....υπαρχει και το DNA του λογου, με δεδομενο οτι οι λεξεις οι φρασεις και τα κειμενα εχουν τη δικη τους δυναμικη και οδηγουν τα πραγματα με ακατανικητη δυναμη οταν χρησιμοποιουνται απο τον ανθρωπο.

[/url]

ΣΚΑΠΑΝΈΑ
Μόλις διάβασα την θεωρία σου των πολλαπλοτήτων και ομολογουμένως έχει πολύ DNA αυτός ο λόγος !!

Μπορείς να μού πείς 5-6 παραδείγματα πολλαπλοτήτων ?
Ετσι για να καταλάβω τι είναι για σένα 5-6 πολλαπλότητες.
Ονόματα μπορείς να μου πείς ?

Πολλαπλοτητα ειναι ο ανθρωπος λογω κυτταρων
Πολλαπλοτητα ειναι η κοινωνια λογω προσωπων
Πολλαπλοτητα ειναι η Ε.Ε. λογω κρατων που τη συνιστουν
Πολλαπλοτητα ειναι το Συμπαν λογω αστερων
Πολλαπλοτητα ειναι το ατομο λογω πυρηνα και ηλεκτρονιων
Πολλαπλοτητα ειναι καθε σου δημοσιευση λογω των φρασεων
Πολλαπλοτητα ειναι καθε σου λεξη των γραμματων της
Πολλαπλοτητα ειναι οι σκεψεις σου λογω της ποικιλιας τους

Λογω των πολλαπλοτητων, περα απο το αντιληπτο συμπαν υπαρχει αλλο υλικο, αθεατο τωρα ( Θεωρημα Του Ζευγους )
Λογω των πολλαπλοτητων, εισαι υποχρεωμενος να αποκτας παιδια ( Θεωρημα Της Αναγεννησης )
Λογω των πολλαπλοτητων, οσο σκαβεις μεσα στο ατομο θα ανακαλυπτεις νεα σωματιδια ( Θεωρημα Του Ελαχιστου Πληθους )

Λογω των πολλαπλοτητων, δεν μπορει ποτε να εισαι μονος
Γιατι εισαι ανθρωπος και νοεις
Και λογω της νοησης κι αν ακομα δεν υπαρχει αλλος εισαι υποχρεωμενος να τον δημιουργησεις
Γιατι ουδεμια πολλαπλοτης νοειται απομονωμενη ( 5ο Αξιωμα )
Ουτε και εσυ που νοεις και νοεισαι
Ουτε κι εγω
Και κανείς νοων εαυτον ως ανθρωπο
Γι' αυτο και μιλαμε
Κι ας φαινεται οτι "κονταροχτυπιομαστε"
Γιατι δεν γινεται, λογω των πολλαπλοτητων, να περασουμε τη ζωη μας στην απομονωση

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2011 11:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Εσυ ουτε δικη σου αποψη εχεις περι θεου αλλά ουτε και εχεις κατανοησει αυτο που λενε οι αλλοι γι' αυτον.

Ανασταινει νεκρους οταν αυτοι που το θελουν πραγματικα του το ζητησουν με πιστη βαθεια και αληθινη.

Και παλι ανταποκρινεται στο αιτημα στο βαθμο και με τροπο που ειναι προς το συμφερον των ανθρωπων

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Αυτά τα ήξερα,για καινούρια μου τα λες;Σε αυτούς που περίμεναν ανάσταση αναφερόμουν και απ' όσο γνωρίζουμε στην κοινή εμπειρία μας δεν την έχουν βρει.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2011 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tetragonos έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Αυτο εννοουσες και το λές εκ των υστερων Cool
Κατι ειναι κι αυτο Cool
Αποδειξεις για την ενεργεία ανυπαρξια του θεου εχεις δωσει στον εαυτο σου ;
Προσκομισε τες εδω...
Γιατι δυναμει υπαρκτος ειναι οπωσδηποτε ο θεος και δεν γενναται ζητημα ουτε για σενα !

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Σου ανέφερα τα πειράματα στα νεκροταφεία.Θες κι άλλα;

Ιωάννη , το επιχείρημα με τα νεκροταφεία είναι λίγο γελοίο.

Μπορεί κάλλιστα να πει κάποιος ,

«Ξέρεις κάτι Σκαπανέα, ο Ιωάννης δεν υπάρχει, αν υπάρχει ας έρθει να μου ρίξει μια μπουνιά.

Αλλά που να με βρει αφού δεν υπάρχει.

Αν μου ρίξει καμιά μπουνιά στο αριστερό μάτι, πατώντας μου ταυτόχρονα το δεξί μου πόδι ενώ θα κάθομαι σε ένα παγκάκι στον Λευκό Πύργο και θα τρώω σάντουιτς με παγωτό τότε θα πιστέψω ότι υπάρχει»

Δεν είναι σωστό το συμπέρασμα.Απ' το πείραμά σου δε φαίνεται ότι δεν υπάρχω αλλά δεν υπάρχω στις πειραματικές συνθήκες που επέλεξες.Έτσι συμπεραίνω και για το θεό,υπεύθυνος για την ανάσταση νεκρών δεν μπορεί να θεωρηθεί μέχρι τώρα,δεν απέκλεισα κατηγορηματικά την ύπαρξή του.Άρα δεν είναι γελοίο το επιχείρημα.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2011 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Για αυτο ακριβως λεω και ξαναλεω οτι δεν μπορουν να αναφερονται στο θεο οσοι δεν αποδεχονται την υπαρξη του.
Γι' αυτο λεω και ξαναλεω οτι ο,τι και να λενε οσοι δεν πιστευουν σε θεο, δεν ειναι παρα προτασεις κενες απο νοημα γι' αυτους και απλα σχηματα λογου χωρις περιεχομενο και ουσια.
Και δεν εχουν συνεπως δικαιωμα να αναφερονται στο θεο αφου δεν σημαινει τιποτα γι' αυτους.

Οσοι ομως αποδεχομαστε τη υπαρξη του θεου βρισκουμε νοημα στα παραπανω, αλλά και σε καθε τι αλλο που ξεφευγει απο τις μεσες ανθρωπινες δυνατοτητες και αγγιζει το υπερβατικο εισχωρωντας σε σφαιρες που ειναι απροσιτες για τη συμβατικη και περιορισμενη ανθρωπινη Επιστημη.
Και αποτελει για μας τους αποδέκτες του θειου μια πηγη εμπνευσης ανεξαντλητη, για διατυπωση θεωριων που ειναι δυνατον να αποτελεσουν πηγες πειραματισμων απολυτως ξενες σε οσους ειναι μακρια απο αυτες ακριβως τις παραδοχες περι του θειου.

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Δεν είναι επιστήμη αυτό το πράγμα,ημερολόγιο υποθέσεων είναι.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2011 11:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: περι θεού Απάντηση με Συμπερίληψη

KOSTAS GIAVASOGLOU έγραψε:
Αγαπητέ Αριστευων

Ο Θεός δεν είναι δυνατόν να αποδειχτεί επιστημονικά, επιστημονικά είναι δυνατόν να διερευνηθούν οι νόμοι Του.

Αυτό λέω τόση ώρα...ένας απ' τους νόμους του,ο νόμος της ανάστασης δεν έχει επαληθευτεί στην εμπειρία μας.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 01, 2011 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Εσυ ουτε δικη σου αποψη εχεις περι θεου αλλά ουτε και εχεις κατανοησει αυτο που λενε οι αλλοι γι' αυτον.

Ανασταινει νεκρους οταν αυτοι που το θελουν πραγματικα του το ζητησουν με πιστη βαθεια και αληθινη.

Και παλι ανταποκρινεται στο αιτημα στο βαθμο και με τροπο που ειναι προς το συμφερον των ανθρωπων

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ

Αυτά τα ήξερα,για καινούρια μου τα λες;
Σε αυτούς που περίμεναν ανάσταση αναφερόμουν και απ' όσο γνωρίζουμε στην κοινή εμπειρία μας δεν την έχουν βρει.

Απ' οσο γνωριζουμε οπως λες...
Γιατι υπαρχουν χιλιαδες πραγματα που δεν γνωριζουμε...
Μην προδικαζεις λοιπον το ανεφικτο της αναστασης...

Παράθεση:
Δεν είναι επιστήμη αυτό το πράγμα,ημερολόγιο υποθέσεων είναι.

Ακριβεστατος ο ορισμος σου περι Επιστημης... Twisted Evil
Γιατι στην πραγματικοτητα η ιστορια της Επιστημη δεν ειναι τιποτα αλλο απο την καταγραφη της αγωνιωδους προσπαθειας του ανθρωπου για γνωση, μεσα απο διαρκεις υποθεσεις, πειραματισμους, επαληθευσεις, απορριψεις και παλι απο την αρχη...
Η Ιστορια της Επιστημης καταδεικνυει την πορεια ενος Μαθητευομενου Μαγου !

Μπορεις να διακρινεις τη σοφια στα παρακατω λογια σου ;

Παράθεση:
Απ' το πείραμά σου δε φαίνεται ότι δεν υπάρχω αλλά δεν υπάρχω στις πειραματικές συνθήκες που επέλεξες

Οταν αναρωτιεσαι λοιπον για την υπαρξη του θεου και το οτι η επιστημη δεν εχει αποδειξει πειραματικα την υπαρξη του, αφουγκρασου το θεο να σου λεει : " Απ' το πείραμά σου ( Ιωαννη ) δε φαίνεται ότι δεν υπάρχω αλλά δεν υπάρχω στις πειραματικές συνθήκες που επέλεξες "

Και οταν ακομα λες

Παράθεση:
Αυτό λέω τόση ώρα...ένας απ' τους νόμους του, ο νόμος της ανάστασης δεν έχει επαληθευτεί στην εμπειρία μας

λαβε υποψη σου οτι η μη επιστημονικη επαληθευση απο την εμπειρια μας της αναστασης δεν οφειλεται στο οτι δεν υφισταται η ανασταση, αλλά στο γεγονος οτι οι πειραματικες συνθηκες "ανιχνευσης" της ειναι απο ακαταλληλες εως ανυπαρκτες επιστημονικα.

ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 5 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center