Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Στο καφέ Da Sein Τρίτη 14 Ιουνίου στις 7 το απόγευμα.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπέρδεμα ρε γμτ. Και εδώ είναι υποθετικοπαραγωγικός συλλογισμός; Προς Ηρόδοτο, 39: "Αν πάλι εκείνο που χάνεται απο τα μάτια μας κατστρεφόταν ως το μη ον, ολα θα είχαν χαθεί, γιατί θα διαλύονταν στο μη ον. {..} Πως υπάρχουν σώματα το μαρτυρεί περισσότερο απο κάθε άλλο η αίσθηση και σύμφωνα μ' αυτή είναι ανάγκη να βγάλουμε συμπέρασμα για το άγνωστο."
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 9:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Αν τα όντα αλλάζουν στην ουσία τους,θα γίνονταν μη όντα.

2)Η ουσία των όντων είναι τα άτομα.


Συμπέρασμα:Τα άτομα δε γίνονται μη όντα,είναι άφθαρτα.


Οι Ελεάτες,εξαιτίας της πρώτης παραδοχής,αρνήθηκαν την κίνηση του όντος.Οι Ατομικοί κι ο Επίκουρος το χρησιμοποιούν για το αντίθετο συμπέρασμα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
1)Αν τα όντα αλλάζουν στην ουσία τους,θα γίνονταν μη όντα.

2)Η ουσία των όντων είναι τα άτομα.


Συμπέρασμα:Τα άτομα δε γίνονται μη όντα,είναι άφθαρτα.


Οι Ελεάτες,εξαιτίας της πρώτης παραδοχής,αρνήθηκαν την κίνηση του όντος.
Οι Ατομικοί κι ο Επίκουρος το χρησιμοποιούν για το αντίθετο συμπέρασμα.

Τελικα...

Ποιος εχει δικιο ; Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
έγραψε:
Σκαπανέα, πριν τους ατομικούς (Λεύκιππος και Δημόκριτος) θεωρούσαν δεδομένο το Ον (ή Εόν) ως την "ουσία" που πληρεί τα πάντα και εντός της οποίας τα πάντα γίνονται.
Το μη-ον θεωρούνταν ανύπαρκτο.
Οι ατομικοί πρώτοι ισχυρίστηκαν πως υπάρχει και το μη-ον, το κενό, για να δικαιολογήσουν την κίνηση των συστατικών του όντος.
Θεώρησαν πως το Ον είναι κατακερματισμένο σε άτομα, και τα άτομα κινούνται τυχαία. Που όμως κινούνται; Εκεί που δεν υπάρχουν άλλα άτομα. ¶ρα, σε περιοχές μη-όντος, δηλαδή σε κενό. ¶ρα το μη-ον (κενό) πρέπει να υπάρχει όπως και το ον.

Ιωάννη, πολύ σωστή η παρατήρησή σου.
Όλες αυτές οι υποθέσεις έχουν ιδεαλιστική βάση, δηλαδή μαθηματική.
¶λλωστε, ούτε ο Δημόκριτος ούτε κανένας άλλος είχε δει την ύλη σε μέγεθος μικρότερο των κόκκων της άμμου.
Ούτε επίσης είχε σαφή εικόνα των ιδιοτήτων της.
Οι άνθρωποι ερμήνευαν αντλώντας από το χώρο των ιδεών και ελάχιστα από την εμπειρία.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, και σήμερα, πάνω κάτω αυτές είναι οι θέσεις μας.
¶λλοι πιστεύουν ότι υπάρχει το κενό και άλλοι πως ο χώρος είναι "εν δυνάμει", δηλαδή πλήρης υλενέργειας!
Δεν έχουμε προχωρήσει ούτε ένα χιλιοστό τα τελευταία 2500 χρόνια!!
Φτιάξαμε επιταχυντές, πήγαμε στα άστρα, αλλά ακόμα μαλώνουμε για τα ίδια πράγματα.
Και αυτό είναι ένα καταπληκτικό μυστήριο..

Σπυρο

Μερικες σκεψεις στα οσα λες...

Αν για να δικαιολογησουν την κινηση των ατομων οι ατομικοι συμπεραναν οτι ( οφειλει να ) υπαρχει το κενο, τοτε η υπαρξη του κενου δεν ειναι αξιωμα αλλά θεωρημα λογικο που απορρεει απο τις αρχες τους Cool

Σχετικα με τα μαθηματικα : θεωρεις οτι ειναι επιστημη με δεδομενο οτι κανενα πειραμα δεν αποδεικνυει τους ισχυρισμους τους ; Shocked

Τελος σχετικα με το οτι μαλλωνουμε γα τα ιδια πραγματα τα τελευταια ν ( ! ) χιλιαδες χρονια, δεν ειναι και τοσο παραδοξο αν σκεφτεις οτι στην ουσια παραμενουμε οι ιδιοι ανθρωποι ... Twisted Evil



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δίνω τα ρέστα μου στον Αγησίλαο :
Παράθεση:
Μπορείς να γηρνάς γήρο από τον εαυτό σου.



Λοιπόν φίλε μου Σκαπανέα η κίνηση δε σημαίνει πάντα και μεταφορά ύλης.
Σκέψου για παράδειγμα την ομαδική ταχύτητα (group velocity) ενός οποιουδήποτε κύματος.
Δεν είναι ενέργεια (όπως η ταχύτητα του πλάτους), οπότε δεν είναι ύλη.
Έτσι η ομαδική ταχύτητα μπορεί να ξεπερνά την ταχύτητα του φωτός χωρίς πρόβλημα!
http://en.wikipedia.org/wiki/Group_velocity

Η υπόθεση του κενού είναι πράγματι δόγμα (αξίωμα) αφού μετά την αρχή της αβεβαιότητας, υπάρχει και η εναλλακτική του "δυνάμει" χωροχρόνου, στον οποίο πράγματι το κενό είναι ανύπαρκτο.


ΥΓ
Τελικά πήγε κανείς σας στην ομιλία περί αθεΐας;
¶ξιζε τίποτα ή τσάμπα έφαγε ο Μαξ το κράξιμο;

_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 4:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
έγραψε:
Δίνω τα ρέστα μου στον Αγησίλαο :
Παράθεση:
Μπορείς να γηρνάς γήρο από τον εαυτό σου.



Λοιπόν φίλε μου Σκαπανέα η κίνηση δε σημαίνει πάντα και μεταφορά ύλης.
Σκέψου για παράδειγμα την ομαδική ταχύτητα (group velocity) ενός οποιουδήποτε κύματος.
Δεν είναι ενέργεια (όπως η ταχύτητα του πλάτους), οπότε δεν είναι ύλη.
Έτσι η ομαδική ταχύτητα μπορεί να ξεπερνά την ταχύτητα του φωτός χωρίς πρόβλημα!
http://en.wikipedia.org/wiki/Group_velocity

Η υπόθεση του κενού είναι πράγματι δόγμα (αξίωμα) αφού μετά την αρχή της αβεβαιότητας, υπάρχει και η εναλλακτική του "δυνάμει" χωροχρόνου, στον οποίο πράγματι το κενό είναι ανύπαρκτο.


ΥΓ
Τελικά πήγε κανείς σας στην ομιλία περί αθεΐας;
¶ξιζε τίποτα ή τσάμπα έφαγε ο Μαξ το κράξιμο;

Η ομιλια ειχε ενδιαφερον Σπυρο μεσα στην λογικη απλο(ϊκο)τητα της...

Αλλά εχω "μπλοκαρει" με τα παραπανω που λες κι εχω κολλησει...
Ταχυτητα χωρις μεταφορα ενεργειας μου ειναι ακατανοητη...
Και δεν αντιλαμβανομαι σε ποιο σχολιο μου αναφερεται αυτη η ομαδικη ταχυτητα...

Τωρα αν το κενο ειναι δογμα ( αξιωμα ) ή θεωρημα, οπως λεω εγω για τους ατομικους φιλοσοφους, θα πρεπει να εξεταστει μεσα στα πλαισια της καθε συγκεκριμενης θεωριας αν και εφ' οσον το χρειαζεται στις δομες της.
Διοτι οπως σημειωνεις υπαρχουν και θεωριες που δεν χρειαζονται το κενο στη θεωρηση που αναπτυσσουν.



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 5:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αναφέρω για να τονίσω το υποκειμενικό της "κίνησης".

Οι ατομικοί, θεωρούν δεδομένα (αξιώματα) δύο πράγματα:
Τον κατακερματισμό του Όντος στα άτομα,
και την κίνησή τους.

Έτσι, το κενό προκύπτει αβίαστα ως απόρροια των δύο παραπάνω.
Για να κινηθεί ένα άτομο πρέπει να μην υπάρχει άλλο άτομο ώστε να το εμποδίσει να το κάνει. Πρέπει δηλαδή να υπάρχει το κενό.

Με το παράδειγμα της ταχύτητας ομάδος που αναφέρω, δείχνω πως η κίνηση μπορεί να είναι κάτι άλλο, πέρα από αυτό που έχουμε μάθει να αντιλαμβανόμαστε. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αυτό που κινείται είναι η μορφή (η πληροφορία) και όχι η ύλη.
¶ρα, μπορεί να κινηθεί "κάτι", μια οντότητα πληροφορίας, χωρίς να είναι απαραίτητο το κενό. Εδώ, η πληροφορία, κινείται πάνω στην κυματοσυνάρτηση.
Συνεπώς, εάν ο χώρος είναι συνεκτικά γεμάτος από κυματοσυναρτήσεις (αυτό το προβλέπει η θεωρία πεδίου της κβαντομηχανικής, είναι το πεδίο Klein-Gordon), τότε το κενό είναι ψευδοκενό.

Γιαυτό σου λέω, πάλι στον Παρμενίδη και το εόν του γυρνάμε.. Laughing
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 15, 2011 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Αμπουλες Ενεργειας Απάντηση με Συμπερίληψη

Τωρα με αυτη την εκλαϊκευμενη διατυπωση σου Σπυρο ολα ειναι κατανοητα.

Και συμφωνω σε ολα...
Ετσι κι αλλιως...

Αυτο ομως που εχω κατα νου, αν και εσυ μιλας απο την αποψη των θεωριων που ισχυουν ή τρεχουν στην επιστημη, ειναι μια "κρυφη" υποψια εως και βεβαιοτητα μου προσωπικη και τη δινω σαν θεωρια εδω οτι, ουτε η πληροφορια ειναι αν-ενεργος.
Με τη βεβαιοτητα οτι η πληροφορια ειναι λογος, και αυτο μαλλον ειναι ευκολο να αποδειχτει, πιστευω οτι ( ο λογος ) ειναι στην πραγματικοτητα μια αμπουλα ενεργειας, δεν ξερω τι μορφης, αλλά ενεργεια, η οποια τρεχει στις ενεργες κυματοσυναρτησεις.
Με άλλα λογια οι κυματοσυναρτησεις που μεταφερουν πληροφοριες ειναι (μετα)φορεις ενεργειας με τη συμπυκνωμενη ή συμπιεσμενη μορφη του λογου.

Ενα παραδειγμα ή καλυτερα μια αναλογια που μπορω να φερω για το "πως" μπορει να συμβαινει αυτο, ειναι τα συμπιεσμενα αρχεια στους υπολογιστες.
Απο τα λιγα ελαχιστα που ξερω, ενω τα αρχεια συμπιεζονται για να αποθηκευτουν και να μεταφερθουν, οταν προκειται να επαναχρησιμοποιηθουν πρεπει να αποσυμπιεστουν.
Κατι τετοιο πιστευω οτι συμβαινει και με το λογο - πληροφορια.

Με την εννοια αυτη λοιπον ακομα και οι πληροφοριες ειναι ( συμπιεσμενη ) μεταφερομενη ενεργεια.



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 18, 2011 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κβαντικό κενό με τα άπειρα ζεύγη των δυνάμει σωματιδίων θα έπρεπε να καμπυλώνει εξίσου άπειρα το Σύμπαν,κάτι που δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα.

Μη θεωρούμε,λοιπόν,εύκολα το κενό των Ατομικών ως αξίωμα που έχει καταρριφθεί χωρίς αμφισβήτηση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 19, 2011 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβαίνεις τι γράφεις;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 20, 2011 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι εγώ,ο Hawking.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 20, 2011 3:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βugman,


μήπως ξέρεις για ποιόν λόγο ,ενώ εχω απενεργοποιήσει απο το προφίλ την επιλογή στο να στέλνει email ,σε κάθε δημοσίευση που κάνω πόστ ,το φόρουμ συνεχίζει και μου στέλνει?
Ρωτάω γιατι μου έχει γεμίσει το email μου ,με θέματα απο εδώ ,
πηγαίνω στο προφίλ και το βλέπω απενεργοποιημένο.

Βαγγέλης

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Σελίδα 12 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center