Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Στο καφέ Da Sein Τρίτη 14 Ιουνίου στις 7 το απόγευμα.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 5:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΕ ;

-ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;

-ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ Η ΟΧΙ ΠΩΣ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Η ΕΒΡΑΙΟΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΦΕΟΥΔΑΡΧΙΚΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΩΝ ΤΑΛΙΜΠΑΝ, ΕΒΡΑΙΟ-ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΣΟΥ;

- ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
Εσυ τι δουλεια εχεις εδω μεσα;
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 5:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Μου φαινεται φιλε Darkmind πως ο Επικουρος αποτελει για σενα, το Α και το Ω, οχι οπως θα επρεπε λογικα στην ΟΥΣΙΑ της φιλοσοφικης θεσης του για την ΖΩΗ και τον ΑΝΘΡΩΠΟ, αλλα στις επιμερους "εφημερες" η λογω σκοπιμοτητων τοποθετησεις του προς τους αφελεις μαθητες της εποχης του, που προκειμενου να τους "κερδισει" μπορουσε να χρησιμοποιει εν μερη τα "πιστευω" και "θεσεις" τους, ακριβως για να τους αποδειξει στη συνεχεια την οποια πλανη τους. Αυτο το γεγονος φιλε μου - μεθοδου διδασκαλιας και προσεγγυσης των μαθητων μεσω των δικων τους αντιληψεων - για να "περασει" τελικα τις οποιες θεσεις του ο δασκαλος μεσω επιχειρηματων περι του αντιθετου, φαινεται πως ειτε αγνοεις ειτε σκοπιμα θελεις να με προκαλεις.

Ενας τρελος - αρρωσστος ανθρωπος που "ζει" με φαντασματα, οχι μονο δεν προσφερει στον εαυτο του τιποτα θετικο αλλα πολυ περισσοτερο ουτε και στο κοινωνικο συνολο. Ενας ανθρωπος που "ζει" με μεταφυσικα - εξωφυσικα - εξωπραγματικα ονειρα την εικονικη του πραγματικοτητα γινεται εχθρος του εαυτου του και του κοινωνικου συνολου, αν λειτουργει ετσι ασυνειδητα, και ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ αν λειτουργει με ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ οπως οι ρασοφοροι εβραιοχριστιανοι....και οι συνδαιτημονες τους παρατρεχαμενοι.....

Όχι, ο Επίκουρος δεν αποτελεί για μένα το α και το ω. Ίσα ίσα, δε συμφωνώ σε όλα. Ως τυχαίο παράδειγμα τον έφερα, ήταν φιλόσοφος και μίλαγε λογικά και θεωρούσε υπαρκτά τα φαντάσματα. Τα παράπονα σου στον ίδιο για τυχόν αντιρρήσεις. Το θέμα είναι οτι εγω τον έχω διαβάσει, εσύ όμως σίγουρα δεν έχεις καταλάβει τίποτα και φτιάχνεις φανταστικά σενάρια για τη φιλοσοφία του. Και όπως πάντα αοριστολογείς, ενώ εγω μιλάω συγκεκριμένα με παραπομπές και στοιχεία. Απο εκεί φαίνεται αν κάποιος έχει διαβάσει και έχει καταλάβει κάτι.
Αλλά για δώσε το απόσπασμα όπου χρησιμοποιεί αυτές τις πλάνες για να αποδείξει το αντίθετο(!). Αν ήξερες τα στοιχειώδη απο την επικούρεια γνωσιολογία δε θα τα έλεγες αυτά. Είναι απλό. Τουλάχιστον μην επικαλείσαι πράγματα για τα οποία δεν γνωρίζεις τίποτα. Και φτάνεις σε σημείο να παραβλέπεις τα στοιχεία που παραθέτουν οι άλλοι. Για τέτοια άγνοια μιλάμε και κόλλημα. Ορίστε, αν έχεις στοιχεία για το αντίθετο απ αυτό που παρουσίασα (παρουσίασα δλδ τί είπε ο Επίκουρος, όχι δικιά μου θέση), ιδού η Ρόδος..
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Darkmind στις Τρι Ιούν 07, 2011 5:59 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ.....

Ακριβώς! Όλο αοριστολογεί, γενικεύει, υπεραπλουστεύει, και δείχνει σημάδια της αρρώστειας αυτού που την έχει.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

- ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

Νομίζουν ότι έχουν, αλλά η φιλοσοφία δε θα προσαρμοστεί στις ορέξεις τους. Είτε είναι οι μεν, είτε είναι οι δε.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 6:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="spyros"]
Μαξιμ έγραψε:

Ελα τωρα Μαξ, αφού στο βάθος με συμπαθείς και με διαβάζεις.
Να εχθές μου έγραψε ο αφχαμ ότι το IP με τα περισσότερα κλικ πάνω στις δημοσιεύσεις μου, είναι το δικό σου.
Γιατί μου κάνεις κορδελάκια;; Ε, γούτσου, γούτσου μου;;
http://www.youtube.com/watch?v=Dfz_zDrDYAA&feature=related



Aν και δε συνηθίζω να κάνω ζημιές σε σπίτια που με φιλοξενούν,
το θέμα των δεδομένων απο προσωπικά στοιχεία ,ανθρώπων που επισκέπτονται το Φόρουμ αυτό είναι κάτι το οποίο αναγράφεται σε κάθε σελίδα και λέει τα εξής:
σε καμμία περίπτωση Διευθύνσεις των μελών και προσωπικά στοιχεία δε δίνονται στην δημοσιότητα ,ούτε και χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς.

Αυτο ισχύει για όποιαδήποτε σελίδα ,μαζεύει πληροφορίες απο τους επισκέπτες της.
Και απορώ πως γίνεται να είμαστε σοβαροί όταν δημοσιεύονται στο ίδιο το Φόρουμ (αλλη χαζομάρα) στοιχεία των επισκεπτών του?
Και το κριτήριο λοιπόν της αντικειμενικότητας και της προσωπικής εργασίας ,που διακυβεύονται εδώ ,αφού βάση στατιστικών (όπως είπατε) μπαίνουν τα επόμενα θέματα σε συζήτηση.


Ειναι αξιο απορίας πως ο νόμος σας επιτρέπει να διαχειρίζεστε φόρουμ.
Με τέτοια μεταχείριση ,η επόμενη φορά θα είναι αναμέτρηση με τη Δικαιοσύνη Κύριοι.

Κ.Παναγιώτη Πέρρο
Λυπούμαι ,τόσο για την Ηθική που διδάσκετε ,όσο και για τα παράπονα που είχατε όταν βρισκόσαστε στο Πανεπιστήμιο ως μαθητής.

Η Ηθική περνά μέσα απο την κοσμοαντίληψη του Δικαίου συναισθήματος και στην αντιμετώπιση των αλλων ανθρώπων .
Αυτο που διαπράτετε και μάλιστα Ευθαρσώς δίχως ίχνος νοημοσύνης και συναισθήματος ταπεινότητας ,ανήκει σίγουρα σε πράξεις αδαών που θέλουν να λέγονται Αθεοι.
Αν συνεχιστεί η ίδια αντιμετώπιση των μελών αυτού του Φόρουμ,δίνοντας στοιχεία στο κοινό ,δίχως την Εγκρισή μας ,την ίδια αντιμετώπιση θα λάβετε και εσεις απο εμάς.

Υ.Γ
Σπύρο ,αν και δε σε γνωρίζω προσωπικώς ,απορώ και με σένα για το πώς καταδέχτηκες να σου γνωστοποιήσουν στοιχεία αλλων χρηστών,καθ όλα απαγορευμένο.

Η αντικειμενικότητα του Φόρουμ και οι συνεχείς προστριβές των εδω μελών,φάνηκε τωρα πως δεν είναι τυχαίες αλλα επιτηδευμένες και ακριβείς προσπάθειες των διαχειριστών του .Πρόκειται για χειρισμούς και όχι για Ψυχαγωγικούς και Φιλοσοφικούς σκοπούς.

Ντρέπομαι ειλικρινώς για το κατάντημα της Φιλοσοφίας που στέκεται ως Βιβλίο Πανεπιστημιάκο στα ΄χερια σας και Επιστημονικό απο τους Ειδικούς κατ επάγγελμα.
Κρίμα γιατι αν συνεχιστει αυτό θα με αναγκάσετε να σας καταγγείλω προσωπικώς .

Οικονόμου Ευάγγελος


Mάξιμε,

είσαι αγράμματος?
εδω ειναι το κείμενο και γνωρίζεις πολύ καλά και την δουλειά μου σε φιλοσοφικό φόρουμ και το σε ποιόν απευθύνομαι.
Εσύ εισαι δικηγόρος του αφχάμ?

αλλα μάλλον ερωτωαπαντάται εδω μέσα κάποιοι γνωστοί που πότε είστε Αθεοι και πότε Θρησκευόμενοι .Γνωρίζεστε όμως μεταξύ σας και έτσι ''το παίζετε'' ανάλογα με το σε ποιόν μιλάτε.
Αμφιβάλω και αν είσαι Αθεος,πιστεύω ότι ψεύδεστε για να φέρετε τις καταστάσεις στα δικά σας μέτρα.
Αλλα επειδή εδω δεν ήρθα σε αυτό το θέμα για συζήτηση Θρησκευόμενων ή μη,θα το αφήσω εως εδώ.
Αλλωστε θα τα πούμε και απο κοντά.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 7:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind
Θα συμφωνήσω μαζί σου, πως ένα κείμενο, και ιδιαίτερα αν συμβαίνει να είναι φιλοσοφικό, δεν γίνεται το ίδιο "ποιοτικά" αντιληπτό από τον κάθε αναγνώστη. Η φιλοσοφία δεν είναι μαθηματικά για να μας βρίσκει όλους σύμφωνους με το ένα και μοναδικό σωστό αποτέλεσμα…

Το περιεχόμενο της κάθε φιλοσοφικής άποψης η θέσης, προκειμένου να έχει κάποια βαρύτητα, συνεπάγεται φίλε μου, εκτός από πολύ καλές και το δυνατόν ορθές επιμέρους ΓΝΩΣΕΙΣ του θέματος που εξετάζει, και ανάλογες εμπειρίες - βιώματα αν είναι δυνατόν.
Όπως έχω δηλώσει, δεν ήμουν ποτέ φοιτητής της φιλοσοφικής. Μηχανολόγος είμαι…..Αυτό πάει να πει για σένα πως δεν έχω θέση σε φιλοσοφικό φόρουμ ;

Δεν έχω διαβάσει σε βάθος και λεπτομέρειες τα άπαντα των ελλήνων κλασικών φιλοσόφων, αλλά μπορώ απ’ τα λίγα και για τους περισσότερους απ’ αυτούς που γνωρίζω, να έχω σχηματίσει άποψη. Αν είμαι λάθος στις απόψεις μου γι’ αυτούς…. ευχαρίστως να σε ακούσω….Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αλλάξω θέση, αν με πείσεις…

Πάντως αυτό που έχει σημασία για μένα, όσον αφορά την παρουσία σου στο φόρουμ, είναι η μη παρατηρούμενη κατάθεση απ’ τη μεριά σου κάποιου είδους φιλοσοφικής η πολιτικής – θρησκευτικής ταυτότητας….
Έχεις τέτοια ταυτότητα η βρίσκεσαι ακόμα, στο στάδιο αναζητησης , επιλογής κατεύθυνσης ;
Α και κατι για τον Επικουρο....Οποιο βιβλιο κι' αν ανοιξα σχετικα μ' αυτον, κανενα δεν τον "βλεπει" ως ιδεαλιστη φιλοσοφο....Για υλιστη και Αθεο τον χαρακτηριζουν....Ολα κανουν λαθος λοιπον κατα την γνωμη σου;
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"ΤΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ"?

"Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"?

"ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΩ";

"Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ";

"ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ";

"ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ";

"ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΩ";

"ΙΛΑΣΜΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΕΝ ΤΗ ΓΗ";


"ΑΧ, ΜΩΡΕ ΙΔΩ ΤΟΥ ' ΧΟΥ, ΣΥ' ΑΚΡ' ΤΣ' ΓΛΩΣΣΑΣ'Μ"


"ΣΟΦΙΑΝ ΜΟΝΗΝ ΤΩΝ ΚΤΗΜΑΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΘΕΩΡΙΑ ΛΕΞΑΡΙΘΜΩΝ"


ΕΙΣΙ ΣΥ ΣΟΒΑΡΟΣ Ω ΡΕ ΜΑΞΙΜΕ ΜΑΞΙΜΕ ;

ΚΑΙ ΚΑΛΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ ΑΘΗΝΑΪΚΟ
ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ ΚΡΑΣΙ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΙΣΤΗ ΙΟΥΝΗ ;


ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΙ ΑΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΑΠΙΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΗΘΕΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΜΕΝΟ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;

ΔΙΟΤΙ ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΕΤΟΣ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΕΝΘΕΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΔΙΟΤΙ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕ
ΓΝΩΡΙΣΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΥΦΥΗΣ ΜΕ ΠΕΙΡΑ
ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ


ΔΙΟΤΙ ΞΑΝΑ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ ΔΕΝ ΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΥ ΝΟΥ ΤΗΝ ΙΑΧΗ
Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ Η ΔΙΚΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΘΑ ΣΕ ΔΙΔΑΞΕΙ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΟΜΗΡΟ ΤΥΦΛΟ ΕΛΛΗΝ ΡΑΨΩΔΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟ
ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΑΣΜΑΤΩΝ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΕΓΡΑΦΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΣΤΙΧΟ
ΠΟΥ ΥΜΝΟΥΣΕ ΘΕΪΚΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΑΘΑΝΑΤΑ ΡΗΜΑΤΑ
ΜΕ ΔΟΞΑ ΟΡΙΖΕ ΚΑΘΕ ΟΨΗ ΘΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟΥ ΤΑ ΨΥΧΟΜΑΧΗΜΑΤΑ


ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΟΣ ;
ΕΧΕΙΣ ΝΟΗΣΕΙ ΤΗΣ ΙΛΙΑΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΙΩΝΙΟΣ ΧΤΥΠΟΣ;

ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΜΑΞΙΜΕ;


ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ
ΣΤΟΝ "ΔΡΟΜΟ" ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΥΛΑΡΙ ΤΟΥ
ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΘΑ ΕΡΘΩ ΕΚΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ...
ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΠΙΣΤΟΣ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΘΩΛΟΜΕΝΟΣ


Ο ΠΙΟ ΑΘΕΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΗΣΕΤΕ ΑΔΑΗΣ ΚΑΙ ΑΦΕΛΗΣ
ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΑΔΗΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗΣ


ΑΠΛΑ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΜΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ
ΣΕ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΟΜΟΛΟΓΗΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ...

ΜΕ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΥ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΘΑ ΣΕ ΤΑΞΙΔΕΨΩ
ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥ ΣΚΑΠΑΝΕΥΣ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ ΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΘΑ ΚΥΡΙΕΨΩ

ΘΑ ' ΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΕΝΩ ΗΛΙΟΣ ΝΑ'ΡΘΩ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ
ΝΑ ΓΝΕΨΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ


ΑΧ ΜΑΞΙΜΕ ΜΑΞΙΜΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΠΟΙΟΣ ΑΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΕΑΥΤΟ;


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΕΤΗ....;


ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑΞΙΜΕ;

ΚΑΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ VAG_EL ΠΟΥ ΣΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΟΡΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;


ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ
ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣΕ...


ΑΧΑΡΙΣΤΕ ΚΑΙ Α-ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΟΠΡΕΠΗ
ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΗΣΕΙΣ ΕΜΕ ΤΗΝ ΜΕΛΑΝΗ ΟΠΗ


ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΤΟ ΤΟΥ ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ ΝΑ ΝΟΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ


"ΦΙΛΟΣΟΦΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΩ"


ΤΟΥΤΑ ΤΟΥ ΠΑ
ΤΟΥΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ
ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΩ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Τρι Ιούν 07, 2011 7:40 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι πάει να πει φιλοσοφική ταυτότητα; Όσο για τις πολιτικές μου απόψεις, έχουν φανεί ουκ ολίγες φορές, για όσους διαβάζουν όλα τα θέματα και συμμετέχουν παντού βεβαίως βεβαίως. Όσο για θρησκευτική δεν έχω, το χουμε πει 1000 φορές. Ταμπέλες θες να μου βάλεις; Θα βρεθείς σε αδιέξοδο.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
spyros έγραψε:

Ελα τωρα Μαξ, αφού στο βάθος με συμπαθείς και με διαβάζεις.
Να εχθές μου έγραψε ο αφχαμ ότι το IP με τα περισσότερα κλικ πάνω στις δημοσιεύσεις μου, είναι το δικό σου.
Γιατί μου κάνεις κορδελάκια;; Ε, γούτσου, γούτσου μου;;
http://www.youtube.com/watch?v=Dfz_zDrDYAA&feature=related

...

Ειναι αξιο απορίας πως ο νόμος σας επιτρέπει να διαχειρίζεστε φόρουμ.
Με τέτοια μεταχείριση ,η επόμενη φορά θα είναι αναμέτρηση με τη Δικαιοσύνη Κύριοι.
...


Αγαπητέ Ευάγγελε,
με τον καλό μου Μαξ, λειτουργούμε ως πιτσουνάκια.
Έχουμε τις ευχάριστες αλλά και τις δύσκολες στιγμές μας.
Ε, και όπως όλα τα ζευγαράκια, κάπου-κάπου λέμε πάνω στο πάθος μας και καμία υπερβολή (ξέρεις τώρα..)

Μην προσπαθείς να παίξεις την κακιά πεθερά και προπάντων μην παίρνεις ποτέ μα ποτέ στα σοβαρά, όσα γράφουμε ο Μαξ κι εγώ.

Και βέβαια να ζητήσω εγώ συγνώμη από τους διαχειριστές επειδή δεν εκτίμησα σωστά τον απόηχο του χιούμορ που επιχείρησα να κάνω.

Το λάθος όλο δικό μου και όχι του Ευάγγελου.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το λέω εδώ και καιρό...αλλά ειμαι φωνή γίδας στην έρημο....

βρε spyro, καλέ μου σπύρο,

το φορουμ ειναι τιγκα στην κακιά πεθερά...για να μην πω στην κομπλεξική πεθερά...

παρακαλώ πολύ όμως, μην παρεξηγηθούν όλες οι πεθέρές πάλι και με αρχίσουν στα "γαλλικά"....

έχω αλλεργία στις πεθερές και ειδικά σε αυτές που δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ γμτ
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ

ΔΗΛΩΝΩ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΣΟΥ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ ΚΙ' ΕΓΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ TΡΙΟΜΗΔΗ.
ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΙΔΕΑΤΑ ΜΟΡΦΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΩΝ "ΑΓΙΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΑΣ.....

ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΟΛΑΤΡΗΣ, ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ - ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΣΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.....Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΝΤΑΙ.

Ο ΕΒΡΑΙΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΩΠΟΣ , ΑΠΟΚΟΣΜΟΣ, ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΣ, ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ .....ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ Η ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.....ΑΥΤΟΣ Ο ΕΒΡΑΙΟΠΛΑΣΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.... ΟΙ "ΚΑΛΕΣ" ΚΑΙ ΟΙ "ΚΑΚΕΣ" ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ. ΑΥΤΕΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΜΑΝΙΟΔΩΣ .....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Μ' ΑΥΤΕΣ....ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΛΕΚΤΗΣ ; ΛΕΩ ΤΩΡΑ...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind έγραψε:
Τι πάει να πει φιλοσοφική ταυτότητα; Όσο για τις πολιτικές μου απόψεις, έχουν φανεί ουκ ολίγες φορές, για όσους διαβάζουν όλα τα θέματα και συμμετέχουν παντού βεβαίως βεβαίως. Όσο για θρησκευτική δεν έχω, το χουμε πει 1000 φορές. Ταμπέλες θες να μου βάλεις; Θα βρεθείς σε αδιέξοδο.


Λεγοντας φιλοσοφικη ταυτοτητα εννοω την ιδεολογικη φιλοσοφικη σου κατευθυνση -αποψη, που μπορει να τασσεται υπερ η κατα του μεταφυσικου ιδεαλισμου και αντιστοιχα των αποψεων των λεγομενων υλιστων φιλοσοφων.
Οχι πως με ενδιαφερουν οι πολιτικες η θρησκευτικες αποψεις σου, αλλα θεωρω πως καλο θα ηταν να γνωριζουμε μεταξυ μας τις βασικες αρχες του καθενος μας προκειμενου να μπορουμε να εχουμε το δυνατον γονιμους διαλογους. Ειμαι ο τελευταιος που λειτουργει με "ταμπελες" και αφορισμους φιλε Darkmind.... Μαλλον εσυ εχεις βρεθει σε αδιεξοδο υποψιαζομαι...Με την καλη εννοια παντα...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Οποιο βιβλιο κι' αν ανοιξα σχετικα μ' αυτον, κανενα δεν τον "βλεπει" ως ιδεαλιστη φιλοσοφο....Για υλιστη και Αθεο τον χαρακτηριζουν....Ολα κανουν λαθος λοιπον κατα την γνωμη σου;


Το είπαμε αυτό, οι ταμπέλες είναι για όσους μένουν στην επιφάνεια. Όλα τα βιβλία τον χαρακτηρίζουν υλιστή (να ξέραμε τι ήταν κι αυτό άραγε), και για πες μου ποιο βιβλίο τον χαρακτηρίζει άθεο; Αν κάποιος επιμένει να μένει στις ταμπέλες, μπορώ να φέρω αρκετά επιχειρήματα με παραπομπές για την επίδραση που είχαν οι προγενέστεροι ιδεαλιστές πάνω του. Ποτέ αοριστολογίες τύπου "όλα τα βιβλία λένε αυτό".
Έχεις διαβάσει και πολλά βιβλία γι' αυτόν; Και δε ξέρεις τίποτα για την γνωσιολογία του;! Σα περίεργα μου τα λες.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Λεγοντας φιλοσοφικη ταυτοτητα εννοω την ιδεολογικη φιλοσοφικη σου κατευθυνση -αποψη, που μπορει να τασσεται υπερ η κατα του μεταφυσικου ιδεαλισμου και αντιστοιχα των αποψεων των λεγομενων υλιστων φιλοσοφων.

Δεν υπάρχει αυτό που λες, όλη η ουσία της φιλοσοφίας βρίσκεται στις διαφορές της, όπως έλεγε ο Χέγκελ. Αν κάποιος θεωρήσει τη τάδε φιλοσοφία σωστή και την άλλη λάθος, δημιουργεί μορφή ορθοδοξίας, και γίνεται ιεροεξεταστής.
maxim_97 έγραψε:
Μαλλον εσυ εχεις βρεθει σε αδιεξοδο υποψιαζομαι...Με την καλη εννοια παντα...

Να σκέφτεσαι σημαίνει να μπαίνεις στο λαβύρινθο. Το αν θα βρεις την έξοδο δεν έχει και τόση σημασία. Φτάνει που προσπάθησες. Αυτοί που νομίζουν οτι κατέκτησαν κάποια αντικειμενική και αιώνια αλήθεια, είναι οι πιο επικίνδυνοι. Έγδαραν μέχρι αηδίας την ανθρωπότητα.
Προχτές που βρεθήκαμε με δυο απο τα μέλη εδώ, συζητήσαμε ωραία θέματα, παρουσιάσαμε απόψεις τις οποίες αποκτήσαμε με κόπο και διαβασμα και για τα περισσότερα θέματα φτάσαμε σε αδιέξοδο. Ίσως την επόμενη να βρούμε κάποια μικρή άκρη. Αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν και δεν αμφιβάλλουν για τίποτα, μου θυμίζουν στάσιμα νερά, βάλτο.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Darkmind στις Τρι Ιούν 07, 2011 9:19 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2011 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Στο καφέ Da Sein Τρίτη 14 Ιουνίου στις 7 το απόγευμα. Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι,

Η Ένωση Αθέων σας προσκαλεί στην ομιλία που διοργανώνει στο καφέ Da Sein την Τρίτη 14 Ιουνίου στις 7 το απόγευμα, με προσκεκλημένο ομιλητή τον Δρ. Μιχάλη Αριστείδου (Cyprus Freethinkers) και θέμα "Περί ύπαρξης θεού". Θα ακολουθήσει συζήτηση.
Χορηγός επικοινωνίας: διαδικτυακό περιοδικό Free Inquiry. Είσοδος ελεύθερη.


Σας περιμένουμε!



--
Ένωση Άθεων
www.atheia.gr
contact@atheia.gr
Τ.Θ.67609 Πεύκη 15103
τηλ. 6980789422


Άραγε πόσο ανάγκη έχουμε τη συγκεκριμένη ομιλία; Ακόμα θα μιλάμε περί ύπαρξης του θεού; Έχουμε κολλήσει στην ύπαρξη του θεού, αντί να μιλήσουμε και να στοχαστούμε πάνω στη "μοίρα" του ανθρώπου, τώρα που ο θεός πέθανε. Πάλι αποπροσανατολιστικά διλήμματα θα έχουμε.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο
Σελίδα 3 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center