Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία η Παραμύθια για να παιδεύουμε το μυαλό μας
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 8:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Φιλοσοφία η Παραμύθια για να παιδεύουμε το μυαλό μας Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρομαι που ορισμένα άτομα ψάχνονται λίγο παρα πέρα από την ψεύτικη πραγματικότητα που μας πασάρουν αλλά το θέμα είναι κατά πόσο αυτά που πιστεύουμε (αν πιστεύουμε) και εκφράζουμε, τα κάνουμε πράξεις κατά την διάρκεια της ζωής μας.Αν όχι μάλλον έχουμε πρόβλημα και το παίζουμε δήθεν κουλτουριάρηδες, με λόγια που άλλοι είπαν,και κοροιδεύουμε τον ίδιο μας τον εαυτό...

Πολή φιλοσοφία δηλαδή και πράξεις μηδέν.
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 8:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφία η Παραμύθια για να παιδεύουμε το μυαλό μας Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni έγραψε:
Χαίρομαι που ορισμένα άτομα ψάχνονται λίγο παρα πέρα από την ψεύτικη πραγματικότητα που μας πασάρουν αλλά το θέμα είναι κατά πόσο αυτά που πιστεύουμε (αν πιστεύουμε) και εκφράζουμε, τα κάνουμε πράξεις κατά την διάρκεια της ζωής μας.Αν όχι μάλλον έχουμε πρόβλημα και το παίζουμε δήθεν κουλτουριάρηδες, με λόγια που άλλοι είπαν,και κοροιδεύουμε τον ίδιο μας τον εαυτό...

Πολή φιλοσοφία δηλαδή και πράξεις μηδέν.


Φιλε
Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ του καθενος μας, προκειμενου να μπορεσουμε να επιβιωσουμε στον κοινωνικο μας περιγυρο ειναι η πραγματικοτητα της ιδιας μας της φυσης. Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ στοχευει να βελτιωσει τις συνθηκες και προυποθεσεις συνυπαρξης μας με τους αλλους, αλλα και να προωθει την επιστημονικη γνωση των πραγματων, στην απομυθοποιηση "αξιων" του παρελθοντος αλλα και του παροντος, που μας καθιστουν πιονια - ερμαια ποικιλομορφης εκμεταλευσης μας απ' τους οποιους ηγετες και τελικα υπηκοους του συστηματος.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του ατομου απομακρυνει τις επικτητες δοσμενες μεσω παιδειας φοβιες του και τον κανει ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. Η ψευδο - φιλοσοφια των "ανεραστων" γενικως απ' την πραγματικοτητα υπαρχει για να αποπροσανατολιζει.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 10:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τότε έλα μαζί μου σ'ένα νησί να ζήσουμε όσο μπορούμε ελεύθεροι μαζί με ανθρώπους αγνούς μακριά από την σαπίλα των τσιμεντένιων πόλεων και την σκοπιμότητα των ανθρωπάκων που επιβιώνουν εκεί.

Η ελευθερία έρχεται, σου φωνάζει, εδώ είμαι!Γιατί δεν ακούς;
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni έγραψε:
Τότε έλα μαζί μου σ'ένα νησί να ζήσουμε όσο μπορούμε ελεύθεροι μαζί με ανθρώπους αγνούς μακριά από την σαπίλα των τσιμεντένιων πόλεων και την σκοπιμότητα των ανθρωπάκων που επιβιώνουν εκεί.

Η ελευθερία έρχεται, σου φωνάζει, εδώ είμαι!Γιατί δεν ακούς;


έρχομαι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 12:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni, αυτό που προτείνεις είναι η μεγαλύτερη ευχή που μπορεί να ειπωθεί σε αυτό το μαχαλά! Το θέμα που τίθεται είναι:

Πόσο εύκολα, και με ποιον πλέον τρόπο έρχεται στο νησί αυτός που όντως θέλει πράγματι να φύγει από την πόλη;

Και εγώ από νησί ήρθα εδώ στην «αγορά» της Αθήνας. Προς το παρόν με κρατάει το Πανεπιστήμιο, και ένας καλός δάσκαλος ουτιού. Ελπίζω και πιστεύω στο μέλλον να μην με κρατάει κανένα δόλο αφεντικό.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 7:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αδερφέ Vaggo το πιο δύσκολο πράγμα σήμερα είναι να καταφέρεις να ξεφύγεις από την σαπίλα της μάζας.Είναι αδιανόητο εσύ να θέλεις να ζείσεις τη ζωή σου, ώντας κύριος αυτής, και οι "αράχνες" να μην σ'αφήνουν να το πράξεις.

Γι'αυτό σου λέω πως το να εφαρμώσεις τις φιλοσοφικές και ηθικές σου αρχές στην κοινωνία που μας περιβάλει είναι αδιανόητο, αν όχι για εσένα, για τους άλλους σίγουρα.Μ'ακόμα και αν τις κάνεις πράξη θα πρέπει να έχεις πάρει απόφαση ότι το μόνο (το πιο σημαντικό) που θα καταφέρεις είναι να ζεις ηθικά,ελεύθερα και με αγάπη, αλλά ζημιωμένος καθώς θα σε απαρνηθούν οι άνθρωποι που δεν θα έχουν ιδέα τι κάνεις.Βέβαια μετά τον θανατό σου μπορεί να σε κάνουν θρησκεία και η ιστορία κάνει κύκλους, καθώς θα σε συζητάνε μετά, καλή ώρα σαν κι εμάς τωρα εδώ. Παραδείγματα του παρελθόντος άπειρα...
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni έγραψε:
Τότε έλα μαζί μου σ'ένα νησί να ζήσουμε όσο μπορούμε ελεύθεροι μαζί με ανθρώπους αγνούς μακριά από την σαπίλα των τσιμεντένιων πόλεων και την σκοπιμότητα των ανθρωπάκων που επιβιώνουν εκεί.

Η ελευθερία έρχεται, σου φωνάζει, εδώ είμαι!Γιατί δεν ακούς;


Toni ονειρευεσαι επιγειους η ουρανιους ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥΣ....
Αυτοι φιλε μου μονο στα ονειρα μας και στις προσδοκιες μας βρισκονται.
Η πραγματικοτητα που σε φοβιζει ειναι σκληρη για σενα, (και οχι μονο) στον υπερευαισθητο χαρακτηρα σου. Φροντισε να προσγειωθεις το συντομοτερο στην πραγματικοτητα γιατι διαφορετικα θα μου παθεις κατι....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και γιατί φίλτατε Αθηναίε να προσγειωθεί στην βρόμικη πολιτεία σου; Κάνει όνειρα, βλέπει την πραγματικότητα, σχεδιάζει, φιλοσοφεί. Πίνει το κρασί για να ανταμειφθεί η σκέψη του, και να ξαποστάσει ο νους και η καρδιά. Όχι για να ξεχάσει. Όπως μάλλον ΔΕΝ κάνεις εσύ.

Ο ευ-αίσθητος είναι πιο χρήσιμος από τον αν-αίσθητο.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 12, 2005 7:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 η διαφορά μεταξύ μας συμφωνώ πως είναι χαώδης για τους εξής λόγους.

Εσύ λοιπόν που είσαι προσγειωμένος στην πραγαματικότητα θα βρεις μια γυναίκα(αν δεν την έχεις ήδη),θα παντρευτείς(αν δεν είσαι ήδη),θα κάνεις παιδιά (αν δεν έχεις ήδη) και τελικά θα μετατρέψεις την ζωή σου σε μια συνεχή και ατελείωτη υποχρέωση,ότι δηλαδή κάνουν και οι πολλοί.
Δεν θα πηγαίνεις διακόπες με τους φίλου σου,δεν θα πίνεις κρασί με τους φίλου σου,δεν θα μπορείς να ξενυχτάς γιατί όπως σου είπα θα έχεις υποχρεώσεις.

Με λίγα λόγια θα έχεις μπεί και εσύ στο κλουβάκι της πραγματικότητας θα το παίζεις αφεντικό στο σπίτι(αν και η γυναίκα σου θα σε κάνει ότι θέλει),και στη δουλειά θα είσαι μαλάκας.Μετά θα γράφεις εδώ και θα μας πουλάς φρου φρου και αρώματα.Θα έχεις επιλέξει εσύ να μην ζεις ελεύθερα και θα έχεις επιλέξει εσύ να μην ζεις δίκαια, καθως θα προσπαθείς να υπερασπιστεις τα συμφέροντα της οικογενεία σου αδιαφορώντας για τις συνέπιες που θα έχει αυτό στους άλλους.

Συμπέρασμα : Θα είσαι και εσύ ένας ανθρωπάκος σαν κι αυτούς.
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 12, 2005 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δε μου λες toni αυτες σου οι επιθυμιες ειναι η ελευθερια?το ξενυχτι και οι διακοπες χωρις υποχρεωσεις?τα ιδια ακριβως επιθυμουν και οι ανθρωπακοι που λες,αρα αυτο που θα εισαι αν αντιθετα απ αυτους καταφερεις και πραγματοποιησεις αυτο το ονειρο θα ειναι ελευθερος ανθρωπακος,ο οποιος κανενα οφελος δεν θα εχει για τους αλλους αντιθετα μαλλον βαρος θα ειναι.η αποψη της φυγης απ την πραγματικοτητα σε νησι δε διαφερει σε τιποτα απ αυτη του πρεζακια.με λιγα λογια δε θες να μεγαλωσεις,να αναλαβεις το οποιο καθηκον σου και να το πραγματοποιησεις οσο γινεται.να εχεις στοχο ζωης την καλοπεραση φιλε μου θα συμφωνησω με τον μαξιμο ειναι εκτος πραγματικοτητας,οχι μονο κοινωνικης που οπως καταλαβα ειναι αυτη που φοβασαι,και το να εχουμε μαθει να περναμε την ηλικια κατα την οποιοα μπορουμε να μαθουμε στην καλοπεραση και στο αραλικι ειναι καθαρα νεοελληνικο εθιμο.
λες εναν ελευθερο ανθρωπο να τον φοβιζει μια νυφη η ενα αφεντικο?αν οχι δε χρειαζεται να τα αποφυγει.
οποιος δε δεν ανηκει στο συστημα το κανει σιγουρα ως καθηκον προς τον εαυτο του,απο υποχρεωση δηλαδη χωρις να διαφερει ως προς την ελευθερια σε κατι απ τους αλλους με αλλες υποχρεωσεις.πιο ελευθερος απ τους δυο ειναι αυτος που θα ακολουθησει μεχρι τερμα το καθηκον του.προσεξε το,στο να κανεις το καθηκον σου δεν υπαρχουν ορια,εισαι ελευθερος οσο θες και αντεχεις.στο να μη το κανεις υπαρχουν τοσα ορια που για να τα καταφερεις πρεπει να πας σε ερημονησι φιλε μου,γιατι εστω αλλο ενα ον να υπαρχει ξεπηδαει αμεσως μια υποχρεωση.αλλα σε ερημονησι,ειδικα για εναν φιλοσοφο,απο παντα θεωρειται τιμωρια και οχι δωρο.αρα εσυ επιθυμεις την τιμωρια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 12, 2005 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni έγραψε:
maxim_97 η διαφορά μεταξύ μας συμφωνώ πως είναι χαώδης για τους εξής λόγους.

Εσύ λοιπόν που είσαι προσγειωμένος στην πραγαματικότητα θα βρεις μια γυναίκα(αν δεν την έχεις ήδη),θα παντρευτείς(αν δεν είσαι ήδη),θα κάνεις παιδιά (αν δεν έχεις ήδη) και τελικά θα μετατρέψεις την ζωή σου σε μια συνεχή και ατελείωτη υποχρέωση,ότι δηλαδή κάνουν και οι πολλοί.
Δεν θα πηγαίνεις διακόπες με τους φίλου σου,δεν θα πίνεις κρασί με τους φίλου σου,δεν θα μπορείς να ξενυχτάς γιατί όπως σου είπα θα έχεις υποχρεώσεις.

Με λίγα λόγια θα έχεις μπεί και εσύ στο κλουβάκι της πραγματικότητας θα το παίζεις αφεντικό στο σπίτι(αν και η γυναίκα σου θα σε κάνει ότι θέλει),και στη δουλειά θα είσαι μαλάκας.Μετά θα γράφεις εδώ και θα μας πουλάς φρου φρου και αρώματα.Θα έχεις επιλέξει εσύ να μην ζεις
ελεύθερα και θα έχεις επιλέξει εσύ να μην ζεις δίκαια, καθως θα προσπαθείς να υπερασπιστεις τα συμφέροντα της οικογενεία σου αδιαφορώντας για τις συνέπιες που θα έχει αυτό στους άλλους.

Συμπέρασμα : Θα είσαι και εσύ ένας ανθρωπάκος σαν κι αυτούς.


Εχεις το πλεονεκτημα - λογω απειριας κρισεως - να λες οτι θελεις και να αυτοικανοποιησε ταυτοχρονα......Εισαι κι εσυ ενας απ' τους πολλους "ελευθερους" τω στοματι αλλα χωρις νιο-νιο.....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 13, 2005 7:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ελευθερία φυσικά και δεν έχει να κάνει με το αν ξενυχτάς,αν πίνεις ή κάνεις οτιδήποτε τέτοιου είδους πράγματα άλλα αν δεν τα κάνεις και αυτά, τότε κι έσυ θα καταλύξεις στο ερημονήσι.Φυσίκα και δεν τα θα τα κάνεις όπως η μάζα των ανθρωπάκων σήμερα αλλά με τον ωραίο και διαφορετικό τρόπο που εσύ ορίζεις.Απλά δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.

Όσο για την υποχρέωση προς τον άλλο άνθρωπο που λές για πές μου αν αυτός ο άλλος είναι κακός,άδικος,μοχθηρός,αναίσθητος και απαθής πια είναι η υποχρέωση μου απέναντί του;

Αν ένα πολύ αγαπημένο σου πρόσωπο (π.χ. η μάνα σου) έρθει σε σύγκρουση με ένα τυχαίο άνθρωπο και το αγαπημένο σου πρόσωπο εκτός του οτί έχει άδικο σ'αυτή την διαμάχη είναι κακός,εγωιστής και συμφεροντολόγος σαν άνθρωπος.Ποιανού το μέρος θα πάρεις; Εδω σε θέλω μάγκα μου!!!!!!!!
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 13, 2005 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggos έγραψε:
Και γιατί φίλτατε Αθηναίε να προσγειωθεί στην βρόμικη πολιτεία σου; Κάνει όνειρα, βλέπει την πραγματικότητα, σχεδιάζει, φιλοσοφεί. Πίνει το κρασί για να ανταμειφθεί η σκέψη του, και να ξαποστάσει ο νους και η καρδιά. Όχι για να ξεχάσει. Όπως μάλλον ΔΕΝ κάνεις εσύ.

Ο ευ-αίσθητος είναι πιο χρήσιμος από τον αν-αίσθητο.


Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΑ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΕΓΩ" ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟ.
Αν ταυτιζεις την Φιλοσοφια με την νοητη "ΦΥΓΗ" απ' την πραγματικοτητα τοτε φιλε μου αυτο δεν ειναι και δεν μπορει να ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ. Λεγεται "ΠΡΕΖΟΝΙ".....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 13, 2005 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni, έχουμε δυο πράγματα πάντα στο μυαλό μας...αυτά που πιστεύουμε ότι "είναι" και αυτά που θέλουμε να "είναι".

Η φιλοσοφία μας....η σκέψη μας που μας προσδιορίζει ως οντότητες, περιγράφει αυτά που θέλουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η διαφορά του "θέλω να είναι" από αυτό που "πιστεύω ότι είναι", μας δίνει περιεχόμενο, αίτιο για να ζούμε.
Έτσι εξηγούμε τα πράγματα στην άριστη κατάσταση. Η πραγματική κατάσταση όμως δεν είναι η άριστη, αλλά αυτή που "δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω" και "δεν ξέρω τι ακριβώς να πιστέψω". Γι΄αυτά τα δυο ερωτήματα, γίνεται όλος ο ντόρος εδώ.
Τι να θέλει ο άνθρωπος...(γενικά, ειδικά, εγώ, εσύ, ο άλλος);
Τι να πιστέψει ο άνθρωπος ...(γι΄αυτόν, για τον άλλο, για τον κόσμο, για το κράτος, για το εμπόριο, για χίλια δύο πράγματα);

Φθάνουμε σε ένα σημείο ωριμότητας. Θέλω αυτά και αυτά και πιστεύω αυτά και αυτά....Αν κάνω το λάθος να βγω εκτός από αυτήν την "γραμμή" θα ξαναγυρίσω στο χόρο της αμφιβολίας. Είναι όμως και αυτός ένας νοσταλγικός χώρος. Θέλουμε να είμαστε εκεί, χωρίς τις επιπτώσεις του. Οπότε στήνουμε ένα φόρουμ, συζητάμε σαν να μην δεχόμαστε "γραμμές", αλλά μέχρι εκεί. Στη πραγματική μας ζωή, εκτός του φόρουμ, είμαστε οι αντι-φιλόσοφοι!
Δεν το παίζουμε λοιπόν δήθεν...φίλοσοφοι, αλλά φιλοσοφούμε για το φόρουμ, εντός αυτής της πραγματικότητας.
Ας προσδιοριστούμε ως εικονικοί φιλόσοφοι, στο χώρο έξω από το φόρουμ, και πραγματικοί σ΄αυτό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Toni
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 172

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 13, 2005 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επιτέλους Bugman είσαι ο μοναδικός που κατάλαβε τι ήθελα να πώ.Ακριβώς αυτό, ότι είμαστε αντιφιλόσοφοι στην καθημερινή μας ζωή.Σκέψου όμως πόσο πιο ωραίο θα ήταν να είμαστε κι εκεί φιλόσοφοι.Μπορούμε να το καταφέρουμε.

Τα λόγια των φιλοσόφων που γράφονται εδω μέσα έγιναν πράξη από αυτούς και να πόσο ψηλά βρίσκονται σήμερα.Αυτή είναι μόνη διαφορά από εμάς τους ψευδο-φιλόσοφους.Σημεριζόμαστε τα λόγια τους χωρίς να μπορέσουμε ποτέ να τα κάνουμε πράξη.

maxim_97 ηρέμησε ανθρωπάκο, είναι φανερό πως βρίσκεσαι σε σύγχυση.
Απο τα λόγια σου και μόνο το αποδεικνύεις : πως μπορείς και μιλάς για πρέζα;Ξέρεις τι είναι;Ξέρεις πως είναι;Για άλλη μια φορά αναφέρεις πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα,απλά ότι σου λένε οι άλλοι.

Δεν υπάρχει νοητή φυγη από την πραγματικότητα,υπαρχει μόνο ο θάνατος για εκείνους, κι αυτό δεν το έγραψες.-
_________________
Η φωνή της αληθινής ομορφιάς ηχεί πολύ σιγά και διεισδύει μόνο στα πιο ευαίσθητα αφτιά.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center