Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΕΡΙ Α-ΘΕΪΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 66, 67, 68  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 9:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Kain έγραψε:
Μου αρκεί. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε λοιπόν. Δεν είναι κακό αυτό. Very Happy

Πάντως, αν και μου αρέσουν τέτοιες διαφωνίες, δεν κρύβω πως η φιλοσοφία του Χριστιανισμού μου αρέσει γενικότερα. Απλώς δεν θεωρώ τη Βίβλο ιστορικό αλλά φιλοσοφικό κείμενο.
Η Βίβλος ΕΙΝΑΙ ιστορικό κείμενο. Σε παραπέμπω στη συζήτηση όπου έχουν παρατεθεί επιχειρήματα και πλήθος ιστορικών πηγών για την ιστορικότητα του Χριστού αλλά και της Βίβλου.

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=3073

Για οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση επί του θέματος είναι στη διάθεσή σου.


Τι λες opyrge? Επειδή υπήρξε δηλαδή ο Μωάμεθ, αυτό σημαίνει ότι το Κοράνι είναι ιστορικό κείμενο;
Tί σημαίνει φίλε μου ιστορικό κείμενο; Ξέρεις;


Ε, για να κάνω την επισήμανση, εσύ τι λες, να μην ξέρω;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 9:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, δεν ξέρεις. Είναι αυτό που είπε ο skapaneas παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
thanos777 έγραψε:
timestotimes έγραψε:
thanos777 έγραψε:
timestotimes έγραψε:
Εμένα, για παράδειγμα, θεος μου είναι το συμπαν, η φύση, ο εαυτός μου.. δεν είμαι άθεη!


Με συγχωρεις που ρωτω αλλα ποιος απο αυτους τους θεους σου μπορει να σου χαρισει αιωνιοτητα νικωντας τον αιωνιο Αντιπαλο της Ζωης , τον Θανατο?
Γιατι, τουλαχιστον για μενα, θεος που δεν μπορει να νικησει το Θανατο ΔΕΝ ειναι θεος.


Και οι τρεις thano. Και πέρα απ' αυτους, οποιος άλλος μπορεί να προκύψει θα είναι το ιδιο ικανος, με τους προηγούμενους, να νικήσει τον θανατο


Καλως... Confused


Tι;;; Βλέπεις κάτι παράλογο στην πίστη μου;


Ναι.Λες οτι θεος σου ειναι η φυση κ ο εαυτος σου.Δηλαδη ο εαυτος σου ,σαν θεος, μπορει ,μολις πεθανεις, να σου χαρισει αιωνιοτητα.Πως γινεται αυτο ,γιατι θελω να μαθω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αριστεύων
Πρύτανης


Εγγραφή: 17 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 686
Τόπος: Αλλού

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Αυτη λοιπον η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα, με τις τοσες ιδιοτητες που της προσδιδεις, εσυ ή "Επιστημη" αδιαφορο, και η οποια ( συμπαντικη ενεργειακη σταθερα ) : "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ - ΜΕΤΑΛΛΑΣΕΙ - ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΣΑΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΥΠΤΩΣ , ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΗ...", μονο ανθρωπος που δεν ειναι ( ακομα )...........,ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ[/url]


Ποιά Συμπαντική ενεργειακή σταθερά ???
Μόνον αυτός την ξέρει !
_________________
Ολοι έχουν ένα χορό κι ένα τραγούδι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

thanos777 έγραψε:
timestotimes έγραψε:
thanos777 έγραψε:
timestotimes έγραψε:
thanos777 έγραψε:
timestotimes έγραψε:
Εμένα, για παράδειγμα, θεος μου είναι το συμπαν, η φύση, ο εαυτός μου.. δεν είμαι άθεη!


Με συγχωρεις που ρωτω αλλα ποιος απο αυτους τους θεους σου μπορει να σου χαρισει αιωνιοτητα νικωντας τον αιωνιο Αντιπαλο της Ζωης , τον Θανατο?
Γιατι, τουλαχιστον για μενα, θεος που δεν μπορει να νικησει το Θανατο ΔΕΝ ειναι θεος.


Και οι τρεις thano. Και πέρα απ' αυτους, οποιος άλλος μπορεί να προκύψει θα είναι το ιδιο ικανος, με τους προηγούμενους, να νικήσει τον θανατο



Καλως... Confused


Tι;;; Βλέπεις κάτι παράλογο στην πίστη μου;


Ναι.Λες οτι θεος σου ειναι η φυση κ ο εαυτος σου.Δηλαδη ο εαυτος σου ,σαν θεος, μπορει ,μολις πεθανεις, να σου χαρισει αιωνιοτητα.Πως γινεται αυτο ,γιατι θελω να μαθω.



Κοίτα, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Τον ένα μόλις τον ανέλυσες. Ένας ακόμα μπορεί να είναι κάποιος παρεμφερής με αυτόν του χριστιανισμού (δεν ειν κακός!), και ένας τρίτος κρύβεται στη σχέση μας με τον ίδιο τον θάνατο.
Ο καθένας μας τέλος πάντων το βλέπει όπως αντέχει, μονόπλευρα, πολύπλευρα, ορθά ή ανάποδα.. εγώ θα έλεγα ότι μάλλον το βλέπω ανάσκελα.

A! .. και μην περιμένεις να το μάθεις από εμένα, είναι αδύνατον. Από εσένα να το περιμένεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 8:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:

Κοίτα, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Τον ένα μόλις τον ανέλυσες. Ένας ακόμα μπορεί να είναι κάποιος παρεμφερής με αυτόν του χριστιανισμού (δεν ειν κακός!), και ένας τρίτος κρύβεται στη σχέση μας με τον ίδιο τον θάνατο.
Ο καθένας μας τέλος πάντων το βλέπει όπως αντέχει, μονόπλευρα, πολύπλευρα, ορθά ή ανάποδα.. εγώ θα έλεγα ότι μάλλον το βλέπω ανάσκελα.

A! .. και μην περιμένεις να το μάθεις από εμένα, είναι αδύνατον. Από εσένα να το περιμένεις.


Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas
Γραφεις:

Μαξιμε
Θα στο πω για αλλη μια φορα οτι, δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι πρεσβευουν και τι οχι οι χριστιανοι για τη ζωη ( αν και ειναι ακατανοητο βεβαιως το γιατι επιμενεις να περιοριζεις τους πιστους στο θεο μονο στο χριστιανισμο ).


Οι εβραιοχριστιανοί ας πρεσβεύουν ότι θέλουν για την ζωή τους. Για την ζωή των νηπίων, των αφελών και αγραμμάτων συμπολιτών μας, που γαλουχούν μέσω ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΑΣ και προσηλυτίζονται στις δικές τους σκοταδιστικές αντιλήψεις δεν έχουν ούτε θα έπρεπε να έχουν την ΕΞΟΥΣΙΑ και το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να επιβάλλουν μέσω παιδείας Αντρέα….

Η Επιστημη Μαξιμε μπορει να δεχεται οτι θελει, αλλά τωρα μιλαμε μαζι και συ δεν εισαι η Επιστημη. Ενας απλος ανθρωπος εισαι που υπερασπιζεσαι μια γραμμη, αυτην της Α-θεϊας, την οποια μαλιστα τοποθετεις στο χωρο της Επιστημης.
Παρα πολλοι βεβαιως επιστημονες πραγματικοι και δρωντες νυχθημερον μεσα στα εργαστηρια, θα μπορουσαν να σε διαψευσουν για αυτο το χαρακτηρα της Αθεϊας που δινεις στην Επιστημη, αλλά αυτο δεν ειναι το θεμα μας.


Η επιστήμη δέχεται-αποδέχεται όλα όσα μπορούν να τεκμηριωθούν με ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και πειραματική επαλήθευση Αντρέα, γι’ αυτό και την δέχομαι ως την μόνη σωστή πορεία για την ΑΛΗΘΕΙΑ. Δεν είμαι εγώ που ταυτίζω την Αθεΐα με την επιστήμη. Η επιστήμη από μόνη της αποκλείει την στασιμότητα στην εξέλιξη των πραγμάτων, πράγμα που πρεσβεύεται απ’ όλες τις θρησκείες για το «ΑΛΑΘΗΤΟ» της «Θεϊκής δημιουργίας..». Τι είδους «Θεός», παντοδύναμος και πάνσοφος θα ήταν αυτός, που όλα στο σύμπαν, στη Γη, στην Ζωή μας θα ήταν υπό διαρκή ΑΝΑΙΡΕΣΗ – εξέλιξη, ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΑΝΤΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ και ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ που συνεχώς συμβαίνουν γύρο μας ;;;;;;


Αυτη λοιπον η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα, με τις τοσες ιδιοτητες που της προσδιδεις, εσυ ή "Επιστημη" αδιαφορο, και η οποια ( συμπαντικη ενεργειακη σταθερα ) : "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ - ΜΕΤΑΛΛΑΣΕΙ - ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΣΑΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΥΠΤΩΣ , ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΗ...", μονο ανθρωπος που δεν ειναι ( ακομα ), με ολους αυτους τους χαρακτηρες και τις ενεργητικες ικανοτητες της.
Αυτη λοιπον η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα με τη "σχεδον" βουληση που διαθετει με ΟΛΑ ΑΥΤΑ που της αναγνωριζεις, δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι μπορει να κανει και τι οχι !


Η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα Αντρέα δεν λειτουργεί με το συναίσθημα ούτε με κάποιου είδους Ηθικής. Λειτουργεί με νομοτέλεια, με φυσικούς νόμους και προϋποθέσεις, που επαναλαμβανονται μέσω της δημιουργίας, της απορριψης, του θανάτου, της ζωής, της μετάλλαξης κλπ. ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΝΕΝΑ όπως αντίθετα πιστεύουν οι αφελείς οπαδοί των θρησκειών, να θέλουν να υπάρχει, να λειτουργεί και να συμμετέχει στα ανθρώπινα δρώμενα και επιδιώξεις, ο Θεός η οι Θεοί τους.

Δεν εισαι σε θεση να μιλας για λογαριασμο της, γιατι ως συμπαντικη ενεργειακη σταθερα σε υπερβαινει κατα πολυ και σενα και μενα και ολους μας.
Εκτος και νομιζεις οτι μπορεις να την ελεγχεις και να την κατανοεις ετσι απλα και ευκολα.
Και αφου λοιπον η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα μπορει και μεταλλασσεται ενεργητικα και "σχεδον" βουλητικα σε ολες τις μορφες της ζωης του πλανητη μας και οχι βεβαια μονο σ' αυτον, τοτε σε τι διαφερει απο το Θεο που πολεμας και στον οποιο αντιτιθεσαι ;



Ασφαλώς και μπορώ να μιλάω για την συμπαντική ενεργειακή σταθερά απ’ την στιγμή που την ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, δεν με υπερβαίνει διότι αποτελώ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ μέρος του «όλου» της ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ, υπάρχω και λειτουργώ με τους νόμους και κανόνες της. Αυτό το γεγονός Αντρέα δεν προσεγγίζει κανένα «Θεό» η «Θεούς» ούτε έμμεσα ούτε άμεσα…..


"Θεωρεις" λοιπον εμμεσα οτι η επιστημη προσεγγιζει το θεο απο αλλο δρομο και με αλλο ονομα, εστω κι αν δεν το αναγνωριζεις ευθεως και ευθαρσως ;

Η επιστήμη δεν προσεγγίζει κανένα Θεό, Διάβολο, η φαντασμα που στο σύνολο τους αφορούν αρρωστημένες φαντασιώσεις αδαών, αφελών και αγραμμάτων. Έχει πολύ σοβαροτερα ζητήματα να αντιμετωπίσει. Με μαλακιες δεν ασχολείται Αντρέα.

Γιατι βεβαιως ολα μπορει να αλλαζουν, ακομα και η μορφη της συμπαντικης ενεργειακης σταθερας, αλλά αυτη η ιδια παραμενει στην ουσια αναλλοιωτη, διαφορετικα δεν μπορει να ειναι σταθερα.
Αν ειναι το ονομα του θεου που σε χαλαει Μαξιμε, μπορουμε να τα βρουμε...
Γιατι απο αποψη ιδιοτητων οπως βλεπεις η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα αντιγραφει τα δογματα που υποτιθεται οτι πολεμα η Επιστημη !



Η συμπαντική ενεργειακή σταθερά, δεν μπορεί να ταυτίζεται η να προσωποποιείται – άρα να λειτουργεί με συναίσθημα – στη δημιουργία και λειτουργία της όπως υποτίθεται συμβαίνει με τους Θεούς και τους Δαίμονες….. Δεν με «χαλάει» το όνομα του Θεού η των Θεών Αντρέα που στην συνείδηση μου είναι αντικειμενικά και τεκμηριωμένα επιστημονικά ανύπαρκτοι. Απ’ τον ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ δεν κινδυνεύει κανείς…


Η ζωη λοιπον βεβαιως και συνεχιζεται συμφωνα και με την παραδοχη σου και της Επιστημης οπως λες, και οχι κατα μια εννοια αλλά κατα ολες τις εννοιες αφου ειναι η ιδια η συμπαντικη ενεργειακη σταθερα η οποια ανακυκλωνει τις μορφες της ζωης κατα βουληση.
Και αυτο το λες, το παραδεχεσαι και το αποδεχεσαι εσυ Μαξιμε.
Και για την ακριβεια, για αυτη τη συμπαντικη ενεργειακη σταθερα δεν υπαρχει καν ο θανατος ως εννοια και με την απολυτοτητα που του δινουμε εμεις οι νοημονες, ως καταστασης παρατηρουμενης στον κοσμο.

Γιατι λοιπον σε ενοχλει αν καποιοι ανθρωποι, θελουν να πιστευουν οτι μπορουν να φθασουν στο σημειο να αποτελουν συνειδητα μερος αυτης της συμπαντικης ενεργειακης σταθερας ;
Εν αγνοια τους βεβαιως ως "τυφλοι και ανεγκεφαλοι και ποδηγετουμενοι" πιστοι !!!
Αλλά γιατι δεν αποδεχεσαι οτι μπορει και καποιοι επιστημονες να επιδιωκουν συνειδητα την ταυτιση τους συνειδησιακα με αυτη τη συμπαντικη ενεργειακη σταθερα ;
Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου σε αυτη την επιστημονικη τους προοπτικη ;


Η ζωή (γενικά ως ενεργειακή έννοια) συνεχίζεται και θα συνεχίζεται εσαεί και αδιαλείπτως στον χωροχρόνο του σύμπαντος αλλά τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με την και καλά….«επιβράβευση του θανόντος» από κάποιον Θεό της Εβραιοχριστιανικής – εβραίο μουσουλμανικής η Φαραωνικής προσδοκώμενης ανάστασης του;
Με ρωτάς γιατί με ενοχλεί αν κάποιοι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν στην «ανάσταση» τους αν κατάλαβα καλά…..
Δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο το τι θέλει να πιστεύει ο καθένας ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ φίλε μου. Με ενοχλεί το γεγονός πως αυτοί οι τελειωμένοι πιστοί θεών, διαβόλων, φαντασμάτων κλπ, επιδιώκουν με ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ και ΤΡΟΠΟΥΣ να κάνουν τα παιδιά μας το ίδιο μαλάκες μ’ αυτούς…έτσι για να έχουν λόγω ύπαρξης στην κοινωνία την οποία και εκμεταλλεύονται με χίλιους τρόπους και μέσα.


Αλλά τοτε σε τι διαφερει αυτος ο (παν)σοφος βιολογος απο το θεο ;

Ο «πάνσοφος» βιολογος δεν θα επικαλεστεί ποτέ πως είναι Θεός…Αν το κάνει η δεν θα είναι καν «σοφός», η θα έχει χάσει τον «μπουσουλα» της λογικής, η τέλος αν το κάνει θα έχει εισελθει στο club των ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΙΣΤΩΝ εβραιοχριστιανων «αγίων πατέρων», προς αναζήτηση ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ πιστών….
Οσον αφορα τωρα την μελλοντικη κλωνοποιημενη μεσω DNA γεννητικη, αυτο που επιδιωκεται απ' αυτη δεν ειναι η δημιουργια καποιου νεου ειδους ζωης - πραγμα που μπορει να το πετυχει αν το θελησει - αλλα να επεμβει θεραπευτικα για τον ανθρωπο μεσω του DNA του να πολεμησει ασθενειες που σημερα θεωρουνται αθεραπευτες. Αυτα λεω εγω ο μικρος αλλα λογικα σκεπτομενος ανθρωπακος φιλε Αντρεα.

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 9:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eπαναλαμβάνεσαι maxim_97. Και ξέρεις τι λένε; Όταν θέλεις να είσαι ξεχωριστός, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να είσαι προβλέψιμος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


    Κάνεις λαθος φιλε μου Μαξιμε !

    Η Επιστημη κινειται στο χαος χωρις σκοπο και προορισμο !

    Ανιχνευει μονο τα παντα . . .

    Και προσφερει στον ανθρωπο την αναρχια της γνωσης !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Eπαναλαμβάνεσαι maxim_97. Και ξέρεις τι λένε; Όταν θέλεις να είσαι ξεχωριστός, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να είσαι προβλέψιμος.



Ναι οπως "μη προβλεψιμοι" ειστε ολοι εσεις οι εβραιοχριστιανοι, προσυλιτιστες του σκοταδιου και λατρεις του θανατου.....για να αναστηθητε κακομοιριδες.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

    Κάνεις λαθος φιλε μου Μαξιμε !

    Η Επιστημη κινειται στο χαος χωρις σκοπο και προορισμο !

    Ανιχνευει μονο τα παντα . . .

    Και προσφερει στον ανθρωπο την αναρχια της γνωσης !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ


ΕΙΠΑΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΙ' ΕΤΣΙ......ΤΟ ΓΑΜΗΣΑΜΕ ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ.
Τωρα το κατα ποσον η οχι η επιστημη λειτουργει χωρις σκοπο και προορισμο......μονο εσυ το ξερεις ως φαινεται.....Παω πασο φιλε μου.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μ' οποιο "δασκαλο" καθησεις τετοια γραμματα θα... γραψεις ! Twisted Evil

Φιλε Μαξιμε . . . Cool

Το δεχομαι το πασο σου !

Και ηταν αναμενομενο . . .

Δηλαδη προβλεψιμο επιστημονικα . . .

" Οταν η επιστημονικοφανης Α-θεϊα καθηλωνεται κυριολεκτικα και αφανιζεται απο τον Επιστημονικο Ορθολογισμο Του Λογου ! "


Σημειωση
Χιροσιμα - Ναγκασακι -Τσερνομπιλ - Φουκοσιμα - . . . . . . .



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Eπαναλαμβάνεσαι maxim_97. Και ξέρεις τι λένε; Όταν θέλεις να είσαι ξεχωριστός, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να είσαι προβλέψιμος.



Ναι οπως "μη προβλεψιμοι" ειστε ολοι εσεις οι εβραιοχριστιανοι, προσυλιτιστες του σκοταδιου και λατρεις του θανατου.....για να αναστηθητε κακομοιριδες.
Μα "εμείς" δεν θέλουμε να είμαστε ξεχωριστοί, όλοι αντάμα κι ο ψωριάρης χώρια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Eπαναλαμβάνεσαι maxim_97. Και ξέρεις τι λένε; Όταν θέλεις να είσαι ξεχωριστός, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να είσαι προβλέψιμος.



Ναι οπως "μη προβλεψιμοι" ειστε ολοι εσεις οι εβραιοχριστιανοι, προσυλιτιστες του σκοταδιου και λατρεις του θανατου.....για να αναστηθητε κακομοιριδες.
Μα "εμείς" δεν θέλουμε να είμαστε ξεχωριστοί, όλοι αντάμα κι ο ψωριάρης χώρια.


Για ρωτησε τους "αγιους" μητροπολιτες και αρχιερεις της τυφλης πιστης σου αν γουσταρουν η ΟΧΙ την διακριση ,σε πλουτο, σε αξιωματα, σε εξουσια, σε τσιφλικια, σε πληθος ανεγκεφαλων τυφλων οπαδων υπερασπιστων των και αμα βρεις εστω και ενα.....μεχρι που θα γινω κι' εγω εβραιοχριστιανος.....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 7:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σαφώς γουστάρουν περισσότερο να έχουν ένα κάρο χρήματα παρά ένα κάρο... απωθημένα σαν και σένα. Αλλά αυτό δεν τους κάνει ξεχωριστούς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 66, 67, 68  Επόμενο
Σελίδα 7 από 68

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center