Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 14, 2011 10:31 am    Θέμα δημοσίευσης: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

Σίγουρα έχουμε όλοι τις προσωπικές μας απόψεις για την συνείδηση.
Ο καθένας όμως που ενδιαφέρεται για την απάντηση της επιστημονικής κοινότητας ,μπορεί να την πάρει με μία σοβαρή περιήγηση στο διαδίκτυο, όπου υπάρχουνε ανεκτίμητοι θησαυροί πληροφοριών.
Στόχος του θέματος είναι να γράψουμε αυτά που συνειδητοποιήσαμε σε όλο το χρονικό διάστημα που συζητάμε εδώ μέσα σε αυτό το φιλοσοφικό φόρουμ για την ίδια την ατομική μας την συνείδησή .
Αν δηλαδή έμεινε όπως ήτανε όταν μπήκαμε σε αυτό το φόρουμ, η αν διαφοροποιήθηκε και φυσικά σε άτομα στα οποία συνέβη, να προσπαθήσουνε να αποτυπώσουνε την διαφορά .

Προσωπικά μπήκα για να διαδώσω την αλήθεια στην οποία πιστεύω και δέχομαι .
Και έτσι βγήκα πάλι μένοντας στην αλήθεια μου.
Ανακάλυψα όμως κάτι πολύ σημαντικό ,που αφορά τις συνειδήσεις όλων μας .
Ο καθένας μένει στις προσωπικές του διαμορφωμένες απόψεις και ιδέες .
Ακόμη και όταν γίνονται σκληρές αντιπαραθέσεις με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και πάλι ο καθένας ,μένει στο οχυρό του ταμπουρωμένος.
Έβγαλα λοιπόν το συμπέρασμα ,ότι ο καθένας μας έχει έναν διαφορετικό τύπο συνείδησης ,με τον οποίο έρχεται να παρακολουθήσει και να παρατηρήσει το θαύμα της ζωής.
Οι αριθμοί των τύπων συνειδήσεις , δέχομαι ότι είναι άπειροι ,όπως η άπειρη οντότητα μέσα στην οποία υπάρχουμε και κινούμαστε.
Έτσι αν συμβεί και ένας άνθρωπος ,συναντήσει έναν συνάνθρωπό του με όμοιο τύπο συνείδησης ,όπως ο δικός του , συμφωνούνε σε άπαντα τα θέματα .
Αυτό βέβαια είναι πάρα μα πάρα πολύ σπάνιο και συνήθως ένα άτομο, έρχεται ,ζει και δεν βρίσκει ούτε ένα άλλο άτομο με το οποίο να συμφωνήσει σχεδόν για όλα τα θέματα ,για τα οποία θα ανοίξει και θα συζητήσει μαζί του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 14, 2011 12:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Σίγουρα έχουμε όλοι τις προσωπικές μας απόψεις για την συνείδηση.
Ο καθένας όμως που ενδιαφέρεται για την απάντηση της επιστημονικής κοινότητας ,μπορεί να την πάρει με μία σοβαρή περιήγηση στο διαδίκτυο, όπου υπάρχουνε ανεκτίμητοι θησαυροί πληροφοριών.
Στόχος του θέματος είναι να γράψουμε αυτά που συνειδητοποιήσαμε σε όλο το χρονικό διάστημα που συζητάμε εδώ μέσα σε αυτό το φιλοσοφικό φόρουμ για την ίδια την ατομική μας την συνείδησή .
Αν δηλαδή έμεινε όπως ήτανε όταν μπήκαμε σε αυτό το φόρουμ, η αν διαφοροποιήθηκε και φυσικά σε άτομα στα οποία συνέβη, να προσπαθήσουνε να αποτυπώσουνε την διαφορά .

Προσωπικά μπήκα για να διαδώσω την αλήθεια στην οποία πιστεύω και δέχομαι .
Και έτσι βγήκα πάλι μένοντας στην αλήθεια μου.
Ανακάλυψα όμως κάτι πολύ σημαντικό ,που αφορά τις συνειδήσεις όλων μας .
Ο καθένας μένει στις προσωπικές του διαμορφωμένες απόψεις και ιδέες .
Ακόμη και όταν γίνονται σκληρές αντιπαραθέσεις με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και πάλι ο καθένας ,μένει στο οχυρό του ταμπουρωμένος.
Έβγαλα λοιπόν το συμπέρασμα ,ότι ο καθένας μας έχει έναν διαφορετικό τύπο συνείδησης ,με τον οποίο έρχεται να παρακολουθήσει και να παρατηρήσει το θαύμα της ζωής.
Οι αριθμοί των τύπων συνειδήσεις , δέχομαι ότι είναι άπειροι ,όπως η άπειρη οντότητα μέσα στην οποία υπάρχουμε και κινούμαστε.
Έτσι αν συμβεί και ένας άνθρωπος ,συναντήσει έναν συνάνθρωπό του με όμοιο τύπο συνείδησης ,όπως ο δικός του , συμφωνούνε σε άπαντα τα θέματα .
Αυτό βέβαια είναι πάρα μα πάρα πολύ σπάνιο και συνήθως ένα άτομο, έρχεται ,ζει και δεν βρίσκει ούτε ένα άλλο άτομο με το οποίο να συμφωνήσει σχεδόν για όλα τα θέματα ,για τα οποία θα ανοίξει και θα συζητήσει μαζί του.


Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΕΓΩ" ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΩΣ.....Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΣΛΟΓΚΑΝ" ΕΙΝΑΙ:

"Η αναθεώρηση ιδεών και θέσεων, χάριν της ΑΛΗΘΕΙΑΣ, που μπορεί να βρίσκεται σε σύγκρουση του δομημένου «εγώ» μας, είναι το πρόβλημα."
Αν θελουμε να γινουμε οπαδοι της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ πρεπει να κανουμε την αναγκαια υπέρβαση - αμφισβήτηση του δομημένου «εγώ» μας, προκειμένου να την πλησιάσουμε μέσω της αντικειμενικής ΓΝΩΣΗΣ

Αν δεν τολμήσουμε να υπερβούμε το «εγώ» μας, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να την δεχτούμε, ούτε ασφαλώς να την «ψάξουμε».
Ιδιαίτερα δε, αν θίγει τα ατομικά συμφέροντα η τις επίκτητες δοσμενες παιδαγωγικα «αξίες» μας, όπου θα δίναμε και τη ζωή μας γι’ αυτές, προκειμένου να τις υπερασπιστούμε….
Έτσι όμως, η «αλήθεια» μας γίνεται υποκειμενική, υποκριτική, συμφεροντολογική που μας εκφραζει ως ξεχωριστες οντοτητες μεσα στο κοινωνικο συνολο.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 16, 2011 9:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και γιατί παρακαλώ το να γίνει κανείς «οπαδός» (ο φανατισμός σου είναι έκδηλος ακόμα και στο λεξιλόγιό σου) της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ απαιτεί την υπέρβαση - αμφισβήτηση του δομημένου «εγώ» μας και όχι τη βαθιά γνώση του; Γιατί με άλλα λόγια η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ βρίσκεται έξω από εμάς και πρέπει να την αναζητήσουμε οπουδήποτε αλλού πέρα από εμάς τους ίδιους;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 16, 2011 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί είναι πιο ανώδυνο;;;
Αν και εδω που τα λέμε, για να υπερβεί κανείς τον εαυτό του πρέπει πρώτα να έχει ασχοληθεί αρκετά μαζι του. Τελικά, θα έλεγα πως το κοινό όφελος είναι μια υπόθεση προσωπική.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 17, 2011 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Και γιατί παρακαλώ το να γίνει κανείς «οπαδός» (ο φανατισμός σου είναι έκδηλος ακόμα και στο λεξιλόγιό σου) της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ απαιτεί την υπέρβαση - αμφισβήτηση του δομημένου «εγώ» μας και όχι τη βαθιά γνώση του; Γιατί με άλλα λόγια η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ βρίσκεται έξω από εμάς και πρέπει να την αναζητήσουμε οπουδήποτε αλλού πέρα από εμάς τους ίδιους;


Ως οπαδό χαρακτηρίζει συνήθως η πλειοψηφία των ανθρώπων , τα άτομα που ανήκουνε σε μία ομάδα.
Αυτή μπορεί να ασχολείται με τον αθλητισμό, την θρησκεία ,τα πολιτικά δρώμενα, κ.λοιπά.
Στο θέμα του εγώ , αν αντικαταστήσουμε την λέξη οπαδός ,με λέξεις όπως ζηλωτής , αναζητητής ,δίνουνε περισσότερο χώρο, ελευθερία, μεγαλώνουμε τα σύνορα του ..,
Μπορεί να κρύβεται δόλος πίσω από τον χειρισμό της λέξης οπαδός, η απλά να είναι αδυναμία εύρεσης ,μίας καταλληλότερης έκφρασης .

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 17, 2011 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97
έγραψε:

Αν δεν τολμήσουμε να υπερβούμε το «εγώ» μας, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να την δεχτούμε, ούτε ασφαλώς να την «ψάξουμε».
Ιδιαίτερα δε, αν θίγει τα ατομικά συμφέροντα η τις επίκτητες δοσμενες παιδαγωγικα «αξίες» μας, όπου θα δίναμε και τη ζωή μας γι’ αυτές, προκειμένου να τις υπερασπιστούμε….
Έτσι όμως, η «αλήθεια» μας γίνεται υποκειμενική, υποκριτική, συμφεροντολογική που μας εκφραζει ως ξεχωριστες οντοτητες μεσα στο κοινωνικο συνολο.

Μαξιμε, θεωρεις οτι ειναι δυνατη η υπερβαση του εγω ;
Ειναι μεσα στα πλαισια των δρασεων του ανθρωπου που ειναι ον νοημον ;
Πως την επιτυγχανεις ;
Την εχεις πετυχει προσωπικα ή απλα υποστηριζεις την αναγκαιοτητα της και αναζητας μεσα απο τη διαπροσωπικη επαφη ( συζητηση ) τον τροπο για να την πραγματωσεις ;

Μη ξεχνας οτι οι όποιες προκαταληψεις μεσω της παιδειας αποτελουν στοιχεια του "εγω"...
Και οτι αυτη η παιδεια αρχιζει απο την συλληψη σωματικα του Ανθρωπου και συνεχιζεται μεσω των γονεων του, μεχρι να παει ως παιδι στο σχολειο και να υποστει ( ; ; ; ) την "εμφυτευση" των "δοτων" ιδεων ( τις οποίες πολεμας ).
Αρα το δομημενο "εγω" δεν περιλαμβανει μονο τα σχολικα "εμφυτευματα" αλλά το καθε τι που ειναι επικτητο στον ανθρωπο.

Απο ποιό σημειο λοιπον και μετα, χρονικα ή ποιοτικα, θα αρχισει η κατεδαφιση στο οικοδομημα του εγω ;

Υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια του εγω μη επικτητα ;
Αν δεν υπαρχουν τοτε που θα πρεπει να στηριχτει ο ανθρωπος για να κανει την υπερβαση των "υπερβατων" ;
Αυτων δηλαδη που πρεπει να αναθεωρηθουν γιατι αποτελουν "παρωπιδες" για τον Ανθρωπο...
Και με ποιο κριτηριο θα κρατησουμε μερικα απο αυτα που εχουμε επικτητα για να αναθωρησουμε τα υπολοιπα ;
Αν υπαρχουν ποια ειναι η πηγη τους και ο τροπος αποκτησης τους ;
Και ποσο αξιοπιστα μπορουν να θεωρηθουν για να βασισουμε την υπερβαση μας ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 17, 2011 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα συμφωνήσω με τα όσα είπε ο opyrgos,

το εγώ μας δε θα πρέπει σε πολλές των περιπτώσεων να καταρίπτεται,αφού πολλά απο τα μυστικα των αντικειμενικών αξιών και της Αλήθειας κρύβονται μέσα του.
Η διαφορά που θέλω να τονίσω είναι πώς κάποιες φορές η Αλήθεια για τους εαυτούς μας διαφέρει.Δηλαδη ,λόγω των ιδιαιτεροτήτων που έχει ό καθείς απο εμας η Αλήθεια μετατρέπεται φθίνει η αλλοιώνεται και γίνεται παρακλάδι της αρχικής οδούς της.

Συνεπάγεται ,πως δε χάνει την αξία της ,αλλα η οπτική απλώς που βλέπουμε τα πράγματα ,οπότε και δινει μεγαλύτερη αξία στον ολοκηρωτισμό της.

Εχω δεί ,κάποτε που είχα κατα κοινή γνώμη ανέλθει σε υψηλό επίπεδο ,σε σχέση με άλλους πως μέσα σε ''κατώτερα'' ας με συγχωρήσετε για την έκφραση επιπέδου παιδια που συναγωνιζόμουν,πράγματα που ποτέ μου δε θα μπορούσα να καταφέρω ,αλλα δε σας κρύβω ότι η αξία τους ήτο μέγιστη ,αν και σε όγκο ελάχιστη.
Για να το τροποποιήσω ώστε να γίνει κατανοητό,θα σας πώ πως η αξία είτε είναι μεγάλη είτε είναι μικρή δε χάνεται ,κι αυτο διότι ο όγκος που συνεπάγει δύναμη ,δηλώνει απλώς μάζα κι όχι την αξία και την δυναμική του αντικειμένου που πολλές φορές αν και μικρό είναι ένας τεράστιος πλούτος για όποιον τον έχει αγγίξει.

Ειναι όπως το παληό κομοδίνο της γιαγιάς η ένα παληό πιάνο ,που σε σχέση με τα σημερινά τεχνολογικά θαυματα φθίνουν ακουστικά και οπτικά ,αλλα δε χάνουν την αξία τους λόγω αναντικατάστατων αξιών που υπήρχαν ,όπως το ξύλο η εποχή ,ο τρόπος κατασκευής των,αλλα και όσα έχει ζωγραφίσει απο ΄τοτε μέχρι σήμερα επάνω τους ο χρόνος.

¨Ολα αυτά που σε σημερινούς ανθρώπους δηλώνουν στη μνήμη τους απουσία,αλλα και αδιαφορία και σε κάποιους άλλους θυμίζουν όλα όσα πέρασαν και η Αλήθεια γίνεται εικόνα πραγματική μέσα στο χρόνο ,άφθαρτη και ζωντανή.

Δείτε την αλήθεια μέσα απ όσα σας θυμίζει ένας αδελφός σας και ίσως τότε αντιλειφθείτε και τις δικές σας αξίες να ζωντανεύουν και να αναπτύσονται διαφορετικά,πρίν κρίνετε όλα όσα δεν ικανοποιούν τα σημερινα σας θέλω.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 17, 2011 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas
Γραφεις:

Μαξιμε, θεωρεις οτι ειναι δυνατη η υπερβαση του εγω ;

Θεωρώ πως είναι δυνατή η υπέρβαση του «εγώ» μας, αν και όταν φθάσουμε σε σημείο τέτοιας πνευματικής, ψυχολογικής ωριμότητας, που να μην φοβόμαστε να «αδειάσουμε» τον δομημένο παιδαγωγικά εαυτό μας από «αξίες», «παραδόσεις» και συνήθειες αντικειμενικά ΑΧΡΗΣΤΕΣ, που μας θέλουν νοητικά , συνειδησιακά άρα και αντίληψης ανάλογης των έτσι κι’ αλλιώς ημιμαθών – αφελών κατά κανόνα τυφλών πιστών δασκάλων η πατεράδων μας.
Το πνευματικό «γέμισμα» του ΝΕΟΥ ΕΑΥΤΟΥ μας, πρέπει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ να γίνεται με επιλογή την επιστημονική και μόνο αυτή θεώρηση – τοποθέτηση σε πράγματα και καταστάσεις.

Ειναι μεσα στα πλαισια των δρασεων του ανθρωπου που ειναι ον νοημον ;

Βεβαίως και είναι στα πλαίσια δράσης – επιλογής νοητικής συνειδησιακής κατεύθυνσης των ανθρώπων του επιστημονικού πνεύματος. Για τους ανθρώπους του ιδεαλιστικού – θεοκρατικού πνεύματος, όλα στη ζωή μας είναι «μάταια…» και αναλλοίωτα γιατί έτσι τα έφτιαξε και τα θέλει ο «μεγαλοδύναμος»….και επομένως τι νόημα έχει να «ψαχνόμαστε»…

Πως την επιτυγχανεις ;
Την εχεις πετυχει προσωπικα ή απλα υποστηριζεις την αναγκαιοτητα της και αναζητας μεσα απο τη διαπροσωπικη επαφη ( συζητηση ) τον τροπο για να την πραγματωσεις ;


Επαναλαμβάνω πως δεν είναι καθόλου ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ να γκρεμίσεις τον μέχρι σήμερα δομημένο συνειδησιακά «εαυτό» σου. Εγώ το «πάλεψα» και τα κατάφερα τελικά, γι΄ αυτό και έγινα Άθεος με όλη την σημασία του όρου, χωρίς ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ «εξωτερική προσηλυτιστική επέμβαση» από κάποιον άλλον «καλοθελητή»….
Απλά κάποια ΣΤΙΓΜΗ στη ζωή μου, είπα να πετάξω στον κάλαθο των αχρήστων καθετί που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ επιστημονικά ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ αποτελούσε διαχρονικό παιδαγωγικό ΣΚΟΥΠΙΔΙ που εξυπηρετούσε συγκεκριμένα πολιτικά – οικονομικά –θρησκευτικά ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ του κοινωνικού εξουσιαστικού κατεστημένου.

Στο τέλος είδα πως ΤΙΠΟΤΑ απ’ όλα όσα με διδάξαν στα σχολεία μου δεν ήταν η δεν εκπροσωπούσε ούτε στο πνεύμα αλλά ούτε και στην ιστορικά επιστημονικά τεκμηριωμένη ΑΛΗΘΕΙΑ των καταστάσεων και των πραγμάτων γενικώς και ειδικώς….
Μεγάλωσα και γαλουχήθηκα ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ όπως όλοι οι νεοέλληνες άλλωστε, μέσα στην ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ , στο ΨΕΜΑ στην ΚΟΡΟΪΔΙΑ και πολύπλευρη εκμετάλλευση από τους κατά τα’ άλλα σοφούς και «αγίους» ρασοφόρους….

Μη ξεχνας οτι οι όποιες προκαταληψεις μεσω της παιδειας αποτελουν στοιχεια του "εγω"...
Και οτι αυτη η παιδεια αρχιζει απο την συλληψη σωματικα του Ανθρωπου και συνεχιζεται μεσω των γονεων του, μεχρι να παει ως παιδι στο σχολειο και να υποστει ( ; ; ; ) την "εμφυτευση" των "δοτων" ιδεων ( τις οποίες πολεμας ).
Αρα το δομημενο "εγω" δεν περιλαμβανει μονο τα σχολικα "εμφυτευματα" αλλά το καθε τι που ειναι επικτητο στον ανθρωπο.


Ο κάθε άνθρωπος κληρονομεί απ’ τους γονείς και όλο το γενεαλογικό του παρελθόν των παππούδων του, ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ και μόνο πληροφοριακά δεδομένα, καταγεγραμμένων χαρακτηριστικών στο DNA του.
Αυτά τα κληρονομικά δεδομένα, δεν έχουν να κάνουν στο ελάχιστο με την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ – ΑΝΤΙΛΗΨΗ του ατόμου.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ διαμορφώνεται από τις αισθήσεις όσον αφορά το περιβάλλον και το λειτουργικό μέρος των αισθήσεων αλλά κυρίως επίκτητα από την παιδεία και τις βιωματικές εμπειρίες. Αφορά δε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς και όχι μόνο τον άνθρωπο.

Απο ποιό σημειο λοιπον και μετα, χρονικα ή ποιοτικα, θα αρχισει η κατεδαφιση στο οικοδομημα του εγω ;

Είσαι αρκετά μεγάλος να ξεχωρισεις με ορθολογικά και όχι βεβαίως συναισθηματικά κριτήρια, τα ποιοτικά η όχι, εκείνα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το «εγώ» σου και ενδεχομένως χρειάζονται αντικατάσταση από άλλα – μη συναισθηματικής φύσεως – δεδομένα που εκ των πραγμάτων και ρεαλιστικά – επιστημονικά εξεταζόμενα βρίσκονται πλησιέστερα στην ΑΛΗΘΕΙΑ. Μια ΑΛΗΘΕΙΑ που πιθανότατα δεν θα ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ τις μέχρι σήμερα θέσεις και απόψεις σου. Είσαι έτοιμος να την αποδεχτεις φίλε Ανδρέα, αυτή την αλήθεια;



Υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια του εγω μη επικτητα ;

Μη επίκτητα στοιχεία στο «εγώ» μας είναι όλα όσα αφορούν τον γεννητικο κώδικα μας.

Αν δεν υπαρχουν τοτε που θα πρεπει να στηριχτει ο ανθρωπος για να κανει την υπερβαση των "υπερβατων" ; Αυτων δηλαδη που πρεπει να αναθεωρηθουν γιατι αποτελουν "παρωπιδες" για τον Ανθρωπο...

Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ δεν μπορεί και δεν γίνεται να υπάρξει αν το άτομο γνωσιολογικά έχει ελλειψεις τέτοιες που να μην τον βοηθούν να κατανοήσει βασικές αρχές δημιουργίας – λειτουργίας της ζωής και του σύμπαντος.

Και με ποιο κριτηριο θα κρατησουμε μερικα απο αυτα που εχουμε επικτητα για να αναθωρησουμε τα υπολοιπα ;
Αν υπαρχουν ποια ειναι η πηγη τους και ο τροπος αποκτησης τους ;
Και ποσο αξιοπιστα μπορουν να θεωρηθουν για να βασισουμε την υπερβαση μας ;


ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΩΣΤΑ και ΟΡΘΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΖΗΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ και ζητα απάντηση, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ. Κάθε άλλο η άλλα κριτήρια, είναι είτε εκ του «πονηρού» είτε λόγω βλακείας είτε και λόγω μαλάκυνσης….

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 17, 2011 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαξιμε

Κρατωντας μονο το DNA ως αναφαιρετο και αναντικαταστατο εφοδιο, αφου χωρις αυτο δεν μπορεις να υπαρξεις στη Γη, δεν γινεται να κανεις βημα στη ζωη.
Διοτι αυτο το γενετικο υλικο υποχρεωτικα αναπτυσσεται μεσα σε συγκεκριμενο υλικοπνευματικο περιβαλλον για να δωσει τελικα αυτο που ειναι ο καθενας μας.

Αδειαζοντας λοιπον τον εαυτο σου απο καθε τι που θεωρεις "μιαρο" θα πρεπει να απαλλαγεις απο ολα τα επικτητα.
Διαφορετικα κρατας μερος του παρελθοντος ( σου ) κατ' επιλογην για να επανακαθορισεις το μελλον σου.
Αλλά τοτε επιλεγεις, οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα μου με βασει αυτο που κρατας για να μπορεις να λειτουργεις αναβαθμιζομενος.
Αν παλι δεν κρατησεις τιποτα, τοτε δεν θα μπορεις καν να λειτουργησεις.

Και ακριβως με βαση αυτα τα οποια κρατας εσυ προσωπικα στην πραξη, αποφασιζεις ωστε η αναβαθμιση σου να ειναι με κριτηρια επιστημονικα.

Και σε ρωτω γιατι οχι με κριτηρια Ηθικης ;
Γιατι οχι με κριτηρια Οικονομιας ;
Γιατι οχι με κριτηρια Τεχνης ;
Γιατι οχι με κριτηρια Φιλοσοφιας ;
Γιατι οχι με κριτηρια Πολιτικης ;
Γιατι οχι με κριτηρια Εκπαιδευσης ;

Ποιες ειναι οι αποδειξεις σου οτι το (απο)γεμισμα του (μισο)αδειασμενου εαυτου σου στην υπερβαση του παλιου με κριτηρια επιστημονικα αποτελουν τη σωστη επιλογη ;

Ο ορθολογισμος, ως η συνειδητη χρηση της λογικης στην υπηρεσια του ανθρωπου για την "αντιμετωπιση" της πραγματικοτητας, παραβλεπει συστηματικα το γεγονος οτι ο ανθρωπος δεν ειναι μονο ο φορεας της λογικης.

Π.χ στην οικογενεια, στη σχεση σου με το αλλο φυλο, στις φιλιες σου, στις πνευματικες σου αναζητησεις και στον προσανατολισμο σου στη ζωη, δεν λειτουργεις και δεν μπορεις να λειτουργησεις με κριτηρια επιστημονικα.
Στο αν και στο πως θα διοχετευεις την αγαπη σου στα παιδια σου, δεν υπαρχει καμια επιστημη να στο υποδειξει βεβαιωμενα και αναντιρρητα ορθα.

Και... καμια επιστημη δεν μπορει να σου υποδειξει με σαφηνεια τι να επιλεξεις για φαγητο πηγαινοντας στη ταβερνα με τους φιλους σου στην επομενη συναντηση σου με μελη του forum.

Βασει ποιου ακριβως επιστημονικου κριτηριου, αποφασιζεις και προτεινεις η επομενη συναντηση να γινει και παλι στην Αρχαια Αγορα ;
Πραγμα βεβαιως με το οποιο δεν διαφωνω και μαλιστα τη βρισκω και πολυ καλη ιδεα, αλλά οχι γιατι κρινω με βαση την επιστημη...

Και βασει ποίων ακριβως επιστημονικων κριτηριων επιλεγεις τις (εκ)φρασεις με τις οποιες εκφερεις το λογο σου ;
Η επιλογη των λεξεων σε μια ζωντανη συζητηση, δεν προλαβαινει καν να περασει (σχεδον) απο το κοσκινο της κρισης...
Κι ομως οι κραδασμοι απο τις δονησεις που προκαλει ο λογος μας γυρω μας, εξεταζομενοι με αυστηρα επιστημονικα κριτηρια μπορει να αποδειχτουν καταστροφικοι για τους γυρω μας και την ψυχοσυνθεση τους, ειδικα οταν προκειται για παιδια...

Τα παραδειγματα αυτα σκοπο εχουν να καταδειξουν οτι ο ψυχρος επιστημονικος ορθολογισμος δεν ειναι αρκετος για τον ανθρωπο...

Και αρα το ( επιστημονικο και μονο ) κριτηριο σου για τις επιλογες σου στο γεμισμα του ανακαινιζομενου εαυτου σου ειναι ( λογικα ) ανεπαρκες.



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2011 7:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Θεωρώ πως είναι δυνατή η υπέρβαση του «εγώ» μας, αν και όταν φθάσουμε σε σημείο τέτοιας πνευματικής, ψυχολογικής ωριμότητας, που να μην φοβόμαστε να «αδειάσουμε» τον δομημένο παιδαγωγικά εαυτό μας από «αξίες», «παραδόσεις» και συνήθειες αντικειμενικά ΑΧΡΗΣΤΕΣ, που μας θέλουν νοητικά , συνειδησιακά άρα και αντίληψης ανάλογης των έτσι κι’ αλλιώς ημιμαθών – αφελών κατά κανόνα τυφλών πιστών δασκάλων η πατεράδων μας.
Το πνευματικό «γέμισμα» του ΝΕΟΥ ΕΑΥΤΟΥ μας, πρέπει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ να γίνεται με επιλογή την επιστημονική και μόνο αυτή θεώρηση – τοποθέτηση σε πράγματα και καταστάσεις.
Και ποιά η διαφορά των δύο δηλαδή; Θα αδειάσει από το φανατισμό του ενός και θα γεμίσει από το φανατισμό του άλλου.

maxim_97 έγραψε:
Βεβαίως και είναι στα πλαίσια δράσης – επιλογής νοητικής συνειδησιακής κατεύθυνσης των ανθρώπων του επιστημονικού πνεύματος. Για τους ανθρώπους του ιδεαλιστικού – θεοκρατικού πνεύματος, όλα στη ζωή μας είναι «μάταια…» και αναλλοίωτα γιατί έτσι τα έφτιαξε και τα θέλει ο «μεγαλοδύναμος»….και επομένως τι νόημα έχει να «ψαχνόμαστε»…
Eνώ στο επιστημονικό πνεύμα ΘΑ γίνουν μάταια ύστερα από μια πυρηνική δοκιμή ή αντικρίζοντας ένα ψάρι με δυο κεφάλια.

maxim_97 έγραψε:
Επαναλαμβάνω πως δεν είναι καθόλου ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ να γκρεμίσεις τον μέχρι σήμερα δομημένο συνειδησιακά «εαυτό» σου. Εγώ το «πάλεψα» και τα κατάφερα τελικά, γι΄ αυτό και έγινα Άθεος με όλη την σημασία του όρου, χωρίς ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ «εξωτερική προσηλυτιστική επέμβαση» από κάποιον άλλον «καλοθελητή»….
Απλά κάποια ΣΤΙΓΜΗ στη ζωή μου, είπα να πετάξω στον κάλαθο των αχρήστων καθετί που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ επιστημονικά ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ αποτελούσε διαχρονικό παιδαγωγικό ΣΚΟΥΠΙΔΙ που εξυπηρετούσε συγκεκριμένα πολιτικά – οικονομικά –θρησκευτικά ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ του κοινωνικού εξουσιαστικού κατεστημένου.

Στο τέλος είδα πως ΤΙΠΟΤΑ απ’ όλα όσα με διδάξαν στα σχολεία μου δεν ήταν η δεν εκπροσωπούσε ούτε στο πνεύμα αλλά ούτε και στην ιστορικά επιστημονικά τεκμηριωμένη ΑΛΗΘΕΙΑ των καταστάσεων και των πραγμάτων γενικώς και ειδικώς….
Μεγάλωσα και γαλουχήθηκα ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ όπως όλοι οι νεοέλληνες άλλωστε, μέσα στην ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ , στο ΨΕΜΑ στην ΚΟΡΟΪΔΙΑ και πολύπλευρη εκμετάλλευση από τους κατά τα’ άλλα σοφούς και «αγίους» ρασοφόρους….
Πρόσεξε μην συνειδητοποιήσεις κάποια στιγμή ότι έκανες μια τρύπα στο νερό, ότι έβγαλες τη μία πίστη (στο Θεό) και την αντικατέστησες με μια άλλη (στην Επιστήμη). Στην πραγματικότητα όμως παρέμεινες ένας πιστός σε κάποιον θεό και είναι λυπηρό να σκεπτόμαστε ότι υπό ορισμένες ιστορικές συνθήκες οι οπαδοί καθενός απ' αυτούς τους θεούς θα μπορούσαν να τουφεκίσουν τους οπαδούς του άλλου (όπως και πραγματικά έκαναν). Διότι όλοι είστε ακριβώς το ίδιο πράγμα δίνοντάς του απλώς μια διαφορετική ονομασία.

maxim_97 έγραψε:
Ο κάθε άνθρωπος κληρονομεί απ’ τους γονείς και όλο το γενεαλογικό του παρελθόν των παππούδων του, ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ και μόνο πληροφοριακά δεδομένα, καταγεγραμμένων χαρακτηριστικών στο DNA του.
Αυτά τα κληρονομικά δεδομένα, δεν έχουν να κάνουν στο ελάχιστο με την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ – ΑΝΤΙΛΗΨΗ του ατόμου.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ διαμορφώνεται από τις αισθήσεις όσον αφορά το περιβάλλον και το λειτουργικό μέρος των αισθήσεων αλλά κυρίως επίκτητα από την παιδεία και τις βιωματικές εμπειρίες. Αφορά δε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς και όχι μόνο τον άνθρωπο.
Η συνείδηση ΔΕΝ διαμορφώνεται μονάχα από τις αισθήσεις. Αλλιώς θα είχαμε δει κάποιο ζώο όλους αυτούς τους αιώνες να αποκτάει αυτο-συνείδηση.

maxim_97 έγραψε:
Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ δεν μπορεί και δεν γίνεται να υπάρξει αν το άτομο γνωσιολογικά έχει ελλειψεις τέτοιες που να μην τον βοηθούν να κατανοήσει βασικές αρχές δημιουργίας – λειτουργίας της ζωής και του σύμπαντος.
Και τι σχέση έχει η προσωπική υπέρβαση με τη λειτουργία... του σύμπαντος;

maxim_97 έγραψε:
ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΩΣΤΑ και ΟΡΘΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΖΗΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ και ζητα απάντηση, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ. Κάθε άλλο η άλλα κριτήρια, είναι είτε εκ του «πονηρού» είτε λόγω βλακείας είτε και λόγω μαλάκυνσης….
Αμήν, Πάτερ μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2011 12:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει και η πραγματική φιλοσοφία ,στην οποία δεν έγιναν ακόμη αναφορές.
Δηλαδή το κάθε άτομο που συμμετέχει σε αυτήν την θεματική ενότητα ,να προσκομίζει στοιχεία που έχουνε άμεση σχέση με την δική του την ατομική συνειδητότητα .
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να με κατανοήσετε όλοι ,όσοι παρατηρείται και ασχολείσθε σοβαρά με την συνείδησή σας.
Δύο άτομα που ήτανε φίλοι ταξιδέψανε στο εξωτερικό ,συγκεκριμένα στην Γερμανία.
Η ηλικία τους ήτανε ίδια.
Η νοοτροπία τους επίσης .
Οι εξωτερικές επίκτητες γνώσεις ταυτόσημες.
Το ένα άτομο ήθελε να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα .
Ρώτησε γνωστούς και φίλους για την πρόθεσή του να επιστρέψει και οι γνώμες όλων ήτανε αρνητικές και όχι μόνον, προσπαθήσανε να του βγάλουνε την ιδέα από το μυαλό , λέγοντάς του ότι αυτό που πάει να κάνει είναι σκέτη αυτοκτονία .

Όμως το άτομο αυτό δεν άκουσε τις φωνές ,τις απόψεις και τις συμβουλές ….,
Επέστρεψε , έμεινε για περίπου 16 χρόνια στο μέρος που θεωρούσε ότι ήτανε η πατρίδα του και μετά από αυτό το χρονικό διάστημα ,συνειδητοποίησε τις φωνές που είχε ακούσει από γνωστούς και φίλους του , από την Γερμανία.
Συνειδητοποίησε αυτά που του λέγανε ,αλλά έπρεπε να βιώσει τον νεοελληνικό πολιτισμό για 16 ολόκληρα χρόνια .
Ο φίλος του που έμεινε στην Γερμανία τον βοήθησε ,για να βρει και πάλι εργασία και σπίτι στην πόλη όπου έμενε.

Όταν οι δύο φίλοι συναντηθήκανε ,ρώτησε ο πρώτος τον δεύτερο :
- Ήτανε ανάγκη να πας για 16 χρόνια στην Ελλάδα ,ώστε να συνειδητοποιήσεις ότι έπρεπε να μείνεις εδώ στην Γερμανία ,όπως έκαμα εγώ ;
- Βεβαίως του αποκρίθηκε ..,διότι η δική σου συνείδηση ήτανε προχωρημένη σε σχέση με την δική μου και εγώ έπρεπε να πάθω ότι έπαθα , ώστε να διευρυνθεί ,για να χωρέσουνε και να καταλάβω αυτά που μου έλεγες πριν φύγω για την Ελλάδα.

Κάπως έτσι λειτουργεί η συνείδηση .
Μετακινείται από ένα σημείο στο άλλο .
Διευρύνεται δηλαδή από το συγκεκριμένο προς ένα άλλο συγκεκριμένο σημείο .

Και για όσα άτομα προχώρησαν λίγο παραπέρα , μετακινείται η συνείδηση αυτών από ένα συγκεκριμένο σημείο ,προς το άπειρο .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2011 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομιζω, στην προκειμενη περιπτωση αυτο στο οποιο "υστερουσε" ο ενας εκ των φιλων δεν ηταν η συνειδηση αλλα η μετουσιωση της εμπειριας, αν μπορω να το θεσω ετσι.
Πραγμα το οποιο διαμορφωνει συνειδηση , οχι ομως ως προς την ικανοτητα αλλα ως προς τον τροπο, ο οποιος στην ουσια ειναι η φυσικη ροπη του ατομου να λαμβανει/δεχεται και να διαχειριζεται τα βιωματα του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2011 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλοι έχουμε βιώματα και επομένως εμπειρίες από διάφορες καταστάσεις στην επιβίωσή μας .
Στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε κοινά βιώματα , αν εξαιρέσουμε τις παλαιότερες γενεές ,οι οποίες βίωσαν επιπλέον πολέμους .
Λίγα ,πολύ λίγα είναι εκείνα τα άτομα που αξιοποιούνε τον πλούτο της εμπειρίας .
Γιατί συμβαίνει τούτο το παράδοξο γεγονός !!!

Η αδυναμία μετουσίωσης της εμπειρίας, για να χρησιμοποιήσω την έκφραση της timestotimes , πως διαμορφώνεται !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sotos1979
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 26 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2011 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Η ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟΥ <ΕΓΩ> ΚΑΙ ΓΙ"ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ< ΕΓΩ >.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 27, 2011 9:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να συνειδητοποιήσει ο άνθρωπος , ότι ο πόλεμος δεν είναι τίποτα άλλο από μία βίαιη σύγκρουση δύο διαφορετικών ιδεολογιών , έπρεπε να έρθει στον κόσμο ο Αδόλφος Χίτλερ και να ταρακουνήσει, να τραντάξει την συνείδηση των ανθρώπων .
Έπαιξε καθοριστικό δράμα για την ανθρώπινη εξέλιξη ,η ζωή και ο σκοπός του.

Τώρα βέβαια που λείπει αυτή η μάστιγα του πολέμου , θα περίμενε ένα άτομο με ανοιχτή διάνοια ,να έχει βελτιωθεί η ανθρωπότητα σε θέματα ενιαίας συμβίωσης .

Πράγματι σημειώθηκε πρόοδος .
Οι διαφορετικές ιδεολογίες μεταξύ των εθνών , τακτοποιούνται πλέον με μοναδικό εργαλείο την δύναμη της νόησης .

Ο έχων οξεία αντίληψη των πραγμάτων ηγείται στην εξέλιξη της νέας παγκόσμιας τάξης .
Ο βλαξ ,να το γράψω έτσι ωμά , τρέχει για να προλάβει και υπηρετεί τους συνανθρώπους του ,που έχουνε ηγετικές θέσεις .

Παραθέτω παράδειγμα προς πλήρη κατανόηση και αποφυγή παρερμηνειών :
Η Ελλάδα των νέο ελλήνων ,είναι οι βλάκες .
Έθνη όπως η Γερμανία ,η Αγγλία & Βρετανία ,Σουηδία ..,είναι οι ηγέτες στο παγκόσμιο γίγνεσθαι.

Με διαφορετικά λόγια , κάποια έθνη εκμεταλλεύονται την βλακεία ,κάποιων άλλων εθνών , μέχρι έως ότου οι βλάκες ξυπνήσουνε και τους έρθει η όρεξη να μην είναι πλέον θύματα ,αυτής της εκμετάλλευσης.

Αυτό θα συμβεί ,αλλά σε βάθος χρόνου.
Εμείς που είμαστε τώρα στην ζωή ,δεν θα βιώσουμε αυτήν την απελευθέρωση ,αυτήν την μετακίνηση της συνείδησης του ελληνικού λαού .

Θα παρακολουθούνε όλοι εκείνοι που είναι πλέον εσωτερικά αφυπνισμένοι, το δράμα τούτο ,δίχως να μπορούνε να επέμβουνε .

Εύχομαι να έγινα κατανοητός .
Χαιρετώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center