Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

... προς τους φιλοσοφούντες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τζίμης Πανούσης, και τα μυαλά στα κάγκελα...
Μου αρέσει ως άνθρωπος...και το καλλιτεχνικό του ύφος απλά το χρειάζεται για να φωτίζει, γιατί αυτό κάνει...Δεν πρόκειται να αλλάξει την Ελλάδα αλλά με το στοίχο του τουλάχιστον θα κάνει τον απελπισμένο να δει τα πράγματα με μια άλλη ματιά, άρα με μια έννοια η τέχνη του θεραπεύει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σιγά , ανόητε σκερβελέ αφχαμ ,

που θα συνεχίσω να ασχολούμαι μαζί σου υπερασπιζόμενος .. την Κική Δημουλά προκειμένου να σε πείσω οτι "...δεν είναι για το πέος" , δική σου έκφραση .

ισχύουν ό,τι σου έγραψα ( Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 8:45 am )
στην οποία σε ξεμπροστιασα για την λαθροχειρία σου , αντέγραψα ο λ ό κ λ η ρ η την συνέντευξή της που αποσπάσματά της μας παρουσίασες όπως ήθελες ..

δεν πηρες θέση , δεν απολογήθηκες για την σκατουλιά σου .. μόνο άφησες να γυρίσουν σελίδες να ξεχαστεί και ...εμφανίστηκες σήμερα..


να, και διο στοίχοι της ..λες και τις έγραψε για σένα , γκαζοντενεκέ :


"..Δεν φτάνει που ήσουν ερχομός θερμοκηπίων
ενόχλησες και την ορθογραφία μου.

Κατ' επανάληψη λες, μ' έπιασες να γράφω
συνδιάζω αντί συνδυάζω που σημαίνει
συν-δύο, βάζω το ένα δίπλα στο άλλο
τα δυο μαζί ενώνω το ζω το αφήνουμε έξω
για μετά, αν πετύχει ο συνδυασμός.

Δεν είναι λάθος φίλε μου.
Είναι μια πρόωρη ανάπτυξη αδυναμίας.
Δείξε μου εσύ ένα ύψιλον
που τα κατάφερε ποτέ σωστά να μας ενώσει.
Συνδυασμοί πολλοί αλλά πόσοι γνώρισαν
τη ρηματική τού ζω απεραντοσύνη.

Απ' τη σκοπιά τού καθενός η ορθογραφία.."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγνώμη αλλά αυτό το απόσπασμα είναι από ποίημα;
Εμ έτσι εξηγείται η κατάσταση γενικότερα...πέσαμε σε πάμπα που λέει και ένα φιλαράκι!

ianosianos...εσύ από ποιο ανέκδοτο βγήκες; Από τρόπους πως πάμε, θα τους βρεις ποτέ;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αχα ! μάλιστα...

ωστε , μπαγκμαν , οι πιο πάνω στίχοι της Κικής Δημουλά ( που .. "είναι για το πέος" , κατα τον αφχμαν και απ ότι βλέπω συμφωνέις ! ) εξηγουν την σημερινή κατάσταση γενικότερα ..


ωρε ψώνια ! , για σας έγραψε ο Σουρής , τους παρακάτω :


Ω! να! μια μυίγα κάθεται εις τη χυτή μου μύτη. .
σε τίνων μύτες αρά γε ως τώρα να επήγες;
λοιπόν κι' η μυίγα του Θεού το πάνσοφον κηρύττει;
δεν φθάνει όπου ζω εγώ, αλλά να ζουν κι' η μυίγες;
Ποιος ξέρει τούτη τη στιγμή, που τόσας σκέψεις κάνω,
αν και αυτή φιλοσοφή 'στη μύτη μου επάνω!

Να ζη κάνεις ή να μη ζη; ο Σαίξπηρ ερωτά
λοιπόν to be or not to be; κι' εγώ τον ερωτώ
δεν μου αρέσει τίποτε κι' από τα δυο αυτά,
κακό ψυχρό μου φαίνεται κι' εκείνο και αυτό.
Είναι, μη είναι; σας 'ρωτώ . . ήγουν εν άλλοις λόγοις,
να ομιλής, να μη 'μιλής; να τρώγης, να μην τρώγης;

Τι κόσμος ακατάστατος, ανούσιος, μωρός!
ως πότε ο αθάνατος με τους θνητούς θα παίζη;
αλλά ενώ φ ι λ ο σ ο φ ώ για όλα σοβαρός,
φωνάζει η κυρία μου: «Ορίστε 'στο τραπέζι.»
Λοιπόν και πάλι την κοιλιά ανάγκη να γεμίσω;
Ω! βάστα με, γυναίκα μου, να μην αυτοκτονήσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού δεν ντρέπεσαι που αναπαράγεις τις παπάρες που λέει η Δημουλά στη συνέντευξη αυτή και νομίζεις ότι "με ξεμπροστιάζεις" δείχνει ότι κι εσύ είσαι της ίδιας μόρφωσης και παιδευτικού επιπέδου με εκείνη. Εσύ τα μετέφερες πιό ανάγλυφα από τις δικές μου συντομεύσεις και έδειξες και με το παραπάνω πόσο κενή περιεχομένου και επιπόλαιη "ποιήτρια" είναι.

Το να κάθομαι και να συζητάω για λογοτεχνία με ανθρώπους που τα βιβλία που έχουν ανοίξει στη ζωή τους μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού δείχνει το πόσο ανεκτικός είμαι.

Επίσης δείχνει το πόσο ανεκτικός είμαι το να μην διαγράφω ανθρώπους και posts που με βρίζουν προσωπικά τη στιγμή που εγώ "βρίζω" έργα και ιδιότητες ανθρώπων και όχι τα πρόσωπά τους. Απλώς λυπάμαι για το πόσο μεγάλη αμορφωσιά έχει μαζευτεί και στο filosofia.gr που ως καφενείο μαζεύει και μερικά κατακάθια που θα μάζευε οποιοδήποτε ανοιχτό καφενείο.

Πήγαινε διάβασε την "τυμβωρύχο" σου γιατί μάλλον εσύ είσαι ο "βαθουλός άνθρωπος που ψάχνει να βάλει τη σούπα της". "Σούπες" και "τυμβωρύχοι" και κάθομαι και ασχολούμαι σοβαρά για την υψηλή αυτή "ποίηση" αντί να μεταφέρω το θέμα στις χαλαρές κουβέντες.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 2:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.facebook.com/group.php?gid=3375379689
εδώ πρέπει να γραφτεί ο φίλος ianosianos...
μιλάμε για ποίηση!


Ποιητικη συλλογή ΛΑΙΛΑΠΕΣ

Τίτλος:Ο σκοταδόψυχος

Φαρμάκι έχω στην ψυχή
Φέρνει μαυρίλα θολερή
Στα στήθια μου

Νύχτα αξημέρωτη ξανά
Με το πιοτό της με κερνά
Εβίβα μου

Σκοτάδι πίνω για πιοτό
Πω πω πω πω πω πω πω πω

Ντέφι της λύσσας μου κρατώ
Πω πω πω πω πω πω πω πω

Και το μυαλό μου είναι θολό
Πω πω πω πω πω πω πω πω

ποιητής: Φανφάρας!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-- "..Αφού δεν ντρέπεσαι που αναπαράγεις τις παπάρες που λέει η Δημουλά στη συνέντευξη αυτή και νομίζεις ότι "με ξεμπροστιάζεις" δείχνει ότι κι εσύ είσαι της ίδιας μόρφωσης και παιδευτικού ε π ι π έ δ ο υ με εκείνη. Εσύ τα μετέφερες πιό ανάγλυφα από τις δικές μου συντομεύσεις και έδειξες και με το παραπάνω πόσο κ ε ν ή π ε ρ ι ε χ ο μ έ ν ο υ και επιπόλαιη "π ο ι ή τ ρ ι α" είναι.." , αφχμαν

μάλιστα , κ ε ν ή π ε ρ ι ε χ ο μ έ ν ο υ η "ποιητρια " ( ποιήτρια για σένα με εισαγωγικά .. βρέ που πάμε !!! )


απ ό,τι φαίνεται πλέον ο,τι ξέρεις και ο,τι έχεις διαβάσει για τη Κικη Δημουλά ,
αχμαν ,
είναι η εν λόγω συνέντευξή της απο το γκουκλάρισμα που έσπευσες να κάνεις , για να μην φανείς αδιαβάστος , με την ευκαιρία δυο στίχων της που κατέγραψα ..

είναι εμφανές οτι ΔΕΝ έχεις διαβάσει ποτέ τ ί π ο τ α δικό της ..
εσύ , άλλωστε , διαβάζεις μόνο Ομηρο , αρχαία γραμματεία και Καβάφη !!! .


απόλαυση είσαι αφχμαν , απόλαυση ..
..και ιλαρότητα προκαλούν και οι αφορισμοί σου , όπως : "..η λογοτεχνία των 2-3 τελευταίων δεκαετιών είναι για το πέος .." !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ianosianos έγραψε:
Κ.Δ. : δεν γράφουνε καλά ποιήματα οι ποιητές αν δεν πούνε ποιήματα ..( όμως δεν σταματά εδω η πρότασή της , υστερόβουλα ΔΕΝ την ολοκληρώνεις με τις δυο επόμενες λέξεις που συμπληρώνουν την πρότασή της « ..στην ποίησή τους» ) .

Βικυ Φλέσσα : ψέματα ;

(σαν το ΄ξερε πως σε μια απειροελάχιστη γωνίτσα του διαδικτύου ένας παρλαπίπας «μορφωμένος» κοπτοράφτης-γκαζοντενεκές θα πετσόκοβε την πρότασή της για να την ειρωνευτεί τρομάρα του και να την «απαξιώσει» και συνεχίζει η Κική Δημουλά εξηγώντας στην συνέχεια σ υ γ κ ε κ ρ ι μ έ ν α τι εννοεί μ΄αυτό το «δεν γράφουνε καλά ποιήματα οι ποιητές αν δεν πούνε ψ ε μ α τα στην ποίησή τους» )

Κ.Δ. : Εγώ μπορώ να γράψω ένα ποίημα που το μισό γράφτηκε τώρα με αφορμή κάποια τωρινό θέμα και ξαφνικά φωτισθώ ότι υπάρχει ένα κουρέλι υπόλοιπο κάποιου που έχει γραφτεί για άλλο λόγο , ακόμα και για άλλο πρόσωπο και να συμβεί να να ταιριάζει και να γίνει ένα ποίημα , μέχρι που λέω και τυμβωρύχο τον ποιητή ;

Β.Φ : ωραία αυτή η .. «ανεντοιμότης»..

Κικη Δημουλά : ναι , ναι και πρέπει να γίνει ομολογουμένη

Β.Φ. : την δικαιούσθε , πάμε για διαφημίσεις ( ακολουθει μουσικό χαλί )

Γιά να ξαναβάλω τώρα τι έγραψες , «μορφωμένε» γκαζοντενεκέ , προκειμένου να βγάλεις του πεταμού , του πούτ.. είναι η δική σου έκφραση την αμόρφωτη τραπεζικό υπάλληλο ποιήτρια ( τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών , τιμηθείσα το 1972 με το Β' Κρατικό Βραβείο Ποίησης, το 1989 με το Α΄ Κρατικό Βραβείο Ποίησης για τη συλλογή Χαίρε και το 1995 με το Βραβείο Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών , βραβευθείσα από την Association Capitale Europ, επίσης βραβευθείσα το 2010 με το Ευρωπαϊκό Βραβείο Λογοτεχνίας στο πλαίσιο της πέμπτης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Λογοτεχνίας και τον περασμένο Φεβρουάριο του 2011 τιμηθείσα με το «Μεγάλο Bραβείο Λογοτεχνίας» για το σύνολο του έργου της . 2010 των Κρατικών Βραβείων Λογοτεχνίας για το σύνολο του έργου της. Ποιήματα της έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα ιταλικά, τα πολωνικά, τα βουλγαρικά, τα γερμανικά και τα σουηδικά--- κοπυ από τη βικιπαιδεια ) :

"Δεν γράφουνε καλά οι ποιητές αν δεν πούνε ψέμματα", "συμβαίνει να είμαι τυμβωρύχος γιατί συνδέω καινούρια ποιήματα με κάτι παλιά κουρέλια που τυχαίνει να ταιριάζουν", afhman

καταφεύγεις σε λαθροχειρίες , «μορφωμένε» γκαζοντενεκέ , απομονώνοντας και παραποιώντας , χωρίς σεβασμό προς συμφορουμιστες σου μισές προτάσεις από την συνέντευξη προκειμένου να καταλήξεις - τρομάρα σου - «μορφωμένε» περιηγητή του διαδικτύου με μυαλό κότας ( όπως αποδεικνύεται από την σιγουριά σου ότι ΔΕΝ θα σε πάρουνε χαμπάρι για τις λαθροχειρίες σου ) και ξιπασιά χιμπατζή ( ακου!!!.. «ααφώς και η νεοελληνική λογοτεχνία των τελευταίων 2-3 δεκαετιών είναι ως επί το πλείστον για το πέος..», afham )
προκειμένου
να καταλήξεις ότι η ποιήτρια Κική Δημουλά είναι , επαναλαμβάνω , του πεταμού ..

kala krasa , μεγάλε



Δεν συνηθίζω να κοντράρομαι με ανθρώπους ,αλήθεια δεν είμαι ευέξαπτος ,αλλα βγαίνω κάπου κάπου απο τις συνήθειές μου όταν θίγομαι.

Δεν είμαι βραβευμένος ,μα έχω λόγο,
έχω λόγο για να μιλήσω κάπου ,κάπου
κάποτε,θα πείς πως ίσως με δούν ,
και με αναγνωρίσουν ,
τι πρόσφερα τι άξιζα τι βαθμολογία θα πάρω,
στο όνομα της ποίησης αυτό.....

παρόμοιο,

αλλα ,είμαι βραβευμένος απο εσάς εδώ,
πράγμα ανυπολογίστου αξίας,
και καθόλου ρηχό ,κατα τη δική μου φιλοσοφία,
μεγάλωσα,

εδω,

θέλω όχι να συγκινήσω,αλλα να επιστρατευτώ,
θέλω όχι με δάκρυα να εκλιπαρώ ένα βαθμό
για κάποιον δικό μου στίχο,
μα την ΑΛΗΘΕΙΑ να σας πώ,

να εκμυστηρευτώ,

δε θέλω να επιτεθώ,δε έχω τέτοιο σκοπό,
ουτε λέξη να οδηγήσω σε μακρόσυρτες θριάμβων ιαχές,

μα αλήθεια σας εκμυστηρεύομαι τόσα χρόνια εδώ μέσα,
σε ότι κι αν γράφω,σε ποίημα η σε διήγημα πεζό,
του κόσμου μας σκηνές πραγματικές.

πρώτη φορά άκουσα απο άνθρωπο,πως οι ποιητές βαδίζουν ψεύτικα,
για έρωτες μες στο σκοτάδι ,και μυρωδιές ανθών,

πρώτη φορά ακούω να λένε πως ,
Καρυωτάκης ,Καβάφης ,Ομηρος και τόσοι ,μα τόσοι αλλοι πολλοί,.....

λένε ,γράφουν ,ονειρεύονται ,και ζωγραφίζουν ψέματα,εν ώρα οίστρου,
την ώρα ,την ποιητικα΄ΙΕΡΗ,

ΊΣΩΣ,

κάποιες φορές,....λέμε πράγματα και λόγια πάνω σε φούριες,
σε αναποδιές,
πάνω σε τηλεοπτικές εκφράσεις σύντομες,
με στοπ ,κόψε ,ράψε διάλλειμα,
και εκπομπές στον κόσμο ανοιχτές,

θέλω να δικαιολογήσω,θέλω να υπάρχει κατανόηση,
θέλω ΑΛΗΘΕΙΑ τον κόσμο μου να εμπλουτίσω,
και απο κολλήματα,και μπλοκαρίστατα να βγάλω,
όπου υπάρχει στο νού συμφόρηση,

ΙΣΩΣ,

κάποιες φορές,δε γνωρίζουμε τι λέμε,
και μετά νοούμε πως λανθάνουμε,

μα την αλήθεια,έχω λόγο ,
γυναικείο η και αντρικό,
αληθινο και τίμιο,

πάνω απ όλα μαθαίνω ντόμπρα να ΣΟΥ μιλάω,
ακόμη και για ένα Πιάτο βαθουλό.......

δε χάνω την εκτίμηση ,γιατι καθημερινά συναντώ,
πολύ μαυρίλα,
δε χάνω την προσπάθεια ,δε με πιάνει απογοήτευση,
και πάλι για λουλούδια θα μιλήσω,
όταν στους τοίχους σας αρχίσω να μελετάω,
κάτι ,που να εμπνεει,κάτι που να συνπνέει,
με όσα έχουμε διδαχτεί απο αρχής κόσμου,

μέχρι εδω.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 12:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διακρίνετε κάποια κατάντια στην εποχή μας;;
Δεν την δημιουργεί η τέχνη.. Η τέχνη απλά την καθρεφτίζει! Γιατί η τέχνη οφείλει να εκφράζει τη εποχή της!!!

Και μετά, τι σας φταίει η καημένη η Δημουλά, πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω..
Ας μας πούνε, τέλος πάντων, οι ειδικοί τι είναι ποίηση.. και μετά ας αποφανθούν για το τι δεν είναι!




Γιώργης Παυλόπουλος, Τα αντικλείδια

Η Ποίηση είναι μια πόρτα ανοιχτή.
Πολλοί κοιτάζουν μέσα χωρίς να βλέπουν
τίποτα και προσπερνούνε. Όμως μερικοί
κάτι βλέπουν, το μάτι τους αρπάζει κάτι
και μαγεμένοι πηγαίνουνε να μπουν.
Η πόρτα τότε κλείνει. Χτυπάνε μα κανείς
δεν τους ανοίγει. Ψάχνουνε για το κλειδί.
Κανείς δεν ξέρει ποιος το έχει. Ακόμη
και τη ζωή τους κάποτε χαλάνε μάταια
γυρεύοντας το μυστικό να την ανοίξουν.
Φτιάχνουν αντικλείδια. Προσπαθούν.
Η πόρτα δεν ανοίγει πια. Δεν άνοιξε ποτέ
για όσους μπόρεσαν να ιδούν στο βάθος.
Ίσως τα ποιήματα που γράφτηκαν
από τότε που υπάρχει ο κόσμος
είναι μια ατέλειωτη αρμαθιά αντικλείδια
για να ανοίξουμε την πόρτα της Ποίησης.

Μα η Ποίηση είναι μια πόρτα ανοιχτή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 1:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και ένα αγαπημένο της Δημουλά...
http://www.youtube.com/watch?v=DHtYrkpSdTI
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 2:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O Παυλόπουλος είναι (ήταν) πολύ καλός ποιητής με βάθος και ουσία. Δεν τον εντάσσω στην κατάντια της νεοελληνικής ποίησης. Τον εντάσσω στους τελευταίους κλασικούς. Αυτή η εποχή που διανύουμε, δυστυχώς δεν θα αναδείξει κανέναν κλασικό. Λέτε να αναδείξει τον έρωτα που είναι όνομα ουσιαστικό... πολύ ουσιαστικό ή το σκληρό που χαράσσεται; Laughing
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes...
ξεκίνησα να ακούω το ποίημα ..."εμπρός εμπρός"
μετά τους τρεις πρώτους στίχους δεν άντεξα!
Προτιμώ Φανφάρα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kαλημέρα,


εμένα ...δε μου φταίει η Δημουλά,
δε με ενδιαφέρει κάν το να γίνομαι ανταγωνιστής του κάθε ποιητή,

διαγωνιζόμενος είμαι.


Ειναι σκληρό το να αποτάσσομαι την ποίηση για λόγους ασθενικούς και μη ωρίμανσης του χαρακτήρος μου βλέποντας όργια πολέμων ενάντια σε όσους δε βραβεύτηκαν.
΄Μπραβο ,και έυχομαι ότι καλύτερο.


το ποίημα ήταν πολύ όμορφο.


Αυτο που δε μπορώ ,εκ των πραγμάτων,
είναι τα πράγματα,

να παίρνουν μορφή που δεν την θέλω,
θέλω να είμαι σπίτι μου,

σπίτι μου δε ν είναι οι εκπομπές,
ουτε οι βραβεύσεις,

βράβευση ειναι η ποίηση,
ποίηση ειναι το κλειδί,

κλειδί για αφορμές της τέχνης,
τέχνη για όσους αγαπήσαν,

αγάπησα κι εγώ,
εγω το τίποτα,

τίποτα κι εγώ.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2011 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Λέτε να αναδείξει τον έρωτα που είναι όνομα ουσιαστικό... πολύ ουσιαστικό ή το σκληρό που χαράσσεται; Laughing


Ορε λες?!

http://www.youtube.com/watch?v=LU8s80xn64w&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2011 5:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-“..O Παυλόπουλος είναι (ήταν) πολύ καλός ποιητής με βάθος και ουσία. Δεν τον εντάσσω στην κατάντια της νεοελληνικής ποίησης. Λέτε να αναδείξει τον έρωτα που είναι όνομα ουσιαστικό... πολύ ουσιαστικό ( ***) ή το σκληρό που χαράσσεται..” , αφχαμν ( Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 2:48 am )

-«..ξεκίνησα να ακούω το ποίημα( της Κικης Δημουλά ) ..."εμπρός εμπρός"
μετά τους τρεις πρώτους στίχους δεν άντεξα!
Προτιμώ Φανφάρα!..» , μπακμαν ( Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2011 9:49 am )


ξέφυγαν του λαδέμπορα από την κορυφή της σκάλας οι δυο άδειοι δεκαεφτάκιλοι ντενεκέδες λαδιού …,

ντραγκα ..ντρούγκα..ντογκ..ντιγκ..ντογκ..ντραγκα..
"Empty vessels make most noise" , λένε οι αγγλοι


(***) γκουγκλάροντας το βρήκες και εξυπναδίστικα – τρομάρα σου – είπες να κάνεις και λογοπαίγνια..

το παραθέτω με την ευκαιρία :

"πληθυντικός αριθμός"

Ο έρωτας,
Όνομα ουσιαστικόν,
πολύ ουσιαστικόν,
ενικού αριθμού,
γένους ούτε θηλυκού ούτε αρσενικού,
γένους ανυπεράσπιστου.
Πληθυντικός αριθμός
Οι ανυπεράσπιστοι έρωτες.

Ο φόβος,
όνομα ουσιαστικόν,
στην αρχή ενικός αριθμός
και μετά πληθυντικός:
οι φόβοι.
Οι φόβοι
Για όλα από δω και πέρα.

Η μνήμη,
κύριο όνομα των θλίψεων,
ενικού αριθμού,
μόνον ενικού αριθμού
και άκλιτη.
Η μνήμη, η μνήμη, η μνήμη.

Η νύχτα,
όνομα ουσιαστικό,
γένους θυληκού,
ενικός αριθμός.
Πληθυντικός αριθμός
οι νύχτες.
Οι νύχτες από δω και πέρα.


ναι , ναι δεν είναι για τα μέτρα σας , για σας - πως το ΄πες αφχμαν ; - "είναι για το πέος η Κική Δημουλά"

ψωνάρες !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 8 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center