Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΟΚΕΡ POKER ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΠΟΚΕΡ, ΠΑΙΓΧΝΙΔΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ή ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΕΙ Η ΘΕΑ ΤΥΧΗ ;;;
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνουν οι ικανότητες και οι δεξιότητες του παίκτη.
10%
 10%  [ 1 ]
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνει η θεά Τύχη.
10%
 10%  [ 1 ]
Το αποτέλεσμα το διαμορφώνει ένα μίγμα ικανοτήτων-δεξιοτήτων και τύχης.
80%
 80%  [ 8 ]
Αγνοώ την φύση του παιγχνιδιού δεν έχω ούτε εμπειρία και έτσι δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το τι διαμορφώνει το αποτέλεσμα του παιγχνιδιού κάθε παίκτη.
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10

Συγγραφέας Μήνυμα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: ΠΟΚΕΡ POKER ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER ΠΟΚΕΡ ΠΟΚΑ POKER Απάντηση με Συμπερίληψη





Το θέμα στο παρών νήμα, όπως το βλέπουμε στον τίτλο, είναι βέβαιο πως είναι ακραία και παγερά αδιάφορο για το σύνολο σχεδόν των μελών του filosofia.gr εκτός από κάποιες πολύ-πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις. Θεμιτό, εξάλλου, και απόλυτα δικαιολογημένο κάτι τέτοιο διότι δεν είναι λίγα τα συμβάντα στα οποία συνδέθηκαν σφιχτά η χαρτοπαιξία με την πλήρη και απόλυτα τραγική έκβαση της ανθρώπινης αποτυχίας. Όχι μόνο ολόκληρες τεράστιες περιουσίες θυσιάστηκαν στον βωμό της χαρτοπαιξίας, και γενικότερα του τζόγου, μα ακόμη και αμέτρητες ζωές, όταν κάτω από το βάρος της χασούρας και της συνειδητοποίησης του μέγεθους της πράξης και του αποτελέσματος κάποιοι μη αντέχοντας έθεσαν τέρμα στη ζωή τους. Λίγο πολύ αυτά είναι γνωστά σε όλους.

Αυτό που δεν είναι καθόλου γνωστό και αγνοεί ο περισσότερος κόσμος, όχι μόνο στην φορουμική εδώ κοινότητα αλλά κι έξω στην κοινωνία, είναι οι εκρηκτικές με σταθερή διάρκεια αυξητικές διαστάσεις που καθημερινά παίρνει μέσα στην κοινωνία ένα συγκεκριμένο χαρτοπαικτικό είδος, το γνωστό σε όλους, αναμφισβήτητα, τουλάχιστον από την ονομασία του, Πόκερ. Δεν είναι καθόλου υπερβολή, και νομίζω αργά ή γρήγορα θα αναγνωριστεί ως τέτοιο, πως πρόκειτε πλέον για κοινωνικό φαινόμενο. Εικάζεται από ορισμένους ποκερικούς κύκλους πως σε παγκόσμιο επίπεδο οι παίκτες του Πόκερ στα διαδικτυακά και επίγεια τραπέζια ανέρχονται σε περίπου 250.000.000 ανθρώπους. Αριθμός που όμως αυξάνεται καθημερινά.




Συνεχίζεται...
_________________


pol gt


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την πόκΑΑς στις Κυρ Σεπ 25, 2011 12:02 am, επεξεργάσθηκε 41 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποκας
Καλύτερα το ψήφισμα να του αλλάξεις μορφή και να ρωτάς
Τι ποσοστό τύχης πιστεύει ο καθένας ότι υπάρχει καθώς είναι δύσκολο κανείς να αποκλείσει την τύχη σε αυτό το παιχνίδι όπως και την ικανότητα του παίκτη.

80% τύχη 20% δεξιότητες
60% τύχη 40% δεξιότητες
40% τύχη 60% δεξιότητες
20% τύχη 80% δεξιότητες

Η πιο απλά ρώτα για το ποσοστό τύχης που πιστεύει ο καθένας ότι έχει το παιχνίδι.
Προσωπικά θαρρώ πως είναι μεταξύ 4% με 6% η τύχη και το υπόλοιπο ικανότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 2:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

παιχνιδια με καρτες και ζαρια ειναι τυχερα
το ποκερ εχει πολλες παραλαγες και το καθενα ειναι διαφορετικο αλλα θωρω την ξερη με ζευγη και 4 φυλλα ανωτερη παιχτικα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 4:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στιγμιότυπα από 2010 WSOP Main Event

http://www.youtube.com/watch?v=hId0TQiVocg&feature=related
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tetragonos έγραψε:
Προσωπικά θαρρώ πως είναι μεταξύ 4% με 6% η τύχη και το υπόλοιπο ικανότητα.


Έχω βάλει ένα σύνδεσμο με βιντεοσκοπημένα στιγμειότυπα από μεγάλη διοργάνωση στις ΗΠΑ. Παρακολούθησε σε παρακαλώ κάποιες παρτίδες, επέλεξε όποιες θέλεις, και έλα έπειτα να τις αναλύσουμε και να βρούμε τα ποσοστά τύχης και ικανότητας των παικτών στις κερδοφοροπαρτίδες.

Εγώ με 5 χρόνια καθημερινής εμπειρίας θα έλεγα ακριβώς αντίστροφα τα ποσοστά που ανάφερες.

Αλλά ας αφήσουμε να μιλήσουν οι παρτίδες όπως εξελίσονται στο βιντεο πιο πάνω.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειλικρινώς τα έχω πιάσει στα χέρια μου ,παίζοντας το πλείστο των παίγνιων που παίζονται ,ποκερ ποκα κουμ καν κλπ .

Ειλικρινώς πάντοτε τα βαριέμαι.

Η φιλοσοφία και η ενασχόληση με την ποίηση με γεμίζει περισσότερο.
Και το Pro evolution soccer καλο είναι.
Δεν θα ήθελα να απαξιώσω όλους όσους βλέπουν σοφία στο τυχερό χαρτοπαίγνιο ,αλλα ειναι σοφία εν είδη χρηματικής ανταπόκρισης.
Που ΄χανοντας το ή κερδίζοντάς το δεν κατανοούν πλεόν τη σοφία της φιλοσοφίας.
Ασχολούνται με το χρήμα.
Η φιλοσοφία δεν είναι χρήμα αλλα ανακάλυψη του κόσμου μας μέσα απο την επιστήμη και την φιλοκαλία.
Αλλο να γεννάς και άλλο να χαίρεσαι τη ζωή απολαμβάνοντας.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 5:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποκας , ποια η πιθανότητα να έχει κάποιος ένα πολύ καλό φύλλο και κάποιος άλλος στο ίδιο τραπέζι να έχει ακόμη καλύτερο φύλλο.
Τότε είναι που χάνονται λεφτά.

Ας πούμε ποια η πιθανότητα να έχει κάποιος Full και κάποιος άλλος καρέ;

Εκεί είναι η τύχη.

Δεν ξέρω που παίζεις πόκερ αλλά αν οι παίκτες που έχει απέναντί σου μπαίνουν (και μάλιστα με raise ) σε όλα τα κόλπα ακόμα και με 2-7 (άλλου χρώματος) τότε τι να πω.

Τότε εκεί δεν παίζετε ποκερ αλλά ζάρια. Και δεν λέω τάβλι γιατί ακόμη και σε αυτό ο παράγοντας τύχη είναι κατά πολύ μικρότερος της ικανότητας.

Μπες σε ένα site Poker και δες τι πιθανότητες έχεις για όποια φύλλα έχεις.
Μακροπρόθεσμα αν πιστεύεις στην τύχη δεν υπάρχει λόγος να παίζεις, παίξε τζόκερ καλύτερα.

Το ότι υπάρχουν επαγγελματίες παίκτες του πόκερ κάτι λέει.
Επαγγελματίες παίκτες του τζόκερ δεν υπάρχουν.
Το ότι είναι διαδεδομένο και υπάρχουν πολλοί με την αντίληψη ότι είναι θέμα τύχης το πόκερ και παίζουν με την τύχη τους δεν καθιστά το παιχνίδι τυχερό.
Αν εγώ παίζοντας με εσένα παίζω με βάσει τις πιθανότητες και το «διάβασμα» που σου κάνω και εσύ παίζεις κυνηγώντας στην τύχη κέντες και χρώματα. Το σίγουρο είναι ότι 1 στις 15 θα κερδίζεις εσύ και 14 στις 15 εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 6:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ta Πόκερ σαιτ καθως και τα περισσοτερα online games -και το Pro evolution soccer-ειναι στημένα.

Στημένα για τζόγο που αφορά το χρήμα,και στημένα για το Κύρος της Εταιρείας ως προς το ποιός ειναι καλύτερος τελικά.


Το βλέπω καθημερινά εδω και 2 χρόνια που ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο ονλαιν.
Για την α΄κρίβεια 4 χρονια ασχολούμαι αλλα τα πρώτα 2 ήταν στην ΕΑ και το Φιφα σοκκερ.
Εκεί τα πράγματα ήταν ρεαλιστικότερα και με λίγο φιλότιμο παραπάνω ωστε ο παίκτης να μπορεί να κερδίζει δίχως ''εμπόδια'' .
Στην Κοναμι και το Προ επικρατεί το ''πάντοτε εγω θα είμαι ο καλύτερος'' εως ιδέα ,οπότε και τυχόν νίκες ,υπόκεινται στο να ''μην φαινόμαστε και οτι αδικούμε'' .
Συγκεκριμένα ,όλοι λέγαν τα καλύτερα για εμένα στην Φίφα,και το πόσο καλός παίκτης είμαι,έκανα φίλους συνεργασίες πρωταθλήματα κλπ.
Στην Κοναμι τίποτα.Οι νίκες αποτελούν προνόμιο και είμαι ο χειρότερος.
ξαφνικά?τυχαία?
Ειμαι όντως ο χειρότερος?
Εγω νομίζω δίχως να είμαι ο καλύτερος πως παιζονται παιχνίδια και σίγουρα δεν είμαι ο χειρότερος.
Παιχνίδια ήθους και κύρους.Κυριαρχίας και αυτοσυγκέντρωσης.
Πόσο μάλλον όταν αυτή η Εταιρεία πλέον διαθέτει τους Σέρβερς που εξυπηρετούν την Ευρώπη για ονλαιν γκειμινγκ στη Γερμανία ως Κυρίαρχη αντιπροσωπευτική χώρα.
Την Ασία την εξυπηρετεί η ίδια η Ιαπωνία.
Βαλτε τώρα με το νού σας αν στο ονλαιν Αφεντικά ειναι οι Γερμανοι ,τι τύχη έχουν τα δικά μας Ελληνόπουλα όταν παίζουν στις διοργανώσεις τους.
Εγω το λέω απο προσωπική πείρα επειδη κοντραρίστηκα άπειρές φορές με την Εταιρεία για την ποιότητα του ονλαιν ,και η απάντηση ήταν ''σιγα μη σε φοβηθεί η Εταιρεία''(Κοναμι)
Ουδείς λόγως βέβαια για εκφοβισμό,αφού η σημασία ήταν να μπορώ απλώς να ανταγωνιστώ ,εν απλώ λόγω να μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς δίχως προβλήματα και φανατισμούς.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας και για τα Καζίνο .
Σας κλέβουν όταν παρισταστε εκεί αυτοπροσωπως.Για σκεφτείτε γι γίνετε ονλαιν ,όταν νομίζετε απλώς πως κερδίζετε για λίγο.

Εμενα εχει χαθεί τελείως η εμπιστοσύνη στο ονλαιν γκειμινγκ.

Υ.Γ τον τελευταίο καιρό ,εχω και δείγματα του οτι γίνονται προκλητικοί ,όπως και με την Πολιτική.Δηλαδη δεν τους νοιάζει κιόλας αν φανεί η κλοπή .Δεν θέλουν και να μας υπολογίζουν.
Αυτα όλα εν ετη 2011 και με την Νομή της Πολιτείας.

Δεν τους δήλωσα Κοπρήτες.Το δηλώνουν μόνοι τους.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Tetragonos"]
Παράθεση:
Ποκας , ποια η πιθανότητα να έχει κάποιος ένα πολύ καλό φύλλο και κάποιος άλλος στο ίδιο τραπέζι να έχει ακόμη καλύτερο φύλλο.
Τότε είναι που χάνονται λεφτά.

Ας πούμε ποια η πιθανότητα να έχει κάποιος Full και κάποιος άλλος καρέ;

Εκεί είναι η τύχη.


Ναι ναι καλά το λες. Εγώ θεωρώ πως έχω μεγάλη ατυχία στις παρτίδες που πιάνω δυνατό συνδιασμό ενώ ο αντίπαλος δεν πιάνει τίποτα. Αμέτρητα είναι τα Φουλ που έπιασα αλλά δεν πληρώθηκα, άλλα τόσα τα Χρώματα και οι Κέντες, κάπως λιγότερα τα Καρέ.

Την συγκεκριμένη κατάσταση, ίσως δεν το γνωρίζεις Τετραγώνιε, οι διαδικτυακές ποκερικές ιστοσελιδοεταιρίες εδώ και περίπου ένα τετράμηνο, ίσως και περισσότερο, το αξιοποίησαν πρακτικά και θετικότατα για τους παίκτες, δίχως απολύτως κανένα κέρδος για τις ίδιες, με την θέσπιση και εφαρμογή του λεγόμενου Bad Beat Jackpots . Σε αυτό εάν ένας παίκτης ενώ έχει τουλάχιστον Καρέ του 10 χάσει από δυνατότερο συνδιασμό, φερ' ειπείν από μία Κέντα Φλος, τότε αυτόματα μοιράζονται τα χρήματα που συσωρεύτηκαν στο ταμείο του Bad Beat Jackpots με 50% να παίρνει το χαμένο Καρέ, 25% να παίρνει η Κέντα Φλος και τα υπόλοιπα 25% οι υπόλοιποι παίκτες του τραπεζιού. Μπορείς να δεις περισσότερα εάν γνωρίζεις εγγλέζικα εδώ: http://www.ub.com/poker-promotion/bad-beat-jackpot



Παράθεση:
Δεν ξέρω που παίζεις πόκερ αλλά αν οι παίκτες που έχει απέναντί σου μπαίνουν (και μάλιστα με raise ) σε όλα τα κόλπα ακόμα και με 2-7 (άλλου χρώματος) τότε τι να πω.


Γι' αυτό επιμένω να λέω πως η τύχη είναι ο στρατηγός στις ποκερικές μάχες. Γιατί ακόμη από το μοίρασμα ξεκινάει να δείχνει την ευμένεια της για κάποιους παίκτες, δίνοντας τους δυνατές κάρτες εκκίνησης, και άλλους τους χαντακώνει δίνοντας τους κάρτες που δεν αξίζει να παιχτούν ούτε για το ύψος του ΒΒ, το χαμηλότερο κόστος δηλαδή.

Κατάλαβε κάτι καλά, και όχι μόνο εσύ μα όλοι όσοι έχουν αντίρριση με τα λεγώμενά μου, πως οι ικανότητες και οι δεξιότητες έχουν όρια, η Τύχη όμως ή η Ατυχία όχι, δεν έχουν όρια. Για να καταλάβεις καλύτερα τι σου λέω σου γράφω από χθεσινό παιγχνίδι τουρνουά τα πρώτα 26 χέρια που μου μοιράστηκαν.

7-3, 4-2, J-10, 5-9, 7-3, 2-8, A-10, J-2, 10-4, A-9, K-7, J-2, K-2, 8-9, 6-5, 5-8, J-10+, A-J, 8-3, 2-8, 8-4, A-J, 4-7+, 7-4, Q-10, 6-7

όπου έχω σταυρό (+) σημαίνει όμοιου χρώματος.

Έλα και πες μου τώρα πόσο βοηθάνε οι ικανότητες-δεξιότητες όταν έχεις στα χέρια κάρτες όπως αυτές πιο πάνω ;;; Από τα 26 χέρια που πήρα έπαιξα μόνο τα 6 κι από αυτά κέρδισα μόνο στις 2 παρτίδες. Επίσης έχασα μία παρτίδα στην οποία δεν πήρα μέρος λόγω άσχημων χαρτιών στο χέρι αλλά ήταν κερδισμένη αν έμπαινα. Ξέρεις, μπορεί να πηγαίνω πάσο και να μην συμμετάσχω σε μία παρτίδα, παρακολουθώ όμως την κίνηση σαν να έπαιζα.



Παράθεση:
Μπες σε ένα site Poker και δες τι πιθανότητες έχεις για όποια φύλλα έχεις.
Μακροπρόθεσμα αν πιστεύεις στην τύχη δεν υπάρχει λόγος να παίζεις, παίξε τζόκερ καλύτερα.


Γιατί να δω ποιές πιθανότητες έχω σε έναν πίνακα που καταχωρούν άλλοι και να μην βασιστώ στην στατιστική των πιθανοτήτων που έφτιαξα μέσω της δικής μου εμπειρίας;;; Όχι Τετραγώνιε, είναι πιο ασφαλής η στατιστική μου. Και πρέπει κάθε παίκτης να έχει την δική του προσωπική στατιστική γιατί δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα για όλους. Γιατί, για παράδειγμα, η επαφή που θα κάνω εγώ στο Φλοπ παίζοντας Α-Κ είναι 2 στις 10, σύμφωνα με την στατιστική μου, ενώ για άλλους ισχύει (και το είδα με τα ίδια μου τα μάτια) 5 στις 10 και για άλλους 7 και 8 στις 10.




Παράθεση:
Το ότι υπάρχουν επαγγελματίες παίκτες του πόκερ κάτι λέει.
Επαγγελματίες παίκτες του τζόκερ δεν υπάρχουν.
Το ότι είναι διαδεδομένο και υπάρχουν πολλοί με την αντίληψη ότι είναι θέμα τύχης το πόκερ και παίζουν με την τύχη τους δεν καθιστά το παιχνίδι τυχερό.
Αν εγώ παίζοντας με εσένα παίζω με βάσει τις πιθανότητες και το «διάβασμα» που σου κάνω και εσύ παίζεις κυνηγώντας στην τύχη κέντες και χρώματα. Το σίγουρο είναι ότι 1 στις 15 θα κερδίζεις εσύ και 14 στις 15 εγώ.


Άλλη φορά θα σχολιάσω για την παραπάνω παράθεση, τώρα ξεκινά ένα τουρνουά. Ευχή σου μου Καλήν Τύχη.

Αμήν. Γένοιτο. Very Happy
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 15, 2011 8:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν ξέρω που παίζεις πόκερ αλλά αν οι παίκτες που έχει απέναντί σου μπαίνουν (και μάλιστα με raise ) σε όλα τα κόλπα ακόμα και με 2-7 (άλλου χρώματος) τότε τι να πω.



Μπορείς να πείς ότι ίσως ξέρουν τι κάνουν. Το raise θα έρθουν να στο δουν με δυνατό φύλλο οπότε εκτός του ότι έχεις ελεύθερα φύλλα, αν κάνεις με άσσο δέκα πχ και έρθουν και τα δούν όχι μόνο θα σαι πίσω αλλά πιθανότατα θα χεις ελεύθερο μόνο το δέκα. Εκτός απ αυτό μπορεί να έχει κάποιο σχέδιο σαν το εξής, είμαι εκτος θέσεως, μιλάω πρώτος δηλαδή μετά το φλοπ, κάνω ρέιζ με 2 7 και αν έρθει χαμηλό φλοπ, χωρίς φιγούρες άσσους χρώματα κλπ, ποντάρω δυνατά για τον παραπάνω λόγο, η θα έχουν έρθει με ψηλά φύλλα η με ζευγάρι, και ελπίζω να είναι το πρώτο και να φύγουν νομίζοντας ότι έχω ζευγάρι στο χέρι ή κανά σετ. Οι σοβαροί παικτες αν ποντάρεις δυνατά ΄σε ενα φλοπ 2 6 9 δεν τα βλέπουν με άσσο ρήγα (ούτε με top pair βλέπουν τα all in αν είναι βαλές και κάτω)πχ η αν έρθουν στο τερν θα φύγουν στο ρίβερ αν συνεχίσεις ή θα παιχτεί στο ποιός θα βγεί πάνω απ τον άλλο στα ρερέιζ, κάτι ντονκς σαν τον ποκά βέβαια τα βλέπουν και έτσι νικάνε όποτε νικάνε
Δεν είναι θέμα αν έχεις φύλλο η όχι αλλά να έχεις κάποια στρατηγική πριν καν μπείς σε ένα χέρι, σε τι θέση είμαι πόσες μάρκες έχω(με παίρνει να πάρω αυτό το ρίσκο χωρίς να καταστραφώ) πόσες έχει αυτός στον οποίο ετοιμάζω παγίδα (τον παίρνει να κάνει ρερέιζ χωρίς φύλλο) πώς πάιζει αυτός όταν δεν έχει φύλλο πώς όταν έχει και όταν τον πιέζουν κλπ κλπ, και ευτύχως δεν χρειάζεται να λες πάντα αλήθεια ώστε να χρειάζεται να περιμένεις να σου κάτσει το απόλυτο φύλλο
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 12:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneisούλι εγώ είμαι παίκτης συντηρητικός και διαλεκτικός αγόρι μου και δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην εμπειρία μου και στην στατιστική που απόκτησα μέσω αυτής. Έχω στο ενεργητικό μου δύο φορές την Κέντα Φλος του Άσσου (Ρουαγιάλ), περίπου 20 φορές άλλες Κέντες Φλος και μαζί με τα Καρρέ είναι οι μόνοι συνδιασμοί που ποτέ δεν πλήρωσα. Σε αντίθεση με τα Φουλ, Χρώματα, Κέντες και Σετ τα οποία πλήρωσα αρκετές φορές. Wink
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Η φιλοσοφία και η ενασχόληση με την ποίηση με γεμίζει περισσότερο.
Και το Pro evolution soccer καλο είναι.


Έχεις κάπου ναό αφιερωμένο στο προσωπό σου ναρθω να προσκυνήσω? Ένα άγαλμά σου, έστω ένα μνημείο προς τιμήν σου, κάτι?
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κρίνω απο το Hamburg που έχεις στον τόπο διαμονής σου ,κατανοώ τον χλευασμό αλλα και την ειρωνεία που μου διέθεσες.Λυπούμαι .

Επειδή εγώ κατανοώ ότι δεν είμαι του γούστου σου,μπορεί και κατώτερος ως άνθρωπος,θα ήθελες να φτιάξουμε έναν Ναο για εσένα και να σε τιμούμε όλοι σε αυτον?
Αλήθεια.

Ελπίζω μόνον όταν έρθω εκει και το εννοώ, να μην χλευάσεις και με αναγκάσεις να φύγω.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μωρέ έλα εσύ και το πολύ πολύ να κάνουμε το "μαθήματα χιούμορ for dummies vol 1."
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 16, 2011 7:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επειδή βλέπω πως συνεχίζεται το έργο με κορύφωση την Αγγλική ευγλωττία σου,

αν θέλεις τόσο πολύ να προσκυνήσεις κάτι απο εμένα,
μπορείς να έρθεις απο την Γερμανία και αυτοπροσώπως να το κάνεις εδω.

Και επειδή δε χαλάω χατήρια στους πιστούς μου ,με η δίχως ειρωνεία θα καταφέρεις να αποκτήσεις τον οίκτο μου και λύπη μου γονατίζοντας.

Στο λέω λόγο της κακής οικονομικής κατάστασης της Χώρας μου,που δίχως αντίρηση δε σου περασε απο το νού οτι υποφέρει.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center