Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Χρονικό του Χρόνου
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2003 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Το Χρονικό του Χρόνου Απάντηση με Συμπερίληψη

"Το Χρονικό του Χρόνου" (A Brief History of Time) είναι πλέον το πιο κλασσικό βιβλίο για την εισαγωγή στις σύγχρονες απόψεις και ανακαλύψεις της φυσικής (κυρίως του μακρόκοσμου).

Το έργο αυτό δημιουργήθηκε απο τον κορυφαίο φυσικό της εποχή μας τον Stephen Hawking και γνώρισε τεράστια επιτυχία αφού απο το 1988 μέχρι το 1997 (όπου είναι το αντίγραφο που έχω) έχει μεταφραστεί σε 40 γλώσσες, έχουν πωληθεί εκατομύρια αντίτυπα (1 για κάθε 750 κατοίκους του πλανήτη) και ήταν μπέστ σέλερ για 237 εβδομάδες! στην εφημερίδα Sunday Times του Λονδίνου.

Το δικό μου αντίτυπο έχει ήδη αναθεωρηθεί μια φορά, ενώ πιστεύω ότι ακολούθησε και άλλη μια...

Προσωπική άποψη

Είναι σαφέστατα ένα βιβλίο απαραίτητο για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο. Φέρνει τον αναγνώστη μέσα στην λογική της φυσικής αρχίζοντας με απλά πράγματα όπως τη Νευτώνειο φυσική και την εξέλιξη της στη θεωρία της σχετικότητας, εξηγεί την κβαντομηχανική, τις μαύρες τρύπες, την διαστολή του σύμπαντος, τον χρόνο κ.α. Εξηγεί με σχετικά απλά λόγια τις περισσότερες γνωστές θεωρίες για το σύμπαν.

Μετά την μέση περίπου του βιβλίου το βρήκα κουραστικό, ο βασικός λόγος είναι ότι μετά τα βασικά, έχουμε τεράστιο όγκο συμπικνωμένων πληροφοριών, που ανοίγουν ερωτήματικά, καθώς επίσης απαιτεί να έχουμε στο νού μας όλα τα προηγούμενα. Θα έλεγα ότι δεν διαβάζεται χωρίς να κρατάμε σημειώσεις, ενώ θα χρειαστεί να επαναλάβουμε την ανάγνωση αρκετών κεφαλαίων. Άσχετα με την δυσκολία του, είναι ένα κορυφαίο βιβλίο και μπορεί να κατατοπήσει τον αναγνώστη για τα περισσότερα θέματα της σύγχρονης φυσικής.

Απόψεις άλλων

"Με σαφήνεια, με χιούμορ και με αναλογίες απο την καθημερινή ζωή, μας παρουσιάζει τις θεωρίες της σύγχρονης φυσικής και κοσμολογίας..."
The New York Times

"Διαβάστε το και χαρίστε το στους φίλους σας που δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι η επιστήμη..."
The New Scientist

"Ένα απίθανο βιβλίο, που πρέπει να διαβαστεί από όλους..."
The Wall Street Journal

---

Η Ελληνική έκδοση, διανέμεται απο τις εκδόσεις 'ΚΑΤΟΠΤΡΟ'
ISBN: 960-7023-02-1
Για όσους ζουν στο κέντρο (ή έχουν όρεξη να κατέβουν), το βρήκα στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου.

Από τις μετέπειτα επισκέψεις μου στον Παπασωτηρίου, εχω παρατηρήσει ότι έχουν κυκλοφορίσει διάφορες εκδόσεις, νομίζω ότι υπήρχε και μια εικονογραφημένη, και μια κατά πολύ μεγαλύτερη (σε σελίδες) από το δικό μου.
Γι' αυτό, πριν το αγοράσετε κοιτάξτε τι κυκλοφορεί και επιλέξτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2003 3:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Στο γυμνάσιο ήθελα να γίνω αστροφυσικός. Το σύμπαν, ο χωρόχρονος, οι μαύρες τρύπες και όλα αυτά είναι ένας κόσμος μαγευτικός και ταυτόχρονα σε κάνει να συνειδητοποιείς την τραγικότητα του ανθρώπου: Ένας νοήμων νους στη μέση ενός απείρου, που δεν ξέρει από πού ήλθε και που πηγαίνει.

Εκτός από τον Hawking όμως που δικαίως θεωρείται ο κορυφαίος φυσικός στον κόσμο αυτή τη στιγμή, υπάρχει και ο δικός μας ο Νανόπουλος, καθηγητής στο Τέξας, που δραστηριοποιείται επίσης στα πλαίσια του θεωρητικού φυσικού στοχασμού.

Η πλάκα είναι ότι κανένα ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν είχε δεχτεί τον Νανόπουλο για καθηγητή. Η αιτία φυσικά ήταν ότι δεν είχε μέσον. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 11, 2003 4:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Στο γυμνάσιο ήθελα να γίνω αστροφυσικός. Το σύμπαν, ο χωρόχρονος, οι μαύρες τρύπες και όλα αυτά είναι ένας κόσμος μαγευτικός και ταυτόχρονα σε κάνει να συνειδητοποιείς την τραγικότητα του ανθρώπου: Ένας νοήμων νους στη μέση ενός απείρου, που δεν ξέρει από πού ήλθε και που πηγαίνει.

Και την ματαιοδοξία του ανθρώπου, όπου ζει σε ένα σύμπαν που "σβήνει", και αντι να κοιτά την ευτυχία του και την γνώση, καταναλώνεται σε πολέμους, στη μάχη του χρήματος και άλλα ανούσια πράγματα.

Και μετά μου λέτε ότι η φυσική διαφέρει από την φιλοσοφία Smile

Παράθεση:
Εκτός από τον Hawking όμως που δικαίως θεωρείται ο κορυφαίος φυσικός στον κόσμο αυτή τη στιγμή, υπάρχει και ο δικός μας ο Νανόπουλος, καθηγητής στο Τέξας, που δραστηριοποιείται επίσης στα πλαίσια του θεωρητικού φυσικού στοχασμού.

Η πλάκα είναι ότι κανένα ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν είχε δεχτεί τον Νανόπουλο για καθηγητή. Η αιτία φυσικά ήταν ότι δεν είχε μέσον.

Έτσι είναι, μάλιστα σε ένα κατάλογο τον είχαν κατατάξει τρίτο φυσικό στο κόσμο.
Αλλά εδω, η ακαδημία "βρωμάει", και όχι μόνο, πολλά απαράδεκτα γελοία και στην διοικηση και ειδικά στην τεχνολογία, είχαν γίνει και σε κάτι έρευνες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 23, 2005 7:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nereus I think just like you.
Επιστροφή στην κορυφή
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 23, 2005 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Χρονικό του Χρόνου Απάντηση με Συμπερίληψη

nereus έγραψε:

Είναι σαφέστατα ένα βιβλίο απαραίτητο για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο. Φέρνει τον αναγνώστη μέσα στην λογική της φυσικής αρχίζοντας με απλά πράγματα όπως τη Νευτώνειο φυσική και την εξέλιξη της στη θεωρία της σχετικότητας, εξηγεί την κβαντομηχανική, τις μαύρες τρύπες, την διαστολή του σύμπαντος, τον χρόνο κ.α. Εξηγεί με σχετικά απλά λόγια τις περισσότερες γνωστές θεωρίες για το σύμπαν.



Φίλε, τίποτα δεν εξηγεί! Απλά αναφέρει ήδη γνωστά πράγματα. Αλλά και κάπου, αν επιμένεις, θα το βρω και αναφέρω, μπλέκει την έννοια της εντροπίας, που μάλλον δεν έχει καταλάβει καλά.
Το να εξηγεί μια θεωρία δεν σημαίνει ότι εξηγεί το φαινόμενο! Ένας Γκάαρντερ της φυσικής είναι. Βέβαια, στην κατάσταση που είναι, αξίζει τον θαυμασμό μας, αλλά τίποτα περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 23, 2005 10:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Χρονικό του Χρόνου Απάντηση με Συμπερίληψη

nereus έγραψε:
Φέρνει τον αναγνώστη μέσα στην λογική της φυσικής αρχίζοντας με απλά πράγματα όπως τη Νευτώνειο φυσική και την εξέλιξη της στη θεωρία της σχετικότητας, ...


Ακόμα, η εξέλιξη της Νευτώνειας φυσικής δεν είναι η σχετικότητα!!! Απ΄ότι ξέρω, μόνο τρεις (3)!!! είχαν καταλάβει την σχετικότητα, και μεταξύ αυτών δεν ήταν ο ... Άιστάιν! (ούτε εγώ Sad )
κ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2006 1:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Απ΄ότι ξέρω, μόνο τρεις (3)!!! είχαν καταλάβει την σχετικότητα, και μεταξύ αυτών δεν ήταν ο ... Άιστάιν!

Έχεις σαλτάρει φίλε μ... αυτός την έγραψε και τον είχαν για τρελό... μόνο και μόνο για το κουραγιο του, του αξίζει ο τίτλος. Επι της ευκαιρίας, ναι χρησιμοποίησε τις εξισώσεις του lorenz προσαρμόζοντάς τες με βάση τον χρόνο, αλλά δε πιάνω το νόημα της διαφωνίας σου.

Anyway, ο χώκινς δεν προσπαθεί να πει κάτι καινούριο με το βιβλίο του, και απορώ γιατί διαμαρτύρεσαι, αλλά να εξηγήσει τα ήδη γνωστά. Να τον κατηγορίσεις στο ότι δεν το καταφέρνει το καταλαβαίνω... απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

Και το βασικό ερώτημα είναι, έχεις καλήτερο βιβλίο να εξηγίσει στον κόσμο τις γνώσεις αυτές; αν ναι, σε παρακαλώ απλά πες μας ποιο. (αυτό είναι και το νοημα εδω)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2006 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nereus έγραψε:
Παράθεση:

1. Απ΄ότι ξέρω, μόνο τρεις (3)!!! είχαν καταλάβει την σχετικότητα, και μεταξύ αυτών δεν ήταν ο ... Άιστάιν!

Έχεις σαλτάρει φίλε μ... αυτός την έγραψε και τον είχαν για τρελό... μόνο και μόνο για το κουραγιο του, του αξίζει ο τίτλος. Επι της ευκαιρίας, ναι χρησιμοποίησε τις εξισώσεις του lorenz προσαρμόζοντάς τες με βάση τον χρόνο, αλλά δε πιάνω το νόημα της διαφωνίας σου.

2. Anyway, ο χώκινς δεν προσπαθεί να πει κάτι καινούριο με το βιβλίο του, και απορώ γιατί διαμαρτύρεσαι, αλλά να εξηγήσει τα ήδη γνωστά. Να τον κατηγορίσεις στο ότι δεν το καταφέρνει το καταλαβαίνω... απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

3. Και το βασικό ερώτημα είναι, έχεις καλήτερο βιβλίο να εξηγίσει στον κόσμο τις γνώσεις αυτές; αν ναι, σε παρακαλώ απλά πες μας ποιο. (αυτό είναι και το νοημα εδω)


1. Ελπίζω το "μ..." να είναι από το Μαρίτσας και όχι από το μαλάκας! Απλά ελπίζω.
Αν ξέρεις λίγο, όλα ήταν έτοιμα. Ακόμα και ο Μάξγουελ είχε την ταχύτητα του φωτός στις εξισώσεις του. Και ο Γκάους μέτρησε το άθροισμα των γωνιών ενός τριγώνου, αλλά δεν βρήκε διαφορές λόγω της μικρής κλίμακας του πειράματός του.
Έναν τρελό περίμεναν όλοι για να πει: "ο βασιλιάς είναι γυμνός". Και βρέθηκε!
2. Εάν δεν λέει τίποτα καινούργιο, γιατί γράφει;;; Ούτε εξηγητεί τίποτα, απλά παραθέτει τις εξηγήσεις των άλλων!!! Εγκυκλοπαίδεια έγραψε.
3. Και βέβαια. Μπορείς να πάρεις τα βιβλία τουΠανεπιστημίου Μπέρκλει, μεταφρασμένα στα ελληνικά από το ΕΜΠ.
4. Κάπου στο βιβλίο του, αν θέλεις θα το βρω, δείχνει ότι δεν ξέρει τι είναι εντροπία. Πρέπει να το ψάξω, αλλά εάν επιμένεις θα το βρω. Αναμένω αν θέλεις!
Αυτά για σήμερα.
μφχ
Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nereus
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 88
Τόπος: Κυνόσαργες των Αθηνών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 09, 2006 3:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
1. Ελπίζω το "μ..." να είναι από το Μαρίτσας και όχι από το μαλάκας!

Νόμιζα ότι είναι αυτονόητο ότι είναι από το 'μου'.

Παράθεση:
"Το Χρονικό του Χρόνου" (A Brief History of Time) είναι πλέον το πιο κλασσικό βιβλίο για την εισαγωγή στις σύγχρονες απόψεις και ανακαλύψεις της φυσικής (κυρίως του μακρόκοσμου).


Είδες να αναφέρω ότι παρουσιάζει το βιβλίο αυτό κάτι το καινούριο; Σαν "εγκυκλοπαίδεια" δεν το παρουσιάζω εγώ αλλά και ο ίδιος; Διάβασες το αρχικό μήνυμα;

Παράθεση:
3. Και βέβαια. Μπορείς να πάρεις τα βιβλία τουΠανεπιστημίου Μπέρκλει, μεταφρασμένα στα ελληνικά από το ΕΜΠ.


Εκτός από το "μίσος"[2] σου, το οποίο δεν μας ενδιαφέρει εδω, στον τρόπο που λειτουργεί η επιστήμη, τον Αϊνστάιν και τον Χώκινκς, τα ΜΜΕ, έχεις τίποτα να πεις για το βιβλίο; Το θεωρείς ακατάλληλο; Έχεις να προτείνεις κάποιο καλήτερο; Αυτό δεν είναι το θέμα μας; Γενικά και αόριστα τα βιβλία του Μπέρκλει δεν μου λέει τίποτα, είναι σαν να σου πω, διάβασε τα 4700 RFCs για να δεις πως λειτουργεί το internet Razz

Το θέμα: ...για την εισαγωγή[1] στις σύγχρονες απόψεις και ανακαλύψεις της φυσικής

Πρότεινέ μας με την σειρά σου ένα κατάλληλο βιβλίο, και αν είναι on-line και στα ελληνικά ακόμα καλήτερα.

Και γενικά αν έχεις συνδέσεις με ενδιαφέροντα κείμενα (κυρίως σχετικά με φιλοσοφία[3]) σε παρακαλώ να μας βοηθήσεις με το να τα αφήσεις σ' αυτό το φόρουμ με λίγα επεξηγιματικά λογάκια.

[1] Δεν είμαστε φυσικοί. Εγω είμαι προγραμματιστής, άλλος είναι δικηγόρος, άλλος... Εισαγωγή στις "τελευταίες" εξελίξεις θέλουμε και αυτό ούτε με εξισώσεις ούτε με αποπνυκτική ανάλυση. Αν θελήσουμε κάτι παραπάνω για ένα θέμα θα ασχολειθούμε με άλλο βιβλίο.

[2] Δεν έχεις και άδικο, αλλά α) είναι παντελώς άσχετο με το θέμα μας, β) αναθεματίζεις το έργο με άσχετα επί του έργου και του σκοπού του επιχειρήματα.

[3] Η εισαγωγή στις "τελευταίες" εξελίξεις της φυσικής σαφέστατα έχει άμεση σχέση με την φιλοσοφία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 12, 2006 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

... αγαπητέ abc ... παρακολουθώ τόσο καιρό τις συζητήσεις σου. Το μόνο ερώτημα που προκύπτει σε μένα είναι, και χωρίς παρεξήγηση ... αν οι απαντήσεις σου προέρχονται από γνώσεις που έχεις αποκτήσει σπουδάζοντας τις ειδικότητες ή απλά αναφέρεσαι σε κάποια βιβλία?

... κι άλλοι έχουν γράψει βιβλία κι έχουν διαβάσει διάφορα, αλλά δεν είναι τόσο απόλυτοι κι επιθετικοί στις απόψεις κάποιων που μέχρι τώρα στηρίζουν την ύπαρξη μας και δίνουν μερικώς απαντήσεις σε διάφορα υπαρξιακά μας ζητήματα.

... απόλυτα σεβαστές οι απόψεις σου αλλά μη κατακρίνεις τους άλλους ...
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 12, 2006 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

ygiok έγραψε:
... αγαπητέ abc ... παρακολουθώ τόσο καιρό τις συζητήσεις σου. Το μόνο ερώτημα που προκύπτει σε μένα είναι, και χωρίς παρεξήγηση ... αν οι απαντήσεις σου προέρχονται από γνώσεις που έχεις αποκτήσει σπουδάζοντας τις ειδικότητες ή απλά αναφέρεσαι σε κάποια βιβλία?

... κι άλλοι έχουν γράψει βιβλία κι έχουν διαβάσει διάφορα, αλλά δεν είναι τόσο απόλυτοι κι επιθετικοί στις απόψεις κάποιων που μέχρι τώρα στηρίζουν την ύπαρξη μας και δίνουν μερικώς απαντήσεις σε διάφορα υπαρξιακά μας ζητήματα.

... απόλυτα σεβαστές οι απόψεις σου αλλά μη κατακρίνεις τους άλλους ...


Καλησπέρα!
Κατ΄ αρχήν δεν κατακρίνω τους άλλους, δηλ. κρίνω απόψεις και όχι ανθρώπους. Και αφού παρακαλουθείς τα γραφόμενά μου, θα έπρεπε να το είχες προσέξει - πάντα κρίνω απόψεις και όχι άτομα.
Έχω σπουδάσει Ηλ/γος Μηχ/κος στο ΕΜΠ. Τα υπόλοιπα τα έχω διαβάσει. Και πάντα οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες σε αντίθεση με τις απόψεις πολλών εδώ μέσα, που είναι κατ΄αρχήν μη τεκμηριωμένες και κατά δεύτερο ρευστές, δηλ. μπορεί και να αλλάζουν, αλλά πάντα μη τεκμηριωμένα.
Αν κάνω λάθος, πέσ΄ το μου.
φιλικά
Κ.Μαρίτσας
ΥΓ το ότι γράφουμε σε σάιτ που λέγεται φιλοσοφία.γρ δεν σημαίνει ότι γίναμε φιλόσοφοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
ygiok έγραψε:
... αγαπητέ abc ... παρακολουθώ τόσο καιρό τις συζητήσεις σου. Το μόνο ερώτημα που προκύπτει σε μένα είναι, και χωρίς παρεξήγηση ... αν οι απαντήσεις σου προέρχονται από γνώσεις που έχεις αποκτήσει σπουδάζοντας τις ειδικότητες ή απλά αναφέρεσαι σε κάποια βιβλία?

... κι άλλοι έχουν γράψει βιβλία κι έχουν διαβάσει διάφορα, αλλά δεν είναι τόσο απόλυτοι κι επιθετικοί στις απόψεις κάποιων που μέχρι τώρα στηρίζουν την ύπαρξη μας και δίνουν μερικώς απαντήσεις σε διάφορα υπαρξιακά μας ζητήματα.

... απόλυτα σεβαστές οι απόψεις σου αλλά μη κατακρίνεις τους άλλους ...


Καλησπέρα!
Κατ΄ αρχήν δεν κατακρίνω τους άλλους, δηλ. κρίνω απόψεις και όχι ανθρώπους. Και αφού παρακαλουθείς τα γραφόμενά μου, θα έπρεπε να το είχες προσέξει - πάντα κρίνω απόψεις και όχι άτομα.
Έχω σπουδάσει Ηλ/γος Μηχ/κος στο ΕΜΠ. Τα υπόλοιπα τα έχω διαβάσει. Και πάντα οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες σε αντίθεση με τις απόψεις πολλών εδώ μέσα, που είναι κατ΄αρχήν μη τεκμηριωμένες και κατά δεύτερο ρευστές, δηλ. μπορεί και να αλλάζουν, αλλά πάντα μη τεκμηριωμένα.
Αν κάνω λάθος, πέσ΄ το μου.
φιλικά
Κ.Μαρίτσας
ΥΓ το ότι γράφουμε σε σάιτ που λέγεται φιλοσοφία.γρ δεν σημαίνει ότι γίναμε φιλόσοφοι...


... αγαπητέ μου, ποτέ μα ποτέ δε περιμένω να γίνω φιλόσοφος συμμετέχοντας σε ένα site ... Smile

... τις απόψεις όμως που σχολιάζεις, έχουν ήδη τεκμηριωθεί επιστημονικά. Δηλαδή, για παράδειγμα, η έννοια του χρόνου και του χωροχρώνου, υπάρχει ήδη τεκμηριωμένη μαθηματικά. Αν εσύ έχεις αντίθετη και τεκμηριωμένη άποψη γιατί δε το προχωράς πέρα από αυτό το site (έδωσα ένα παράδειγμα για το χρόνο δε σημαίνει πως αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό) ...

... αυτό που ψάχνω να καταλάβω είναι αν υπάρχουν πραγματικές και τκεμηριωμένες απόψεις οι οποίες θα αναθεωρήσουν τα ήδη επιστημονικά δεδομένα.

Φιλικά
Γ. Γκιόκας
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 10:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

ygiok έγραψε:

Καλησπέρα!
Κατ΄ αρχήν δεν κατακρίνω τους άλλους, δηλ. κρίνω απόψεις και όχι ανθρώπους. Και αφού παρακαλουθείς τα γραφόμενά μου, θα έπρεπε να το είχες προσέξει - πάντα κρίνω απόψεις και όχι άτομα.
Έχω σπουδάσει Ηλ/γος Μηχ/κος στο ΕΜΠ. Τα υπόλοιπα τα έχω διαβάσει. Και πάντα οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες σε αντίθεση με τις απόψεις πολλών εδώ μέσα, που είναι κατ΄αρχήν μη τεκμηριωμένες και κατά δεύτερο ρευστές, δηλ. μπορεί και να αλλάζουν, αλλά πάντα μη τεκμηριωμένα.
Αν κάνω λάθος, πέσ΄ το μου.
φιλικά
Κ.Μαρίτσας
ΥΓ το ότι γράφουμε σε σάιτ που λέγεται φιλοσοφία.γρ δεν σημαίνει ότι γίναμε φιλόσοφοι...


... αγαπητέ μου, ποτέ μα ποτέ δε περιμένω να γίνω φιλόσοφος συμμετέχοντας σε ένα site ... Smile

... τις απόψεις όμως που σχολιάζεις, έχουν ήδη τεκμηριωθεί επιστημονικά. Δηλαδή, για παράδειγμα, η έννοια του χρόνου και του χωροχρώνου, υπάρχει ήδη τεκμηριωμένη μαθηματικά. Αν εσύ έχεις αντίθετη και τεκμηριωμένη άποψη γιατί δε το προχωράς πέρα από αυτό το site (έδωσα ένα παράδειγμα για το χρόνο δε σημαίνει πως αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό) ...

... αυτό που ψάχνω να καταλάβω είναι αν υπάρχουν πραγματικές και τκεμηριωμένες απόψεις οι οποίες θα αναθεωρήσουν τα ήδη επιστημονικά δεδομένα.

Φιλικά
Γ. Γκιόκας[/quote]

Όχι, δεν εννοούσα εσένα, απλή παρατήρηση έκανα!
Μάλλον το παράδειγμά σου δεν είναι πραγματικό, διότι δεν αμφισβητώ τεκμηριωμένες απόψεις. Όχι, το παράδειγμά σου είναι εκτός πραγματικότητας και σε παρακαλώ βρες σε ποιό σημείο φέρθηκα με το τρόπο που με κατηγορείς!!! Μην γράφουμε και ότι θέλουμε, διότι εγώ προσέχω πάρα πολύ τι γράφω!
Σε ποιό σημείο αμφισβήτησα ήδη αποδεδειγμένες απόψεις και με άσχημο τρόπο;;;
φιλικά
κμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 15, 2006 12:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
ygiok έγραψε:

Καλησπέρα!
Κατ΄ αρχήν δεν κατακρίνω τους άλλους, δηλ. κρίνω απόψεις και όχι ανθρώπους. Και αφού παρακαλουθείς τα γραφόμενά μου, θα έπρεπε να το είχες προσέξει - πάντα κρίνω απόψεις και όχι άτομα.
Έχω σπουδάσει Ηλ/γος Μηχ/κος στο ΕΜΠ. Τα υπόλοιπα τα έχω διαβάσει. Και πάντα οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες σε αντίθεση με τις απόψεις πολλών εδώ μέσα, που είναι κατ΄αρχήν μη τεκμηριωμένες και κατά δεύτερο ρευστές, δηλ. μπορεί και να αλλάζουν, αλλά πάντα μη τεκμηριωμένα.
Αν κάνω λάθος, πέσ΄ το μου.
φιλικά
Κ.Μαρίτσας
ΥΓ το ότι γράφουμε σε σάιτ που λέγεται φιλοσοφία.γρ δεν σημαίνει ότι γίναμε φιλόσοφοι...


... αγαπητέ μου, ποτέ μα ποτέ δε περιμένω να γίνω φιλόσοφος συμμετέχοντας σε ένα site ... Smile

... τις απόψεις όμως που σχολιάζεις, έχουν ήδη τεκμηριωθεί επιστημονικά. Δηλαδή, για παράδειγμα, η έννοια του χρόνου και του χωροχρώνου, υπάρχει ήδη τεκμηριωμένη μαθηματικά. Αν εσύ έχεις αντίθετη και τεκμηριωμένη άποψη γιατί δε το προχωράς πέρα από αυτό το site (έδωσα ένα παράδειγμα για το χρόνο δε σημαίνει πως αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό) ...

... αυτό που ψάχνω να καταλάβω είναι αν υπάρχουν πραγματικές και τκεμηριωμένες απόψεις οι οποίες θα αναθεωρήσουν τα ήδη επιστημονικά δεδομένα.

Φιλικά
Γ. Γκιόκας


Όχι, δεν εννοούσα εσένα, απλή παρατήρηση έκανα!
Μάλλον το παράδειγμά σου δεν είναι πραγματικό, διότι δεν αμφισβητώ τεκμηριωμένες απόψεις. Όχι, το παράδειγμά σου είναι εκτός πραγματικότητας και σε παρακαλώ βρες σε ποιό σημείο φέρθηκα με το τρόπο που με κατηγορείς!!! Μην γράφουμε και ότι θέλουμε, διότι εγώ προσέχω πάρα πολύ τι γράφω!
Σε ποιό σημείο αμφισβήτησα ήδη αποδεδειγμένες απόψεις και με άσχημο τρόπο;;;
φιλικά
κμ[/quote]

... πράγματι για να μη τρελαθούμε δεν είπα ποτέ πως το κάνεις με άσχημο τρόπο. Οι λέξεις 'επιθετικό' και 'κατακρίνεις' δεν σημαίνουν πάντα άσχημο τρόπο. Αντίθετα μάλιστα μπορεί να σημαίνουν και κάτι δημιουργικό. Η αμφισβήτηση όμως υπάρχει ...

... αν απλοποιήσουμε το κόσμο και τους νόμους που τον διέπουν, τότε κανένας μα κανένας από τους νεότερους μ.Χ. επιστήμονες δεν είπε κάτι καινούριο. Απλά στηρίχτηκαν σε τετρημένες έννοιες, έδωσαν την δική τους οπτική και παρουσίασαν τα πράγματα προσαρμοσμένα στην εκάστοτε εποχή, έτσι ώστε να συμβαδίζουν με την εξελικτική πορεία του ανθρώπου.

... αυτό που θέλω να πω δηλαδή, είναι, πως πέραν από τις αρχικές παρατηρήσεις των αρχαίων Ελλήνων (βλέπε Δημόκτριτος), οι μετέπειτα μελέτες που έγιναν για το άτομο δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα κτίσμα πάνω στην ίδια έννοια ... να κερματίσουμε το κόσμο σε τόσο μικρά κομμάτια έτσι ώστε να μπορέσουμε επιτέλους να καταλάβουμε το νόημα της ύπαρξής μας ...

... ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ την έννοια του χωροχρόνου. Ούτε της εντροπίας. Και να πω την αλήθεια, χαζομάρα μου που έχασα το χρόνο μου σε σπουδές προσπαθώντας να κατανοήσω αυτές τις έννοιες ... γιατί στη πράξη στο μόνο που με βοήθησαν σαν άνθρωπο είναι να κάνω ωραίες μελέτες, και παρουσιάσεις ... χωρίς να έχω να πω κάτι καλύτερο ...

... άσε που πραγματικά βαριόμουν να ασχοληθώ ... έχεις κάτι καινούριο στο μυαλό σου που πραγματικά θα ήταν καινούριο? Γιατί όπως βλέπω όλοι μας τρώμε μασημένη τροφή ...

Και πάλι φιλικά ...
Γ.Γκ.
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 15, 2006 7:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: .:. Απάντηση με Συμπερίληψη

ygiok έγραψε:

... έχεις κάτι καινούριο στο μυαλό σου που πραγματικά θα ήταν καινούριο? Γιατί όπως βλέπω όλοι μας τρώμε μασημένη τροφή ...

Και πάλι φιλικά ...
Γ.Γκ.


Ναι, και το έχω ήδη εκδώσει στην Ελλάδα και στην Βουλγαρία. Και με κατηγόρησαν εδώ ότι προσπαθώ να ... πουλήσω το βιβλίο μου ... και με άσχημο τρόπο με κατηγόρησαν.
Ναι, λέω καινούργια πράγματα χωρίς να αναμασάω όλους τους αρχαίους μας προγόνους. Όπως λέει ο ΓΣ: Μας βαραίνουν οι φίλοι που δεν ξέρουν πια πως να πεθάνουν/ Εγώ προσπαθώ να τους σκοτώσω.

Για σένα:

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑΟΙ
του Κων/νου Δημ. Μαρίτσα

Οι πρώτοι πολιτισμένοι (μη θρήσκοι!) άνθρωποι έμειναν έκθαμβοι μπροστά στα «θαύματα» της φύσης. (Για τον πολιτισμένο άνθρωπο, τον άνθρωπο εκτός φύσης, όλη η φύση είναι θαύμα!) Η γέννηση, η ζωή, ο θάνατος, ήταν φαινόμενα της φύσης που τώρα τα έβλεπε σαν παρατηρητής ζώντας έξω από τη φύση. Από τα πρώτα φαινόμενα που η θρησκεία κλίθηκε να εξηγήσει ήταν η ίδια η ύπαρξη του ανθρώπου. Το μυστήριο της γέννας. Από πού έρχεται αυτή η νέα ζωή; Ποιος (θεός) την δημιουργεί; Και τα θεοποίησε! Οι πρώτοι θεοί του ανθρώπου ήταν το πέος και το αιδοίο! Και προσπάθησε να τα αναπαραστήσει συμβολικά. Και βρήκε τις αναλογίες στον Ήλιο και την Σελήνη: ο Ήλιος, το φως, όταν σηκωθεί ψηλά και μεγαλώσει ζωογονεί την φύση, και η Σελήνη, το σκοτάδι, μυστήρια όπως η γυναίκα, έχει τον ίδιο κύκλο μαζί της.
Εκεί που ενώνονται το φως με το σκοτάδι συντελείται η αναπαράσταση της συνουσίας, του μυστηρίου της αναπαραγωγής, της ζωής. Ήτοι του…Θεού! Εύκολα πλέον η συμβολική συνουσία γινόταν όταν οι ακτίνες του Ήλιο, το φως, έφταναν στο βάθος σπηλιάς, που συμβόλιζε την μυστηριώδη, σκοτεινή και απόκρυφη μήτρα.
Συνεπώς οι πρώτοι χώροι λατρείας των πρώτων θεών (πέος, αιδοίο) ήσαν σπηλιές, που λόγω ευνοϊκού προσανατολισμού, επέτρεπαν το φως του Ήλιου να εισχωρήσει μέχρι το βάθος τους. Και προφανώς αυτό μπορούσε να πραγματοποιηθεί μόνο για λίγες μέρες του χρόνου. Στο Ναό-αιδοίο στην Βουλγαρία γίνεται κατά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο, επειδή η σπηλιά (έτυχε να) έχει νότιο προσανατολισμό.
Αργότερα οι άνθρωποι άρχισαν να κτίζουν τους χώρους λατρείας μη αρκούμενοι στις φυσικές σπηλιές. Σκοπός ήταν η αναπαράσταση και πρόκληση της συνουσίας, όπως και ο χορός μάχης ήταν η αναπαράσταση της βίας. Η πρόκληση για συνουσία γινόταν με την θυσία, ήτοι με την επίδειξη του θανάτου με σκοπό την προτροπή προς συνουσία. Οι χώροι είχαν την τοπολογία αιδοίου με σκοπό οι ακτίνες του Ήλιου να εισέρχονται στον χώρο, που συμβολίζει την μήτρα, για να γίνει η θυσία και η συμβολική συνουσία. Αυτό μπορούσε να επιτευχθεί μόνο όταν οι ακτίνες του Ήλιου σχημάτιζαν μικρή γωνία με την οριζόντιο, δηλαδή όταν ο Ήλιος βρισκόταν χαμηλά. Ο προσανατολισμός που εξασφάλιζε την προηγούμενη απαίτηση είναι ο Ανατολή-Δύση. Συνεπώς η είσοδος του έπρεπε να "βλέπει" είτε προς την Ανατολή είτε προς τη Δύση.

Αρχαίος χώρος – Ναός: αναπαράστασης της συνουσίας

α/α Περιγραφή Παρατηρήσεις
1 Ναός Στο βάθος, που είναι σκοτεινό, αναπαρίσταται η συνουσία.
2 Ηλιακή ακτίνα Η ηλιακή ακτίνα πρέπει να φτάσει στο βάθος του Ναού.
3 Ήλιος Για να μπορεί η ακτίνα να φτάσει στο βάθος του Ναού, ο Ήλιος πρέπει να είναι χαμηλά, ήτοι στην Ανατολή ή στην Δύση. Λόγω των μικρών διαστάσεων του Ναού, αυτό συμβαίνει λίγες μέρες του χρόνου.

Ο Ήλιος δεν ανατέλει από το ίδιο σημείο – Ανατολή κάθε μέρα. Γι’ αυτό η ηλιακή ακτίνα έφθανε στο βάθος του Ναού μόνο για λίγες μέρες κάθε χρόνο! Έτσι οι άνθρωποι ανακάλυψαν την περιοδικότητα του χρόνου. Εφευρέθηκε το … ημερολόγιο. Όπως από τον χορό μάχης εφευρέθηκε ο ρουχισμός.
Τέτοιοι χώροι λατρείας είναι ο Ναός - αιδοίο, το Στόουνχεντζ και οι αρχαίοι ελληνικοί Ναοί.

ΣΠΗΛΙΑ ΑΙΔΟΙΟ

Η σπηλιά, που χρονολογείται από την εποχή των θρακών, ανακαλύφθηκε, και δημοσιεύθηκε, το 2001. Βρίσκεται στην Βουλγαρία, Ανατολικές Ροδόπες, κοντά στο χωριό Νένκοβο.



Η σπηλιά έχει νότιο προσανατολισμό και είναι διαμορφωμένη σαν αιδοίο. Αρχικά είχε μήκος 16m, αλλά οι χρήστες την διάνοιξαν αυξάνοντας το μήκος στα 22m. Από τις πλευρές ασταμάτητα τρέχει νερό. Στο βάθος της σπηλιάς έχει σκαλιστεί altar - βωμός, που συμβολίζει την μήτρα. Οι ακτίνες του Ήλιου εισέρχονται στην σπηλιά από ειδικά διαμορφωμένο άνοιγμα σχηματίζοντας Ηλιακό φαλλό στην πλευρά της σπηλιάς. Όταν ο Ήλιος βρίσκεται χαμηλά και βόρια, ο φαλλός γίνεται αρκετά μακρύς και φτάνει μέχρι την μήτρα, πραγματοποιώντας συμβολική συνουσία.
Η ύπαρξη τέτοιων Ναών-αιδοίων ήταν αναμενόμενη από τα ελλειπή στοιχεία, που είχαν οι επιστήμονες. Σύμφωνα με τους αρχαίους συγγραφείς σε παρόμοιο Ορφικό Ναό - αιδοίο στην Σαμοθράκη οι μιυμμένοι ανύπαντροι άνδρες εκτελούσας ερωτικά όργια με κοπέλλες από την Θράκη. Τα ελεύθερα ήθη της Θράκης τα σχολιάζει ο Ηρόδοτος. Επίσης αρκετά στοιχεία δίδονται από τον Ευρυπίδη στην τραγωδία του "Βάκχες":

ΣΤΟΟΥΝΧΕΝΤΖ (STONEHENGE)

To Στόουνχεντζ είναι νεολιθικό μεγαλιθικό μνημείο του οποίου η διαμόρφωση συνεχίστηκε ως την Εποχή του Χαλκού, κοντά στο Έιμσμπερι (Amesbury) της Αγγλίας στην κομητεία του Γουΐλτσιρ (Wiltshire), περίπου 13Km βορειοδυτικά του Σαλίσμπερι (Salisbury). Πρόκειται για έναν κύκλο μεγαλίθων, που κατασκευάστηκε σύμφωνα με τις πλέον αποδεκτές αρχαιολογικές εκτιμήσεις ανάμεσα στο 2500π.Χ. και το 2000π.Χ. Το αρχαιότερο κυκλικό ανάχωμα και η περιφερειακή τάφρος, που ανήκουν σε πρωιμότερη φάση του μνημείου, χρονολογήθηκαν προσφάτως περί το 3100π.Χ. Το αρχικό μνημείο ήταν ένα κυκλικό ανάχωμα διάμετρου περίπου 115m περιβεβλημένο με τάφρο με μια μεγάλη είσοδο βορειοανατολικά ΒΑ και μια μικρότερη νότια Ν. Η είσοδος στο ημικύκλιο των γαλαζόπετρων είναι ευθυγραμμισμένη με την ανατολή του Ήλιου (Ανατολή!) στη διάρκεια της θερινής ισημερίας. Προφανώς, επειδή όλοι οι χώροι είναι στραμμένοι προς την Ανατολή, κάποιοι τυχαία μπορεί να είναι στραμμένοι ακριβώς προς το σημείο της θερινής ισημερίας.

Η συμβολική συνουσία



ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΝΑΟΙ

Ο ναός στην ελληνική αρχαιότητα ήταν η κατοικία του θεού, το κτήριο που στέγαζε το λατρευτικό άγαλμα μιας ή περισσότερων θεοτήτων, και όχι ο χώρος συνάθροισης των πιστών, όπως στο χριστιανικό κόσμο. Αυτό φανερώνει και το ουσιαστικό «ναός», που προέρχεται από το ρήμα «ναίω» (=κατοικώ). Το λατρευτικό άγαλμα τοποθετούνταν στο βάθος του ναού, πάνω στον κατά μήκος άξονα του κτηρίου. Οι πιστοί συγκεντρώνονταν στον περιβάλλοντα χώρο έξω από το κτήριο του ναού, όπου βρισκόταν και ο βωμός για την προσφορά θυσιών – επίδειξη του θανάτου, και την άσκηση της λατρείας – προτροπή για συνουσία.
Η βασική αυτή λειτουργική ιδιομορφία του ελληνικού Ναού είναι σημαντική για την κατανόηση της αρχιτεκτονικής του, καθώς υπάρχουν μαρτυρίες ότι οι ναοί σχεδιάζονταν με βάση και το άγαλμα που επρόκειτο να στεγάσουν. Σε αυτή τη λειτουργικότητα οφείλονται τα κύρια χαρακτηριστικά του ελληνικού Ναού, που μπορούν να συνοψιστούν στα παρακάτω με γνώμονα τα μνημεία του 6ου-4ου αιώνα π.Χ.:
- μνημειακότητα και ταυτόχρονα και
- γενική στενότητα του εσωτερικού χώρου.
Ορθογώνια κάτοψη με επιμήκεις αναλογίες και απόλυτη συμμετρία εκατέρωθεν του κεντρικού άξονα του κτηρίου. Περισσότερη φροντίδα για την εξωτερική εμφάνιση παρά για το εσωτερικό. Είσοδος από την ανατολική Α πλευρά. Περιορισμένη τυπολογική διαφοροποίηση στη ναοδομία.

Πυρήνας του ελληνικού Ναού είναι ο σηκός, ένα κτήριο ορθογώνιας κάτοψης με είσοδο στην ανατολική Α στενή πλευρά. Στην απλούστερη μορφή του το κτήριο αυτό είναι μονόχωρο. Συνθετότερα αρχιτεκτονήματα περιλαμβάνουν ένα προθάλαμο, τον πρόδομο ή πρόναο, και ένα αντίστοιχο χώρο στην αντίθετη πλευρά, που δεν επικοινωνεί με τον κυρίως ναό, τον οπισθόδομο. Ανάμεσα στον οπισθόδομο, που είναι προσβάσιμος μόνο από το εξωτερικό του ναού, και τον κυρίως Ναό (ή στη θέση του οπισθόδομου), βρίσκεται συχνά ένα δωμάτιο που επικοινωνεί με τον κυρίως Ναό και είναι προσβάσιμο μόνο για τους ιερείς, το άδυτον.

Αναλογία γυναικείών αναπαραγωγικών οργάνων και Ναού

Πρόναος-Χείλη Κυρίως Ναός-Κόλπος Άδυτον-Μήτρα Οπισθόδομος-Έδρα
Γυναικεία αναπαραγωγικά όργανα

...................................................
Δυστυχώς, δεν ξέρω πως να ανεβάζω εικόνες.
μφχ
Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center