Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εισαγωγή στην Πολιτική Φιλοσοφία

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gbak
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 19 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 19, 2010 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Εισαγωγή στην Πολιτική Φιλοσοφία Απάντηση με Συμπερίληψη

Για σας,
είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου, αν και Τεχνολογικής Κατευθυνσης, με ενδιαφέρει η πολιτική φιλοσοφία, έχω διαβάσει αρκετούς Ρώσους και Γερμανούς αλλα σε μία κατασταση ζάλης συνειδητοποίησα ότι πρέπει να αρχίσω από τους αρχαίους Ελληνες. Ποια πορεία πρέπει να ακολουθήσω για να χτίσω γερές συλογιστικές βάσεις και κριτικές ικανότητες; Επίσης, μετά απο τη μελέτη των Αρχαίων που πρέπει να προχωρήσω; Θέλω να τα βάλω όλα σε μία σειρά και ένα πρόγραμμα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 19, 2010 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σου νέε,

"Δυστυχώς" το δρόμο σου θα τον βρεις μόνος σου. Καθώς διαβάζεις θα έχεις απορίες που θα σε οδηγούν σε όλο και περισσότερο ψάξιμο.
Πάντως, συμφωνώ με το να μελετήσεις τους αρχαίους.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 19, 2010 10:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και θα προσθετα gbak στα παραπανω, αφου σε καλοσορισω κι εγω, οτι σε περιπτωσεις που δεν ξερεις τελικα τι να επιλεξεις λογικα, καλο θα ειναι να ακολουθεις το "ενστικτο" σου !!!
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center